2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Írni

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Micsoda módszer! Mások képzeletét egy többszintes jelrendszer által megragadni, táncra perdíteni! Kellő szerencsével és a szerző és a befogadó összhangjával elérhető a csoda: úgy folyik, alakul az olvasó képzeletében a forma és szín, hang és illat, ahogy azt a Teremtő megálmodta. Saját világába húzva körbevezet, megmutatja egyenként a történeteit, megismerteti velünk a gondolatait. Legalábbis megpróbálja. Mi van, ha mindennek az ellenkezője igaz?

Poirot bajszán a kunkor mindig ugyanolyan, mint ahogy azt az írónő elképzelte? Vagy máshogy pödörödik az ikonikus bajusz? Bagatell kérdés, nem igaz? Máshogy is feltehetjük: miként alakult volna a történelem, ha a híres befogadók másképp értelmezik neves szerzők műveit? Marx Tőkéje mindenkinek ugyanazt jelenthette? Esetleg a hírhedt Mein Kampf? Hiába igyekszek agyam leghátsó szegletébe tuszkolni ezt a sötét gondolatot: hiszen lehetséges, hogy a Lokál és számtalan egyéb komoly tudományos forrás számomra jelenik csupán meg szatíraként? Hideg verejtéktől remegek. Felocsúdok. Lehet, és szükségszerű minden. Hiszen a tömeg ereje megkérdőjelezhetetlen és rendkívül fontos. A Tömeg hódol be tudatosan vagy tudattalanul: a Tömeg válik függővé, fogyasztóvá. Az egyénnek érdeke az, amit a Tömeg megtermel. Ha a Tömeg megvásárolja a legújabb fejlesztéseket egy iparágban, akkor az mintegy "alászáll" és olcsóbbá, elérhetővé válik több egyén számára.

Valamiért a Tömeg azért csak mégsem olvas. Ne is, hiszen a tanult, olvasott, felvilágosult tömeg igazi fegyver lenne. Nem lehetne vele bármit elkövetni, az orránál fogva pörgetni körülötte veszett tempóban azt a mókuskereket, amiből ki sem lát, hall, de már lassan belül sem - érez. Társadalmi önvédelmi fegyver lenne az a tömeg, ami tanult. A tanult egyén nem elég. Az van, mindenhol. Az egyén önmaga felett képtelen a kontrollra, az erő szagát megérezve orra elfacsarodik, arcára torz fintor ül, és elfelejti az addigi gondolatait. Azért a Híz az úr. Megfelelően sok tanult egyén olyan kikezdhetetlen háló alkotásában lenne érdekelt, ami nem engedi felborítani a társadalom rendszerét: Az esélyek egyenlőtlenségének csökkenése lenne mindenkinek az érdeke.

Esély. Jelenleg minden ember rendelkezik a születésekor két szélsőértékkel: élhet tökéletes életet egész életében önmagának és a társadalomnak összesen a legtöbb hasznot hajtva, és élhet rongyos, tépázott, szélfútta életet, amivel magának és összes polgártársának árt. Az egyén azonban egy ponton túl nem felelős. A gondolatok forrása az érzelem és értelem. Az érzelem érzésekből, és ezeket kiváltó ingerekből adatik, az értelem pedig a tapasztalatokból, és az azokból leszűrt következtetésekből származik. Mindenkinek meghatározza a sorsát és berendezkedését élete első pár éve.

Én szerencsésnek mondhatom magam. Nem mindenki ilyen mázlista. Egyenlően indulva nem döntene más, csak az elhivatottság. Mindenki jó lehetne valamiben. Mindenki megtalálná a helyét. Ezért nézték Huxley szép új világát sokan tévesen utópiának. Az univerzális, társadalom egészére kiterjedő boldogság és elégedettség néhányak értékrendjében könnyen felülírja a kiüresedést. A különbség csak a módszerben van: születés előtti rasszizmus, amit még az első saját gondolatok kicsírázása előtt a világ minden rezervátumon kívüli lakója megtanul elfogadni. A cél vajon ebben az esetben is szentesíti az eszközt? Mekkorát avatkozhatunk be, hogy elérjük az egyenlő esélyeket? Mi az egyenlő esély: ugyanakkora esély arra, hogy valaki űrhajós legyen, vagy esély mindenkinek arra, hogy elérje a boldogságot?

