Az okok
Billentyűzeteket általában két okból szokás matricázni:
1. A manapság gyártott laptopok esetében nem ritkán nagyon vékony, kontraszt nélküliek a billentyűkön lévő feliratok, s ezeket félhomályban esélytelen "értelmezni". Erre megoldás lehet egy foszforeszkáló matrica.
2. Más jellegű oka lehet, pl. magyarosítani szeretnénk billentyűzetünket, vagyis eleve más a lokalizáció és nincsenek rajta a magyar ABC ékezetes betűk.
...vagy ezek kombinációi!
Választék
Nálam az évek alatt jó pár féle matrica fordult meg, s igazából eddig egyféle vált be. Minden mással problémák voltak: legtöbbször gagyi minőségű, és kivitelezésű (vékony, szakadós) PVC-re voltak nyomva, nem volt meg minden billentyűre való matrica, extra és az ékezetnélküli karaktereket nem voltak a csomagban. (Márpedig ha én nem magyarosítani akarom, hanem lekopott karaktert pótolni vagy csak jobban olvashatóbbá szeretném tenni a billentyűket, akkor a sima, mezei karakterekre is szükségem van.) Ezek az ún. pár száz forintos matricák.
Pár száz forintos ajánlat
Ami nálam bevált, több okból is szeretem, lássuk csak:
• extraerős PVC alapanyag! Ezt tessék úgy értelmezni, hogy pengével tudom csak vágni, ha szükséges, márpedig szükséges, ha nem szeretném hogy lelógjon némely " chocolate" billentyűzetnél (gy.k. extra karcsú billentyű).
• MINDEN billentyűre van matrica!
• Több karakter is van nyomva a betűk nagy részére.
• kiváló és elégséges a színválaszték: a billentyű és a háttér színe is variálva van. Fekete háttérrel fehér/zöld/narancs, átlátszó háttérrel arany/fehér/kék, stb. Szükséges is, mert egy fekete hátterű matricát ugye fehér billentyűre nem ragasztanánk.
1000,- Ft felett - az eddigi legjobb választás!
Mielőtt belekezdesz...
Moss kezet és tisztítsd meg a felületet, ahova ragasztasz! A ragasztásnak csakis tiszta felületen van értelme!
Szükséged lesz az alábbiakra:
• billentyűzet
• matrica Link: Billentyűzhet matricák
• alkoholos ablaktisztító
• mikroszálas kendő (Pl. Vileda)
• csipesz
• tapétavágó (sniccer)
• fény
• esetleg nagyító
• szépérzék
A Művelet
Szappanos kézmosás után tisztítsuk meg a billentyűk tetejét alkoholos ablaktisztítóval. Én erre mikroszálas kendőt szoktam használni, mert az nem hagy semmiféle piszkot, vagy szálat utána. A tisztítószert mindig a kendőre fújjuk és ne a billentyűkre! Aki tökéletességre vágyik, az használjon gyógyszertári, tömény alkoholt és fültisztítót. Ezzel egyesével a billentyűk felszínét megtisztítva tökéletesen precíz fertőtlenítést lehet elérni.
Amennyiben a matrica nagyobb, vagyis lelógna a billentyűről, ekkor jön képbe a sniccer: vágd le még a sablonból való kiszedés előtt a betű széleit, hogy ne lógjon le. Ha lelóg, óvatlanul is le fog mászni a billentyűről nemsokára használat közben.
Vágás előtt: csúnya, ne hagyjuk így
Vágás után
Fogd meg a csipesszel és a sablonból emeld ki, majd a szélénél fogva helyezd a billentyűre.
Takarásban az alatta lévő betűk
Próbáld elhelyezni kb a billentyű közepére, és ha szükséges, takard le az alatta lévő karaktereket. Végül nyomkodd le az ujjaddal a billentyűt. Ha mindent megfelelően végeztél, akkor az általam javasolt matrica évekig fog szolgálni téged a billentyűzeteden.
Végül néhány kép az említett műről.
Kissé csálé betűk, ez nem szép
Egy szép installáció