2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

All inOne PC házilag, a sufnituning szépségei

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Évek óta játszom a gondolattal hogy kéne egy egybegépet lőnöm, sokat dolgozok olyan helyeken ahol csak a PC és az okostelefon, meg a poénvadászatos újságok segítenek elütni az időt. Konkrétan vagyonőr vagyok és a puszta közepén ahol egy kábeldobot kell őrizni a réz és aluminium maffia nehogy megkaparintsa és az Orsós klán vagy a Kolompár klikk máris vigye a MÉH telepre, ott lassan megy az idő.

Az okostelefon, esetleg tablet kicsi, laptop valahogy sose jött be, 22collba gondolkodtam, és a fenntieket ha elolvastad, azonnal nyilvánvaló az akkumulátorról való működtetés lehetősége is. Ez máris magával hozza a következő elvárást, takarékos, kisfogyasztású készüléket kell összehoznom és ezen elvárások összességében nem tarthatóak egyik kész termék esetében sem, az árról ne is beszéljünk.

A monitor nem volt probléma, kallódott otthon egy 22" Benq V2200 ECO monitor még régebbről, már amikor vettem kb. 8 éve, akkor is energiatakarékos modell felé kacsingattam és lám most meghozta gyümölcsét az akkori előrelátás.
A monitor fullHd felbontással, ledes háttérvilágítással, HDMI és D-Sub input, valamint egy fejhallgató 3,5 mm jack output csatlakozóval rendelkezik. Eco módban este még lazán kisüti a szemem és eközben 14 watt a fogyasztása. Stand-by állapotban 0,12 watt, ezek biztató paraméterek.
Hátra van a másik fő egység, a PC. A helyhiány és a takarékosság miatt az aktív mini pc-k és az I3-I5 mobil széria elvérzett, ezek ára amúgy is horror úgyhogy maradt az Intel atom és Celeron széria. Az Atom is éppenhogy elég egy W10 kielégítő sebességű futtatására (ez az atom nem az már mint a D sorozat), a Cherry Trail széria, a Z8300 a belépő szint erre. Valamint a J1900 és az N31xx már teljesen használható megoldások. Nem játékgépnek természetesen.

A mini pc-t itthon, használtan, nagyon jó árba, 30.000 magyar forintért sikerült megvennem, a monitor adot volt, kellett még egy rakás kütyü. És nagymérvű elhivatottság. Mert a sufnituning nem mindig olyan flottul megy mint azt az emberek gondolják, amikor éppen szétflexezed a monitor fémkeretét akkor kicsit izgulsz ám.. :)

Nézzük az alkotóelemeket.
1 monitor
1 mini PC.
1 darab 1TB hdd. Háttértárnak.
1 USB-s TV tuner, ez nagyon fontos része egy unaloműző készüléknek, egy A827 Avermedia Hybrid volar HX tuner, mindenevő. Terra, cable, analóg, FM rádió, valós hardveres digitalizálás. Csodás kis darab. Véletlenül volt a fiókba egy ilyenem
USB2 és 3 hubok, az usb bemenetek mindig kevesek....
1 tápegység. Itt nem voltam kötve, 10-30V/40W bármi jó, egy laptoptáp lett a befutó a fiókból.
A monitor tápellátásához 5V (scaler) és 17V (háttérvilágítás) step-down és step-up konverter modulok.
2 darab kisméretű de mégis jó hangú hangszóró. Ez elég nehéz volt, szerencsére egy kedves barátom PC bontóba dolgozik, ingyen lett 2 darab mélynyomós, bassreflex (!) kivitelű Bose hangszóróm. Mindez icipici méretbe.
Valami végfok ami a hangszórókat meghajtja, a fejhallgatókimenet itt nagyon kevésnek bizonyult.
És hát ezeket bele kellett lapátolni a monitor házába.... Sok minden volt de hely, na az nem nagyon.

A donorok:

Szétszedés után a monitor:

A táppanelre óriási mázlimra rá volt forrasztva a háttérvilágításért felelős ledmeghajtó kis panel, a következő képen a másik oldalon jól látni:

Valószínűsítem hogy eredetileg CCFL csöves volt a háttérvilágítás, a táppanel maradt, a csövek meghajtása üresen maradt és helyére került vendégpanellel a ledmeghajtó. A leddriver panel bekötése nagyon egyszerű, a +17V és test szálon kívül 2 vezetéken kommunikál a scalerral. Egyik a fényerő, brightness, másik az on-off jel.

