2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Ulefone Be Pro

Írta: | Kulcsszavak: Ulefone Be Pro

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Bő két hét használat alatt felgyülemlett tapasztalataim megosztása a szóban forgó kínai telefonkészülékről.

Előzmények
Már az előző év vége óta érlelődött bennem a szándék egy új telefon vásárlására, és mivel előző kínai dualsimes telefonommal (Star Q9000) majdnem teljesen elégedett voltam, most is csak ilyen, szolgáltató független készülékben gondolkodtam. Az ársávot 40-50e forint környékére lőttem be előzetesen, de nagyon végső esetben is 60e ft volt a max határ minden költséggel együtt számolva.

Mivel az egyik fontos terület ahol előrelépést vártam, az a GPS használhatósága volt, a piacon nemrég megjelent 64bites készülékek közül szemezgettem, így igazából négy készülék között gondolkodtam: Jiayu S3 vagy Ecoo E04 (ezeknél áfázva nem igazán tudtam volna tartani a keretet), illetve Elephone P6000 vagy Ulefone Be Pro. Sok youtube videó megnézése és a talált angol nyelvű tapasztalatok nyomán, több hetes töprengést követően végül a legutolsó mellett döntöttem, elsősorban egy elég jelentős kedvezmény miatt, 169 helyett 135 dollárért lehetett megvásárolni a gearbest.com oldalról. Február 5-én fizettem ki a telefont, de egy hetet kellett várni mire postára adták, miután 5 nap után rákérdeztem...

Épp közeledett a kínai újév miatti egyhetes szünet, sejtettem, hogy elég sokat kell várnom mire kézbe vehetem az Ulefone üdvöskéjét, végül a postára adástól számítva egész gyorsan az országba ért, majd jött az sms-értesítő a postaimporttól. Még aznap elküldtem a szükséges igazolásokat, aztán mivel a hétvége is beleesett, 5 nap múlva csöngetett a postás a dobozkával, amiért még közel 12000 ft áfát+kezelési költséget kellett megfizetnem. Az egész rendelési folyamat néhány nap híján egy hónap alatt zajlott le, ami azért nem nevezhető gyorsnak, 2013-ban pont két hét alatt kaptam kézhez rendelésem...

Az Ulefone cégről annyit lehet tudni, hogy bár mint önálló gyártó újoncnak számítanak, már hosszú évek óta készítenek telefonokat, csak a korábbi években más gyártóknak, többek között. a Star-nak és az Elephone-nak voltak beszállítóik.
Közleményük szerint idén januári piacra lépésük óta 20000 készülékük talált vevőre, jelentős részben Európában. A cég a 2015-ös évben összesen akár tíz új modellt készül piacra dobni.

Kicsomagolás, első benyomások
A telefon a szokásosnak mondható, buborékos borítékba bélelve, sérülések nélkül éppségben érkezett meg, a telefon maga egy egyszerű fehér papírdobozban volt, melyet mindössze egy márkajelzés és egy piros csík díszített (az alapvető adatok egy kis matricán kerültek feltüntetésre).
Mivel igazán sok "unboxing" videót néztem a hosszú várakozás alatt, semmi meglepő nem volt már a doboz kinyitásában, megkaptam a készüléket, kétszeresen bezacskózva, alatta volt egy képernyővédő-fólia, egy egész vaskos, angol nyelvű termékleírás, egy usb kábel és egy töltőfej. Ugyan én sötétkék színű telefont rendeltem, de a kiegészítők ehhez is fehér színben érkeztek. Néhány kibontásos videóban tartalék hátlap, headset vagy Ulefone-os reklámszatyor is látható, de ezek közül nekem egyik sem jött - a webshopban feltüntetett adatoknak megfelelően.

A telefont kézbe véve sem ért igazi meglepetés, bár talán a lekerekített formaterv miatt picit keskenyebbnek érezni a készüléket, mint a képek alapján és az ismert méret specifikáció alapján vártam. Ízléses külső, kellemes fogás, jó építettség jellemzi megítélésem szerint, recsegést-ropogást, gagyi hatás, egyéb kellemetlenséget nem tapasztaltam, annak ellenére hogy műanyag, bár ránézésre fém kerete van, de az is műanyag. Egyedül a gombjai amik nem a legszimpatikusabbak, picit "lötyögősek". Jöhetett a bekapcsolás.

Használat
A készülék specifikációit túlságosan nem fogom itt részletezni, mivel az könnyen megtalálható egy kereséssel.

