2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Pályamódosítás...?

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Tisztelt fórumozók!

Vegyészmérnöknek tanulok, most fejezem épp be a BSc-fokozatot. A jelenkezésem már beadtam MSc-re. Mindkét képzést a Budapesti Műszaki Egyetem berkein belül végzem, végeztem.

Mindig vonzott az informatika világa, úgy érzem hogy a logikám és a türelmem meg is lenne hozzá, hogy elmélyedjek a szoftverfejlesztésben, és legalább egy félbéna coder-monkey szintjére felküzdjem magam. Az ismerőseim közül sokan csinálták és csinálják ezt, akik tehetségesebbek.

Persze, benne van, hogy nem szabad, hogy a pénz motiváljon, de valamennyire az is beleszámít az egyenletbe. Ha még azt is hozzávesszük, hogy nem lenne a szervezetem állandó vegyszerterhelés alatt, egyre vonzóbb a dolog.

A következő a kérdésem:

Mennyit keres...
egy coder monkey,
egy vegyészmérnök - milyen szakterületen
és egy rendes, kikupálódott szoftverfejlesztő,

illetve milyen jellegű munkát végeztek?

Hozzászólások

(#1) Silεncε


Silεncε
őstag

Másodéves proginfós vagyok, emellett lassan másfél éve dolgozok gyakornokként is (egyszerre kezdtem az egyetemet és a munkát is). Amit eddig én tapasztaltam/hallottam (elég sok szakmabelivel beszélgettem már, hallottam ezt-azt): ma gyakorlatilag bárkit felvesznek a cégek, annyira kell a fejlesztő. Ha tudod mi az a számítógép, már akkor is fel vagy véve (nem vicc, az első prog előadáson megkérdezte az előadó, hogy ki az aki még nem látott számítógépet. Volt aki feltette a kezét. Mindezt proginfo szakon). Ha annyira nem akarsz belemerülni, simán elmehetsz webes irányba, ma már gyakorlatilag bármelyik frameworkot néhány hónap megtanulni úgy, hogy sose programoztál még. Így egy 200k körül simán lehet keresni (de lehet többet is). Tapasztalt fejlesztőként pedig (területtől függően) határ a csillagos ég. A vegyészmérnökről nem tudok nyilatkozni. A kóderrel csak az a baj, hogy nem leszel univerzális. Tegyük fel, megtanulod az Angulart (vagy valamelyik hasonló divatos frameworkot). Tök jó leszel benne, erre bejelentik, hogy deprecated, tessék átállni valami másra. (ez egyébként webes részen nagyon gyakori, naponta születnek vilagmegváltó JS frameworkok, amik 1 év után mennek a süllyesztőbe). Ilyenkor egy kóder ott áll, hogy kezdhet mindent előről, mert a megszokott cuccot már nem tudja használni. Ezért szokták azt mondani, hogy a programozás nem arról szól, hogy megtanulsz egy programnyelvet, mert az csak egy eszköz. Kb olyan, mintha azt mondanád, hogy az orvos azért tud műteni, mert megtanulta használni a szikét. Inkább a gondolkodásmód az, ami számít. Ezt pedig gyakorlással lehet csak elsajátítani. (nem akarok okos lenni, még én is nagyon az elején vagyok szerintem).

Lényeg a lényeg: simán elmehetsz 0 tapasztalattal is fejlesztőnek, lesz rád kereslet, csak pont a kóderek lesznek azok, akiket ki fog majd váltani az AI, ha egyszer eléri ezt a fejlettséget (programozó -> mérnök, kóder -> szalagmunkás, leginkább ezzel a hasonlattal lehetne szemléltetni).

Remélem tudtam valamennyit segíteni

(#2) quailstorm


quailstorm
nagyúr

Akkor jövök én.
Bele lehet ugrani abszolút nulla tudással az ipari automatizálásban használt busz- és hálózati protokollok világába is, legfeljebb fájni fog és anyázol sokat.
Én nem egész 1,5 év alatt felküzdöttem magam félbéna PROFINET-es fejlesztővé, a következő fél év meg az államvizsgáról szól és a nem béna PROFINET fejlesztővé válásról.

