2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Ryzen gyári hűtő vs. Alpenföhn

Írta: | Kulcsszavak: CPU hűtő . Ryzen . 1600 . 2600 . Wraith . Alpenföhn

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Év elején sikerült összepattintanom egy viszonylag pofás konfigot amely az adatlapomon is látható, akit érdekel. Az egyik legfontosabb alkotóelem – a processzor - mindenféle hezitálás nélkül lett kiválasztva. Az előző PC-m előtt csak és kizárólag Intel CPU-im voltak, de Ryzen az én tetszésemet is elnyerte, többek között a világbajnok ár-érték aránya miatt. Így az Ryzen 5 1600 után most egy Ryzen 5 2600 került beépítésre, gyári hűtéssel. Az 1600-ast stock coolerrel fel tudtam tornázni 3800 Mhz-re, játékok alatt olyan 74 fok körül mozgott 1.3 V feszültséggel. Ez szerintem korrekt eredmény volt, bár FurMark stresszel 10 perc után a 80 fok is megvolt simán, de ezzel nem foglalkoztam.
Térjünk is át jelenlegi szépségre, a 2600-ra! Itt a Wraith Spire-t váltotta a Wraith Stealth gyári CPU hűtő.

Borzalmasan nagy különbség nincs a kettő között sem kinézetben, (a Spire kicsit magasabb) sem hangzásra. Teljesítményben én valamennyivel jobbra értékelném az 1600-hoz járó Spiret- ugyanis a Wraith egy kicsit jobban melegedett ugyanolyan feszültséggel.
A 2600 gyárilag 200 Mhz-el magasabb alap órajelen ketyeg, mint az 1600, ez 3400 Mhz-et jelent a boost clock pedig elvileg 3900 Mhz. Nos ehhez képest nekem 1.3 V -al nem sikerült átlépni a 3900 Mhz-et, már 3925 Mhz-nél azonnal kifagyott,míg az 1600-nál a boost clockra (3800 Mhz) sikerült még egy 100-ast rápakolni.
Ryzen Masterrel szoktam először beállítani a feszültséget és a kívánt órajelet, majd ha a program tesztje lefut, le szoktam tesztelni játékokkal is.
Aztán ha a rendszer stabil, akkor BIOS-ban is mehet a végleges beállítás. Szóval egy kicsit szomorú voltam, hogy akkor ezek szerint nemhogy nem nyertem meg a szilikon lottót, de egyenesen sikerült kifognom egy gyengébb processzort.
Ekkor jött az ötlet, hogy mi lenne, ha megkínálnám egy kicsit combosabb hűtővel a gyári helyett és kapna még egy kis feszültséget!
Felcsaptam hát a megfelelő szekciót a bibliában, egészen konkrétan a https://prohardver.hu/tema/milyen_cpu_hutot_vegyek_2/hsz_1-50.html - t és megkérdeztem, mit ajánlanak a szakértők! Az igényeim elsősorban az árra és csendességre vonatkoztak így ajánlotta egy kedves kolléga a kiváló árfekvésű Alpenföhn Brocken ECO Advancedet. Ezúton is köszönöm a javaslatot! Bevallom életemben nem hallottam még a márkáról, de egyrészt jól hangzik (Alpok – hideg – höhö) másrészt német, tehát rossz aligha lehet!
Viszonylag gond nélkül sikerült a régi hűtő helyére beszerelnem az új szerzeményt. Azért írom, hogy viszonylag, mert sikerült az egyik tápkábelt az alaplapom alá beszorítani, amit csak akkor vettem észre amikor már becsavaroztam mindent és kezdtem összedugdosni a dolgokat, szóval kb. kezdhettem előről… de egyrészt ez az én lámaságom, másrészt ennyi kihívás kell egy szerelésnél.

