Üdvözöllek titeket. Itt a konzolgeneráció váltás a nyakunkon, van akinek sikerült beszereznie a jövő hardverét már és van aki még várja a sorát. Magam részéről a Playstation játékosok táborát erősítem és a soromra várok, de amíg eljön az én időm addig gondoltam beszerzek egy új fejhallgatót ami majd kihasználja a PS5 képességeit. Eddig egy Sony Platinum fejhallgatót használtam többé-kevésbé elégedetten és ebben a kategóriában kerestem az utódját is. A legtöbb helyen a Steelseries eszközei kapták az ajánlások túlnyomó részét, az Arctis 7P ráadásul már fel van készítve a nextgen konzol Tempest 3D Audio támogatására is. Árban picivel van a Platinum felett, viszont a PS5 mellé készült Pulse 3D fejhallgatónál már jelentősen drágábbnak bizonyult, de mivel ez egy olyan eszköz amiben hosszú órákat fogok eltölteni, ezért a kényelem elsődleges szempont, és a leírások illetve egyéb eszközökkel szerzett tapasztalataim alapján maradtam a Dánok megoldásánál.
Miután elhatároztam magam elkezdtem vadászni a kiszemeltre és arra a megállapításra jutottam, hogy sehol sem lehet kapni boltban, feketében ráadásul a gyártó saját webshopján lehet csak megrendelni is. Nem maradt más, regisztráció után beállítottam, hogy értesítsenek ha készletre kerül. Persze a mai automatizált világban mire eljut az információ az emberhez addigra lehet késő és az első értesítéssel így is jártam, mire kosárba raktam volna megint elfogyott. Semmi baj, a PS5 megrendelésekkel/vásárlással való tapasztalataim alapján ment be webshop figyelő appba a fejhallgató és a következő eresztésről már nem is maradtam le. Megrendeltem, és ~58ezer forintnyi euróért cserébe a következő hét elején már meg is kaptam. Egyenesen Dániából jött a csomag, GLS-sel ingyenes szállítással és nyomkövetéssel. Ilyennek kell lennie egy nemzetközi webshopnak 2021-ben.
Kézbe véve a dobozt nem tűnt túl nehéznek és méretesnek, nincs is teledobva mindenféle felesleges holmival amiket soha az életben nem fog használni az ember. Szétcsúsztatva a papírdobozt, majd kiemelve a vékony műanyag bölcsőt egyből az eszközzel és a tartozékokkal fogunk farkasszemet nézni. Lehámozzuk a vékony, átlátszó műanyag fóliát a fejhallgató külsejéről és tátva marad a szánk. Egy nagyon minőségi és letisztult hardver köszön vissza, nem egy túlcsicsázott klasszikus gamer csoda ami a szivárvány minden színében pompázik a nap 24 órájában. De most kicsit álljunk meg és foglalkozzunk a tartozékokkal amikkel jól ellát minket a gyártó és személy szerint van pár döntés amit nem nagyon értek.
Első és legfontosabb tartozékunk, ami külön csücsül a dobozban, az maga a vezetéknélküliséghez elengedhetetlen adóvevő egység. Picike, USB Type-C csatlakozós eszköz ami oldalirányban van elnyújtva. Ezzel a megoldással a legnagyobb probléma, hogy PS5 esetén közvetlenül a gép Type-C portjába dugva rálóg a másik sima USB portra illetve PS4-en nem található egyáltalán ilyen csatlakozó. A mellékelt kis útmutatókból kiderül, hogy alapvetően nem is ilyen használatra szánja a Steelseries ezt az eszközt és ezért mellékelnek is a csomagban egy hosszabbító kábelt amivel a Type-C-s adóvevőt bármilyen klasszikus USB csatlakozóba be tudjuk dugni és elvezetni oda ahol a legjobbnak találjuk. Kép
Akkor kérdés, hogy minek szórakoztat minket a gyártó ilyen csatlakozóval meg kábellel és miért nem eleve úgy tervezte meg az eszközt, hogy ne okozzon gondot. Erre az a válasz, hogy támogatott az Android is és így közvetlenül, kényelmesen használható különféle mobil eszközökkel is a 7P. Ne kérdezzétek mi értelme van, de a COD Mobile esportolók biztos jobban értékelik, már ha nem Samsungot használnak mert az nem támogatja az USB-n keresztüli voice chatet. Illetve még a Nintendo Switch is támogatott aminél ez még szempont lehetett.
