2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Samsung Galaxy Young 2 DuoS (SM-G130H) használtteszt

Írta: | Kulcsszavak: Samsung . okostelefon . teszt

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Üdv. Először próbálkozok telefonteszt írással. Ha találtok benne hibát, nyugodtan jelezzétek kommentben.

A húgum pár napja lecserélte végre a címben szereplő telefonját, így részletesebben is szemügyre tudom venni. Elöljáróban annyit, hogy időutazásnak is elmegy és már csak tartaléknak jó (megvételekor is a belépőszint legeslegalja volt).

Bevezető, tartozékok

A telefon 2014 júniusában jelent meg, mi 1 évvel később vettük. Fehér és fekete (Silver/Iris Charcoal) színekben lehetett megvásárolni. A doboza a Samsung akkori divatjának megfelelően famintás. Szerepel rajta néhány specifikáció, a telefon típusa, képe. Kapunk hozzá egy fekete, fél Amperes töltőt és egy fehér microUSB kábelt (aminek a számítógépbe dugós része kicsit már megrepedt, de ettől még működik). Füles nincs, de talán jobb is.

Külső, kijelző

A formavilága nagyjából olyan, mint a Samsung jelenlegi alsó- és középkategóriás típusaié. Az oldalát krómhatású keret veszi körül. Jobb oldalon található a bekapcsológomb, felette egy mélyedés a hátlap leszedéséhez, bal oldalon a hangerőszabályozó, fent a jack csatlakozó, lent pedig a microUSB port. A kijelző felett a beszédhangszóró és pár felirat található. A fény- és közelségérzékelőt, az előlapi kamerát és az értesítési LED-et lespórolták. Lent található egy-egy érintésérzékeny, háttérvilágítás nélküli feladatkezelő és vissza gomb (sajnos már nem működnek), illetve egy fizikai home gomb. A bőrmintás, könnyen koszolódó hátlap anyaga nem valami tartós, repedezik és egy része már le is tört. (A rózsát a húgom ragasztotta oda.) Itt mindössze a 3,15 megapixeles fixfókuszos kamera és a mutimédiás hangszóró található. A súlya 108 g.

A kijelző (TFT) gyenge közepes. Mérete 3,5 col, felbontása 320x480 pixel, pixelsűrűsége 165 ppi, tehát a pixelek simán láthatóak, 256000 színt tud megjeleníteni. A kijelző-előlap arány 55,5 %, de ilyen kicsi méretben ez nem gond. Az inverálódás oldalról nézve nagy, fentről és lentről kisebb. A maximum fényereje nem dönt világcsúcsokat, de napfényben is látható. Erősebb nyomkodás hatására kicsit elszíneződik. Sajnos egy része már nem reagál az érintésekre, persze garancia lejárta után.

Hardver, szoftver

Az SoC-t nem kötik az orrunkra, de kiderítettem, hogy egy Spreadtrum SC7715A a lelke, egy 1 GHz-es Cortex-A7 magot tartalmaz (igen, egymagos), a grafikus gyorsító a jó öreg Mali-400. RAM-ból fél gigát (ebből több mint 200 MB szabad), belső tárhelyből 4 GB-t kapunk, ennek nagyjából a fele szabad.

Az Android verziója 4.4.2. Pár biztonsági frissítés jött rá, Lollipop már nem, de a hardver ismeretében nem is baj. A kezelőfelület neve Motion UI, amit sokan ismertek. Az optimalizáció egész jó lett, a rendszersebesség a vártnál jobb. Képernyőképet sajnos nem tudok vele csinálni. Ha az értesítési sávot lehúzzuk, fent szerepelnek a módosítható gyorsikonok, alatta egy fényerőszabályozó csúszka, végül pedig az értesítések (a zárképernyőn is megjelennek). A menüben beállíthatunk ABC sorrendet. Alkalmazásokból nem vagyunk eleresztve. Van alap Google szoftvercsomag, e-mail, hangrögzítő, jegyzet, óra, FM rádió, S Tervező (naptár, minden nézeted tud, szinkronizálni is képes), fájlkezelő, számológép, videólejátszó.

