Hirdetés

Keychron Q8 tapasztalatok

Elöljáróban kiemelném, hogy az írás nem teszt akar lenni, hanem egy szubjektív bemutató.

Bevezető

A billentyűzetes topicban, illetve ismerősi körben rendszeresen felmerül, hogy hogyan lehet egyáltalán egy olyan billentyűzetet használni, amin nincs dedikált numpad, nincsenek F gombok, nyilak, vagy akár a számsor is hiányzik. Nos, a címben említett billentyűzeten ezen gombok egy része nincs meg, mégis tökéletesen használható teljes értékű, produktív munkaeszközként, vagy akár játékra is.

Ajánlanám mindenki figyelmébe, akit kicsit is érdekel a téma, Synthwave átfogó cikkét a mechanikus billentyűzetekről: Jó, jó, mechanikus billentyűzetet... de milyet?. Ezt a cikket olvasgattam, amikor eszembe jutott, hogy korábban akartam venni egy Corsair K100 AIR-t, csak visszatartott a vásárlástól, hogy nincs belőle ISO kiosztás.

Úgy néztem be először a cikk fórumába, hogy nekem egy 100%-os billentyűzet kell, dedikált multimédiás gombokkal. Ilyeneket használok évek óta, tudom mi hol van, és egyébként is, nem akarok szívni a váltással, ha másik (pl. nem saját) gépen kell dolgoznom.

Korábban volt rossz tapasztalatom a mindenféle elbénázott kiosztású laptopokkal, ahol van egy rossz helyre rakott Fn gomb és az azzal idióta helyeken elérhető funkciók.

Aztán jött szembe a cikkben ajánlott Keychron V6 Max HU ISO ABS kupakokkal. Megtetszett, gyorsan vettem egyet és ezzel elindultam a lejtőn.

A V6 Max egy kiváló billentyűzet, jó áron. Rendeltem hozzá csuklótámaszt és gyorsan vadásztam hozzá Aliexpressről Outemu Silent Peach kapcsolókat, amivel szinte teljesen néma lett. Más liga, mint az előtte általam használt céges Dell KB522, vagy random Logitech.

Itt véget is ért volna a történet, ha nem jön szembe a fórumban az akkor rendkívül jó áron, itthoni boltokból elérhető Keychron Q8 barebone.

A Q8 végül megváltoztatta a korábbi szemléletemet. Elkezdtem személyre szabni a kiosztását és intuitívan mindent közelebb hozni a home row-hoz (az F és J billentyűk sora, amin alapból pihen a kéz). Az F1 - F12 gombok és a Numpad már egyébként is külön Fn rétegen volt dedikált gombok híján. Aztán jött a navigációs blokk (Home, End, stb), a kurzormozgató nyilak, majd a felső számsor. Idővel rájöttem, hogy a kompaktabb kialakítás sokkal jobban kézre áll, mint a folyamatos kézmozgás és nyújtózkodás a 100%-oson.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!