Még két kábelt mellékelnek a csomagban, az egyik egy sima micro-USB töltőkábel (ne kérdezzétek, hogy miért pont ez és nem Type-C mert magam sem tudom rá a logikus választ, hacsak nem attól féltek, hogy a sok agysebész dugdos mindent ész nélkül) és a másik a vezetékes használathoz való jack csatlakozós kábel ami persze a fejhallgatóba egy újabb, mással fizikailag nem kompatibilis csatlakozóval kapcsolódik (lásd a képen). Kábelek, kábelek hegyén-hátán de legalább nem spórolnak semmivel, ja de ezért az árért semmi szütyő vagy doboz amibe ezt a sok dolgot belepakolhatod. Na de úgy sem ezekre kíváncsi itt mindenki, csapjunk is a lovak közé.
A pánt ami a két kagylót összeköti acélból készült és a belső felületét vaskos gumi borítja, ez a rész nem ér az ember fejéhez mert a teherhordást és a méret állítását egy nagyon egyszerű, de annál praktikusabb megoldással oldották meg. Egy széles, belül gumis és rugalmas szövet pánt van áthúzva amit tépőzárral lehet feszesebb állapotban rögzíteni az acélpánt felett. A fejeden ez a széles szövet csücsül, jobban levegőzik és puhább mint a Sony megoldása, ráadásul mosható és könnyen cserélhető is.
Maguk a kagylók műanyagból vannak, a felületük matt és a képeken látható, hogy nem taszítják az ujjlenyomatot. Sima külső felületüket csak a gyártó logója és neve díszíti visszafogottan. Talán kicsivel több mint 90°-ban fordíthatóak el, ami a fejre való illeszkedéshez bőven elegendő viszont összecsukni nem lehet őket. Az anyaguk elég masszív, nem nyikorog vagy nyöszög és minden illesztés nagyon passzentos, semmi lötyögést nem tapasztalok. A párnák kellemesen puhák és finom szövet borítja őket ami a bőrhöz érve nem dörzsöl vagy irritál, viszont az izoláció biztosításához egy apró trükköt eszközöltek, mégpedig hogy a párnázat belső felületén a meghajtó felé eső oldalon vékony műbőrt alkalmaztak. Kép
Mindkét kagylón elhelyeztek kezelőszerveket, ilyen téren sokkal jobb mint a Sonymon amin szinte mindent az egyik oldalra zsúfoltak be. Jobb oldalra került a bekapcsoló gomb egy fényes kis panelbe helyezve így biztosítva könnyű kitapogathatóságát. A gombba elhelyeztek egy ledet is ami a színével jelzi az eszköz aktuális töltöttségét. (Zöld: 100-50%, Sárga: 49-20%, Piros: 19-10% és 10% alatt gyorsan villogó Piros) Kicsi fényforrás ez, egyáltalán nem zavaró sem a használónak, sem a körülötte esetleg sertepertélőknek viszont csak akkor látja a felhasználó ha leveszi a fejéről. PS4-en, nincs semmilyen más akkuállapot visszajelzés mint mondjuk a Sony megoldásánál ami kis elem ikonnal jelzi az aktuális állapotot a konzol felhasználói felületén. A Power gomb mellé ide került még a Sidetone tekerentyű, ami sajnos nem a voice chat és a játék hangjai közötti eloszlást módosítja. Erre a Platinum-on dedikált gomb volt és nem kellett mindig a PS menüben állítgatni menet közben. Akkor mégis mire való ez? Mivel a fejhallgató remekül kizárja a külső zajokat, ezzel állítható, hogy a mikrofon által hallottak milyen hangerővel szóljanak a fülünkben így nem kell levenni a fejhallgatót ha valaki beszélni akar hozzánk vagy csak a környezetünk zajaira is figyelnénk. Nem rossz kis funkció, de nekem a másik jobban hiányzik.
