2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

ASUS GeForce GTX 980 Strix DirectCU II - 7 év után újra nVidia kártyám van

Írta: | Kulcsszavak: ASUS . GeForce . GTX 980 . Strix . VGA

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sziasztok.

Hát, végre eljött ez a pillanat is. Hét évvel ezelőtt, egy Gigabyte GV-NX88T512HP (GeForce 8800 GT) "személyében" volt utoljára nVidia GPU-val ellátott videokártyám. :) Azt követően - egy komplett gép társaságában - érkezett meg az új kártya, az MSI Radeon HD 4890 T2DIG, amin immár ATI Radeon HD 4890 GPU dolgozott. Onnantól kezdve egészen mostanáig csak AMD GPU-val szerelt kártyákat vettem. Na nem azért, mert AMD fan lennék, pusztán csak az adott generációkból azok tetszettek jobban. Az is érdekes dolog, hogy akkoriban mindig csomagoltak a VGA-k dobozába teljes játékokat, manapság meg csak promóciós kódok vannak - melyeket természetesen a hazai kereskedők szinte mindig kispórolnak. :(((

Február 16-án adtam postára a Sapphire Dual-X AMD R9 280X VGA-t, majd pontosan egy hétre rá, február 23-án hoztam el az ASUS Strix GeForce GTX980-DC2OC-4GD5 nevű csodát. Ami elsőre lesokkolt - az ára után -, hogy mekkora termetes darab, alig fért bele a házba, pedig a Cooler Master CM 690 II Advanced nem épp kis méretű számítógéplakás. :DDD A DirectCU II valóban egy masszív felépítésű hűtés, teljes egészében fémből készült a borítása, valamint hátsó takarólemezzel is ellátták. Ennek köszönhetően olyan jó a hővezetése és hőátadása, hogy még passzív ventilátorokkal is képes lehűteni a GTX 980 GPU-t, ha az nincs nagyon terhelve. Játékokhoz persze már szükség van a légkavarókra is, de nagyon minimális mértékben.

A Strix márkanév a garancia a teljesen hangtalan működésre. A kártya úgy van beállítva, hogy 65°C alatt nem kapcsolnak be a ventik, egy jól szellőző házban pedig még teljes terhelés alatt sem éri el a GPU a 70°C-ot. :N Az ASUS Strix GTX 980 egy igényes dobozban érkezett, aminek külső borításán a termék leírását és egyéb információkat látjuk. Az ASUS és a Strix logók mellett a széria ismertetőjegye, egy robotizált bagoly tűnik fel (Az ókori görögök és rómaiak nyelvén a "Strix" baglyot jelent, innen a névválasztás. Éles látásra és éles hallásra utal, vagyis az ilyen kártyákkal a játékokat tűéles felbontásban és a legnagyobb csendben élvezhessük. És ennek a kicsike maradéktalanul eleget is tesz, ezt tapasztalatból mondom. ;) ).

Szintén itt látjuk a DirectCU II hűtés ábráját, valamint alatta az OC felirat gyárilag túlhajtott termékre utal. A kártyán 4 GB GDDR5 memória kapott helyet, valamint a DIGI+VRM 10-fázisú tápellátásnak köszönhetően hosszabb élettartam és stabilabb működés érhető el. A 0 dB fan pedig a csendes működésű ventilátorokat jelzi. A doboz hátoldalán a kivezetések láthatóak, a kártyán három DisplayPort-, egy HDMI-, és egy DVI-csatlakozó kapott helyet. Mellette a DirectCU II hűtésről, a DIGI+ VRM tápellátásról, valamint a mellékelt GPU Tweak szoftverről olvashatunk részletesebb információkat és leírást.

