Továbbra sem mérséklődik az egérpiac fejlődésének irama, és 2024-re eljutottunk arra a pontra, hogy szinte idilli állapotok uralkodnak a szegmensben, hiszen egymás után jelennek meg a jobbnál jobb konstrukciók. Manapság már akadnak 30 grammnál is könnyebb, ujjbegyes fogáshoz való, ugyanakkor zsinór nélküli modellek, 60-65 gramming bezárólag pedig több "ergonomikus" megoldás közül válogathatunk, viszont az utóbbiak esetében az 50 gramm alatti halmaz nem éppen bővelkedik opciókban (így hirtelen belegondolva csak a madzagos G-Wolves Skoll SK-S és a Cooler Master MM730 jut az eszembe). Ez a tarthatatlan helyzet enyhült kicsit nemrégiben, ugyanis a Ninjutso almárkájaként ténykedő Sprime piacra dobta első üdvöskéjét, a perforációktól vagy kábeltől mentesen 45 grammot nyomó, 120 mm hosszú, 60 mm széles és 40 mm magas PM1-et, amit feketében, fehérben, illetve pirosban már itthon is meg lehet venni, cirka 47 000 magyar pengőért.
Az ötgombos jószág egy letisztult dizájnú, kulturáltan ki-/becsomagolható dobozban érkezik, amelynek mélye egy grip tape szettet, egy váltásnyi extra teflontappancsot és egy matricát rejt az 1,8 méteres, kötegelővel ellátott (színazonos) USB Type-C/Type-A paracordon, a vevőegységen, és persze magán az eszközön kívül.
A cuccot tulajdonképpen értelmezhetjük egy kisebb Logitech G703-ként, noha a tenyértámasza némileg meredekebb szögben esik a jóval alacsonyabb orr felé, és a középvonaltól hátraféle kiszélesedő farrésze sem tolódik el annyira balra. A pehelysúly elérésében fontos szerepet játszott az a matt, igen selymes tapintású, rostokkal teli anyagkompozit, amiből a burkolat készült, mivel szétszedést követően kézbe véve rendkívüli rugalmasságot mutat a meszokotthoz képest. Szerencsére normál használat közben nincs recsegés-ropogás vagy flex, mert a merevítést egy belső, rácsozatos kialakítású elem biztosítja, és az összeszerelési minőség korrektnek mondható.
A ketyere belsejében egy 100-tól 26 000 cpi-ig 50-es léptékben skálázódó, 650 ips-os/50 g-s PixArt PAW 3395 érzékelő dolgozik, ami – a Motion Sync révén – a rágcsáló által küldött adatcsomagok ütemezését 1 ezredmásodpercnyi plusz beviteli késésért cserébe szinkronba hozhatja számítógépünk (USB portunk) fogadási rátájával. Ez azt jelenti, hogy a szenzor magas frame rate-jéből kifolyólag polling eseményenként kettőnél több adatpontunk lesz, és az említett funkció gondoskodik arról, hogy a szóban forgó esemény utolsó frame-je legyen a mérvadó, azonban ezt a következő ciklusra tolja át a konzisztencia érdekében.
Az elhanyagolható pre-travellel, ellenben annál hangsúlyosabb post travellel rendelkező, csavarosan előfeszített, lágyan ívelt (comfort groove) főklikkek alá az Omron optomechanikus elven működő kapcsolói kerültek, míg a textúrázott gumicsíkot viselő görgő 9 mm-es Gold encoderét a TTC szállítja. A Huano Black Shell White Dot switch-eket aktuáló oldalgombok holtjátéka mindkét téren nagyobb, bár még ekképp is kellően feszesnek nevezném őket, és érzésre/hangzásra a Pulsar Xlite-nál tapasztaltakra emlékeztetnek. A célgéppel megejtett kommunikáció 2,4 GHz-es rádiófrekvencia segítségével valósul meg, de értelemszerűen a 250 mAh-s akkumulátor feltankolásához kapott, fentebb részletezett paracorddal életre hívható a vezetékes üzem. A polling rate 1000 Hz, ám a későbbiekben debütálni fog egy 4000/8000 Hz-et támogató dongle, amelyet önerőből kell majd beszerezni – ez mindenesetre a szemfülesebbeknek elárulja a Nordic 52840 MCU jelenlétét.
Ha már a vevőnél lyukadtunk ki, érdemes egy pillantást vetni a gyárilag mellékelt, átlátszó borítású példányra, amit gyakorlatilag toldóadapterként csatlakoztatunk a kábel végére, és zölden, kéken vagy pirosan felvillanó indikátor LED-del adja tudtunkra a lényegesebb történéseket (bekapcsolás, alvásból ébredés, Motion Sync (de)aktiválása, 10 százalékra és az alá csökkent energiatartalékok).
Az áttesző hason csupán egy kétállású power reteszkapcsoló nyert elhelyezést a cpi-deviációt redukáló szenzorgyűrűvel kiegészített, 0,7 mm vastagságú (virgin grade) PTFE talpak társaságában, amelyek testesebb foglalatokban nyugszanak, ezért valamennyi megkötéssel ugyan, de más vonalvezetésű/méretű darabokra cserélhetők, ha netán arra volna igény.
A szoftveres hátteret egy hivatalos honlapról elérhető, webes applikáció, a Memory Manager szolgáltatja, de a jövőben jön egy letölthető, kevesebb, mint 10 MB-os változat is belőle. Amíg ez nincs kész, addig Chromium alapokra építő böngésző (pl. Google Chrome, Microsoft Edge, Vivaldi, Brave) kell a konfiguráláshoz, aminek a folyamata egyébként kifejezetten egyszerű és magától értetődő, szóval nem is vesztegetnék rá túl sok szót.
