Hirdetés

Egy Hi-Fi átalakulása

Ismertető

Ezzel együtt egy űrt hagyott bennem, mivel a hangzása elég jónak mondható volt, köszönhetően a hiperhang funkciónak.

Mivel csak új TV jöhetett szóba, így azt gondolom, a lapos tévék doboz hangzását senkinek sem kell bemutatnom. Így jött képbe az, hogy akkor valami erőteljesebb hangzás is dukálna hozzá, persze elérhető áron, adott helyen elférve, és kizárva mindenféle 5.1-et és társait.

Persze ezek a feltételek magában hordozták a barkácsolás tényét, így ismét home made eszközökhöz kellett folyamodnom, igaz sosem voltam ellene egy kis kreatív ténykedésnek. Az már adott volt, hogy ha hangdoboz, akkor csak álló, és elég szűk a hely az oldalirányt és a mélységet tekintve, így a mély-közép hangszórónak is relatíve kicsinek kellett lennie. Mivel szeretem a sztereó hangzást, és igazi sztereó fanatikus vagyok, ezért egy átlagos Hi-Fi jelentette a tökéletes donor szerepét. Ráadásul ezzel együtt mindent megveszek egy adagban, nem kell hangszórókat vadásznom egy meglévő erősítőhöz. Gondoltam én...

Sokáig nem keresgéltem, egy helyitől sikerült megvennem egy olyan szerkezetet, aminél rondábbat sosem láttam még...

Pontos típusa: Samsung MAX-940

Elképzelésem sincs, hogy mi cél vezérelte a tervezőit eme förtelem megálmodásakor, mert az ominózus 360 fokos hangsugárzási szög enyhén szólva sem jön át, ráadásul a mély-közép bele van passzírozva egy kicsi dobozba, amihez termetes reflexcső párosul.

Technikai oldalát tekintve semmi extra, szokásos funkciók:

- TUNER, TAPE, CD, AUX
- EQ
- Surround
- Power Sound
- 3 lemez kezelése
- Milliónyi Wattok

Sok szívfájdalmamba nem került pusztulásra ítélnem az egész "Hi-Fi"-t, hogy kicsit emberibb köntösben szülessen újjá, még ha követtem el én is komoly bűntetteket ellene.

Az egyetlen nehezítő tényező a távirányító nem léte volt, mert kis hazánkban egyetlen helyen találtam, ott is nevetséges árban. Kis keresgélés után Németországban ráleltem egyre, ami még postával együtt is csak fele annyiba került, mint az itthoni példány, ráadásul ez már a sötétszürke verzió, nem pedig a koszosfehér.

Tervezés

Az első mozzanatom az volt, hogy ami számomra felesleges, azt száműztem a belsejéből. A bemenet megléte volt az egyetlen olyan dolog, amire szükségem volt, így a komplett CD és kazetta rész ment a kukába.

Ezután következett az, hogy mekkora legyen az erősítő rész új doboza. Mivel itt is a két panel a megszokott Hi-Fi-s 90 fokban elforgatott módon volt egymáshoz illesztve egy csatlakozóval, ezért itt variáltam a legtöbbet a végleges formát illetően. Elsődlegesen egy kockára hajazó terv után mentem, de később módosult, így ott nem kevés barbárságot követtem el, amit majd csak erős idegzetűeknek ajánlok.

Pont ezért, a dűlőre nem jutás miatt hagytam abba az erősítő résszel való babrálást, így mindig csak tolódott és tolódott, ezért a hangfalakra koncentráltam. Az világos volt számomra az építés elején, hogy mind a hangfalak, mind a hozzá való doboz fekete erezett bútorlapból lesz, csak hát ez a kompozíció egy kicsit snassznak tűnt, így a hangfalak eleje és teteje magasfényű fehérre lett megálmodva.