Maga a doboz egyébként nem sok tartalommal büszkélkedhetett: a kártyán kívül gyakorlatilag csak egy rövid útmutatót kapunk a beszereléshez, a meghajtókat és a GPU Tweak szoftvert tartalmazó CD-t, egy 2x6pin -> 8pin PCI-E tápcsatlakozó átalakítót és pár darab matricát. Magáról a kártyáról is szerettem volna képeket készíteni a kicsomagolás pillanatában, de sajnos pont akkor ment tönkre a fényképezőm, a telefonom pedig nagyon sötét képeket készít estefelé. Most pedig már be van rendesen téve a helyére, nem akarom megbolygatni pár kép erejéig a rendszert. :N Azért remélhetőleg így is látszik a felvételeken, hogy mekkora darab kártya az ASUS Strix GTX 980, szinte alig maradt hely a merevlemeztartó mellett. :DDD

Amikor beszereltem a kártyát, első induláskor lefagyott a gép az alaplapi BIOS kezdőképernyőjén, és az istennek sem volt hajlandó tovább bootolni. :F Mivel a Maxwell szériás GPU-k nem tartoznak az áramzabáló darabok közé, így biztosra vettem, hogy nem azért fagy le a rendszer, mert kevés neki a 750W-os Corsair tápom. A tesztek alapján a kártya maximális fogyasztása 200W környékén alakul, vagyis még egy minőségi 500W-os táp mellett sem kell aggódnunk. :N A kártyán két tápcsatlakozó van, egy 6-tűs és egy 8-tűs, mellettük két LED lámpácska világít piros színben akkor, ha nincs megfelelően csatlakoztatva a táp. Ha minden rendben, a LED-ek kékesfehér színre váltanak.

Mint kiderült, a problémát az alaplap UEFI BIOS-a okozta. Ugyanis - bár a kártya elvileg támogatja - egyelőre képtelenek együttműködni. És ez sajnos nem a kártya hibája, ugyanis már az előző, Sapphire Dual-X R9 280X VGA-val is csak úgy indult el a rendszer, ha a kártyán lévő kapcsolót nem UEFI-módba állítottam. Az ASUS Strix GTX 980 esetében kénytelen voltam kivenni a kártyát a gépből, átállni a prociba épített Intel HD 4000 GPU-ra, majd előhívni a BIOS-t és "Legacy Mode"-ra állítani azt, onnantől kezdve már minden pöccre működött. :DDD Valószínűleg első indításkor az volt a probléma, hogy az alaplap valamiért átállt UEFI BIOS-ra, amikor érzékelte a kártyát a foglalatban.

Most már csak egyetlen aprócska probléma van a géppel: a Gigabyte GA-Z77X-UD5H típusú alaplapomon ugyanis olyan szerencsétlen módon vannak elhelyezve a PCI-Express foglalatok, hogy az 1x csatolók gyakorlatilag használhatatlanok, ha az első 16x slotban VGA kártya van. :( És mivel nekem egy Creative Sound Blaster Z hangkártyám van, azt nem tudom a megfelelő slotban működtetni, ezért kénytelen vagyok a legalsó, 4x-es sebességű x16 helyen használni. Ezzel csak az a probléma, hogy ha a három x16 slot közül az egyikben kártya van, akkor az első 16x-os foglalat csak 8x sebességgel működik.

A GPU-Z adatoknál is látszik, hogy jelenleg 8x beállítás van érvényben (Az energiagazdálkodás miatt ír 1.1-et, egyébként x8 3.0 az aktuális :K ). Ez pedig a gyakorlatban annyit jelent, hogy nagyjából pár százalékkal lassabb teljesítményre képes a kártya, mint 16x sebesség mellett. Ez még bőven vállalható kategória, annak fényében meg különösen, hogy így nem kell félni a hangkártya túlmelegedése miatt :DDD (A legfelső x1-es slotban elférne a kártya, de alig pár milliméter maradna a VGA és a CPU hűtő mellett mindkét oldalon, vagyis eléggé melege lenne szegénynek :K ).

