2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Cikkek » Számtech rovat

Játékosoknak szánt billentyűzetek 1.

  • (f)
  • (p)
Írta: |

Manapság sok billentyűzettel lehet találkozni a piacon, ráadásul árban ezer forinttól egészen ötvenezerig...

[ ÚJ TESZT ]

Bevezetés

Manapság sok billentyűzettel lehet találkozni a piacon, ráadásul árban ezer forinttól egészen ötvenezerig is elmehetünk, ha van rá megfelelő keretünk. Új cikksorozatomban maradok a játékosok (félig magyarosan: gamerek) vonalán, és szeretném bemutatni a kifejezetten nekik szánt billentyűzeteket, a teljesség igénye nélkül. A mai cikkben egy új szerzeményről szólnék, döntésem azért esett erre a típusra, mert idehaza még nem olvasható extra információ erről a termékről. Ez nem más mint a Razer Arctosa. A második részben a Razer Lycosa és Lycosa Mirror párost fogom elemezni, a harmadik részben érkezik egy különös versenyző, a ZBoard, majd végül egy már-már klasszikusnak számító darab, a Logitech G11.

Amit fontos tudni

Ebben a fejezetben szeretném taglalni azokat a lényegi információkat, melyek minden általam tesztelt gamer billentyűzetre igazak lesznek.
Sokakban felmerül a kérdés, hogy mitől is lesz egy klaviatúra kifejezetten a játékosok kedvence. Nos egy igazi gamer sokszor találkozik olyan szituációval játék közben, hogy egyszerre több billentyű lenyomása szükségeltetik egy speciális parancs vagy kombó elővarázsolásához. Egy átlagos billentyűzet tervezésekor nem nagyon figyelnek arra, hogy 4-5 gomb egyszerre való lenyomása esetén megfelelően működjön a termék. Ez a hibajelenség egy gamer billentyűzet esetén soha nem fog jelentkezni.
Másrészről, ha játékosoknak szánt billentyűzetről beszélünk, általában valamilyen extra gombsorral is találkozunk, mely segíti a játék megkönnyítését, vagy adott esetben különböző makrók létrehozását.
Egy tapasztalt fps játékos sokszor találkozott azzal a jelenséggel, hogy a játék hevében véletlenül megnyomta a „Windows” billentyűt. Ekkor bizony a játék a tálcára kerül, és előfordulhat az is, hogy nem érkezünk vissza időben a játékba. Ez akár kulcsfontosságú is lehet, így nem elhanyagolható az sem, hogy vajon ki lehet-e kapcsolni az efféle extra gombokat.
Azonban van egy árnyoldala is ezeknek a billentyűzeteknek. Mégpedig a lokalizáció. Sajnos az esetek többségében kifejezetten angol kiosztással rendelkeznek, így hozzá kell szoknunk a kis enter billentyűhöz és az „í” hiányához is.

A termék bemutatása

Az Arctosa tavaly karácsonykor került a Razer termékpalettájára, hazánkban idén januártól lehet kapni. Aki találkozott már cikksorozatom második részében szereplő Lycosával, annak deja-vu érzése lehet az Arctosa láttán, hiszen kinézetre nem sok különbség van a két klaviatúra között.
Kis utánajárással rá lehet jönni, hogy bizony méreteiben, és kiosztásban is megegyezik a két billentyűzet.
Első ránézésre egy elegáns, slim kialakítású billentyűzetet kapun, extra gombok nélkül. Egy letisztult design, minimális multimédia vezérlőkkel. A slim kialakítású billentyűk kicsit talán magasabbak a notebookokon megszokottakhoz képest. Ilyen jellemzőkkel tudnám illetni eme Razer remekművet.

Lássuk a gyártó által leírt specifikációkat:

• Teljes egészében programozható gomok makrózási lehetőséggel
• Hyperesponse™ technológiával rendelkező kiosztás
• Multimédia vezérlőgombok
• Windows gomb kikapcsolása játék közben
• 10 egyedi profilbeállítási lehetőség on-the-fly (menet közbeni) váltással
• 1000Hz Ultrapolling™ / 1ms válaszidő
• Levehető csuklótámasz
• Méret:
469mm (hossz) x 168mm (szélesség) x 15mm (magasság) – csuklótámasz nélkül
469mm (hossz) x 221mm (szélesség) x 15mm (magasság) – csuklótámasszal

Ahhoz hogy maximálisan kihasználhassuk a multimédia vezérlőket, és a makrózási lehetőségeket, szükségünk van egy driverre, melyet megtalálunk a billentyűzethez kapott dobozban egy CD formájában vagy letölthetjük a gyártó oldaláról is. Mérete kb 35-40 Mb, és jelenleg az 1.0 verziónál tart, tehát nem kötelező a gyártó oldaláról letöltenünk. Rendelkezik Windows XP és Vista támogatással 32 és 64 bites platformon is. A driver szokásos Razer kialakítást kapott. Semmi extra, a lényeget megtaláljuk könnyen benne. Instalállás után viszont újraindítás szükséges.

Tesztelés

Játék közben semmilyen hibajelenséget nem tapasztaltam. A legtöbb gomb, amit lenyomva tartottam az összesen 6 volt, melyre tökéletesen működött a billentyűzet. Normál használat során a gépelés maximálisan kényelmes volt, halkan lehet vele dolgozni, és olyan érzésem volt, mintha szivacsokat ütögetnék, pedig a gombok szimpla műanyag borítást kaptak. Itt azért elárulnék egy lényeges információt, mégpedig azt, hogy már évek óta amerikai angol kiosztást használok, így nem zavart a kis enter, és az í hiánya. Számomra könnyen elérhetőek voltak a billentyűk, sőt a slim kialakítás még plusz pontot is kapott. A multimédia vezérlőknél elsőre kicsit meglepődtem, hiszen érintőgombosra saccoltam őket, azonban nem érintés érzékenyek a gombok. A driverben ki tudjuk választani azt a médialejátszót, amivel szeretnénk használni ezt a gombsort. Az kicsit furcsa volt számomra, hogy nem tudom minden lejátszó programban használni, sőt a gyors beletekerés funkciót is hiányoltam belőle. A szokásos Play/Pause, Stop és előre hátra ugrálás elérhető. Alapesetben Winamp, Windows Media Player, iTunes és Real Player programokat tud vezérelni.

Ami tetszett
- letisztult, elegáns dizájn
- kényelmes, kézre álló gombok
- halk üzem

Ami nem tetszett
- multimédia vezérlés

Az Arctosa 2 színben kapható, fekete és szürke. A különbség a gombok matricázásában rejlik. Ára megközelítőleg bruttó 15 500 Ft.

Cikksorozatom következő részében a nagyobbik testvérekkel ismertetem meg az olvasókat, melynek a végén a 3 billentyűzetről egy összehasonlító táblázatot is fogok írni.

Köszönetnyilvánítás

A terméket a hivatalos forgalmazó, a Pixel Rendszerház Kft segítségével a PC88.hu Online Áruház adta kölcsön tesztelés céljából.

Azóta történt

  • Razer Carcharias

    Mielőtt bármibe is belekezdenék, fontosnak tartom elmondani, hogy először írok véleményt fejhallgatóról.

Hirdetés

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.