Szóval a torony a helyén, jöhet a teszt! Különböző fórumokat bújva úgy találtam hogy az 1.35 V feszültség egy viszonylag biztonságos maximális feszültség, ezért úgy döntöttem megnézem ezen mit tud. Mohóságomban először azonnal megkínáltam 4200 Mhz-el, a jutalmam pedig azonnali fagyás volt. Ezután óvatosan 25 Mhz-enként csökkentve eljutottam a 4100 Mhz-ig.

f

Itt már szépen stabilan futott stressz illetve játékok alatt is úgyhogy jelenleg ezt lőttem be „véglegesnek” egyelőre.
Sikerült tehát 200 Mhz-et javítanom egy kicsivel nagyobb feszültséggel, ami végülis nem rossz, átléptük a bűvös 4 Ghz-et. Nézzük hogy alakultak a hőmérsékletek:

Az első Afterburner képen a gyári hűtő hőmérséklete értéke látszik 1.3 V feszültségen és 3900 Mhzen, kb. 10 perc FurMark stresszteszt után. Kb. 15 perc után egyébként elérte a 80 fokot is, nálam ez kb. a lélektani határ. Oké, persze, általános felhasználás során sosem láttam ilyen hőmérsékletet, ha már folyamatosan maximumom pörög a processzor akkor ott úgy is „baj” van. Illetve most már hogy van összehasonlítási alapom elmondhatom azt is hogy hangosabb volt a stock cooler, stressz alatt (meg úgy általában is).

A második Afterburner képen pedig 1.35 V-on és 4100 Mhz-en látható kb. 10 perc után a hőmérséklet: több mint 20 fokot sikerült csökkenteni tehát 100%-os CPU használat mellett is, ami azért szerintem egészen kellemesnek mondható. Érezhetően halkabb is egyébként, nem mondanám zajtalannak, de érezhető a javulás ebben a tekintetben is. Az idle hőmérséklet 32-40 fok között változik, ilyenkor gyakorlatilag néma a hűtő, a párom meg is jegyezte hogy csendesebb lett a gép úgy általában véve.

Egyelőre itt tartok. Elégedett vagyok, tetszik az új hűtő, bárkinek szívesen tudom ajánlani. Nem tudom hogy mennyi kakaó van még a lapban, egyáltalán érdemes-e még magasabb értékekkel próbálkozni, mert a hőmérséklet végülis engedné. Persze az más kérdés hogy néhány plusz Mhz-ért érdemes-e egyáltalán terrorizálni szegény processzort...

Ti mit gondoltok? Milyen tapasztalataitok vannak?

Hozzászólások

(#1) Samus


Samus
addikt

Pedig a vándor Brocken elég szép karriert futott (vándorolt) be.

Nekem sima ECO van. Teljesen jó, i5-4460 mellett még nem sikerült a legalja 600rpm fölé juttatni. Bár egy RGB-s Wingboost 3 ventit el tudnék képzelni rá...

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#2) zakarmihaly válasza Samus (#1) üzenetére


zakarmihaly
tag

Köszi a cikket, nem olvastam még. Még most is csak kóstolgatom a szakmát, 2012-ben pedig még ennyire sem voltam képben. Úgy általánosságban amikor keresgéltem a hűtők között, akkor a Be quiet, Cooler Master, Noctua és társaikkal találkoztam. Persze ez semmit nem jelent, maximum annyit hogy tájékozatlan vagyok : ]

(#3) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Jó a kis teszt, de érdemes egyáltalán kínozni szegény procit? Milyen vga van mellé?
Ha Amd-s, érdemes játék közben az AMD link alkalmazással figyelni telón a rendszer adatait. Írja mennyire van terhelve a cpu/gpu, mennyi a hőmérsékletük. Nálam a laposban a Ryzen 5 legtöbbször 50-60% körül pörög, a vga viszont 100%, tehát nincs cpu limitem, lejjebb is vehetem a max órajelet. Gta5-öt 1280x720-on 30-35fps-sel viszi, minden high-on van, 60-65 fok közötti hőfokon... Pedig konzumer gép. és nem is gamer.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#4) zakarmihaly válasza Victoryus (#3) üzenetére


zakarmihaly
tag

egy rtx 2060 van mellette. tovább nem nagyon akarnám egyébként kínozni, de azt észrevettem hogy ha folyamatosan 3,9-en pörög a proci(vagy afölött) és nem hagyom hogy automatikusan boostoljon, akkor a minimum fps értékek nőnek, illetve kevesebbszer esik 60 alá a képkocka. amit azért sokat dob az élményen

(#5) Paxker315 válasza zakarmihaly (#4) üzenetére


Paxker315
addikt

sajnos ez elég szerencsétlen vétel volt, néhány böszme 2600 megy akár 1.2V-on is 4Ghz all-core (az enyem 1.19-en tudta a 4ghz all-core-t, 4.15ghz-et 1.352-n tudtam stabilra tenni.

