2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Alcatel One Touch 995 - tapasztalatok

Írta: | Kulcsszavak: hosszútávú teszt . alcatel . ot-995 . úgyseolvassaelsenkisem . egy éves a kicsike

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Napra pontosan 1 éve, július 23-án hozta ki a futár az új telefonomat, ami egy első generációs Ace-t váltott (a mai napig vígan szolgál édesanyám kezébe, bár kellett bele egy új akku). Most, egy év alatt úgy érzem, elég tapasztalatom van a telefonnal kapcsolatban ahhoz, hogy részletesen bemutassam a telefont.

Figyelem: a teszt az elsőtől az utolsó betűig szubjektív véleményen alapul.

Először is kezdjük a dobozzal. Egy kis kartondobozban érkezett, a tetejével egy kicsit megszenvedtem, mert nagyon passzentos. A doboz egy adatkábek/töltő párost, egy agybadugós fülest, magát a készüléket, és néhány használati utasítást rejt.

Külső: Az Alcatel mérnökei egy egyszerű, csicsáktól mentes, ámde elegáns külsőbe faragták a készüléket. A készülék 127mm magas, 68 mm széles, és 9,8 mm vastag, így még éppen kézbesimul. Tömege 124 gramm, ami a mindennapok során pont megfelelőnek bizonyul, se nem túl nehéz, így nem kelti azt az érzést, hogy lehúzza rólunk a nadrágot, se nem túl könnyű, amitől az az érzés támadhat bennünk, hogy a telefon kiesett a zsebünkből (volt egy K550i-m, az annyira könnyű volt, hogy kétpercenként ellenőriztem a zsebemet, vajon megvan-e még). Az én telefonom fekete színű, ezenkívül más színekben is árulják. Az előlap nagy részét a 4,3" átmérőjű TFT kijelző tölti be, ámde kissé nagy a keret körülötte. A kijelző fölött egy hangszóró, egy előlapi kamera, egy állapotjelző LED, és a gyártó cég logója kapott helyet. Az állapotjelző LED-et nagyon szeretem, mert nem világít csicsás színekben, elég erős, hogy távolról is feltűnjön, és a villogási sebességéből meg lehet állapítani, hogy milyen eseményt mulasztottam el. A kijelző alatt négy érintésérzékeny gomb leledzik, ebből a mindennapok során hármat használtam, a kereső gomb szinte érintetlen.

Felül a 3,5-ös Jack csatlakozó, és a bekapcsoló/képernyőfeloldó gomb kapott helyet, az utóbbi viszont könnyen kerülhetett volna oldalra, ami egy kicsit kényelmesebb a mindennapokban. A már említett jobb oldal teljesen üres, tehát nincs kameraexponáló gomb. Bal oldalt a hangerőszabályzó páros és a microUSB csatlakozó található. A microUSB csatlakozó véleményem szerint igazán helyet cserélhetett volna az alul középen található microHDMI csatlakozóval.

A hátlap is teljesen letisztult, felül egy szürke keretben található a kamera és a vaku, valamint néhány felirat a kamera képességeit illetően. Alatta egy függőleges csíkban található a hangszóró, ami szól, mint a veszedelem, de rendesen torzít, de ez egy telefonnál megbocsájtható, hiszen senki nem vár el HI-FI minőséget :). A hátlap alsó felére még egy One touch feliratot is ráfestettek a gyárban. Maga a hátlap könnyen levehető, visszahelyezhető. A hátlapot levéve látszik, hogy az akksi milyen picikének is tűnik a házban. Jobb alul található a microSD kártya fogadója, gyárilag egy 4 GB-os darab van benne, én jobb híján ezt használom. A SIM kártya sima miniSIM, ami az akkumulátor eltávolítása nélkül nem kivehető. Véleményem szerint ez így jó megoldás, ha nem akarom használni a SIM kártyát, simán átkapcsolok repülő üzemmódra, ha meg át akarom rakni a SIM-et egy másik telefonba, az a pár másodperc nem olyan fontos. Az egy év alatt, amíg használtam, jó hír, hogy semmi karc nem keletkezett rajta, egy apró helyen lekopott a festés,de nem zavaró, pedig nem használok tokot, csak simán vigyázok rá.

Következzen a belső. Az Alcatel egykori zászlóshajóját (legalábbis nem tudok olyan készülékről, ami megjelenése idején erősebb lett volna a 995-ösnél cégen belül) egy második generációs Snapdragon processzor hajtja meg, ami 1,4 GHz-en ketyeg. A grafikus megjelenítésért egy Adreno 205-ös chip felel, plusz még ott a telefon fél gigányi ramja, ami mivel egyenlő? Hát azzal, hogy anno ez a trió még szépen hajtotta a gyárilag 2.3-as Androidot, de a 4.0(.4)-es frissítés óta néha akadozik, belassul. A játékok sok esetben el sem indulnak, vagy ha el is indulnak, szaggatnak, és utána leállnak. Néhány, kevésbé igényes játék azonban szépen fut rajta, most pl. a Pixel Dungeon-t játszom rongyosra.

