2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

WDS/Repeater/Repeater-relayd OpenWRT-LuCI alatt (Atheros chip)

Írta: | Kulcsszavak: Tp-link . Openwrt . Luci . WDS . repeater . relayd

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

[PAGE:1]Fogalommeghatározások - WDS[/PAGE]

Első körben szeretném leszögezni, hogy nem vagyok linux guru, sem hálózat építő, csak többször belefutottam már magam is abba, hogy nem tudtam összehozni a wifi továbbszórást Openwrt-n LuCI-ban, pedig hallottam már sokat a WDS-ről, és jómagam is állítottam már be repeatert. (Gyári Tp-link szoftverben jóval egyszerűbben beállítható ez a funkció!) Sokszor olvastam a fórumban is, hogy segítséget kérnek mások ezekkel kapcsolatban, de sokmindenki sokmindent mondott (köztük én is), de igazán jó leírások sehol nem voltak, még angolul sem igazán találni.
Így hát nagyon piszkálta a csőröm, hogy akkor most működik-e, és ha igen, akkor pontosan milyen beállítások kellenek OpenWRT-n Atheros chipset-tel a wifi kibővítés/továbbszórás -hoz. Szerencsére segítségemre volt k_miso fórumtárs a nyomozásban és a tesztelésben.

Hogy érthetőbb legyen az egész, egy kis fogalommeghatározással kezdjük:

I.: Mik a különbségek a WDS, Repeater, Repeater-relayd között:

WDS: ezt a fajta kapcsolatot találták ki igazából arra, hogy egy wifis eszköz közbeiktatásával távolabbra elnyúljon a wifis hálózatunk. A legfontosabb különbség a Repeater-hez képest, hogy itt a fő router tisztában van azzal, hogy mögötte egy másik eszköz is szórja a wifit, ezzel kibővítve a lefedett területet, és ezen a teljes területen menedzseli a kapcsolódó klienseket aszerint, hogy melyik kliens melyik wifi hozzáférési ponthoz van közel, és melyik eszköz milyen forgalmat bonyolít. Tehát a WDS igencsak okos módon tudja variálni a teljes wifi hálózatot, ráadásul mindezt úgy, hogy ebből a klienseket használók nem sokat vesznek észre, nincsen se szakadozás, se SSID váltás. (Itt meg kell említenem, hogy egészen mostanáig WDS ellenes voltam, mert régebben amikor próbáltam, akkor jópár óra szívás után sem sikerült összehozni ezt a fajta kapcsolatot, viszont a Repeater mód elsőre összejött. A számítástechnika bonyolultságára utal, hogy k_miso kollégának viszont pont a Repeater nem ment, a WDS viszont igen.)
A MÁSODIK router valójában egy egyszerű SWITCH -ként működik, így lehet az egész hálózat egy IP tartományban, vagyis minden eszköz látja a másikat.

Az eddig leírtak alapján már sokaknak egyértelműek lehetnek a beállított paraméterek, de hátha sokaknak segít, ha leírom:
-DHCP szerver szerepét az ELSŐ vagyis FŐ router látja el (IP-t oszt pl: 192.168.1.100-150). A MÁSODIK routeren a DHCP ki van kapcsolva.
-Az SSID, a titkosítás fajtája és jelszava, és a csatornaszám mindegyik router mindegyik wifi beállításánál ugyan azok.
-A ROUTER1 wifi-je hozzáférési pont + WDS (AP+WDS) üzemmódban van, a ROUTER2 elsőre csatlakozó wifi-je ügyfél + WDS (client+WDS) üzemmódban van, és a ROUTER2 jel ismétlő wifi-je hozzáférési pont (AP) üzemmódban van.
-A ROUTER2-n egyetlen LAN interfész van, amire csatlakozik az összes kábeles csatlakozó és az összes wifi.
-IPcímek pl: ROUTER1-LAN=192.168.1.1, ROUTER2-LAN=192.168.1.10

