2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Humán evolúció hátramenetbe kapcsolva

Írta: | Kulcsszavak: konteó . elhülyülés . tömeg

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Állítólag az embert az intelligenciája emeli ki az állatvilágból. Érdekelne egy statisztika, hogy az ókortól kezdve hogy álltunk józan ész vs mindent romboló-tagadó, kifejezetten emberéleteken veszélyeztető trendek arányában?

Egy példa: támadások, fenyegetések érik az egészségügyi dolgozókat. Nem a Haarlem-i gettóban, hanem Európában. Ez épp szlovák példa, de a briteknél is mondják NHS-dolgozóknak, hogy bizonyos helyeken mozogva ne hordjanak olyasmit, ami arra utal, hogy valamelyik kórházban emberéleteket mentenk.

Hozzászólások

(#1) waccamár


waccamár
senior tag

Ha komolyan érdekel a téma, akkor ajánlom Steven Pinker: Felvilágosodás most című könyvét.

(#2) updog válasza waccamár (#1) üzenetére


updog
senior tag

"...megmutatja, hogy az élet, az egészség, a jólét, a biztonság, a béke, a tudás és a boldogság terén is egyre jobb a helyzet" ahogy a könyv leírása mondja. Persze az is ott van hogy 640 oldal, és biztos ki is van fejtve, de örökké ezt a fenti gondolatot hallom így kiemelve, és sem nekem, sem azok nagyrészének akik ezt hangoztatják, valószínűleg nem volt időnk elolvasni ezt a bizonyítást, de feltételezem itt erősen átlagolva vannak a lehetőségek, illetve arra kihegyezve hogy persze, milliárdok élnek jobban a világon mint mondjuk 50 éve.

De akkor is így önmagában ez a kijelentés nem igazán értelmezhető, illetve félrevezető. Ismét feltételezem hogy pont ezt magyarázza el, de anélkül hogy megvenném ezt a könyvet, hogy tudom meg mit javít az az én életemen, hogyan javítsak a felfogásomon azzal, hogy tudom hogy Afrikában még mindig (vagy már nem?) éheznek?

Ha ezt elmagyarázni 640 oldal kell, akkor az egyszerű, jóindulatú de valahol még mindig ösztönös átlagember magától, vagy egy ilyen kijelentéstől hogy "most minden jobb", mit érezzen?

Én alapvetően empatikus embernek tartom magam, és nem irigykedem (ha nem indokolt ;] ), sőt, én is tapasztalom hogy sikerült kitörnöm egy világvégi falusi környezetből egy alapvetően jó életbe. Valószínűleg megvan az a szint ahol már objektíven first world problem ha az ember panaszkodik hogy mennyi problémája van, meg "mindenki a maga szintjén nyomorog" hatás van, de hol van ez a határ? Illetve itt a triviális dolog, hogy a média és a környezetem meg folyamatosan nyomaszt minden kicsi hülyeséggel, amik persze elhanyagolhatóak ép ésszel nézve, de iszonyatosan felnagyítva és a pozitív dolgokat elnyomva ömlenek mindenhonnan.

A bejegyzéshez (és hogy kicsit megkérdőjelezzem a saját fenti gondolataim): azt hiszem, ez a velejárója annak hogy egy alapvetően normális életünk van itt Európa közepén, hogy őket tolerálni kell, mert az csak visszafelé vetne, ha az első ösztönös gondolatainkat (pofán kéne vágni, bezárni, még rosszabb) valósítanánk meg.

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#3) t72killer válasza waccamár (#1) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

:R, megnézem.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#4) bkercso


bkercso
nagyúr

A bajokra fókuszálunk leginkább, mert ott van fejlődési lehetőség.
Közben azonban ma már a világ nagy részén élelmiszerbőség van, van fájdalomcsillapítás, az átlagéletkor emelkedik, a szegények és gazdagok közti olló záródik, az össz. gazdagság rohamosan nő, az erőszak drasztikusan csökken a világban - évezredek óta.

Illetve ma van először olyan kor, hogy minden létező emberi problémára rendelkezünk megoldással - csak épp elosztani nem tudjuk megfelelően ezeket az erőforrásokat egymás közt.