A Customization fül a gombok felprogramozását takarja, és a különböző billentyűzet-, valamint egérfunkciók felbindolásán kívül a harmadik tabon elmentett makrókat vagy általános Windows parancsokat egyaránt rakhatunk rájuk.
A Performance fülnél a főbb szenzorjellemzőkkel babrálhatunk. A felbontást, ahogy már korábban írtam, 100-tól 26 000 cpi-ig tunkolhatjuk 50-es grádicsokban, és összesen négy fokozatot állíthatunk be (vagy akár egyet, ha olyan vagy, mint én, és nem érzed szükségét többnek). A mintavételezési rátánál most mindössze az 1000 Hz-re bökhetünk, de előbb-utóbb hozzáférhető válik a 2000, 4000, no meg a 8000 Hz is. A MotionSync ki-be kapcsolgatásáról a vevőn lévő LED picit huzamosabb ideig megmaradó, piros/kék fénye tájékoztat, míg a LoD két szinten adható meg (alacsony, közepes). A System Mode ablakban az alapértelmezett Highspeedről átválthatunk Competitive (verseny) üzemmódba, ami a rádió zavarszűrését javítja (tehát kizárólag wirelessre szól), és elméletileg valamivel reszponzívabbá teszi a sajtfalót a motion delay csökkentésével, bár be kell valljam, ezt nem igazán vettem észre – ez nyilván nincs ingyen, mert akkuidővel fizetünk érte.
Lényegében ennyi, hiszen a Macro tabot már érintettem, a Settingsben meg firmware frissítés és gyári reset kezdeményezhető a driver verzióinformációjának (az aktuális a Beta 0.1.2) megtekintésén túlmenően. Ezzel kisebbségben leszek, de amit hiányolok, az az angle snapping/prediction/ripple control variálhatósága, pontosabban a beröffenthetősége, tekintve, hogy ez alapból ki van lőve.
A mérésekre nem fordítottam órákat, mert egyrészt ez manapság már hatványozottan kevésbé nélkülözhetetlen, mint néhány évvel ezelőtt, másrészt a beállításokból sincs tengernyi. Egy perfect controlt néztem a mostanság sweet spotnak számító 1600 cpi-n, és a patkány lazán hozta az 5 m/s-os szintet, de megy feljebb is, ha nagyon ráfeszül az ember. A polling rate-nél csak az 1000 Hz figyel az "étlapon", és itt sem láttam hibát, szép, stabil volt a jel.
Összességében kellemes kis motyó ez a Sprime PM1 (ízléses tálalással), ráadásul se nem nagy, se nem kicsi; láthatólag elsősorban közepes kézmérethez tervezték, és akkor mindenféle fogáshoz adekvát lehet. Nekem 20,2 x 10,5 cm-es csülkeim vannak, és leginkább pincer claw grippel nyomulok, ami finom korrekcióknál átmegy fingertipbe; pontosan így. Ennek tükrében határozottan kényelmesnek találtam a dögöt, és bár a burkolatot egyáltalán nem gondolom csúszósnak, a grip tape nem árthat rá (személyes sirám).
A forma nem egy az egyben másolja a G703-at, és nem agresszív ergo, minekokán a szimmetrikus típusokhoz szokott egyének hamarabb lelhetnek rajta komfortos fogást, ami sokaknak nem mellékes szempont. Az optikai Omron switch-ek kis erőkifejtéssel nyomkodhatók, feszesek, plusz a hangjuk sem tolakodó, és ez javarészt az oldalgombokra is igaz, jóllehet, egy leheletnyivel több ujjizom kell hozzájuk. A könnyen járó görgőkerék szintén visszafogott zajt produkál, és fokozatai jól, de nem túl markánsan különülnek el egymástól, miközben a jelszűrő ferritgyöngyöt, illetőleg gumikötegelőt hordó parakábel hajlékonyság vagy tömeg terén teljesen patika.
A teljesítménnyel nem volt semmiféle probléma, az aksi nagyjából hozza a brosúrában emlegetett 80 órát (1000 Hz-en, ugye, tudniillik más alternatíva egyelőre nincs), de ez Competitive módban körülbelül 60 órára fogyatkozik. A tappancsok decensek (na, azért SkyPad 2.0 üvegpadon hamar karistolósra koptak, de szövettel nem lesz ilyen), és a fennlévő speed szett lecserélhető a nagyobb felülettel bíró, kontrollosabb kivitelre, amit a kartonból halászhatunk ki bónusz gyanánt, mindazonáltal a méretesebb bemélyedéseknek köszönhetően sokfajta 3rd party papucsot felapplikálhatunk különösebb nehézség nélkül. A vevőegység konkrétan király, és ezt a megvalósítást a magam részéről rendszeresíteném, mivel amellett, hogy szükségtelenné teszi a toldóadaptert, állapotjelzőként is funkcionál. Ja, igen, majdnem elfelejtettem; az alvásból ébresztés azonnali.
Az egyedüli, amibe bele tudok kötni, az a jobb klikk nyüszögése, ám ez csak akkor jön elő, mikor a gombot a jobb széle felé tuszkolom, arról nem beszélve, hogy ez elvileg csupán az első batch-et (meg a demo darabokat) sújtja, és azóta a gyártó már finomította a minőségellenőrzési procedúrát.
mod: Aztán időközben abbahagyta nyüszögést, de amúgy egy pötty teflonzsír is megoldotta volna. Ja, és az ára már csak ~27 fillér idehaza, ami igen-igen barátságos.
Synthwave