2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

EPYCentrum

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Egy 48 magos EPYC a kozeppontban.

Nagy szerencsemre olyan munkakorben mozgok, hogy rendszeresen feltunnek a kezem alatt kiadas elott allo processzorok mintapeldanyai (ES v QS darabok). Eddig Intelhez volt szerencsem (Xeon sorozat: Sandy Bridge, Ivy Bridge, Haswell es kesobb Skylake is). Legtobb esetben ezek a procik a tesztidoszak vegen atadjak a helyuket a vegleges peldanyoknak es mennek vissza az Intelhez vagy hosszu idore polcra, hogy onnan evek elteltevel a kukaban vegezzek. Namost szegyen, nem szegyen, en rendszeres latogatoja vagyok ezeknek a kukaknak :D Egy-ket jobban hasznalhato gep epitese utan pedig mar a hardveresek maguk keresnek meg senkinek sem kello, esetleg ismert hibas, de amugy jol mukodo processzorokkal.

Ennek szamomra az a nagy elonye, hogy egyreszt tudok jatszani megjelenes elott allo procikkal, masreszt pedig a multiknal gyakran elofordulo eszkozokre valo varakozast, sorbanallast el tudom kerulni a sajat epitesu vasakkal, illetve a csapatban, ahol dolgozom, tobben is rakaptak ezekre a kukazott cuccokbol epitett gepekre. Az elso sorozat Sandy Bridge-ekkel (kesobb Ivy frissitessel) meg cardboard1..3 hosztnev alatt nyomult, mert ures alaplapdobozok tetejen rajtam oket ossze. Kesobb a procit felajanlo hardveres kollega neve lett a hosztnev, igy heimdall1, heimdall2 es colin1 lettek az ujabb es ujabb gepek. A heimdall1 egy dual socket 2x14magos Haswell, heimdall2 pedig 2x20magos Skylake. Mind ES procikkal. a heimdall1 es 2 meg ma is aktivan mennek. A cardboard-ok felett elszallt az ido vasfoga.

Ez nem tartozik szorosan a temahoz, de a Szilicium-volgyben az a jo, hogy a rengeteg tech-ceg itt zsufolodik ossze, ezert azon felul, hogy nagyon konnyu (volt a covid elott) szemelyes talalkozokat osszehozni, egy alkatreszre sem kell sokat varni hosszas elokeszitessel, hanem egy-ket uzenet es mar jon is az uj proci vagy eval board vagy akarmilyen kutyu. A mostani munkahelyemen jellegebol adodoan kozeli kapcsolatban vagyunk az Intellel, AMD-vel, Mellanox-szal, Micronnal, Silicommal, stb stb. Az Intel konkretan 7 perc autozasnyira van innen, az AMD pedig 5 percnyire.

Regen is szivesen mozogtam AMD vonalon, otthoni gepeim kozul talan egy 5x86 volt az elso, aztan Athlon XP, Barton, majd sokkal kesobb a Ryzen sorozat.
Ugy erzem most jott el ujra az en idom: az AMD altal biztositott EPYC sorozatrol kellett lehetoleg minel pontosabban kideriteni, hogy alkalmas-e arra a feladatra, amire a cegnel szantak, illetve milyen teljesitmenyt tudunk belole kifacsarni. A teszt lezarult, a Rome es Milan procik arra varnak, hogy visszakeruljenek az AMD-hez. Kiveve egyet, egy EPYC 7642-t, a bejegyzes foszereplojet. Tortent ugyanis, hogy villamgyorsan kellett valaminek az eldontesehez egy 48magos EPYC es azt kiszedtek valamibol, hogy ideerjen. Viszont a probak ideje alatt az eredeti foglalataba kerult egy masik processzor, ez a szegeny pedig hontalanna valt. A kerdesre, hogy mikor adjam vissza es kinek, a valasz az volt, hogy 'ne add vissza'. Raadasul ez a 48 mag nem a csokkentett CCD-szamu valtozaton figyel, hanem a 64 magos CCD-ivel, csak CCX-enkent le van tiltva egy-egy mag. ami azert jo, mert L3$ ugyanannyi van, mint a 64magosokon, 256M. Kiralysag.

Ami jo a szamomra munkahoz szukseges gepekben, hogy nem kell bele altalaban videokartya. Ami viszont nehezites, hogy kell bele eros halokartya es lehetoleg sok memoria.

A mai recept tehat a kovetkezo: adott a proci, kell minden mas. Lassuk csak: alaplapok horror arban mennek, foleg ha PCIe gen4 is a kovetelmenyek kozott van. Es hat ott van, hiszen sosem lehet tudni. Eddig is szerencsem volt newegg-rol rendelt open box alaplapokkal (az openbox olyasmi, hogy valaki megvette, kiboncolta, megszagolgatta es valamiert elegedetlen volt vele, ezert visszakuldte. Ezutan attol fuggoen, hogy megvan-e minden kiegeszito es ugy altalaban milyen allapotu, a bolti arnal kevesebbert eladjak ujra), ezert az open box-ok kozott nezelodtem. Oriasi szerencsemre talaltam is egy Supermicro-t. Altalaban Asrock vagy Supermicro nalam a ket befuto, attol fuggoen, hogy mik a fontosabb szempontok.
Supermicro H12SSL-i.