De code monkey-nak ne menj el, annak kisebb a megbecsülése és könnyebben pótolható. Ha már vegyészmérnök vagy, akkor inkább mérnökinfó irányba nézelődj, ami nem azt jelenti, hogy végezd el azt a szakod, mert az hardcore, de kisebb elméleti, számtud és formális logika tudás mellett tudnál akár a vegyészmérnöki tevékenységhez kapcsolódó szoftvert fejleszteni. Úgy kevésbé lennél ráutalva a kiszolgálásra is, mert egy olyan fizikus, vagy kémikus, aki nem tud egyáltalán kódolni, és alá kell tolni a mérőeszköztől az appokon át mindent, na annak nincs full kontrollja az élete fölött.

(#3) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Azt tanuld, ami érdekel.
A pénz ne számítson, mert ha jó vagy, úgyis kapsz eleget ezek közül bármelyik szakmában.
Ami nem érdekel, abban viszont nem leszel jó.
Amúgy, informatikához értő vegyészként talán még jobban is tudsz kapni, mint vegyészethez értő infósként. Infósból, középszerű fejlesztőből van elég, de más területekhez értőből, semmi. Egyéb mérnökből is elég nagy hiány van.
Informatikusnak meg már bárkit felvesznek, bármikor.
Kollegák fele informatikus, akit nem érdekel a szakmája.
Másik fele nem informatikus, akit nem érdekel az informatika, csak jobb ezt csinálni, mint pénztárosnak lenni a Lúdlben.
Van 1-2, akiket érdekel is az informatika, azok általában jó szakemberek, függetlenül a végzettségüktől.
Az olyan fejlesztő (ha már az akarnál lenni), akinek meg akár fogalma is van arról a területről, amire a terméket fejleszti, az a legjobb fejlesztő.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#4) TheLázs válasza hcl (#3) üzenetére


TheLázs
csendes tag

Olyan jó lenne ilyen emberektől tapasztalatokról hallani! Köszönöm szépen a gyors és fejtágítós válaszokat. Én is nagyon érdeklődöm az iránt, hogy vegyész-informatikus legyek, de ilyen fura szóösszetétellel nem igazán láttam embereket dobálózni eddig.

Arra vágyok, hogy egy nagyon megbecsült, nagy tudású, nehezen pótolható szakember lehessek, aki hidat is képezhet a többi vegyész és progger között, mert az egyik nem tudja, mi megy a dobozban, a másik meg nem érti mondjuk a termodinamikát.

"Annyi mindenféléhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít” – Örkény István

(#5) hcl válasza TheLázs (#4) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Utóbbiról beszéltem.
Az sem hülyeség ám, hogy mind a kettőt elvégzed, csak macera. Na de utána, profit.

(S nem csak programozónak lehet lenni az informatikában sem.)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#6) quailstorm válasza TheLázs (#4) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Akkor go mérnökinfó, az van a legközelebb ehhez.
Igazából abból ami muszáj lesz, az a beágyazott fejlesztés, mikrovezérlők, jelek, irányítástechnika, mérés-adatgyűjtés, méréstechnika, meg elektro és digitális technika (labor) amire a munkához a legnagyobb szükséged van.
Ha el is akarnál végezni egy fullos mérnökinfót (BSc), akkor meg ~4 évig szopsz, az garantált.

(#7) Silεncε


Silεncε
őstag

Egyébként én még azt is tanácsolnám, hogy kezdj el otthon programozgatni, mielőtt döntenél. Ha csinálod, látni fogod, kell-e ez neked avagy sem. Sok emberrel beszéltem már, aki csalódott, mert ő szereti a számítógépeket, szeret játszani, eljött informatikusnak, aztán meg most utálja, mint a szart.