A magas sugárzó puritán kinézete miatt szintén a kukában végezte, ezért a helyét SAL KHS-106 Piezo váltotta:

A mély-közép sugárzók teljesen hétköznapi kinézetűek, 15 cm átmérővel, így rajtuk csak egy "apróbb" finomítást kellett eszközölni. Sajnos a készítésekor elég trehány munkát végeztek a peremek ragasztásakor, így minden össze volt kenve... Mivel látszódik minden hangszóró, ezért ezt is korrigálnom kellett, hogy valami esztétikuma is legyen a végén, amit a kifolyt ragasztó szikével való körbevágásával orvosoltam.

Amint ezzel megvoltam, a peremeket lecsiszoltam és matt feketére lefújtam...

...majd a négy-négy meglévő rögzítési bevágás mellé kaptak még négyet-négyet, amihez készítettem egy sablont:

A hangdobozok és az erősítő is csíptetős aljzatot kapott, így ebből is szükségem volt négy darabra, továbbá 12 db gumi lábra, ami 10 mm magas maximum. A hangszórókhoz esztétikum miatt imbuszos csavarokat használtam, amiket fekete makettfestékkel kentem le, mert túl könnyű dolgom lett volna, ha kapok gyárilag feketét....

Reflexcső ügyében két SAL KAH-202 tesz szolgálatot, amik harmadával karcsúbbak a gyári csöveknél, mind átmérőben, mind hosszban:

- átmérő: 45 mm
- hossz: 100 mm

Mikor már minden kiegészítőt és kelléket beszereztem, nekiálltam megtervezni mindent, így az alábbiak szerint alakultak a méretek:

Hangdoboz:

- magasság: 850 mm
- szélesség: 180 mm
- mélység: 190 mm

Erősítő:
- magasság: 160 mm
- szélesség: 370 mm
- mélység: 260 mm

Az erősítőnél az itt feltüntetett méretek a véglegesek, a kezdeti jóval nagyobb volt.

Építés

Amint kész lett az anyag, össze is raktam a két hangfalat. Semmi extrát nem használtam hozzá, annyi pluszt kapott, hogy fekete sziloplaszttal körbe lett nyomva mindenhol.

A mély-közép és a magas sugárzó terét elválasztottam, de beraktam egy alsó fakkot is, ahol a csíptetős csatlakozó lakik, így nem lett túl méretes a tér belül, de még így is jóval nagyobb a gyári dobozénál.

Felkerültek a lábak, és a csatlakozók is a helyükre kerültek a hátlapon:

Ezután jött a hangszórók és a reflexcsövek helyének felrajzolása...

...majd a beszerelés és forrasztás

Hangváltót nem használtam, a gyári kondenzátoros "leválasztást" alkalmaztam a Piezonál. A belső kábeleket 2-2 furaton vittem át, amit szintén sziloplaszttal tömítettem, majd a hátlapot is kihúztam kívül-belül, hogy ne szeleljen a nem kívánatos helyeken.

Erősítőre visszatérés

Mivel nem lehetett tovább halogatnom ezt a kérdést, muszáj volt valamit lépnem.

Először is nekiálltam leszedegetni a számomra szükségtelen dolgokat a panelekről, illetve azokat, amiket később áthelyeztem.

Ilyenek például a mikrokapcsolók, infra vevő, hangfal csatlakozók, antenna csatlakozó, bemenet aljzata, stb.

A kijelző kivarázslása már nehezebb feladat volt, így elcsipkedtem a lábait, majd az összeset egy méretre vágtam vissza, és elhajtogattam őket a későbbi könnyebb forraszthatóság érdekében.

A megvalósítás tekintetében eleinte más elképzelés volt tervben, így lényegében az összes ledet forraszthattam vissza a potméterekkel együtt, mert letisztultabb végeredményre vágytam inkább.

Legvégső összeállításban az előlapon 3 db nyomógomb, 4 db mikrokapcsoló, és természetesen a gyári kijelző kapott helyet. Ebből a mikrokapcsolóból 6 mm-es nyomó résszel rendelkezőt választottam, mert az előlapot mindenképpen plexiből szándékoztam megcsinálni, így még kényelmesen lehet használni őket.