A másik nagy változás, hogy a nyugati civilizáció túl materialista lett, elszakadtak az emberek a belső szubjektív világukkal kapcsolatos kultúráktól, tanítástól és tudatos tapasztalástól, ezért az elégedetlenség még a gazdagságnál is nagyobb mértékben növekedett és növekszik; karöltve a mentális betegségekkel.

doeeg #2:
"mindenki a maga szintjén nyomorog" hatás van, de hol van ez a határ?
Benned, az elvárásaidba kódolva. Ma a leszakadt vidéken élő "mélyszegények" nem élnek rosszabb körülmények között, mint 100 éve az átlagemberek. (Ma van drog és uzsora, régen meg volt napszám és kéményadó, vagy épp török, tatár megszállás.)

Híreket meg nem szabad olvasni. Én csak a címeket futom át, hogy képben legyek; de az emberi psziché nincs arra felkészülve, hogy a világ minden bajáról tudjuk. Arra van felkészülve, hogy a saját közössége (20..150 fő) bajait menedzselje.
100 évvel ezelőttig csak akkor hallottál gyilkosságról, ha a faludban történt. Ma akkor is hallasz róla, ha Texasban történik. És minél brutálisabb, annál nagyobb valószínűséggel jön szembe a hír róla.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#5) waccamár válasza updog (#2) üzenetére


waccamár
senior tag

Abszolút értem amit mondasz.

Nem azt írja már az ajánló sem, hogy JÓ a helyzet, hanem hogy JOBB. Ez nagyon fontos különbség.

Sosem lesz világbéke, sosem tűnnek el a problémák, sosem lesz mindenki elégedett.

A könyv statisztikákon alapul, nagyon szépen összeszedve és kifejtve, levezetve.
Persze, a statisztikának semmi jelentősége sincs az egyénre nézve. Hiába mondanád egy létminimumon élő, kilátástalan helyzetben lévő embernek, hogy hééé de hát összességében mindenki jobban él, az őt nem hatná meg.

Mégis, ha hátrébb lépünk és az összképet nézzük, akkor messze nem olyan rossz a helyzet (rossz, persze, sőt, globális felmelegedés, stb., igen, tudom, vannak bőven parák), mint az mondjuk lejön a hírekből.

Ha ezt elmagyarázni 640 oldal kell, akkor az egyszerű, jóindulatú de valahol még mindig ösztönös átlagember magától, vagy egy ilyen kijelentéstől hogy "most minden jobb", mit érezzen?

Önmagától ettől a kijelentéstől semmit. Mert ez önmagában 2 mondat. Ha valaki rászánja az időt és az energiát és elolvas 640 oldal viszonylag nehéz szöveget, akkor viszont más perspektívában tudja látni a dolgokat. Ha érdekli.

De nyilván egy átlagember nemhogy 640, de 6 oldalt sem olvas el. Évente.

És még egy fontos dolog: attól, hogy a könyv elolvasása után az ajánlóban lévő pár mondattal egyetértek, az nem jelenti azt, hogy ne kellene továbbra is folyamatosan azon dolgozni a kollektív emberiségnek, hogy még jobb legyen. Mert sokaknak még mindig rossz.

(#6) nemlehet


nemlehet
őstag

Szerintem az hogy szegény egészségügyiseken csattan a népharag nagyrészt politikai hiba. Ment a hazudozás, terelés és felelősség áthárítás, majd utána a szigorú intézkedések bevezetése egyik napról a másikra, majd sokszor random mérőszámok alapján való feloldása.
Az emberek félnek és nem értik a helyzetet. Plusz unják is ezt a karanténosdi kórlátozósdit. Nyilván a legtöbb politikus a TV-ben elérhetetlen számukra ezért Gizi nénit a nyugdíj előtt álló nővért fogják elővenni és számonkérni. Mert Gizi néni most a "rendszer".

Szóval az egész járvány dolgot máshogy kellett volna kezelni, nem kellett volna busz alá dobni az egészségügyi dolgozókat (sok országban ment a terelés, hogy azért van olyan sok halál mert a kórházak nem felkészültek, itthon is, minden csak nyilván egyéni hiba, nem szarul felépített stratégia), akkor nem lenne ekkora feszültség.