WDS 2: Van mégegy, számomra meglepő különlegesség a WDS üzemmódban. Szerintem másoknak is a WDS üzemmód hallatán az elöbb leírt "wifi-wifi-wifi" "összekapcsolás-továbbszórás" jut eszébe, pedig ez nem csak így működik. Ha van egy FŐ routerünk wifivel, amire a MÁSODIK router kábelesen, LAN-LAN kapcsolódik (csak a FŐ router a DHCP, a MÁSODIK router SWITCH üzemmódban van!), és az ezen lévő wifit "hozzáférési pont" (AP) üzemmódba állítjuk (SSID, titkosítás és jelszó ugyan az, mint a FŐ router, de a csatorna lehet más), akkor a FŐ router wifi és a Második router wifi szintén egy WDS hálózatot képez. Tehát a FŐ router kezeli mindkét wifi hálózatot, figyeli a terheléseket, vételi erősségeket, és ez alapján vezényli a klienseket, hogy hova csatlakozzanak. (Ez a fajta lehetőség már csak az eltérő csatorna miatt is nagyon érdekes szerintem.)

Beállított paraméterek:
-DHCP szerver szerepét az ELSŐ vagyis FŐ router látja el (IP-t oszt pl: 192.168.1.100-150). A MÁSODIK routeren a DHCP ki van kapcsolva.
-Az SSID, a titkosítás fajtája és jelszava mindegyik router mindegyik wifi beállításánál ugyan azok, de a csatornaszám lehet eltérő (így legalább kevésbé zavarják egymást).
-A ROUTER1 wifi-je hozzáférési pont + WDS (AP+WDS) üzemmódban van, a ROUTER2 jel ismétlő wifi-je hozzáférési pont (AP) üzemmódban van.
-A ROUTER2-n egyetlen LAN interfész van, amire csatlakozik az összes kábeles csatlakozó és a wifi.
-IPcímek pl: ROUTER1-LAN=192.168.1.1, ROUTER2-LAN=192.168.1.10

WDS hálózat lehetséges felhasználása:
Olyan magán vagy céges hálózat, ahol az összes kliens eszköz egyenrangú, mindenki mindent elérhet, és közben szabadon bejárhatja a teljes lefedett területet.

[PAGE:2]Fogalommeghatározások - Repeater[/PAGE]

Repeater: ez a fajta kapcsolat is azt eredményezi, hogy kibővül a hálózatunk, de mint a neve is mutatja, inkább jelismétlésről van szó, mint komplett hálózatkezelésről. Talán akkor lesz a legérthetőbb a dolog, ha a különbségeket írom le a WDS-hez képest:
1: A FŐ/ELSŐ router nem tudja, hogy van egy olyan eszköz (MÁSODIK router), ami kibővíti a hálózatot. A MÁSODIK routert csak mint klienst látja, így nem is tud beleszólni, hogy melyik wifis eszköz csatlakozzon rá, hanem az eszközök váltanak maguktól, de ők csak akkor teszik ezt meg, amikor a jele már nagyon lecsökken az ELSŐ routernek. Ebből már látható, hogy itt bizony már lesznek szakadozások.
2:A MÁSODIK router is router üzemmódban van, vagyis címfordítást (NAT) végez a belső hálójára. Így a rá csatlakozó eszközök másik IP tartományban lesznek, ezzel elrejtve őket a FŐ/ELSŐ routerre csatlakozott eszközök elöl.