És vajon Neked, Nekem sikerülni fog?

Mélyrepülés

Azt hittem, erős vagyok.
De a valóság szövetén
Esetlenül bukdácsolva
Egy-egy percre elmerengve
Aztán gyorsan felocsúdva
Sántikálva járok.

Egyedül is értékes,
Visszhangzik feketén
fehéren a tudatomban
El-el hittem eleinte
Hittel meg nem támogatva
Elkopott a pátosz.

Az egyenes tartásból,
Délceg, büszke léptekből
Görbe háttal, kínos
Csoszogás lett. Amiből
Messzire látszik,
Nem vagyok sérthetetlen.

Határozott kiállásom úgy
Olvadt el a napsütötte
Bádogtetőn, hogy észre sem
Vettem, hogy helyére
Néhány béna vicc és
Kényszeredett vigyor költöztek.

Az egykor lágy külső mögé bújt
Szilárd jellem a múlté. Nincs
Ami meghatározza, merre tovább.
A kiszáradt kemény kéregben
Most nem találsz mást, csak
Egy telefosott búvárruhát.

Talán egyszer újra megerősödöm.

Hozzászólások

(#1) #90088192


#90088192
törölt tag

A probléma adott, a baj az hogy az emberi élet során nagyon ritkán fordul elő, hogy 2db egyen agyában ugyan azok a gondolatok jelenjenek meg kommunikáció közben.
Ezt nem tudjuk megoldani egyenlőre :R

De aki mar megtapasztalta milyen ez, az érti és érzi a különbséget, ez nem függ össze se tanulmánnyal, sem olvasottsággal SZVSZ.
Vagy képes vagy empátiára vagy nem. :K

(#2) TheLázs válasza #90088192 (#1) üzenetére


TheLázs
csendes tag

Miért nem feltételezhetjük, hogy a születés pillanatában mindenki egyenlő? (Nem a társadalmi háttérre gondolok, ahoá megszületik, hanem arra, hogy a megszületés pillanatában, ha összecseréljük a későbbi utcaseprőt és a későbbi mérnököt/űrhajóst/orvost etc. akkor a leírt pálya érdemben szerintem nem fog változni.)

Ha feltételezzük, hogy a gondolatok és az intelligencia annak a függvénye, hogy milyen környezetben nőhetünk fel, és hogy a biodiverzitás nem terjed ki az egyéni felfogóképességre - túl nagy mértékben - akkor azt is kijelenthetjük, hogy az empátiát és minden emberi erényt és jellemhibát tanulással szívunk magunkba. Nem?

"Annyi mindenféléhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít” – Örkény István

(#3) Hieronymus válasza TheLázs (#2) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nem feltételezhető, hogy az összecserélt újszülöttek azonos életpályát futnának, mint felcserélés nélkül.
Ha csak a genetikai örökségre gondolsz, de nem a külső megjelenésre, minden ember más adottságokkal indul az életnek.
Még családon belül is, kettő testvér között is jelentős életút eltérés lehetséges. Pedig azonos környezetből és közel azonos örökölt képességekkel születnek. Nyilván minden újszülött mutáció. Ha csak nagyon kicsi mértékben is, de eltér a testvérektől. Az egypetéjű ikrek kivételével, mivel ők duplikációnak tekinthetők.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#4) Thusor válasza Hieronymus (#3) üzenetére


