2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Ericsson W25 Mobile Gateway

Írta: | Kulcsszavak: Ericsson . W25 . Gateway . mobilinternet

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Évek óta használok mobilinternetet, mivel külterületen élek, így nem is lehetne sok választásom.

A legelső internetem egy Ericsson T65 mobil “korlátlan” GPRS internettel volt, a Vodafone-nal :] Régi szép idők. Aztán a korlátlanság lassacskán megszűnt, mivel rájöttek, hogy éjjel nappal letöltenek vele a felhasználók, és az nem jó. Nekem a csúcsom valami 250mega/nap volt.. :]

A második csapás egy Nokia 3220-al, ami már EDGE képes volt, és ha jól emlékszem valami 25kb/s volt a max. letöltési sebesség vele.

A harmadik fokozat egy Nokia 6680-as mobil volt, de már Pannonnal, és már 3G, ami kb 45kb/s sebesség! Minőségi előrelépés volt. Imádtam a “gyors” netet.. :)

Az negyedik cucc szintén Pannon volt, egy Praktikum Express-es Huawei E220, 5giga forgalomkorláttal, és HSDPA! Első időkben 3.6mbit, de törekedtem a leggyorsabbra, így kutakodás után megejtettem egy firmware frissítést, amivel kb semmi változás nem jött, mert a közelemben lévő cellák nem tudtak többet kb 2-2,8mbitnél.

Szintén a E220-al váltottam át Telenor Internet Flexi Plusz-ra, ami már “korlátlan”. Lényegében ez azért volt szükséges, mert az Praktikum 5 gigáját ketten használtuk, és kevés volt. Valamint hülyén volt megoldva a havi keret, mert a hónap itt 19-től 19-ig tartott, és volt hogy elfogyott az 5giga már 10-én, és ilyenkor tölteni kellett rá plusz pénzt, hogy tudjuk használni.

Az E220 jó volt, mert a sebessége tűrhető, viszont a gépemen keresztül volt megosztva. De ha én este lekapcsoltam, de a párom még használni akarta a netet, akkor át kellett dugnia a saját gépébe. Vagy ha én teszteltem egy programot, és kellett egy restart, volt hogy 2-3 perc volt amíg net nélkül maradt a másik gép.
De egyszer csak a szerencse rám talált és a családban valaki hozzájutott két dobozos Ericsson W25 gateway-hez, amit ő semmire nem tudott használni, mert a panelban neki volt jó kis 30mbites lanos net. Felajánlotta nekem az egyiket ingyen, ha a másikra találok vevőt. Találtam, szinte azonnal a szomszéd személyében. :)

Ericsson W25:

A legfontosabb tulajdonságok:

WCDMA/HSDPA 3,6Mbit letöltés (frissítés után 7,2mbit) (WWAN: Sierra MC8775V)
Wlan b/g
4 port 10/100 lan
2 port telefon/fax
2 port USB (SMB, printer)
Tápegysége 12V 2A