A beállított paraméterek:
-DHCP szerver az FŐ/ELSŐ és a MÁSODIK router LAN interfészén is be van kapcsolva.
-Az SSID, a titkosítás fajtája és jelszava, és a csatornaszám a FŐ/ELSŐ routeren és a MÁSODIK router az elsőre csatlakozó (client/ügyfél) wifi beállításánál ugyan azok, míg a MÁSODIK router hozzáférési pontjánál (AP) az SSID-nek különböznie kell az ELSŐ router -étől.
-A ROUTER1 wifi-je hozzáférési pont (AP) üzemmódban van, a ROUTER2 elsőre csatlakozó wifi-je ügyfél (client) üzemmódban van, és a ROUTER2 jel továbbszóró wifi-je hozzáférési pont (AP) üzemmódban van.
-A ROUTER2-n van egy WWAN intefész, amire csatlakozik az ügyfél (client) wifi, és van egy LAN interfész, amire csatlakozik az összes kábeles csatlakozó és az jel továbbszóró hozzáférési pont (AP) wifi.
-IPcímek pl: ROUTER1-LAN=192.168.1.1, ROUTER2-WWAN=192.168.1.10, ROUTER2-LAN=192.168.2.1

Repeater hálózat lehetséges felhasználása:
Olyan magán vagy céges hálózat, ahol a kliens eszközöket csoportokba szedve kölön-kölön kis egyedi hálózatokba szorítjuk (természetesen internet hozzáféréssel), mindenki csak a számára megadott routerhez kapcsolódhat (az adott Repeater által lefedett területen), és csak az adott Repeater routeren lévők látják egymást, viszont ehhez nem kell MAC cím szűrést használni.

Repeater-relayd: ez a módozat a Repeater mód továbbfejlesztése annak érdekében, hogy a teljes hálózatunk egy IP tartományban legyen (pl: 192.168.1.XXX).
Ehhez már extra csomagot is kell telepíteni az OpenWRT-re: relayd.
Ez a szolgáltatás lehetővé teszi, hogy felvegyünk egy új interfészt, ami hídba köti a WWAN és a LAN interfészt, ezzel lehetővé téve, hogy a MÁSODIK routeren a LAN-ra csatlakozó eszközök is a FŐ/ELSŐ routertől kapjanak IP-t. Az érdekesség az, hogy a MÁSODIK router LAN interfészének címe továbbra is egy másik tartomány lesz (pl: 192.168.2.1), de innen már nem fog semmi IP-t kapni, mivel a DHCP-t kikapcsoljuk rajta (egyfajta halott/elhagyott hálózat lesz).

A beállított paraméterek:
-DHCP szerver szerepét az ELSŐ vagyis FŐ router látja el (IP-t oszt pl: 192.168.1.100-150). A MÁSODIK router LAN interfészén a DHCP ki van kapcsolva.
-Az SSID, a titkosítás fajtája és jelszava, és a csatornaszám a FŐ/ELSŐ routeren és a MÁSODIK router az elsőre csatlakozó (client/ügyfél) wifi beállításánál ugyan azok, míg a MÁSODIK router hozzáférési pontjánál (AP) az SSID-nek különböznie kell az ELSŐ routerétől. (UA felállás, mint a Repeater -nél.)
-A ROUTER1 wifi-je hozzáférési pont (AP) üzemmódban van, a ROUTER2 elsőre csatlakozó wifi-je ügyfél (client) üzemmódban van, és a ROUTER2 jel továbbszóró wifi-je hozzáférési pont (AP) üzemmódban van. (UA felállás, mint a Repeater -nél.)
-A ROUTER2-n van egy WWAN intefész, amire csatlakozik az ügyfél (client) wifi, és van egy LAN interfész, amire csatlakozik az összes kábeles csatlakozó és az jel ismétlő hozzáférési pont (AP) wifi. (UA felállás, mint a Repeater -nél.)
-ROUTER2-n új interfész= STABRIDGE, mely átjátszó hídként funkcionál a WWAN és a LAN interfészek között.
-IPcímek pl: ROUTER1-LAN=192.168.1.1, ROUTER2-WWAN=192.168.1.10, ROUTER2-LAN=192.168.2.1. (UA felállás, mint a Repeater -nél.)