Thusor
őstag

Egypetéjű ikrek se tekinthetőek azonosnak. Régen úgy tanították és hitték a kutatók, hogy az aegypetéjű ikrek ugyanazok. Hát nagyon nem. A környezeti tényezők (epigenetika) erősen befolyásolják az egyén DNS-ét, egyes géneket bekapcsol, míg másokat kikapcsol. Ezért van az, hogy míg az iker egyik párja hajlamos lesz bizonyos betegségekre addig a másik egyáltalán nem. De egyébként az ujjlenyomat se azonos egypetéjű ikrek esetében. Rengeteg tudományos cikk van fent a neten, ami ezzel foglalkozik, érdemes elolvasni. Az egypetéjű ikrek a tudomány jelenlegi állása szerint csak a DNS szekvenciákban azonosak, ugyanakkor a környezet által befolyásoló metilcsoportok, melyen a DNS citozinjaira kapcsolódik befolyásolja a gének működését, ebben eltérnek az ikrek. Ez az úgynevezett epigenetika ami az epigenommal foglalkozik.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#5) TheLázs válasza Thusor (#4) üzenetére


TheLázs
csendes tag

Pont szigorlatra készülve egy erős biokémiás vonalat is érintenünk kell. Nagyon érdekes téma.

"Annyi mindenféléhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít” – Örkény István

(#6) Thusor válasza TheLázs (#5) üzenetére


Thusor
őstag

Nekem ez volt a PhD témám és jelenleg a kutatási témám is, az epigenetika és a környezeti stressz hatásai, csak ugye nem emberben hanem növényekben vizsgálva.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#7) #90088192 válasza TheLázs (#2) üzenetére


#90088192
törölt tag

Ami érdekes, egy orvos elvégezte számunkra mar a kísérletet, nem mosolygott az újszülöttre egyáltalán(senki sem a háztartásból), és a gyermek magától elkezdett mosolyogni, tanulság a képesség velünk születik(vagy magától alakul ki minden külső segítség nélkül).

A másik, 2 testvér(ikrek de nem egypetéjű), ugyanaz a család, ugyan az az ismerősi kor, ugyan az az iskola.
Mégis 2 teljesen különböző szemelyiség, különböző célokkal és különböző hozzáállassál. Most éppen 18 évesek, és ami érdekes, az egyik leány 16! éves korra gyakorlatilag ideg-összeroppanást kapott attól a tehertől amit magár helyezett tanulás szempontjából, míg a testvére gyakorlatilag "lébecolt" :R

Vagyis igen és nem, nem vagyunk egyformák kezdetektől fogva és egyenlők sem, de egyenlők vagyunk mert a potenciál mindenkiben meg van.
Es nem meg igen is, mert nem az összes tulajdonságunkat a környezet hatására alakítjuk ki.
Ebben az a ráció, hogy az emberek nagy része egy minta alapján próbál élni, aminek vannak bizonyos következményei. Van pozitív oldala a társadalomra nézve, és van negatív oldala az egyénre nézve.

Amire gondoltál(SZVSZ), hogy ezt az egyen felismeri-e, mármint a saját motivációit, mert az teszi az embert utcaseprővé vagy éppen orvossá(most éppen nem akarom a környezeti hatások szélsőségeit idehozni, hiszen hiába akar valaki orvos lenni, ha nincs meg a lehetőség hogy képezze magát azon a pályán mert politikai döntés vagy amit akarsz).
Ha van belső késztetés, gyakorlatilag barmit meg tud valósítani az ember, háttér való tekintet nélkül(ha belegondolsz pont a hogy a gazdag családba született csemeték, mostanság szinte semmit nem értek el, mert nincs ami motiválja őket, és pont ez a példa jó ellenpéldának is, hiszen nagyon kis számban, de a szemelyiség miatt a legnevesebb kutatok is onnan kerültek ki, hiszen megvolt a háttér a tanulásra ezert nem lehet egyértelműen kijelenteni hogy a genetikai, vagy az anyagi háttér a meghatározó) :R

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.