Procihutonek a teszteles idejen mar bevalt ID-COOLING SE-207-TRX-BLACK lett a befuto, mert egyebkent sem draga, de neha felbukkan $40 korul.

Egy korabbi X99-es gepemet fogom kilakoltatni a hazabol, tehat haz es tap is van mar.

Memoria. Na az gond volt. Ugye a 8 csatorna meghajtasara kene legalabb 8 DIMM. A valasztott alaplapom igazibol csak nyolcat tamogat, tehat nincs olyan jatekra lehetoseg, hogy pl 16db, de kisebb modult keresek. A sok mag es a megcelzott felhasznalas miatt a 8G-s modulok kiesnek, tehat legalabb 16G-sek kellenek. Ilyenkor latogatja meg az ember ujra a hardvereseket... ok is erzo szivu emberek, kaptam hosszu tavra 8db DDR4 2666 ECC modult. Nem a leggyorsabb, amit az EPYC tamogat, de igy is oriasi lepes a projektben.

Halokartyak. Az ugy volt... rendszeresen bongeszem az ebay-t es neha oriasi kincseket lehet lelni. igy keletkeztek mar korabban 2x10G-s halokartyaim $30 alatt (intel 82599 / x520), 1x40G-s $60 korul (intel xl710) es 2x40G-sek $100 korul (xl710-da2). Az osszekotesuket is mivel altalaban nagyon kis tavolsagra kell DAC-ra bizom, nem allok neki SFP-ket es QSFP-ket vasarolgatni. Neha persze arulnak ebay-en is sfp-vel egyutt kartyakat, olyankor azert azt nem hagyom ott. Szoval lehet, hogy szedett-vedett a tarsasag, de kezd osszeallni.

A tervek szerint a gep dolga tobb VM (virtual gep) futtatasa lesz, amik mind kapnak fizikai interfesz(eke)t a halokartyakon es azokon keresztul fut majd a forgalom. Legegyszerubb eset, amikor lesz egy kliens VM, amiben wget, iperf, wrk, curl fut, ok generaljak a forgalmat. Lesz egy szerver VM, amiben egy viszonylag bereszelt apache fut, o fogja kiszolgalni a kliens VM altal generalt kereseket. Es a ket VM kozott figyel majd a tuzfal, aminek a teljesitmenyet es a frissen implementalt ficsorok mukodeset lehet nyomon kovetni, lehetoleg automatizalt modon. Szoval gyakorlatilag egy standalone lab. Nyilvan ennel bonyolultabb halozatokat is ossze lehet rajta rakni, hiszen a VM-eket leskalazva boven marad meg fizikai mag (vagy SMT) mindenkinek.

Azt hiszem nincs kulonosebb ertelme topikot nyitni az EPYC-eknek, egyelore nem lesz tulsagosan gyakori vendeg otthoni gepekben gondolom. Raadasul nem is nagyon jatszom rajtuk, Win se lesz telepitve (na jo, AIDA teszteket futtattam rajta, hogy be tudjam kudeni oket az AIDA-s sracoknak). A Skylake-es Xeon topik sem tul porgos, ertheto okokbol. Szoval ide irkalok sajat gondolatokat, teszek majd par kepet az epitesrol es vegul velemenyt a hasznalhatosagarol.

Folytatas itt...

Hozzászólások

(#1) Skyline15


Skyline15
tag

Látszik azért, hogy külföldön mennyire nem számítanak a hardver eszközök. 5000$-os procira azt mondani kb, hogy "tartsd meg", az azért szép.

Hollandia, egyik ismerősömnek főnöke: lejárt ennek a gépnek a garanciája, dobjuk ki, ő meg, ha nem kell, ő szívesen elviszi. A konfig: ASUS WS X299 SAGE workstation lap, i9 9960X, corsair vízhűtés, corsair 1600W platinum táp, stb. Mindezt csak azért, mert lejárt a garancia. 2 hete nála található ez a gép.

Tervbe van nálunk a cégnél, hogy most EPYC-ket szerezzünk be, VMware mennyire "támogatott" EPYC-vel? Például a 7642es CPU-val?

Továbbá ha lesz lehetőséged rá, fogyasztásáról tudnál majd infót adni?

"- Nagyapa, Te hős voltál a háborúban?. - Nem de örülök hogy hősökkel szolgálhattam."

(#2) #25954560 válasza Skyline15 (#1) üzenetére


#25954560
törölt tag

linuxon fogom qemu-val felloni a vm-eket, de az amazon kinal epyc-kel felhoszolgaltatast es a vmware tamogatott. keress ra h 'vmware compatibility guide' ott procitipusonkent es hasznalt ficsoronkent megtalalod h melyik esxi verzio megy vele.

ha osszeallt a rendszer, lesz fogyasztasi info is a folytatasokban.

[ Szerkesztve ]

(#3) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Kedvelem az ilyen blogokat, csak így tovább.)

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#4) #25954560 válasza Apollyon (#3) üzenetére


#25954560
törölt tag

koszonom. a vegere remelem kerek egesz lesz.

[ Szerkesztve ]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.