2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

ZTE Blade teljesítménynövelés

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sokak számára a 2.3 jelenti a legmodernebb, még gyorsnak mondható Android változatot a Blade-n, ám ez egyáltalán nem igaz. Egy kis tákolás után a CM10, azaz Android 4.1 elfogadhatóan fut a telefonon, ennek lépéseit próbálom most leírni :K

Előkészületek

Először is, szükségünk lesz magára a ROM-ra és a hozzá való GAPPS csomagra. A cikk írásakor két változatot találtam jónak: Eco CM9 vagy CM10. Én az utóbbit ajánlanám, de ha valaki számára egy picit lassúnak tűnne a CM10, akkor meg lehet próbálni az előbbivel. A linkekről mindkettő letölthető a hozzájuk való GAPPS csomaggal együtt.

Szükségünk lesz továbbá egy Total Commander-re, melynek elindítása után a következő teendőnk van: Beállítások -> Általános beállítások -> Zip-Tömörítő: itt a tömörítés arányát állítsuk 0-ra.

Szükségünk lesz még egy megbízható ClockWorkMod-ra is, ha netalántán nem sikerülne elsőre a dolog (de ha követed a lépéseket, nem fog :) ). Innen letölthető az általam is használt, 6.0.1.1-es CWM Touch recovery, melynek minden funkciója tökéletesen működik. Ennek a telepítésébe nem mennék bele, feltételezem, hogy aki ezt a cikket olvassa, az fel tudja telepíteni.

1. Telepítés előtti munkálatok

A Total Commander használatával lépjünk bele a letöltött ROM zip-jébe, majd navigáljunk el a system/app mappába. Itt a kiválasztott APK fájlokat egyszerűen a törlés gomb megnyomásával eltávolíthatjuk a ROM-ból. Fontos hogy ne csomagoljuk ki a letöltött állományt, különben nem fog működni, és csak a lentebb leírt APK fájlokat töröljük, mivel a többi fájl szükséges a rendszer stabil futásához! Itt még megjegyezném, hogy az Android 4.0+ beépített lehetőséget kínál az alkalmazások letiltására, ám nem mindegyikre, ezért szükséges a kézi módszer. Plusz így helyet szabadíthatunk fel a system partíción, így további csengőhangokat, programokat pakolhatunk alá. Az alábbi fájlok nyugodtan törölhetőek, amennyiben nincs szükség a funkcióikra, ezzel megszabadulva a folyamatos háttérben futásuktól:

Letöltött ROM:
CMFileManagerThemes.apk - témák a beépített fájlkezelőhöz
Development.apk - programfejlesztőknek való eszközök
DrmProvider.apk - DRM védett multimédiás állományok kezelésére szolgál
DSPManager.apk - Mindenre kiterjedő hangszínszabályzó, ami jelentősen lassíthat a rendszeren, ha aktiválva van zenehallgatás közben. Helyette inkább a zenelejátszókba épített az ajánlott.
Email.apk - Beépített e-mail kliens (nem gmail)
Exchange2.apk - Microsoft Exchange szolgáltatás kezelése
InputDevices.apk - Külső beviteli eszközök támogatása (pl. bluetooth billentyűzet)
LiveWallpapers.apk - élőhátterek
LiveWallpapersPicker.apk - élőháttérkép választó, nélküle nem működnek az élőhátterek
MagicSmokeWallpapers.apk - élőhátterek
Music.apk - gyári zenelejátszó, amely helyett inkább ezt javaslom
QuickSearchBox.apk - Google kereső widget, amely folyamatosan fut a háttérben
SoundRecorder.apk - gyári, buta hangfelvevő
Stk.apk - szolgáltatói telefonkönyv, például az ügyfélszolgálat telefonszáma
Term.apk - Terminál program, amit a Google Play felülír, mert a beépített verzió elavult
ThemeChooser.apk, ThemeManager.apk - témaválasztó
VisualizationWallpapers.apk - élőhátterek
VoiceDialer.apk - hangtárcsázó, amely nem igazán tud magyarul, de folyamatosan fut a háttérben
VpnDialogs.apk - VPN hálózat beállítására