Repeater-relayd hálózat lehetséges felhasználása:
Olyan magán vagy céges hálózat, ahol a kliens eszközöket csoportokba szedve kölön-kölön kis egyedi hálózatokba szorítjuk (természetesen internet hozzáféréssel), mindenki csak a számára megadott routerhez kapcsolódhat (az adott Repeater által lefedett területen), de minden kliens látja a másikat, viszont ehhez nem kell MAC cím szűrést használni.

[PAGE:3]Létrehozás/beállítás - WDS[/PAGE]

II.: A különböző módok létrehozása/beállítása:

WDS:
Már most szólok, hogy ez a mód a legkényesebb a beállítás mikéntjére!
Többször nekifutottunk k_miso fórumtárssal, mire összejött a stabil leírás, amit ha szóról szóra követ az ember, akkor sikerül kiépíteni a megfelelő kapcsolatokat, de ha egy kicsit is eltérünk ettől, akkor nem fog működni a dolog!!!

A szükséges eszközök:
-ROUTER1
-PC, kábeles és wifi kapcsolódási lehetőséggel (legjobb a laptop)
-ROUTER2
-ethernet kábel

A beállítás:
1: Router1 normál router üzemmódban, LuCI/hálózat/Wifi alatt a létező wifi-jét átállítjuk hozzáférési pont + WDS -re (AP+WDS), beállítjuk a csatornát, SSID-t, titkosítást, LAN DHCP-t leellenőrizzük, hogy be legyen kapcsolva.
(LuCI/Hálózat/Interfészek/LAN IP pl: 192.168.1.1, IP-t oszt pl:192.168.1.100-150)
2: Router2 -t lereseteljük, hogy biztosan alapbeállításról induljunk. A LuCI/Hálózat/Wifi részen leellenőrizzük, az alapként bentlévő wifi (Openwrt) le legyen tiltva. Az egyetlen interfészen, a Hálózat/Interfészek/LAN -nál átállítjuk az alap IP-t 192.168.1.1 -ről 192.168.1.10-re, Maszk=255.255.255.0, Átjáró=192.168.1.1, DNS=192.168.1.1, majd leellenőrizzük, hogy itt is engedélyezve van a DHCP.
(IP-t oszt pl: 192.168.1.200-250)


3: PC-n wifi kikapcsolva, ethernet portja DHCP-re állítva és ezen keresztül összekötve a Router2 -vel, majd újraindítjuk. A PC kap IP-t a Router2-től (,amit könnyen leellenőrizhetünk, hiszen 192.168.1.200 fölöttinek kell lennie, mivel a Router2 -nél ezt állítottuk be).
4/1: PC-n webböngészővel belépünk a Router2 LuCI-be a már beállított 192.168.1.10 -es IP-n. Elnavigálunk a LuCI/Hálózat/Wifi -hez, és beálítjuk ugyan azokat a paramétereket, amiket a Router1 -ben, annyi különbséggel, hogy a "Mód" itt "ügyfél + WDS" (client+WDS) lesz, és a Router1 wifijének a MAC címét beírjuk a BSSID sorba, majd "Mentés és alkalmazás".
(A legegyszerűbb ha a LuCI/Hálózat/Wifi részen a "keresés" gombbal megnézzük azt a wifit amihez szeretnénk kapcsolódni, és onnan kimásolható a megfelelő MAC cím.)

Ha kész a beállítás, akkor engedélyezzük az "Engedélyezés" gombbal a wifit, és várunk.
Ezen a ponton akár több perc is eltellhet, mire helyrerázódik a hálózatunk. Onnan vesszük észre, hogy továbbléphetünk, hogy a PC-nken elérhető lesz az internet (böngészővel bejönnek a weboldalak:) ).
4/2: Maradva a Router2 LuCI/Hálózat/Wifi részen felveszünk egy 2. wifit a "hozzáadás" gombbal, majd ezt normál "hozzáfárási pontnak" (AP) állítjuk be, és az összes többi paraméternek pedig a Router1-ben beállított dolgokat vesszük fel, majd "Mentés és alkalmazás".