FONTOS: a telefon teljesen gyári szoftverrel fut, nem rootoltam, nem hajtottam túl, nem tettem rá főzött ROM-ot. Igen, tudom, ez olyan, mintha lenne egy Aventadorom, és a hátsó kertben rodeóznék vele, de nem akartam még rootolni. Ha esetleg valaki hozzámvágna egy egyszerű tutorialt (lehetőleg videóst) a készülék rootolásáról, ROM cseréjéről, azt a kommentekben is szívesen várom.

Mint említettem, a készülék ma már nem túl erős, de azért nézzük meg pár benchmarkot!

AnTuTu:

Quadrant:

(kis érdekesség, hogy a Quadrant először újraindíttatta a telefont, aztán másodjára sikerült megörökíteni az eredményt)

Hát igen, nem túl acélos.

Viszont amire nem tudok panaszkodni, az a kijelző. Éles, szép színekkel operál, csak akkor kezdi el torzítani a színeket, amikor már szinte nullszögből nézem a kijelzőt, és egyáltalán nem pixeles. Pedig csak 217 ppi, de faterom Galaxy S Plus-át, és bátyám Xperia Neo-ját is lemossa élességben a pályáról ugyanakkora felbontás mellett. Ha valami, akkor ez dícsérendő.

Az extra alkalmazásokról nem írok, mert mindenki azt tesz fel a telefonjára, amit akar, nem is értem, miért szórta teli az Alcatel különböző gyári alkalmazásokkal (aminek 95%-át nem is használtam, a maradék pedig a Barcode Scanner, ami két perc alatt letölthető).

Multimédia: a kamera 5 megapixeles képeket tud lőni, videót 720p-ben vesz fel. A beállításokat mindenki megnézheti a Mobilarena cikkjében, erre tessék. Amúgy is, ha valamiről gyorsan akarok készíteni a képet, akkor csak előkapon, és fotózok. Na jó, a makró módot igény esetén bekapcsolom.


(hmm, itt belelóg az ujjam, fail)

(ez meg egyenesen botrányos, visszatükröződik a LED fénye...)

A képek szerintem eléggé elmosódottak, főleg az utolsó, rossz fényviszonyok közt. De szeretném leszögezni, hogy nem használom a kamerát gyakran, így ez engem nem zavar.

Zenelejátszás terén én a gyári zenelejátszót használom, kiegészítve ezzel az alkalmazással, és egy Samsung agybadugós fülessel (sajnos a gyári fülhallgató elromlott, pedig nagyon jó a hangzása), és azt kell mondanom, kellemes. FM rádió van a készülékben, nem nagyon használom, de akinek ez a funkció fontos, az megnyugodhat, eme készülék is bír a rádiózás csodás élményével.

Adatkommunikáció terén nem kell szégyenkeznie a készüléknek, az akkor elvártaknak tökéletesen megfelel, sőt, ma is csak a 4G és az NFC hiányzik belőle a mai készülékekhez képest. Térerő tekintetében egy picit gyengébb, mint az átlag, de a Wifi cserébe kárpótol, egy egyszerű, egy antennás Wifi jelét 3 falon keresztül is gond nélkül veszi. Tetheringnél érdekes módon sokan nem látják az általam létrehozott hotspotot, ez nem tudom, mitől lehet.

Az akkumulátor 1500mAh-s (azt hiszem lítium-polimer) teljesítményű, ami kevés. Egy nap alatt van, hogy többször is töltőre teszem, mert egyszerűen lemerül. Ha csutkára feltöltöm, egy-másfél óra aktív használat után már 30% alatt van a töltöttség a ZDbox szerint (ami szvsz. egy állati hasznos alkalmazás).

Mindent összevetve nem bántam meg, hogy megvettem, mert az ára kárpótolt mindent: kb. 40 pisztolyorrú Mátyásért cserébe lett az enyém egy éve újonnan ez a gyönyörűség, annyit pedig bőven megért (fun fact: ma drágábban lehet elhozni a T-mobiletól, mint mikor annak idején vettem, de ez igaz a volt Acemre is, ami elgondolkodtató). Az utódja talán majd egy hasonló fizikai méretű, ámde nagyobb tudású készülék lesz, mondjuk egy Xperia SP. Talán.

Külön köszönet a Mobilarenának, néhány adatot tőlük lestem el. Első nagyobb írásom, úgyhogy lehetnek benne (és valószínűleg vannak is) hibák, ezekért előre is elnézést.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.