Multimédia

Ebben elég gyenge a készülék. Az egyetlen kamera 3,15 megapixeles, fixfókuszos, tesztfotókat jobb, ha inkább nem mellékelek. Az elmosás és a zajosodás közül az utóbbit választották. Videózni VGA felbontásban, 24 FPS-el tud. Zenét hallgatni a Play Zenével tudunk, ami rendelkezik hangszínszabályzóval is. A hátsó hangszóró nem valami jó minőségű, de kellően hangos. Az FM rádió RDS képes és felvenni is tud, antennaként fülest használ.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A telefon két microSIM és egy maximum 32 gigás microSD kártyát fogad (ezt a hátlap tartja a helyén), szerencsére mindegyiknek külön slotja van, ha az egyikkel telefonálunk, a másik lekapcsolódik a hálózatról. Mobilinternetezni legjobb esetben 3G hálózaton lehet, a maximum sebesség ismeretlen. Internetezéshez a Samsung gyári böngészője és a Google Chrome áll rendelkezésre. A WiFi b/g/n-es, WiFi Direct és hotspot képes, közepes érzékenységű. A Bluetooth 4.0-ás. Navigáláshoz a GPS és GLONASS műholdakat vehetjük igénybe, nekem az előbb 3 perc alatt talált jelet mobilnet nélkül. OTG nincs. A beszédhangszóró közepes minőségű és elég hangos.

A cserélhető akkumulátor 1300 mAh-s. Hiába a harmatgyenge hardver, 1 napnál tovább sehogy se bírja. Energiatakarékossági lehetőségek nincsenek.

Összességében egy nem túl tartós low-end készülék, 2 év után van már pár hibája. Újonnan 20000 Ft-ért vettük függetlenül. Mindennapi használatra nem ajánlom senkinek, maximum tartaléknak vagy másodtelefonnak.

Köszönöm, hogy elolvastad.

Hozzászólások

(#1) Kasya


Kasya
nagyúr

Már megjelenéskor se volt egy nagy szám, de mára már egyenesen kínzóeszköz. Persze elbohockodni jó vele. :)

(#2) quailstorm válasza Kasya (#1) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Meglepően pörgős pedig, nekem Duos nélkül van a sima.
Nincs benne még FPU se, de integerben erős meg tán a háttértára jobb mint az SGS i9000, pedig játékban az az 1 magos csúcs
viszont általános élményben KitKattel már elég nyögős volt, ICS még pörgött

én 2000-ért vettem, Telekom Demo volt, szinte használatlan
apámnak jó volt mikor elhalt az alaplap Y550-ben, több volt a semminél

(#3) Tomikaa. válasza quailstorm (#2) üzenetére


Tomikaa.
tag

Android 4.0? Nem is tudtam, hogy azzal jött ki. Szívesen kipróbálnám vele, ha a kétkártyásra is elérhető. Hogyan lehetne rárakni? Mi már KitKattel vettük.

Elvileg nincs erre KitKatnél régebbi. Az egykártyás ICS ROM-ja vajon rámenne? Dual SIM képesség nem kell, úgyis tartalék.

[ Szerkesztve ]

(#4) quailstorm válasza Tomikaa. (#3) üzenetére


quailstorm
nagyúr

i9000-ről van szó, kontextusváltás történt a mondat közepén.
Erre a Spreadtrumra biztos nem készült semmi más, csak KitKat ROM.

(#5) Tomikaa. válasza quailstorm (#4) üzenetére


Tomikaa.
tag

Bocsi, ezt jól benéztem. :DD Akkor marad a KitKat.

Azért nem biztos, hogy egy flagshiphez kéne ezt a fost hasonlítgatni.

[ Szerkesztve ]

(#6) quailstorm válasza Tomikaa. (#5) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Van köztük 4 év. Akkor volt a legdinamikusabb fejlődés az okostelefonok piacán kb, mint a 90-es évek vége PC-ben.
Most is így van, hogy egy belépő Celeron simán hozza a volt Core2 ász szintjét. Szóval az időbeli távolság miatt reális. És én csak az appok közti váltásról, app megnyitási időről, play áruházból telepítés idejéről beszéltem.
Nyilván SGS-en elmegy a GoF2 fullHD, felvesz és lejátszik 720p MP4-et, nagyobb Amoled, stb stb...

(#7) Tomikaa.


Tomikaa.
tag

Pár hónap pihenő után elő kellett venni a fiókból a kicsikét (nincs másik tartalék okostelefonunk), mert muterom Navon D504-e (az se sokkal jobb ennél, régóta tervezek róla tesztet) a töltést hol felveszi, hol nem (inkább nem), és a kijelző se remekel, így megy gariba. Hétvégén voltunk kirándulni, ott kipróbáltam a(z ajándék) mobilnet megosztást WiFin, 3 óra alatt csutkára merítette, de szerencsére van autós töltőnk. Nemrég kíváncsiságból kipróbáltam rajta régi Instagram verziókat (hátha az én telóm is megadja magát), de nem működtek (bejelentkezés után kiléptek), a mostanit meg inkább nem erőszakolom rá erre az egymagos őskövületre. Szerencsére az akkori Google appok még működnek.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.