Ahogy fentebb már említettem, egyelőre nem tudtam komolyabban letesztelni a kártyát játékokkal, jelenleg mindössze a Tomb Raider és a BioShock: Infinite van a gépen, melyek alapján nem lehet következtetést levonni. :N Ennek ellenére azért lefuttattam a Tomb Raider beépített sebességmérését, maximális részletesség és 1920x1200-as felbontás mellett. Azt meg kell jegyezni, hogy az árnyékokat csak kézzel lehet Ultra minőségűre rakni, alapértelmezés szerint még a legmagasabb beállításnál is kis részletességben mennek. Ennek ellenére messze nem elég, hogy kihasználja a kártya képességeit.

Ami a személyes tapasztalatokat illeti, pár nap használat után nekem nagyon tetszik a kártya. :C Sokkal halkabb és jóval hűvösebb, mint az R9 280X volt. :K Amikor a Tomb Raiderrel játszottam, nagyjából öt perc után kezdtek el forogni rajta a ventilátorok, és akkor sem hallottam semmiféle zajt, még levett oldallap mellett sem. És ez a későbbiekben sem változott. Bármeddig is futott a játék, a ventilátorok zaja nem ütötte meg a hallható szintet, pedig közel hajoltam a kártyához működés közben, hogy meghallgassam őket. :DDD

A kezemet is rátettem a hátsó borítólemezre (backplate), melyet hosszadalmas játék után már határozottan melegnek éreztem, de simán el lehetett viselni, egyáltalán nem égetett. Úgyhogy szerintem helytálló az a nagyjából 70°C körüli érték, melyeket a hivatalos teszteken mértek ilyen kártyáknál. Persze zárt gépházban előfordulhat pár fokkal magasabb hőmérséklet, de akkor sem ilyen 80-90°C, mint az új AMD R9 290X kártyákon mérnek mostanában. Többek között ezért is váltottam át újra nVidiára.

A sok AMD kártya után első ízben találkozhattam a GeForce Experience nevű programmal, ami tulajdonképpen nem más, mint az AMD Raptr helyi megfelelője. Egy gombnyomással optimalizálhatjuk a telepített játékok beállításait kártyánk képességeihez, valamint a legfrissebb meghajtókról is gyorsan értesülünk és telepíthetjük őket - bár ezt inkább jobb manuálisan megtenni.

Mindent összevetve én egyáltalán nem bántam meg, hogy hét év után újra egy GeForce kártya van a gépben. Nagyon jól sikerült a GTX 980, az ASUS Strix kiadása pedig nekem különösen tetszik, hiszen szinte zajtalanul működik, a melegedése ezen a szinten bőven elfogadható mértékű, kellően gyors, ráadásul a DirectCU II hűtő látványos kinézete valóban szemet gyönyörködtető, a minőségi alkatrészekről és a három év teljeskörű garanciáról nem is szólva. Mondjuk ez a minőség az árán is meglátszik: mindent összevetve nekem kétszázezer forintomban lesz a kicsike, úgyhogy méltán mondhatom rá, hogy ő az én "drágaszágom". :DDD

Hozzászólások

(#2) D1Rect


D1Rect
félisten

Miért nem 970? :F

(#3) Lauda


Lauda
félisten

Grat a kartyahoz! :))

(#4) Vistaboy válasza D1Rect (#2) üzenetére


Vistaboy
veterán

Először azt akartam, de olvastam a sok problémát vele kapcsolatban PH!-n, meg aztán már egy ideje nem volt valódi csúcskártyám, így most beneveztem egyre.

[ Szerkesztve ]

"A battle has been fought, and is now over. Place your sword upon the ground, and rest in the temporal peace. After dozing in the warmth of a dream, a new day will begin." - Fate/Stay Night. Diablo III: Vistaboy#1222

(#5) D1Rect válasza Vistaboy (#4) üzenetére


D1Rect
félisten

Értem.

(#6) kpal


kpal
veterán

Grat! Szép VGA . :K Én most 780 6GB Strix-re pályázok.

(#7) Chaser válasza Vistaboy (#4) üzenetére


Chaser
titán

Mi a probléma 970-nel? Nálam az már olyan csúcs lenne gondolni is félve szoktam rá:)

szerk: szintén asus strix lenne, de ha gondos akkor 960

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.