2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Razer DeathAdder 3G V2 takarítás/kipofozás

Írta: | Kulcsszavak: egér . razer . deathadder . da3g . da3gv3

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Tavaly ilyenkor kezdődött egy hasonló projekt, ám csúfos véget is ért, miután a cikkben majd később mutatott szalagkábel - ami notóriusan híres az elszakadásról - elszakadt. Azonban sikerült olcsón hozzájutnom egy jó állapotban lévő példányhoz, amivel kevesebb meló volt, így ahogy időm engedte neki is álltam egy kicsit rendbe rakni.

Kezdjük a történetet a legelején. Mi a búbánatot jelöl az, hogy 3G V2? Itt megtaláljátok a választ szépen kifejtve f4te által. TL;DR: ez volt az 1. piacra kerülő DeathAdder változat anno ~10 éve.

No tehát, itt van ez a motkány, ami a 11 éve alatt még nem volt szétszedve takarítási célzattal. Ennek ellenére egészen jó állapotnak örvend kívül-belül. A görgő megsárgult az évek során - csak úgy, mint bármelyik más régebbi Razer-nél. A burkolaton is van egykét kisebb kopás, de ezek miatt nem fogom az egész gumiborítást levakarni róla, mert alapjáraton tényleg nincs rossz bőrben (a tavalyi projektnél lecsiszoltam a teljes legfelső burkolatot, annyira lemállott már róla a bevonat).

Szerencsére az összes funkciója hibátlanul működik, sehol egy rossz mikrokapcsoló, így azokat most kivételesen nem cseréltem ki japán Omron-okra. A görgő encoder már egy kicsit meglazult, eléggé egybefolynak a fokozatok, de nem görget randomszerűen fel-le.

A két felső talp, valamint a címke alsó része alatt található összesen 3 darab csavar. Ezek kihajtása után lehet szétszedni az egeret. Aki nekiáll ilyesminek otthon, annak javaslom, hogy dokumentálja valahogy a szétszedést, vagy jól jegyezze meg, hogy melyik csavar, pöcök, csap, stb. hogyan és mit tart. Egy DeathAdder nem olyan bonyolult szerkezet, de vannak ennél sokkal sokkal összetettebbek is.

Ennél a szétszedésnél kell nagyon óvatosnak lenni, ugyanis ilyenkor szakadhat el legkönnyebben a már említett szalagkábel. Ezt, valamint a felső burkolati LED kábelét is nagyon hamar leválasztottam, majd két részre szedtem az egészet. Két külön csavarhúzót javasolnék a folyamatokhoz, egyet a NYÁK-okat tartó részekhez, egyet a burkolathoz, utóbbi ugyanis kicsit nagyobb csavarfejekkel operál.

Az alsó NYÁK-ot két balmenetes csavar tartja a helyén, azaz jobbra tekerésnél lazulnak meg. Az összes többi csavar sztenderd jobbmenetes, azaz balra ki, jobbra pedig befele lehet őket hajtani. Ezen az "alaplapon" található a szenzor, alatta a lencse, ami mellett a kis profilváltó gomb helyezkedik el. A feliraton egy 2006-os dátum olvasható, tehát nem mai rágcsáló már a maga közel 11 évével.

A másik fél némileg összetettebb. Maga a felső burkolat két részből áll. Az egyik az oldalsó keret egy felső vázzal - ehhez kapcsolódik a felső NYÁK -, a másik pedig az egér legteteje, azaz a nyomógombos rész. Egy alapos pucoláshoz érdemes elemeire bontani az egészet. Lehetőleg a két szigetelt alátét a saját helyére kerüljön vissza, nem véletlenül vannak ott, ahol.

A felső áramkörön található a profilváltót leszámítva minden más gomb, az encoder, a görgő, és az azt megvilágító kék LED - no meg a szalagkábel. Ezt továbbra is érdemes óvatosan kezelni, tényleg nagyon kókány a gyári forrasztása.

Miután minden csavart kihajtottam szétkaptam az egészet. A legfelső részt először a gomboknál kell felpattintani, majd a hátsó részén, lehetőleg nálam óvatosabban felfeszíteni valami lapos eszközzel (megjegyzés: a csavarhúzó erősebb, mint a műanyag és szép nyomokat hagy - a szerkesztő).

Jöhet a tisztítási fázis. Erről nincs kép, mert körülményes lett volna, de mérhetetlenül egyszerű a dolog. Fogkefe, szappan, mosdókagyló, víz (természetesen csak a műanyag alkatrészeket suvickoltam le, nem az áramköri elemeket). Érdemes viszonylag sok időt hagyni a száradásra, ugyanis sok olyan kis rés van, ahol a víz viszonylag észrevehetetlenül megreked (a zárlat meg egészségtelen).

Száradás után kezdődhet is az összeszerelés, mindent szépen sorjában.

És el is készült a patkány. Legalábbis majdnem, még hiányol másfél pár cipőt, de már úton vannak azok is.

A címkét lehámoztam az aljáról, mert a csavarnál kivágott rész elég ronda lett, illetve kiállt, és nem szeretem, ha ilyesmi súrolja az egérpadot.

A gépbe való csatlakoztatás után megnyugodva konstatáltam, hogy sikerült nem elbarmolni semmit az elektronikából, minden szépen működik. Ha lesz, időm talán kap D2F-01F kapcsolókat meg egy új encoder-t, de ez a jövő zenéje.

Remélem tetszett a cikk, a jövőben még várható pár hasonló felújítási projekt, azokat is szeretném dokumentálni. Bármiféle témához kapcsolódó kérdést feltehettek az egeres, illetve az egérpados topikban.

Hozzászólások

(#1) FireKeeper


FireKeeper
nagyúr

ez szerintem egy V2, nem V3.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 IV || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#2) Vanir válasza FireKeeper (#1) üzenetére


Vanir
veterán

Javítva, köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.