Persze az összes fenti gondolat nem ment fel senkit. Mindenkit aki kezet emel ebben a helyzetben egy egészségügyi dolgozóra minimum letöltendő életfogytiglanra, teljes vagyonelkobzásra és kényszermunkára ítélnék....

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#7) t72killer válasza bkercso (#4) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ez megérne egy külön posztot, az összkép talán még jó irányba halad, viszont a valósággal totál szembemenő irányzatok mintha szélesítenék bázisaikat: ide tartozik a radikális vallások térnyerése - lásd az 50éve civilizált ország képét mutató Afganisztánban a tálibok, közel-Keleten IS és a tudomány-logika-"mainstream"-mindenttagadók rétege és a populista politika követői. Összességében azon emberek aránya, akik logikus érvelésre teljesen süketek, miközben a saját véleménybuborékjukba tartozó "információt" látva azt azonnal teljes igazságként elfogadják bármilyen utánanézés, átgondolás nélkül.

A problémának különböző szintjei vannak, a kora 90es években nagyon érdekes színfoltot hoztak az életembe az ufóhívők pl: ez senkinek sem ártott, marha érdekes sztorikat lehetett olvasni. A horoszkópmánia egyes (főleg nő) ismerősöknél már kezdett az agyamra menni - ez már közelít a vallásokhoz, ami ugyebár az ember életébe belepiszkálásról szól. A csúcs kb ez, amit most látok: emberéleteket mentő, több műszakban aprópénzért dolgozókat becsmérelnek, sőt fizikailag támadnak. Nem egyedi fogyatékosok, a közösségi médiában egymást hergelő csoportok tagjai. Ha nem lenne rendfenntartás, akkor ezzel megérkeztünk volna a középkor boszorkányégetéseihez :F?

#5: igen, a trendeket próbálom laikusként kiokoskodni. Egy biztos, hogy még az átkosban lévő késő 80as évekhez képest határozottan több "megőrült" emberrel, "megőrült" TV-műsorral találkozom, ahol a Delta helyét átvették a "valóság"showk. Persze, számszakilag nem tudni, mekkora volt a korabeli bioenergetikus-ezoterikus-chemtrail tábor.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8) bkercso válasza t72killer (#7) üzenetére


bkercso
nagyúr

Intelligencia kérdése, hogy az ember el tud-e vonatkoztatnii a saját szubjektív nézőpontjától és bele tudja-e magát képzelni egy objektív(ebb)be. Sajnos egyre többen képtelenek erre - szerintem az oktatás hanyatló színvonala miatt leginkább. Akik képtelenek erre, azok mindent magukra vonatkoztatnak; mindent személyeskedésnek vesznek. Nehéz velük beszélgetni, mert, ha nem rajongod körül őket, akkor ellenségeskedni kezdenek. Mndenben csak magukat látják: ha az érdeklődésük pl. a csillagászat felé fordul, akkor is azt nézik, hogy a csillagok állása hogyan függ össze a saját sorsukkal. (Schopenhauer példája a jelenségre)

Ma a családi- és emberi kapcsolatok sekélyesedése és a látszat-értékrend miatt az önértékelése is csökkent az embereknek, már-már az elviselhető szint alá. Tömegek önelfogadása függ attól, mit értek el, hogyan tekintenek rájuk mások, milyen visszajelzéseket (hány lájkot) kapnak. Ez önmagában elég mentális betegségekbe való belesodródáshoz, hiszen egész kisgyerekkortól erre tréningel az iskola is, és sajna sok szülő is: nem adnak feltétlen szeretetet és kizárólagos figyelmet a gyereknek. (Nem csak erre van szüksége, de erre is.)

Szóval sok kérdés függ itt össze egymással.
A megoldáshoz szerintem a gyerekneveléssel és az iskolarendszerrel kellene nagyon komolyan kezdeni valamit első körben.
Ehelyett - jókapitalista módon - a gyógyszeres és pszichológiai kezelések, life coach-ok és önsegélyező könyvek vannak feljövőben.