Elvileg amúgy de-liddinggel is lehetne 5-6 fokot nyerni, de, nem tudok senkiről, aki idehaza a forrasztott Ryzen5-ösöket delidelné. Nekem a lélektani határ ~ 1.35-1.36 vcore voltage-nél van, azt még teljesen okén kezeli a Hyper212 Black, igazából a VRM hőmérsékletek miatt nem szórakozom a magas feszes OC-val. Én megnézném, 1.25-1.3V közt mi a legtöbb, ami kihozható. Jelenleg saját procit 1.15V-on 3.9ghz all-core használom, mert, félelmetes, mennyivel hűvösebb, mint 1.35 mellett volt. Nekem megér annyit.

Esetleg "opció": ha két héten belül vagy, elállsz, újra szerencsét próbálsz. Vagy, eladod, és aprón próbálkozol. Ha még időben vagy és nem okoz lelkifurdalást, nyugodtan választhatod az első opciót szerintem.

Vicces, hogy 4.15Ghz-nél a 65w tdp-snek írt proci már 130 körül volt ;) De mondom, az 1.35v körüli vcore a "fájdalomküszöb" számomra, és SOHA nem fogom megérteni, miért mennek egyesek akár 1.42-1.43 voltokig. Pár hete még egy elég "buta" bátor, de őszinte srácot is láttam aprón, aki az 1.4125V vcore-t mutogatta, hogy ő márpedig azzal használta a procit. :(

[ Szerkesztve ]

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#6) zakarmihaly válasza Paxker315 (#5) üzenetére


zakarmihaly
tag

maga a gép januári, szóval mind1, bár őszintén szólva csak ez miatt nem cserélném ki. megnézem hogy 4,1-ről mennyit tudok legjjebb menni. csak a hűtőt újítottam most

(#7) Chaser válasza zakarmihaly (#6) üzenetére


Chaser
titán

" de azt észrevettem hogy ha folyamatosan 3,9-en pörög a proci(vagy afölött) és nem hagyom hogy automatikusan boostoljon, akkor a minimum fps értékek nőnek, illetve kevesebbszer esik 60 alá a képkocka"
tehát nem csak nekem heppem' kikapcsolni a turbot és allcore fixen hajtani a cpu-t, bár ennyire nem hajtom az enyém de úgy is minden oké

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#8) Paxker315 válasza Chaser (#7) üzenetére


Paxker315
addikt

én laikus vagyok, de, nekem az tűnik "parasztlogikával" kézenfekvőnek, hogy: a szilikonnak is jobb a kozel állandó órajel&fesz, mint az össze-vissza ingadozó, ki-kiugró, visszaeső. Legalábbis én szívesebben járatom fixáltan. Szintetikus tesztekben is jobban teljesít, s nincsenek bősz fesz-ingadozások. :U

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#9) zakarmihaly válasza Chaser (#7) üzenetére


zakarmihaly
tag

de ez amúgy árt a procinak? ha az alap 1.25 (?) helyett 1.35-ön megy? úgy gondoltam hogy mivel a hőmérséklet oké, nagyon nem árthat neki.. bár lehet rosszul gondolom

(#10) Paxker315 válasza zakarmihaly (#9) üzenetére


Paxker315
addikt

1.35V teljesen oke. 1.4 és fölötte kezdene el izzadni a tenyerem.

Asus biosban egyébként milyen lépcsőkben tudod a feszültséget állítani? LLC-vel próbálkoztál a stabilitás végett?

[ Szerkesztve ]

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.