A bal oldal kicsit izgalmasabb mivel ide kerül a kihúzható és visszatolható mikrofon, a némító gomb, a hangerő állító kerék és a csatlakozók, amik között jack csatlakozót (headphone share jack) is találunk bár jack-jack kábelt a csomag nem tartalmazott. Kezdjük itt is a legfontosabbal, a mikrofonnal ami becsúsztatva is stabilan, zörgés és lötyögés nélkül a helyén marad és ilyenkor is működik viszont elmondás alapján gyenge amit így produkál tehát muszáj kihúzni ha érdemben is használni akarjuk. Fura, hogy a Japánok beépített mikrofonnal operálva is elfogadhatót tudtak alkotni. Kihúzva viszont semmi panasz nincs a mikrofonra, bár így is halkabb mint amit megszokhattam ezért feljebb kellett venni a mikrofon érzékenységet PS menüben. A kihúzható szára könnyen archoz igazítható és kellően stabil is, nem fog ide-oda lengeni vagy fura hangokat adni a legnagyobb harc hevében sem. A némító gomb könnyen kitapintható, benyomás után kiugrik és a mikrofonban elrejtett piros LED fény is kigyullad amivel tudtunkra adja némítás megtörténtét. A hangerő tekerő nagyon finom állítást tesz lehetővé.
A külsőségek után térjünk is rá egy kicsit talán sokkal szubjektívebb megítélésre, a hang és kényelem szempontjaira. Hang tekintetében egy sokkal kellemesebb, teltebb és talán nagyobb térrel rendelkező élményt kaptam a Sony után. Média fogyasztása során sokkal, de sokkal jobb a 7P mint a Platinum és ezt el tudom mondani a kényelemről is, mert sokkal szellősebb a szövet fülpárna és pánt mint a vaskos bőr és gumi még ha tömegre hasonló is a két termék. A mérleg másik oldalán viszont ott vannak a szoftveres funkciók amikben nem veszi fel a versenyt. Nincs töltés visszajelzés (bár az itt megadott 24órás üzemidő sokkal jobb mint a konkurenciánál), nincs chatmix állítás csak menüből, nincsenek elmentett egyéni hangprofilok vagy dedikált 3D hangzás ki/bekapcsoló gomb, ráadásul nálam attól, hogy kikapcsolom a fejhallgatót nem vált át a PS4 Pro automatikusan a monitor hangszóróira mint a régi fejes esetén. COD Warzone alatt tapasztaltam még például, hogy bár általánosan a Steelseries élménye kellemesebb, döbörög aminek dübörögnie kell de nem túlzóan, hogy lemaszírozza a nyakadat, viszont az élesebb, kevésbé jó hangú Sony-val én pontosabbnak éreztem a hangok alapján kapott olyan információkat mint a lépéshangok, bár ez utóbbi fokozatosan elmúlt ahogy egyre többet és többet használtam az új szerzeményt, de néha még mindig megesik, hogy úgy érzem a régivel hamarabb meghallottam volna 1-1 szitut. Hozzáteszem, ez az élmény még mindig csak egy előző generációs PS4 Pro-ról származik, PS5-re még várok és se Switch, se gamer PC nincs tulajdonomban, hogy arról nyilatkozni tudjak. Ugyanez igaz a Sony Pulse 3D fejhallgatójára, bár szerintem az hasonló lehet mint a Platinum.
Összegzésként azt tudom mondani, hogy a Steelseries Arctis 7P egy nagyon jó játékos fejhallgató a még megfizethető kategóriában, innen feljebb már súlyos tízezrekkel többe kerül az ami nem is biztos, hogy annyival jobb is, már ha egyáltalán jobb. Akiknek nem létfontosságúak a szoftveres kényelmi funkciók az biztos, hogy nem nyúl mellé ezzel a termékkel, mert jó minőségű, kényelmes, letisztult és szinte minden téren megállja a helyét hangzás terén.