Amúgy meg, az élet úgy fejlődik, hogy minden ki van próbálva, és ami nem működik, az kiszelektálódik. Esélyes, hogy a modern nyugati típusú kultúrára és szemléletmódra is ez vár.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#9) Hieronymus válasza t72killer (#7) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Ez megérne egy külön posztot, az összkép talán még jó irányba halad, viszont a valósággal totál szembemenő irányzatok mintha szélesítenék bázisaikat: ide tartozik a radikális vallások térnyerése - lásd az 50éve civilizált ország képét mutató Afganisztánban a tálibok,..."

A régen minden jobb volt, csábító ideológia jól hangzik csak nem igaz. De kezdjük a végén.
Civilizált Afganisztánt mutattak nekünk. A valóságban az ország területe több független területből állt, amit hadurak irányítottak. Az egyik volt Bin Laden akit Amerika szponzorált a szovjet háború tíz évében. Utána némi pihenő után a NATO 20 éve. Sok helyen a civilizáltság alig létezik. Nincs út, nincs közműellátás. Nincs gyakorlat a békés életben. A kilátástalanság fanatizmushoz vezet.
Ehhez tartozik, de már nagyobb körben. Az iskolakötelezettség 1868 óta él Magyarországon. Az oktatás hatásfoka még mára sem jutott el a minimális alap szintre teljesen. (Készség szinten olvasás, írás, fogalmazás és számolás a 4 alapművelettel.) Nem csak Magyarországon, másutt sem sikerült ezt a célt teljesen elérni.

Nagyjából ekkortól kezdett kialakulni a tudományos gondolkodás. Ez még kevésbé szivárgott át a mindennapokba, De folyamatosan javul a helyzet.

Előtte a település előjárói megmondták az okosat és úgy volt. Az egyház jutalmazott a mennyország ígéretével és büntetett a pokolra jutás ígéretével. Az orosz imperializmus Magyarországon is a ne gondolkodj, majd mi gondoskodunk rólad ideológiát követte. A jó elvtárs kap többlet ellátást, a rossz elvtárs jutalomüdülést a büntetés végrehajtásban. Nyilván nem emelkedett a nyitottan gondolkodók száma.

Az emberek még ma is azt követik, aki meg mondja a tutit. Aki meg mondja mit kell csinálni, hogy jó legyen. Illetve ami nem igényel energia befektetést gondolkodás nélkül végrehajtható. Egyed a vitaminomat, a sómat. Emelkedj ki a tömegből és egyél fényt. Robbantsd fel magad sok hitetlennel együtt és expressz beszállókártyát kapsz a paradicsomba. ....
Erre sajnos vevők még az emberek. A korrekt ismeretanyag elsajátítása gyerekkorban segíthet a tudományos gondolkodást átültetni az életünkbe. Amikor a gyereket nem hülyítjük a tojást tojó nyúllal, hanem nagyjából korrekt információt adunk a húsvétról.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#10) PuMbA válasza bkercso (#4) üzenetére


PuMbA
titán

"A másik nagy változás, hogy a nyugati civilizáció túl materialista lett, elszakadtak az emberek a belső szubjektív világukkal kapcsolatos kultúráktól, tanítástól és tudatos tapasztalástól, ezért az elégedetlenség még a gazdagságnál is nagyobb mértékben növekedett és növekszik; karöltve a mentális betegségekkel."

Nagyon egyetértek. Ennyi az egész "titok". Minden sokkal jobb, mint régen, de a materializmus miatt elhanyagoljuk a valódi emberi dolgokat. Ezért tűnik minden sokkal rosszabbnak, illetve rosszabb is, mert nem a lényegre koncentrálunk, hanem felesleges dolgokra, amitől sose fogjuk magunkat jobban érezni. Amikor az emberek tárgyaknak pl. egy új telefonnak úgy örülnek, hogy majd kiugranak a bőrükből meg gratulálnak egymásnak, hogy egy másik embernek sikerült megvennie, igen itt a fórumon is... belövi az értékrendet.

[ Szerkesztve ]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.