Belső
Azt hiszem, amit a külsőről el kell mondanom azt elmondtam, így nincs más hátra mint, hogy bemutassam a belsőt. Előrebocsátom, hogy szintetikus tesztek nem lesznek a cikkben mivel úgysem azokat használjuk a mindennapi életben, hanem csak a saját tapasztalataimat fogom leírni.
Kezdjük talán az általános Windows használattal. Az „élmény index” 4.6 bár ez a HD3000-es grafikus mag miatt van.
A gép leggyengébb pontja véleményem szerint egyértelműen a HDD. Habár a rendszer pár másodperc alatt feláll, ugyanakkor a programok indítása elég sok időbe telik. Nem egyszer előfordul, hogy egy rövid docx fájlt 10 mp-en keresztül nyit meg.
Lehet, hogy csak én vagyok ilyen szerencsés, hogy egy ilyen példányt fogtam ki, azonban az asztali gépemhez képest kicsit lomha a HP. Bár a "vészes" kategóriától azért nagyon messze áll, csak lehetne kicsit fürgébb is. Igaz meg kell jegyezni, hogy ez a jelenség főleg indítás után jelentkezik, és miután bemelegedett a gép, a lag-ok nagy része megszűnik.
A gép egyébként atom stabil. Az öt hónap használat alatt nem volt kék halál és a win sem fagyott ki egyszer sem. A software-es támogatás igen jó habár a grafikus drivereket kicsit sűrűbben is adhatna ki a HP. Az első használat után érdemes is frissítgetni, mert jelentős javulások érhetőek el vele. Nekem pl. az ujjlenyomat leolvasó baromi sokat javult a legújabb driverrel.
A masina egyébként az első indításnál csinálni fog egy „D” partíciót, ami a „Recovery” elnevezést fogja kapni. Ez gyakorlatilag arra szolgál, hogy ha összeomlik a rendszer, akkor innen tudjuk újraéleszteni a gépet. Elvben dvd-re is ki lehet írni, és onnan is le lehet indítani. (hála Istennek ezt még nem kellett kipróbálnom)
Hirdetés
Multimédiás képességek:
A gépen található egy 2mp-es HD felbontású kamera, ami normális fényviszonyok között egészen értékelhető képet ad. A kamera mellett található két sztereó mikrofon is.
A netre a szokásos wifi szabványokkal tudunk kapcsolódni, amiért a Broadcomm chipje a felelős, Bluetooth-ból pedig a 3.0-ásat kaptuk meg. Az adó-vevők érzékenysége teljesen rendben van, egy vasbeton födémen keresztül is viszonylag keveset romlik a jel, bár ez nem csak a gép érdeme.
A két grafikus megjelenítő szépen teszi a dolgát. Bár sokan szidják az SB IGP-jét, hogy nem támogat minden lejátszási módot, én még is azt mondom, hogy filmnézegetésre bőven elég, és senkinek nem lesz hátránya, hogy nem kezeli a 23.976p-s videókat.
A FullHD tartalmakat szintén akadásmenetesen viszi. Ha lenne olyan aki házi mozira használná a gépet az mindenképpen az AMD gpu-ját használja, hiszen a képfeldolgozó algoritmusa is jobb mint az Intelé, illetve ha jól tudom ,csak ez a képes a HD audiosávok dekódolására. Nem utolsó sorban így már támogatott lesz az áhított 23.976p-s lejátszás is.
Játékok alatt:
A HD3000-es integrált chip az alapjátékokon kívül másra nem igazán lesz használható. Ugyan még teljesen folyamatosan jeleníti meg a CounterStrike 1.6-ot max grafikán, illetve butítottan a 2.0-val is boldogul, de itt meg is állt a tudomány, és érdemes lesz váltani a nagyobb teljesítményű GPU-ra. Az alrendszerek között egyébként a switchable graphics-szal tudunk váltani, a CCC alatt.
Ez kb két kattintás, és teljesen zökkenőmentesen megy. A másodlagos videókártya (HD6770, 1Gb GDDR5) gyönyörűen teszi a dolgát.
Az AC:Brotherhood-ot max grafikán HD felbontásban stabilan vitte 30fps mellett. Ez igen szép eredmény egy notebooktól.
A limit a Deus-Ex Human Rev.-nél van szintén maxra csavarva. itt már nem folyamatos a kép, bár lehet a legújabb driver sokat hozna a játszhatósági szinten, azonban az aktuális driverrel érezhetően akadt a játék.
Kipróbáltam a GTA4 ChinaTown Wars-t is, itt is kicsit döcögött a megjelenítés, de ezt a játék optimalizálatlanságának tudtam be, mert az fps értékek végig 30 körül mozogtak, aminek azért folyamatos képet kellett volna produkálnia.
Apropó driver. Sajnos frissíteni csak a HP honlapjáról tudunk ugyanis, ha külön-külön frissítenénk akkor buknánk a SWG-t, ami azért elég nagy érvágás lenne. Ha valaki mégis játékra használná csak a gépet, akkor letilthatja az Intel IGP-jét és ezután minden akadály nélkül frissíttetheti az AMD driverét.
A fent leírtakat mérlegelve azt kell, hogy mondjam a gép tökéletesen helyettesíti az alsó-középkategóriás asztali pc-ket. A 480 shader egységben érződik, hogy van kraft, és erre még a pokoli gyors i7 rátesz egy lapáttal.
Aki játékos gépet szeretne annak ez a gép egy nagyon jó alternatíva lehet, hiszen mind amellett, hogy erős, még jól is néz ki, illetve strapabíró, így nem kell majd féltenünk egy jó kiadós lanparty-n sem.
Akkumulátor:
Aki az ölében szereti osztani a head shoot-okat annak 1.5 óráig nem lesz gondja után viszont már eleségért fog kiáltozni a nem túl combos 6 cellás 47whr-es akkumulátor. Böngészéssel és „irodai munkával” kb. 4-5 órát bírja a gép nagy fényerőn használva, így ez az érték átlagosnak mondható. A fényerő csökkentésével és az „energiagazdálkodás HP” módra aktiválásával további értékes órákat nyerhetünk.
A processzort szerintem nem kell bemutatnom senkinek sem. Gyakorlatilag rá lehet húzni a „no limit” kategóriát, mert sohasem fogunk olyan alkalmazásba ütközni aminél ez a komponens jelentené a szűk keresztmetszetet.
Ha mind a négy mag aktív akkor 2.0 Ghz-en fognak duruzsolni, azonban ez az érték pár száz Mhz-el nőhet ha csak egy vagy két mag van használatban.
Memóriából 4Gb-ot csomagoltak a derék mérnökök, ami egyelőre bőven elég. Aki gondolja bővítheti egészen 8GB-ig, de véleményem szerint felesleges.
Zaj, melegedés:
A gép egyébként alap használaton teljesen néma, inkább csak a HDD bús kerregését lehet hallani. Az első „zajok” az AMD grafikus mag aktiválása után jelentkeznek, aztán határ a csillagos ég. Max terhelésen/játékok alat rendesen szétfújta az előadóban az előttem ülő séróját és a mellettem ülő jegyzetét... És ennek a produkciónak hangja is volt rendesen, szóval a hűtés rendesen teszi a dolgát, igaz elég magas hangszínen.
Azért ennyire nem vészes:
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!