Mindenesetre a leglényegesebb jellemzői:
- 5.5", HD LG-IPS kapacitív kijelző,
- MTK 6732, 4 magos processzor, 1.5GHz, 64 bit,
- Mali-T760 GPU
- 2GB RAM, 16GB ROM (használható: ~12GB tárhely),
- 2,600mAh akku kapacitás
- 13Mp interpolált hátlapi, 8Mp előlapi kamera,
- Android 4.4.4. operációs rendszer (5.0 Lollipop frissítés még mindig várat magára jelenleg).

Bekapcsolást követően egy teljesen tiszta Android Kitkat, 4.4.4 várt, amely mentes a felesleges, bizalmatlanságot keltő kínai ("tyúklábas") programoktól, egyetlen szükségtelen rátelepített app volt, egy webshopos, amelyet a gearbest tett rá és egy mozdulattal kukáztam is. Más új készüléknél (Jiayu S3) hiányzott, ezért megjegyzem, Google App rajta volt.
Az első indítást követően máris jött rá egy frissítés, melyet még a hosszú utazás ideje alatt adtak ki hozzá. Azóta eltelt időben még egy "OTA" frissítést jelzett, mindkettő hibamentesen, szépen települt elsőre.

Mint sokan a kétkártyás készülékeket használók, én is egy adat és egy beszéd kártyát tettem bele, Invitel és Telenor szolgáltatóktól. Mivel az Inviteles adatkártyám házilag lett micro méretre alakítva, némi fazonigazítás szükségeltetett mire bement a számára kialakított kis résbe, de ezen felül csak be kellett konfigurálni az APN beállításokat és működött is kiválóan, HSPA+ sebességgel. 4G/LTE képességeit még nem tudtam feltérképezni, mivel az Inviteles kártyát nem sikerült eddig kicseréltetnem, míg a Telenoroson nincs net-előfizetésem. (A 4G jel egyébként megjelenik a Telenoros kártyán.)

Kijelző
Az 5 és fél colos kijelző szép színeket és megfelelően jó láthatóságot biztosít az 1280 x 720 pixeles, azaz HD felbontásban (267 PPI), de korábbi telefonomhoz képest igazán nem éreztem előrelépésnek. (A Q9000-vel teljesen elégedett voltam.)
Az érintőképernyő érzékenységére olvastam másoknál panaszokat, de én szerencsére nem tapasztaltam problémát etéren. Egyedül a képernyő-feloldó lakatnál van egy kis furcsaság működésében, úgy tapasztaltam, hogy egy rövid ideig a lakaton kell tartani az ujjat az elhúzást megelőzően.

Hangminőség
A telefonálás hangminőségét jónak mondanám, kellően hangos, tisztán érthető a beszélgetés mindkét irányban, semmilyen kellemetlen zúgás-búgás nem jelentkezik. Kihangosítva is használható, a hátlapi hangszóró elég hangos, kb 80%-ra visszavéve találtam a legideálisabbnak.
A GSM hívások mellett gyakran MobileVOIP-on, Viberen is szoktam beszélni, ezeken is jól használhatónak találom két hét tapasztalatai alapján.

Itt említeném meg az eddigi legkomolyabb problémát, amit tapasztaltam:
A készüléket headsettel használni eddig igazából nem tudtam, pedig jellemzően sokat beszélek úgy, ha autóban vagyok, mivel a szabvány 3.5 jack csatlakozót valamiért elszúrták, sok fülessel nem pontos az illeszkedés, jó néhány itthoni fülesemmel kipróbálva nem találtam olyat, ami hosszabb távon, stabilan bent maradna és a vezérlőgombok is működnének. Több vásárló is panaszkodott erre.
A megoldás elsősorban a gyári headset lehet, de ezt még nem kezdték el árulni, és a pontos ára sem ismert, egyelőre játék-promóciókban került kisorsolásra néhány példány (egyet én is várok...)
A másik lehetőség a Xiaomi Piston 2 fülesben látszik, de ez nem olcsó megoldás, lévén itthoni beszerzési ára bruttó 8000 Ft, míg Kínából is ennek az összegnek kb. 60%-a, és sok várakozás mire ideér... (Jelenleg én is várom az én példányom, bízva a probléma megoldásában.)
Harmadik lehetőség egy Bluetooth füles, amit én a VOIPozás miatt nem tervezek vásárolni, de másoknak megoldás lehet.

Szerkesztés: Idő közben megkaptam a Piston 2 fülest, ezzel valóban tökéletesen működik!

Sebesség
A Be Pro - az elvártaknak megfelelően - remek sebességet biztosít, nincsenek akadások, "röccenések", folyamatosan futnak a komolyabb grafikájú játékok is.
Az külön tetszik, hogy a memóriában futó programokat egy gombnyomással ki lehet tisztítani, felszabadítva a memóriát.

Antutuban 32000 pont körüli eredményt ér el, egyéb tesztprogramokat nem próbáltam.