GAPPS csomag:
ChromeBookmarksSyncAdapter.apk - Google Chrome könyvjelzők szinkronizálása
GoogleFeedback.apk - automatikus felhasználói élmény visszajelzés
GoogleNowVoiceSearch.apk - Google Now, nem igazán tud magyarul
QuickSearchBox.apk - Google kereső widget, amely folyamatosan fut a háttérben ha kell ha nem
Talk.apk - Google Talk chat program
VoiceSearch.apk - hangkereső, nem túl használható

Ha nem használjuk a Google biztonsági mentést (rendszerbeállítások, WiFi jelszavak), ami egyébként okozhatok anomáliákat az eltérő verziók miatt, akkor az alábbi fájlok is törölhetőek:
BackupRestoreConfirmation.apk (ROM)
GoogleBackupTransport.apk (GAPPS)

A következő lépés a szükségtelen szótárak törlése, ezzel körülbelül 10 megabájttal kissebb lesz a billentyűzet alkalmazás, ami így valamivel gyorsabban betöltődik. Ehhez egyszerűen jelöljük ki a bal gombbal a ROM alkalmazásai közül (system/app) a LatinIME.apk-t, majd nyomjuk meg a CTRL+Page Down gombokat. Navigáljunk el a res könyvtárba, majd töröljük ki a raw és xml szóval kezdődő fájlokat, amelyek után 2 karakteres nyelvi kód áll és nincsen rá szükségünk. A magyar és angol viszont maradjon benne. A végeredmény ehhez hasonló:

Ha ezzel megvolnánk, lépjünk vissza a ROM könyvtárába. Közben egy kérdés fogad bennünket, hogy újracsomagoljuk-e a fájlt (ha nem, akkor valamit elrontottunk). Válaszoljunk igennel.

Mivel extra hely keletkezett a system partíción, lehetőségünk van visszaállítani a gyári CM és Android 4.x csengőhangokat, melyeket sajnos helyhiány miatt alapesetben nem kapunk meg. Ezek innen letölthetőek. A letöltött fájlban található audio mappát másoljuk be a system/media mappába. Ha kérdést kapunk, hogy felülírjuk-e az ott található fájlokat, akkor tudjuk, hogy jó helyre történt a másolás. Nyugodtan válaszoljunk igennel.

2. Telepítés

A telepítés lépéseibe nem mennék bele, feltételezem, hogy minden olvasó tisztában van vele. A takarítások se maradjanak ki (factory reset, format boot, format system).
Nagyon ajánlom a következő csomag telepítését is: [link]. Az első hozzászólás tetején található linkről tölthető le ez a remek reklámblokkoló és rendszergyorsító program. Nekem bevált :) ezt telepítsük legutoljára, tehát a ROM és a GAPPS után.

A telepítés után az első indítás kicsit több időt vesz igénybe, várjunk türelmesen. Indulás után a beállítás-varázsló fogad minket, melyen végiglépkedhetünk. Ha ezzel megvolnánk, kapcsoljuk ki a kijelzőt, és várjunk 5-10 percet, amíg stabilizálódik a friss ROM. Ha ez készen van, egy újraindítás és képernyő ki-bekapcsolás után jöhet a következő lépés. Erre azért van szükség, mert a Blade valamiért minden indítás után lekorlátozza magát, az első képernyő kikapcsolásig :) ez a jelenség CM7 alatt is fennáll, bár ott kevésbé érzékelhető.

