Túlhajtás és lezárás
Tuningban mindhárom lap nagyon jól szerepelt. Első tuning teszt a maximum BCLK meghatározása volt. Nagy átlagban 104 MHz-felett válik instabillá a rendszer, ha hétköznapokra szeretnék használni BCLK tuningot. Nem úgy Benchmarkok során, ott még feljebb is merészkedhetünk, hogy az utolsó cseppet is kihajtsuk rendszerünkből.
A nálam járt CPU márt volt tesztelve egy másik gyártó csúcskategóriás lapjában, ehhez mérten tudtam mire számítsak. Ott 110 Mhz volt a vége szoftveres segítséggel. Én itt rendszer indulásra néztem őket. Igen meglepő eredményt kaptam. VTT 1.1V, többi default
Hirdetés
A legkisebb lap 109.45 Mhz-cel könnyedén indult. Ez rendkívül közel van a 100 k-s lapban elért eredményhez. Ám talán a legérdekesebb, hogy a másik kettőben mit produkál majd.
A Hi-Fi Z77X 111.71 Mhz-cel zárt, gondoltam ez már valami. De az járt a fejemben hogy lehet-e több a TZ77XE4-ben.
Lehet bizony, 112.04 Mhz! Muhahha.
Ezután egy eddig általam nem használt mérési módszert próbáltam, csak úgy kíváncsiságól. 1.1V-re állítottam a CPU-feszültségét és megnéztem hogy mi a maximum CPU órajel ahol még elindul a rendszer.
Itt is voltak meglepetések.
A TZ77A a maga 4567.26 Mhz-es órajelével nem lesz a mezőny legjobbja, azt biztosan tudtam.
Hi-Fi Z77X 4621.56Mhz-t ment. Ez több mint 54 Mhz pluszt jelent.
Csak úgy mint a BCLK tuningnál itt is a TZ77XE4 első helyére számítottam, de a 4615.72 Mhz-s órajel csak a második helyre elegendő.
Ezek a tesztek csak az abszolút maximumok meghatározására jók, amik leginkább a hétvégi 3DMark harcosoknak kedveznek. Ám fontos a stabilitás is. Hiszen nem lehet folyamatosan a csúcson járatni semmit.
4500 Mhz-es órajel, ezeknél a processzoroknál könnyedén elérhető. Természetesen fontos a jó hűtés is de nem elhanyagolható hogy ezt az órajelet milyen feszültségen tudja. Egyrészt kisebb hőmérséklettel és kisebb fogyasztással jár az alacsonyabb feszültség.
Ismét csak a TZ77A került elsőnek próbára. 1.104V ami nagyon jó eredmény.
A két drágább lapban egyaránt 1.092V-vel volt még stabil a rendszer. Nem is számítottam különbségre, hiszen tulajdonképpen ugyan az a VRM-került rájuk.
A memória tuning sem kerülhette el a figyelmem. Itt nem próbálgattam végig a lapokat mindössze a Hi-Fi-t.
Az ADATA 2400Mhz -s modulja 2800Mhz-n is kibírta a SuperPi 32M tesztet.
Nem ez volt a legmeghökkentőbb hanem a Geil EVO TWO 2000Mhz-s moduljam 2572Mhz-s CL8-s futása. Kevés azon lapok száma amiben eddig tudta ezt hozni.
Némi folyékony nitrogénes szösszenet a múltból.
2012 Májusában a TZ77XE4 és egy 3570K párosításával számtalan magyar rekordot sikerült elérni [link] [link],amik jó darabig az élen is maradtak. Szerintem ehhez túl sok körítés nem is szükséges.
Lezárásképpen:
A TZ77A nagyon jól szerepelt és tuningban sem volt éppen rossz. Nem tökéletes, de a 27.000 Ft-os árával szerintem megéri. i3-i5 rendszer alá tudom elképzelni, egy korrekt középkategóriás rendszer építhető vele. Személyes kedvencem, mert annyira egyszerű, hogy már jó.
A TZ77XE4 a tuningosok lapja. Jó felépítés, magasabb feszültségeket engedélyező EFI, kiváló BCLK-s tuning, stabil tápellátás, stb. Tényleg minden azt sugallja hogy ne hagyjunk alapon semmit. Majd 39.000 Ft-os árával valószínűleg sokaknak már nem az olcsó lapok kategóriájába esik. De ha lenne 40 ezrem lapra, és jelenleg végignézek a kínálaton, legjobb esetben is csak egy alternatíva van, ami képes (lehet) tartani azt, amit a Biostar hoz. Nálam jelenleg is ez teljesít szolgálatot, az egyik legjobb ár/értékű Z77 lap a piacon.
A Hi-Fi Z77X a fentebb említett lapra építkezik. Mivel az alapok jók voltak így ő igazából a hangkártyával emelkedik ki. Sajnos emiatt néhány részlet kimaradt (pl. heatpipe-os hűtés) de cserébe egy nagyon jó hangzással ellátott deszkát kapunk. Nem gondoltam volna, hogy lesz tényleges különbség, nem szoktam hinni az ilyesminek. Egy ezressel olcsóbb, mint az TZ77XE4.
i5-i7-s játékra szánt rendszerben a helye egy olyan tulajnál, aki időnként némi szárazjeges tuningot is bevállalna.
Köszönöm a Biostar-nak, és az ADATA-nak.
toyone