2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Az online telefonálásról

Írta: | Kulcsszavak: voip . sip . online . internet

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sziasztok!

A cikkemben az online telefonálás egy néhány fontos eleméről fogok nektek írni.

Biztos sokan használtatok már olyan programokat, mint a Skype, MSN, stb. Ezek a programok mind az ún. VoIP, vagyis Voice over IP protokollt használják arra, hogy az egyes felhasználók közt kapcsolatot képezzenek. A VoIP szabályozza két vagy több eszköz között a valósidejű multimedia folyamatokat. Ez azt jelenti, hogy a VoIP-pal lehet chatelni, hang- és videóhívást intézni, és ezt egyszerre nem csak egy, hanem több résztvevővel is.

Viszont ha van egy kisebb cég vagy nagyobb család, vagy akár nagy cég, persze, akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy ugyanezt a VoIP technológiát alkalmazva több készüléket és számítógépet is internetes telefonálásra használjunk. Ilyenkor szükség lesz egy telefonközpontra: ezt más néven szervernek, illetve PBX-nek (Private Branch eXchange-nek) nevezzük.

A VoIP technológián belül ki kell emelnem a VoIP protokoll egy ún. signaling protokollját, a SIP-et (Session Initiation Protocol). A SIP felelős a kapcsolatok felépítéséért és lebontásáért. Vannak olyan PBX-ek, amik főleg a SIP protokollt használják a működésükhöz. az ilyet SIP szervernek nevezzük, a hozzájuk kapcsolódott számítógépeket vagy telefonkészülékeket pedig SIP kliensnek. A működéskor a SIP kliensek mindig a SIP szerverhez kapcsolódnak, és a SIP szerver kezeli a hívásokat a beállításoknak megfelelően (figyeli a tiltásokat, engedélyeket, használja a kapcsolt adatbázisokat, automatikus üzeneteket küld, stb.).

Ez eddig mind szép és jó, de mi van akkor, ha számítógépről akarunk vonalas számot hívni? - Akkor sincs gond, mert a jól felszerelt PBX-ek szolgáltatásai közé tartozik a platformfüggetlen kommunikáció. Vagyis minden kliens tud hívást és üzenetet indítani és fogadni minden formában: vagyis IP telefonról is megnézheti az emailjeit, vagy mobil kliensről is indíthat hívást vonalas hálózatba (jó PBX-nél helyi tarifával).

Hogy oldja ezt meg a PBX szolgáltató? Nagyon egyszerűen: vannak kifejezetten erre kifejlesztett eszközök, amiket gateway-nek, átjárónak neveznek. Ezek olyan router-szerű holmik, amik az adatokat az egyik "formátumról" átkonvertálják a másikra, pl. egy VoIP PSTN gateway a VoIP csatorna és a hagyományos telefonhálózat közötti átjáró.

Akit érdekel a téma, további olvasásra ajánlom ezt az oldalt: http://www.ozekiphone.hu vagy angolul: http://www.ozekiphone.com.

A Youtube-on is van egy oktató videójuk, ez is elég jó: [How to Setup VoIP gateway]

És a Wiki is segít: VoIP

További szép napot!
Tom

Hozzászólások

(#1) Dr. Oid


Dr. Oid
aktív tag

Oooooo. Igazan szep reklampost, meg a hibakat beleszamolva is :)

(#2) sztanozs


sztanozs
veterán

Hát ez semmiről sem szólt...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3) Иван válasza sztanozs (#2) üzenetére


Иван
őstag

Nem baj, a logout nagy része semmiről se szól. :P

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#4) sztanozs válasza Иван (#3) üzenetére


sztanozs
veterán

:R

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.