Az alábbi funkciók lettek "kivezetve" az előlapra:

Nyomógomb: Power, Tuner, AUX
Pillanatkapcsoló: két rádió funkció, Power Sound, Surround

Ezután követtem el egy komolyabb akciót a fentebb említett két panel közötti csatlakozó kiiktatására. Mivel csökkent a kész doboz mérete az első variációhoz képest, így változott az elhelyezés is, ami miatt a front panelről mindegyik érintkezőt kiforrasztottam, majd kábeles megtoldással "növeltem" az elhelyezhető távolságát, amit végül ragasztópisztolyos rögzítéssel koronáztam meg.

A kijelző is kapott a jóból kábel tekintetében:

Az előlap fekete plexiből volt tervezve, de ez a méretekkel együtt módosult arra, hogy a teteje és a hátulja is plexit kapott.
Színezett plexit nem kaptam, így kénytelen voltam 4 mm-es víztisztát vágatni, és ezt lefújni matt feketére. Természetesen előtte a rögzítési és egyéb furatokat elkészítettem a lapokon.

A kijelző helyét leragasztottam:

A 13 cm-el alacsonyabbra átszabott doboz:

Mivel betyárosan bitang Watt vadász Hi-Fi-ről van szó, ezért található benne ventilátor is, így ez kapott egy nyílást az oldallapon, ezzel együtt legalább szellőzik belül is az egész. Igaz még nem láttam pörögni azt a légkavarót, de a lyuk és a közötte lévő térben bőven jut be levegő is, ha mozgásra adná a fejét, így emiatt nem igazán akartam légtechnikázni. Kapott egy PC-s ventilátor rácsot, amit szintén feketére festettem.

A CD mechanika gumijait felhasználtam a nagyobbik panel rögzítéséhez:

Az egész belsőséget egészben kellett beleraknom (a trafón kívül), így két kéz nem nagyon volt elég... Ezen a ponton már nagyon untam az egészet, szóval itt jöttek a morbidabb megoldások, ettől függetlenül beton stabilan áll a felül lévő panel, mert ismét jó szolgálatot tett a ragasztópisztoly. Bal oldalról egy aprócska lemezhez, bal oldalon a ventilátor tetejéhez, hátul pedig a plexihez van ragasztva.

Felkerült az elő- és hátlap, plusz egy keret, ami a tetején lévő plexit hivatott tartani:

A kijelző is a helyére került, a már megszokott ragasztópisztoly + sziloplaszt kombóval

Pillanatkapcsoló ügyben is a ragasztó volt a befutó...

Az infra nem volt képes festéken keresztül venni a jeleket, így utólag kapott egy furatot, és őt is a szokásos szisztéma szerint rögzítettem.

Mivel rádiót is hallgatni szeretnék néha, ha már van ilyen funkciója, így rögtönöztem egy antennát a kijelző műanyag keretéből, és egy köteg adapter kábelből

Beépítve, szintén ragasztóval...

Összegzés

Egy átlagos hangrendszer összehozása volt a fő célom, na meg persze egy kis bütykölés és barkácsolás. A hangdobozok ellenben meglepően kellemesen szólnak az asztali PC-hez használt erősítőmön, ezért azt gondolom, hogy nem lett olyan veszedelmes hangzású a hasraütés-szerű méretezés ellenére. Nem ez az első hangdoboz, amit építettem már életem során, de értelem szerűen még lehetett volna foglalkozni a finomhangolásával, elsődlegesen csillapító anyag használatával.

Az összkép pedig így fest:

A komplett rendszer méretei miatt új asztalt is kellett készítenem:

Rövid, tömör, és lényegre törő cikk volt az elképzelésem, ezért sem bonyolítottam túl az egészet, mivel semmilyen űrtechnikai megoldást nem alkalmaztam, pusztán egy kis felületi átalakításról van szó.

Köszönöm, hogy megtiszteltél írásom elolvasásával!

Azóta történt

Előzmények