(#8) F4T4L 3RR0R


F4T4L 3RR0R
csendes tag

Szerintem végezd el mind a kettőt. Semmit sem vesztesz vele no meg a mai világban nem ártalmas ha az ember esetleg több lábon áll. Mondom ezt saját tapasztalatból. Jómagam is erősen informatika meg tech orientált személyiség vagyok de emellett vonz a közúti szállítás és logisztika világa.
Ennek eredményeként ma itt vagyok érettségivel, Cisco végzettségekkel valamint B, C, E kategóriás jogsival a kezemben plusz az efféle munkavégzéshez szükséges egyéb okmányokkal, gondolok itt olyanokra mint GKI, PÁV II, digitális tachográf kártya. És anno még pelyhes koromban vendéglátósként kezdtem pincér végzettséggel.
Na mindegy nem magamról akarok itt ódákat meg hosszú sztorikat mesélni ebből csak azt akarom kihozni hogy mindig azt tanuld, sajátítsd el ami hozzád a legközelebb áll... és az sem baj ha esetleg olyasmiket végzel el amikre mindig nagy a kereslet, ergo éhen dögleni sose fogsz és amellett hogy átlag felett keresel még élvezed is azt amit csinálsz. ;)

Life is too short to remove usb safely...

(#9) Hieronymus válasza TheLázs (#4) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Arra vágyok, hogy egy nagyon megbecsült, nagy tudású, nehezen pótolható szakember lehessek..."

Akkor le kell küzdened egy hatalmas problémát.
Nem az a lényeg, hogy mennyit tanultál. Van veled született probléma megoldó képesség az adott irányban vagy nincs.
Ha nincs, akkor a legnagyobb szakmai végzettség mellet is csak segédmunkás leszel az adott területen.

Érthetőbben.
Egy részfeladat feladat lekódolása betanított munkási szerepkör. Nem kell sokat gondolkodni.
A részfeladatot előkészíteni, hogy a favágó le tudja kódolni. Szakmunkás feladat.
Az feladat egész folyamatának megértése, a megvalósítás előkészítése és ellenőrzése az a feladatkor amire vágysz. Ehhez nem elegendő az iskolában megszerzett tudás. Önállóan kell tudni gondolkodni.
Felismerni az összefüggéseket és megtalálni a legcélravezetőbb megoldásokat és elkerülni a lehetséges csapdákat. Az elsőre jónak tűnő megoldást, ami azért nem vezet sehova. De vezet, az újrakezdéshez

A saját munkatársaimon látom. Sokan szorgalmasan csinálják a megtanult dolgokat. Mint kőműves, aki rakja a falat rendületlenül. De ennyi, nincs bennük több.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#10) JoeYi


JoeYi
őstag

fejlesztőként/IT-sként nyugodtan számolj nettó 300K-val. Ez mint kiinduló. 5 év után a duplája is akár.

Plusz otthonról fejleszteni lehet, nade otthonról vegyészkedni? :)

Ja és félbehagyott fejlesztői tanulmányokkal is ellehet helyezkedni. Sztem ez a vegyészetben nem megy

Viszont azzal egyetértek az előttem szólóval, hogy próbálj meg megoldani egy problémát egy kisebb programmal. Ha érzed a kellemes izgalmat az alkotás és a siker elérésétől, akkor neked való a szakma. Ha nem, nos akkor is csinálhatod, csak megkell majd találnod magadban a motivációt (pl venni akarsz saját lakást, és nem érdekel mit kell érte csinálnod. Én anno azt mondtam magamban 10 éve, hogy ha nettó 250-ért akár szart is lapátolok ha kell. Egyszerűen mert genetikailag anyagias vagyok. ui.: pénzért dolgozok, de kellemes bizsergéssel fog el, hog pl írtam nemrégiben egy progit, ami listába szedi az ncore-ra feltöltött lefrissebb 500 filmet, és szűrhetővé teszi imdb, seed, feltöltési dátum stb szerint :) )

[ Szerkesztve ]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.