A tápot biztosíto konverterek, a hdd és minden apróság beépítése után kezd körvonalazódni a végeredmény a monitor káván belül:

Sajnos a mini pc-ről elfelejtettem fotókat csinálni, teljesen ki lett belezve, gyakorlatilag a teteje ami a hűtőborda is egyben, csak az maradt, azon az alaplap. Helyhiány miatt az oldalak és az alja nincsen (jobban szellőzik :) ).
Ezt volt a legizgalmasabb művelet bepasszírozni a helyére, itt flex, reszelő, fúrógép, minden kellett. És az 5 USB csatlakozó is mm pontossággal lett bedugva, minden kis hely kellett a szűk házban.

Kívül is sok munka volt, az usb hubok elhelyezése, olyan módon-helyzetbe hogy véletlen beleakadások, mechanikai sérülések ellen védve legyen de használata könnyű maradjon. A hubok vásárlásánál vékony, lapos és olyan kivitelt kerestem ahol minden usb csatlakozó egy irányba néz. A monitor alsó szegélyére lettek építve, itt könnyen, láthatóan dugaszolhatók az usb eszközök és védett is a talp miatt.
Ugyanítt kapott helyet a bekapcsoló gomb is, eléggé eldugva, véletlen kezelés ellen védve.
A mini hangszórók félig rejtve szintén itt kaptak helyet, előre sugároznak, a reflex csövecskék a hátlaphoz simulnak. Szintén a hátlapon van a 2x1,5W végfok is. A végfokon még csiszolnom kell, vagy teljes cseréje, nagyon sok (54mA) a nyugalmi áramfelvétele, ez 0,7W. LM386 lesz a befutó szerintem(2x6mA körül).
A pc-t és a monitort összekötő HDMI kábel még megoldásra vár, valahogyan rejtetté de ugyanakkor a monitor oldalon bonthatóvá kéne tenni, esetleges külső források fogadása (másik pc, miracast adapter) miatt.
Készült egy 5V/2A terhelhetőségű, csak mobileszközök töltésére kialakított micro usb csatlakozó is.

A kész PC elölnézetben:

A hátuljáról még nem teszek fel képet, néhány hete folyik a tesztüzem élesbe, otthon, melóhelyen (ez a cikk is ezen a gépen íródott), terepen 12 voltos táplálással, dualbootba w10 és egy linux mint.
Készül a mindent eltakaró hátlap is, még kisebb simítások hátravannak, ha teljesen kész majd jön a fotó a hátulról is.

Műszaki adatok:
21,5" FHD led kijelző
SOC: Intel Celeron N3150 Celeron processzor Braswell 4 mag,
Intel HD graphics grafikus gyorsító TDP 6W
Minipc mainboard
m-sata SSD tár 64GB
RAM 8GB
Toshiba 1TB green HDD háttértár
2,4G-5G dual Wireless
Bluetooth
Natív , nem usb-s gigabites LAN port 2 darab
Natív sata csatlakozó 1 darab
USB3 port 5 darab
USB2 port 4 darab
HDMI csatlakozó 2 darab, dual monitor mode
Audio out és microphone 3,5mm jack csatlakozók
DVB-T, DVB-C, analog, DAB, FM radio vétel

Tápellátás 230V és 10-30V DC, 40W
Fogyasztási adatok:
Monitor teljes fényerőn, tökhangerőn a zene, processzor 100%: 32W
Monitor ECO módba, FHD videó lejátszása böngészőbe kis hangerőn: 21W
Kikapcsolva, stand-by fogyasztás: 2,6W
Ezt sokallom, ebből 0,7W a végfok nyugalmi áramfelvétele, ezért is akarom kiváltani valami takarékosabbal.
A maradék 1,9Wattból a mini PC 1,1W körüli, a monitor táp konverterek is 0,8-1W körül fogyasztanak üresjáratban. Ez szerintem nagyon kedvezőre sikeredett.