Wifi, Bluetooth, USB kapcsolódás:
Elég régi routerem van itthon, valamint mindössze 10 megás ADSL előfizetés, így ebben nem igazán tudtam próbára tenni a telefon képességeit. A Wifi jel erősségét nézve érdekes tapasztalat, hogy talán válogatósabb, mint az előző telefonom. A régi téglafalon keresztül egész hosszasan erősen tartja a jelet, viszont a házunk azon részében, mely később került hozzáépítésre és salakblokkból van, alig néhány méter után használhatatlan a jelvétel. (Előző telefon nem volt ilyen válogatós...)
Bluetooth kapcsolaton eddig telefonnal és PC-vel kötöttem össze, tesztelésként néhány MB-ot küldtem át, problémát nem tapasztaltam.
USB-nél szintén van egy kellemetlenség, mégpedig az, hogy a standard micro USB csatlakozónál picivel nagyobb a hozzá adott kábel csatlakozójának mérete, így a normál kábel lötyög a telefonba dugva...

Üzemidő:
A telefon 2,600mAh kapacitású, kivehető akkumulátorral rendelkezik. Ez az eddigi tapasztalataim alapján teljesen elegendő kényelmes, és izgulásmentes egynapos használatra. Intenzív nyomkodással, öt óra körüli képernyőidővel kerülhet töltőre a nap végén, de volt kétnapos használat is, amikor összességében 4 óra fölötti képernyőidőt mutatott mielőtt "enni kapott".

Fényképezés:
A legelső balhé ebben a témában tört ki a Be Pro kapcsán, mivel Sony fényképezőként hirdették a presell ideje alatt a telefon hátsó kameráját, ám kiderült, hogy végül Omnivision modul került beépítésre. Az első napokban arra is panaszkodtak néhányan, hogy egy csúnya rózsaszín folt kerül a képek közepére. Mire hozzám került a termék (és frissült), ez a probléma már javításra került. A képek minősége viszont mindenképp hagy maga után kívánnivalót, remélhetőleg tudnak még javítani rajta szoftveresen, addig is itt néhány tesztkép a beépített fényképező-appal lőve, 8MP méretben. (A hátlapi kamera alapbeállítás szerint 13MP-re interpolált.)




(Teljes méretben átküldöm szívesen annak, aki kéri...)

A képeknél gyakran tapasztalom azt, hogy bizonyos részletek kiégnek, érdemes az expozíciót eltolni manuálisan. Beltéri képeknél a színhelyesség sem tökéletes automata módon, érdemes a fehéregyensúlyt kézzel szabályozni. A tájképeknél nagyon jól látható, hogy eléggé "mosott", nem elég részletes. A közeli fotóknál sokkal jobban "rajzol".

Az előlapi kamera szabadtérben az előnézeti módban roppant kellemetlen viselkedésű, szinte egyfolytában váltogatja a színeket. Szerencsére az elkészült képeken ez nem jelenik meg.

Összességében fényképezés terén mindenképp kicsit jobbat reméltem a telefontól, bár a Star telefonhoz képest vitathatatlanul előrelépés.

GPS, navigáció:
Ez az ami maradéktalanul teljesítette elvárásaimat! Az ingyenes Nokia Here applikációval hibátlanul teszi a dolgát még a belvárosban is, a korábban a régi telóval egy út alatt számtalanszor tapasztalt "újratervezésnek" szerencsére nyoma sincs. Bekapcsolt net, kikapcsolt net, egyre megy, kiválóan működik.

Közösség:
Ígéretes, hogy a telefon körül egy egész jól működő, segítőkész közösség kezd kialakulni a Facebookon, ahol az Ulefone emberei is intenzíven vesznek részt és a felmerülő problémák orvoslásában is látható az igyekezetük!
uleFone Community

Kiegészítők:
Egyelőre szűkös a kínálat a telefonhoz kapható kiegészítőkben.
Bár már létezik egy headset, egyelőre tudomásom szerint nem kapható még.
Szintén rövidesen kapható lesz hozzá szilikon tok és képernyővédő - ígéretük szerint.
Már most is kapható viszont hozzá egy ablakos, flipes tok, ami kiváló minőségű és jól működik a telefonnal.
Németországból lehet vásárolni hozzá fóliát is, de ennél nem 100%-osan pontos az illeszkedés tapasztalatom szerint.

2015.03.20.

A blogot későbbiekben frissítem még, a magamtól megszerzett tapasztalatok illetve esetlegesen felmerülő kérdésekre válaszolva is.

Egy tartalmas, angol nyelvű bemutató videó az Ulefone Be Pro-ról:

Hozzászólások

(#1) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Köszi a review-t, hasznos :R

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.