Gyári adatok: Ericcson W25 datasheet

Tavaly decemberig ugyan a legfrissebb hivatalos firmware-el használtuk amivel elvileg elvileg 7.2mbit érhető el, azonban méréseim alapján nem tudott 3,5mbitnél többet. A két ünnep között azonban ráakadtam egy hivatalos fórumon a támogatási idő után kiadott frissítésre, ami végre meghozta a valós 7,2mbitet. Sajnos a mérések alapján 3,7mbitnél többet nem tapasztaltam akkor, a gyári kis antennával. Azóta persze kicsit gyorsult a dolog.
Egyébként a firmware frissítés a létező legrosszabb amivel valaha találkoztam. A legfrissebb fw-t nem teheted fel azonnal, az előtte lévő fő frissítéseket is fel kell rakni! Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy ha neked 9A verzió van és kiadtak egy 12C-t, akkor neked fel kell rakni a 9C->11B->12C-t. Egyszerű nem? :) Ja és nekem Firefox alatt nem ment valamiért a dolog, órákat állt a frissítés, érdekes módon a Chrome alatt kb 15 perc alatt megcsinálta hiba nélkül.
Helyileg gödöllőn használom, a karácsonyt szegeden töltöttük, ott értem el a legnagyobb sebességet még, itt gödöllőn külterületen lakom, így kicsit macerásabb nagyobb sebességet vadászni, főként hogy most egy kamrában csücsül, a kb. 5cm-es antennája a plafon síkjától 10 centire van.
Van egy ebay-ről rendelt kínai 3G antennám is, amit kiraktam a tetőtérbe, mert 5m-es kábele van csak, így nem tudtam messzebb rakni. Azonban szerény véleményem szerint, ez az antenna egy sima wifi antenna, csak eladták 3G antennának. Nem sokat tévedtek, csak 300mhz-et, így hiába vágyok a szélvész sebességre. Amíg a gateway lent volt az ablakban, és rajta a kínai antenna, addig a térerő 2-3 pálcika volt az ötből, utolsó méréseim alapján max. 2 amit ki tudok hozni belőle.
Nos ezen a ponton untam meg a dolgokat, és kiraktam az ablakba a routert a sima kis antennájával, mert ott van térerő, és 2-3mbit is. Ezzel párhuzamosan rendeltem egy kültéri antennát egy magyar webáruházból, mert ilyen dologban az ebay kicsit macerás. Nem mindig azt kapja az ember amit elvár. Így viszont ha nem válik be, visszaküldöm. Az ára nem túl baráti, 11k, de ha minden jól alakul, akkor kiszolgál addig amíg itt élek, mivel szélessávú, így az esetleges 900mhz-s LTE szolgáltatás esetén is tudom majd használni, vagy éppen külső wifi antennának.
Az antenna: TRANS-DATA LTE KPV 7/10
Egyebek iránt azért is rendeltem antennát, van már mindenfelé a “gyors” mobilnet (DC-HSPA+, LTE), és megfordult a fejembe a lehetőség kihasználása, de kell hozzá egy normális antenna, mert nem elég ha egy usb-s dongle-t kilógatok az ablakba. Ebből már elegem van, évekig használtam így. Egyrészt útban van, másrészt nem egyedül osztozok a dolgon. 2-3 asztali gép, 1 notebook, 2 wifis teló miatt szükséges a normális térerő, a wifi, és a megbízható sebesség. Egyébként az antenna beváltotta a hozzá fűzött reményeket, csodásan szuperál, stabil a térerő, a sebesség pedig 5-6mbit átlagosan vele. Egy gyorsabb modemmel gondolom még jócskán emelhető lenne a dolog. És végre elköltözhetett mindenféle doboz, meg tápegység a szobából, a kamrából a tetőtérbe fut az antennakábel, és ott az antenna.

A készülékben egyébként valami egyszerű linux dolgozik, nincs root hozzáférés sajnos, de a neten keringenek hozzá megoldások. Processzora XScale-IXP42x, kernele: Linux FWT 2.6.23.14
Parancssorból egyébként elérhető minden amit akar az ember, sőt, itt van csak lehetőség az sms-ek olvasására!
Kapcsolódásra 2 lehetőség van: lan, vagy wlan. Lanból 4 port van 10/100mbit sebességgel, a wlan pedig b/g-s, az első firmware-el nem tudott wpa2-t, de a frissítésekkel már tud mindent! A wlan antennák beépítettek, de igen jól működik, mert 4-5 fal távolságban is használja a szomszéd is néha. Sebessége iszonyat lassú, kb 6-8mbit, még teljes térerővel is. Van beépített dhcp szerver, kijelzi a használt lan portokat, valamint listázza a wlan kapcsolatokat. lehetőség van whitelist létrehozására is. És ezekkel kb ki is merült az összes lehetőség.
Van 2 USB portja, amire vagy pendrive/usb-s rack, vagy nyomtató köthető. Az eszközöket meg lehet osztani a hálózatban vele, kipróbáltam, működik. Lassú. Nagyon. Nyomtatóm alapból beépített hálózatos, így számomra nem érdekes a printer share opció.

A készülék elvileg képes sima vezetékes telefont, illetve fax készülék fogadására, valamint lehet beépíteni akkumulátort a szünetmentesség jegyében. Gyakorlatilag egy építkezés idejére megkönnyíti a munkát, és küldhetünk és fogadhatunk faxot is a mobilszámunkon. Próbálni nem próbáltam, mert szükségem nincs rá.

A beüzemelése nem bonyolult, kb 2perc az egész, és működik. Nem olyan a menüje mint a szokványos népszerű cuccoknak, de bonyolultnak nem mondanám.

Képeket a készülékről, és a menüről ITT éred el.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.