Kb. ennyit szerettem voln tudatni a Nagyérdeművel, bátran jelezd ha ronda lett nemtetszett-tetszett stb.

Hozzászólások

(#1) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Go.

(#2) Zicokuka


Zicokuka
senior tag

Mac házilag :D

(#3) cinemazealot


cinemazealot
addikt

Tetszik. :C Én is hasonlót terveztem 2 éve, csak én Mini-ITX méretű LGA1151 foglalatos lappal és egy 19,5"-es monitorral. Hordozható, akkuval szünetmentesített munkagépnek szántam, kellett bele a kraft, de még mindig külön-külön van minden alkatrész. :D

(#4) Gerasz


Gerasz
aktív tag

Csak óvatosan merem megkérdezni, hogy nem lett volna ésszerűbb eladni a monitort és venni egy használt N procis laptopot?

(#5) tordaitibi válasza Gerasz (#4) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

De bizonyára igen, de 22" laptop ritka állatfajta. Kell sajna mert romlik a szemem.
Az alkotóelemek elég nagy része megvolt (igaz valamikor meg kellett venni őket) így kb. 45.000 volt a bekerülési költség. És imádok ilyenekkel molyolni, hobbimnak nevezném.
Ha a realitás talaján maradunk, akkor lehet hogy deficites a végeredmény, ez igaz.

(#6) tordaitibi válasza cinemazealot (#3) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A mini ITX már ebben a kategóriában szerintem nem nyerő. Vannak kiskínainál 2 cigisdoboznyi Z8300-mas mini pc-k, nem fogyaszt 8 wattot. Sziloplaszttal feltapasztod a monitor hátuljára :) meg egy 1 terás vinyót is és egy vezetéknélküli bill. és kész is van. Tartalomfogyasztásra tökéletes.
Mióta ez a szerkentyűm van, rájöttem hogy egy 20W fogyasztású készüléknél milyen sokat számít 2-3W is az akkus táplálásnál.
Dobd össze, ha esetleg meglesz, megnézném a végeredményt.

(#7) icemad


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Gecc... Ez baromi jó lett! Gratula hozzá! Ezt még akár kocsiban is eltudnám képzelni, hátra a fiaimnak. Nagyon jó cucc!

(#8) cinemazealot válasza tordaitibi (#6) üzenetére


cinemazealot
addikt

Mivel én dolgozom rajta, nekem nem lett volna alternatíva az Atom. A Pentium még csak-csak, de az elmúlt 2 év igazolta, hogy az i3-6100 teljesítménye 8 GB RAM-mal azért nem árt nekem. A gép fogyasztása még így is elég jó (igaz, ezek 230 V-os oldalon voltak mérve, így benne van a táp vesztesége is), alapjárat közelében (a használat 90%-a) még monitorral együtt is bőven 50 W alatt lennék. Egyébként (#7) icemad ötlete nekem is megfordult a fejemben, ezért is építettem bele egy olyan PicoPSU-t, amiről akár autóról is üzemeltethetném a gépet. Ha a jelenlegi használt (és akkor AIO alapnak szánt) monitor tápjában kikerülném az AC kört és direktben hajtanám a DC-t egy step-up konverterrel, simán működne a dolog. :)

[ Szerkesztve ]

(#9) icemad válasza cinemazealot (#8) üzenetére


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Akkor hajrá! Engem érdekelne a dolog. Akár egy külön logout bejegyzésben is.

(#10) tordaitibi válasza cinemazealot (#8) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Így értem, valóban neked kevés a Celeron.
Nálam nem kell csak relatíve kis teljesítmény, és a passzív hűtés mindenképp, ezért is lett ilyen.
Hőfokokat megmondom őszintén sosem néztem, pár hete egy 39 C fokos, üvegoldalú őrházba használva semmi problémát nem mutatott a konfig. Én igen, megdöglöttem majdnem :) mert a klíma éppen javítás alatt volt. Benchmark programot is csak a fogyasztásmérés miatti 100% procihasználat elérésére használtam pár percig. A mérési prcedúra kissé hamis volta, amit felvetettél a másik topikba (a grafikus mag a 100% procihasználat közben nincs kiterhelve) valós, de énszerintem ha ilyen teszt létezik, eközben valaminek le kell szabályozni, a TDP nem léphető túl.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.