3. Telepítés utáni műveletek

Beállítások -> Alkalmazások -> Összes. Itt a következő alkalmazásokat tilthatjuk le, amennyiben nincsen rájuk szükség (bökj az alkalmazás nevére, majd adatok törlése és letiltás gomb):
Beállításvarázsló - az első indításkor látható varázsló
Google One Time Init - az első Google account hozzáadásában segít, utána letiltható
Picasa Uploader - ha nem használunk Picasa-t
Spare Parts - rejtett beállítások fejlesztőknek

Ezek után Beállítások -> Teljesítmény.
Nálam itt a 16 bites átlátszóság ki van kapcsolva, a felületjavítás pedig be.
A processzor almenüben az ütemező legyen smartassV2, a minimum-maximum frekvenciát pedig mindenki állítsa be, ahogy gondolja. Én 122/652-n járatom. Ne felejtsük el bepipálni az automatikus érvénybe-léptetést, ha stabil a beállítás.
Az I/O ütemező almenüben válasszuk ki a NOOP-ot, majd pipa. Ezekről bővebben itt lehet olvasni.
Ezután Memória kezelés menü, majd pipáljuk be a memória ürítés engedélyezését, és a KSM-et. A zRam nálam le van tiltva, nem kísérleteztem vele (ha valaki igen, a hozzászólásokban jelezze mire jutott vele :) ).

Néhányan panaszkodtak még, hogy egyes esetekben lassú a billentyűzet. Ezt ennek a telepítésével, majd a gyári billentyűzet letiltásával (Beállítások -> Alkalmazások -> Összes) lehet megoldani.

Ennyi lett volna a "tuning", nálam mindezek elvégzése után érezhetően gyorsult a rendszer. Néhol persze gyorsabb a CM7, de számomra nem ér meg annyit az a plusz sebesség, hogy a szaggatott scrollozás, képernyőváltogatás tönkretegye az "élményt". És az Android 4.x újdonságaihoz gyorsan hozzá lehet szokni :)

Néhány kép a végére:

Hozzászólások

(#1) Picike8


Picike8
aktív tag

4.1 egy bléden? Mik nem vannak... :)

(#2) bubi92 válasza Picike8 (#1) üzenetére


bubi92
őstag

már minimum fél éve van. persze főzött..

(#3) Picike8 válasza bubi92 (#2) üzenetére


Picike8
aktív tag

Gondoltam hogy főzött. :)
De azt nem, hogy JB van rá.

(#4) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Az alap 4.1 is jól fut, csak megeszi a telefont akkuját. :O

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#5) kukinyo


kukinyo
addikt

A CrossBreeder pontosan mit csinál?
Sajnos gyenge az angolom, magyarul pedig nem találok róla semmit.

(#6) ziyan válasza kukinyo (#5) üzenetére


ziyan
tag

A Seeder-hez hasonló, csak valamivel jobb: [link]

(#7) kukinyo válasza ziyan (#6) üzenetére


kukinyo
addikt

És ezt ClockworkMod-al kell telepíteni?

(#8) ziyan válasza kukinyo (#7) üzenetére


ziyan
tag

Igen, a ROM és a GAPPS telepítése után (tehát ez legyen az utolsó zip, amit telepítesz) :)

(#9) kukinyo válasza ziyan (#8) üzenetére


kukinyo
addikt

Meg is van.
És ez nem jelenik meg sehol (úgy értem hogy a programok között), vagy ez beépül a rendszerbe?
Állítgatni sem kell rajta semmit?
Ne haragudj hogy számodra biztosan butaságokat kérdezek de nem rég óta van ez a készülékem és még soha nem ástam bele magam az android rejtelmeibe.

(#10) ziyan válasza kukinyo (#9) üzenetére


ziyan
tag

Csak felrakod és kész, nem jelenik meg semmi, nem kell konfigurálni semmit :)

Arra azért ügyelj, hogy - ha jól tudom - a gyári rendszer közel 160 mb-t foglal a gapps-al együtt, így ha átpartícionáltad a telefonod erre a métetre, és nem gyomláltál ki egy-két alkalmazást, esetleg szótárat a ROM-ból, akkor nem biztos, hogy működni fog.

Ezt egyszerű ellenőrizni: Beállítások -> Partition info. Ha itt a system résznél a két szám között csak ~1 mb a különbség, akkor nem biztos, hogy működni fog, mert nem fért fel :D

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.