2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

EPYCentrum III - happy end, sot: happy beginning!

Írta: | Kulcsszavak: AMD . EPYC . IOMMU . KVM

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Nnnnna, muxik vegre.
Izgalmas kezdet es bosszanto folytatas utan vegre hasit.

Durva lett. Igaz a windows meg kicsit szorakozott velem, latszik h be vagyok oltva ellene :U a beepitett AST2600-assal csak 800x600-as felbontasra volt hajlando, balga modon gondoltam beteszek egy osoreg nvidia-t (quadro 600), az ad rendes felbontast es biztosan tamogatott. biztosan. ahelyett indulas utan osszedolt a windows, nvvalami.sys-re hivatkozva. haromszor. nyilvan a videokartya miatt (ami egyebkent hibatlan), aztan megprobalta megreparalni magat. az bo haromnegyed oran at tartott. majd mar a kitepett nv nelkul megint osszedolt. utana fogtam az egesz windows-os vinyot es elfujtam rajta a particiot, atvette a helyet egy bekes nyugodt ext4. es most jo. lehet h kesobb csinalok windows-os teszteket, de egyelore inkabb atugortam. Idokozben sikerult a Lenovo-tol rendelni egy nvidia t600-as kartyat elfogadhato aron, kesobb azzal teszteltem. ahhoz mar csak a driver volt maceras.

Azert linux alatt is volt meg egy-ket pityputty, pl az IOMMU group-ok. mivel a gep elsodleges celja szamtalan virtualgep futtatasa lesz, lehetoleg egy vagy max ket interfesszel, fontos h a portokat kulon-kulon hozza tudhassam rendelni VM-ekhez. azonban virtualizacio eseten egy IOMMU group-ba tartozo minden hardvereszkozt hozza kell rendelni ugyanahhoz a VM-hez. az en tervem azonban az volt h mindezt kernel ACS patch nelkul teszem, hiszen korabban is sikerult mar egy eval board-on ezt megoldani. persze a korabbi 3950x-emmel meg a b350-es lapban nem, ahhoz kellett az ACS patch. ami azert lassuk be, kicsit maceras, elsosorban a frissitesek szempontjabol. igaz ugyan, hogy amikor az ember elkezd valamit faragni, a legkevesbe sem vagyik egyik csomag megvaltozasara sem, de egy mindenes gep eseten sokszor fontos h a legujabb csomagok legyenek fent. vegulis a jelenlegi konfiguracioban 200 Gigabitnyi interfesz leskelodik a gep hatuljan, de meg messze nincs bent az osszes kartya. oriasi DAC-spagetti varhato.

Hiaba engedelyeztem az IOMMU-t es az ACS-t is a BIOS-ban, a halokartyak portjai plusz tipikusan a hozzajuk tartozo pcie root eszkozok mindig egy IOMMU csoportban voltak, neha masik halokartyaval egyutt is. regebben mikor olvasgattam errol a problemarol (pl itt meg itt), rendre felmerult megegy feautre, az AER. azaz! lattam ezt is a BIOS-ban. engedelyeztem, es ujrainditas utan csodalatos modon kulon group-ban volt, aminek kulon kellett lennie. bamulatos hol tart mar a tudomany. mondd csak el megegyszer hogy is lehet birkavesevel foldrengest megelozni... szoval most ket darab intel e810 megy benne, 2x50Gbps-re konfigolva, igy kifele 200G latszik. valoszinuleg a halokartyak kapnak majd kozvetlenul egy 8cm-es ventit a hatuk moge, egyszerre hutve a chipsetet, az m.2 ssd-t es a ket NIC-et.

tehat windows-os tesztek nem keletkeztek elso nekifutasra, az eredetileg erre a celra szant 600G-s 2.5"-es HP SAS hdd-vel. ezt hasznaltam korabban Fiery-nek aida report-ot kuldeni, amikor egy 64magos Rome meg nagy szam volt.
viszont a gep teljesitmenyet igy nincs mihez hasonlitani, pedig nagyon jo egyklikkes teljesitmeny-mero programok leteznek, ezt el kell ismerni. mind stabilitas tesztre, mind tuningolas eredmenyenek a lemeresere jol hasznalhatoak (persze megfelelo kitetelek mellett). hempergett szerteszejjel egy masik vinyo, az kapott egy vadiuj windowst. AIDA64, Cinebench r23, Geekbench5. nem futtattam ugyanezeket masik rendszeren h osszehasonlitsam, de kicsi guglizassal azert ossze lehet vetni pl a 32 magos threadripper (roviden: tripper ;] ) eredmenyeivel. A supermicro honlapjarol a windows server 2019-hez valo chipset driver-t telepitettem, azzal boldognak tunt a sima win10, de geekbench5 igy sem lett ervenyes.


a 42000 pont CB R23


63000 pont CPUmark

es egy kakukktojas: a geekbench csak linux alatt futott rendesen, win alatt panaszkodott a belso idozitok megbizhatatlansagara:

1000 pont egymagon es 33500 sokmagon.

a memoria savszelesseget elegge visszafogjak a 2666-os memoriak, de erre volt lehetoseg, szomoru nem vagyok :) mivel a legtobb esetben nem abszolut ertekre vagyok kivancsi a tesztek futtatasakor, hanem inkabb a valtozasokra, igy talan ez a limitacio kevesbe lesz fontos. amikor pedig a traffgen-ek futnak (iperf, wrk, wget, t-rex, pktgen-dpdk, ostinato, tcpreplay), jo esellyel megint csak kicsi lesz a jelentosege. a tesztelni kivant tuzfalak eseteben viszont szamit(hat) majd, erre figyelnem kell. igyexem majd a memoriat ugy elosztani, hogy lehetoleg ne csinaljak mestersegesen szuk keresztmetszetet pl egy csatorna eseteben, hanem lehetoleg mind a 8 csatorna (te jo eg, de jol hangzik!) ki legyen hasznalva. egyreszt BIOS beallitasokkal is lehet ezen alakitani, masreszt a VM-hez rendelt memoria konfiguralasaval is, hardmadreszt pedig a VM-en belul is, mindenfele technikakkal.

ami viszont kifejezetten erdekesnek igerkezik, a VM-ek processzormag-kiosztasa, magyarul a pineles :D
ugye itt egy egyreszt egy Rome procink van (tehat mar nem Naples de meg nem Milan, eleg nagy valtozasok vannak mindegyik eseten), masreszt itt nem a CCX-ek szamat csokkentettek le, hanem minden CCX-ben a magok szamat. ami azt jelenti, hogy nem 4 mag osztozkodik egy 16M-s L3$-en, hanem csak 3. ez lehet elony is, mert nagyobb a magonkenti cache es hatrany is, pl magok kozotti passzolgataskor tobbszor johet be megnovekedett kesleltetes, ha az a mag masik CCX-en van.

a hutes szuper. en ilyen boldog, ennyire olcso hutotol talan meg sosem voltam. jo, meg kellett tamasztani, hogy kimeljem az alaplapot mechanikailag, de cuppanosan befert a hazikoba es meglehetos csendben teszi a dolgat. es meg impozansan is nez ki.

mar volt gyors gepem, de amit ez muvel az arcatlansag. linux alatt a frissitesek, tetszoleges (parhuzamosithato) forras leforditasa vagy pl pigz-zel tomorites egy alom. nagy a boldogsag most :B
ennyit szerettem volna megosztani, koszonom, hogy elolvastad.

jo gepbenmatatast mindenkinek,
&rew

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.