4/3: Visszanavigálunk a LuCI/Hálózat/Interfészek/LAN interfészre, és kikapcsoljuk a DHCP-t.
Openwrt-n ez ugye azt jelenti, hogy a "DHCP tiltása ezen az interfészen. " részhez betesszük a pipát, majd "Mentés és alkalmazás".

Maga a WDS beállítás már kész is van.
5: A PC-nk ethernet portjából kihúzzuk a kábelt, így megszüntetve a kapcslatot a Router2-vel, majd újraindítjuk a PC-t. Erre azért van szükség, mert hajlamos beragadni az elején kapott IP (192.168.1.2xx), amit még a Router2-től kaptunk. Ha újraindult a PC, akkor megpróbálhatunk kapcsolódni vagy kábelen, vagy visszakapcsolhatjuk a wifit is a gépen. Ha minden jól megy, akkor most már a 192.168.1.1xx tartományból fogunk IP-t kapni, vagyis a Router1 -től, és lesz internetünk is.

[PAGE:4]Létrehozás/beállítás - Repeater[/PAGE]

Repeater:
Itt az első lépéseknél annyi a különbség a WDS-hez képest, hogy a wifi módoknál a normál ügyfél és a normál hozzáférési pontokat kell beállítani, és a Router2-n a LAN interfész másik tartomány (192.168.2.1)
1: Router1 normál router üzemmódban, wifi-jét beállítjuk hozzáférési pont -ra (AP), beállítjuk a csatornát, SSID-t, titkosítást, LAN DHCP-t leellenőrizzük, hogy be legyen kapcsolva.
(LuCI/Hálózat/Interfész/LAN IP pl: 192.168.1.1, IP-t oszt pl:192.168.1.100-150)
2: Router2 -t lereseteljük, hogy biztosan alapbeállításról induljunk. A LuCI/Hálózat/Interfészek/LAN interfészen átállítjuk az alap IP-t 192.168.1.1 -ről 192.168.2.1-re (ilyenkor ugye új IP-t kell beszereznünk, vagyis PC újraindítás, és az új IP-jén hívjuk meg a LuCI-t). A DHCP itt se legyen kikapcsolva a képtől eltérően (nincs pipa)!

3: PC-n wifi kikapcsolva, ethernet portja FIX IP-re állítva (IP=192.168.2.200, Maszk=255.255.255.0, Átjáró=192.168.2.1, DNS=192.168.2.1) és ezen keresztül összekötve a Router2 -vel.
4/1: PC-n webböngészővel belépünk a Router2 LuCI-be a már beállított 192.168.2.1 -es IP-n. Elnavigálunk a LuCI/Hálózat/Wifi -hez, és a "Felderítés" gombbal megkeressük azt a Router1 wifit amihez csatlakoznánk, és rányomunk a "csatlakozás a hálózathoz" gombra, a beugró felületen beírjuk a jelszót és csatlakozunk.
Ezzel létrejön a LuCI/Hálózat/Interfészek részen egy WWAN interfész (ami a WAN tűzfalzónában van), és DHCP-vel csatlakozik a Router1-hez.
4/2: Maradva a Router2 LuCI/Hálózat/Wifi részen felveszünk egy 2. wifit a "hozzáadás" gombbal, majd ezt normál "hozzáfárási pont"-nak (AP) állítjuk be, hozzákötjük a LAN interfészhez, az SSID-nek másikat adunk mint a Router1-nél, és az összes többi paraméternek pedig a Router1-ben beállított dolgokat vesszük fel (titkosítás, jelszó), majd "Mentés és alkalmazás".

Kész is vagyunk a hálózatunkkal.

A beállítás menetéről vargalex fórumtársunk csinált egy videót is.

Sokan végigcsinálták már ezeket a beállításokat, és akiknek nem sikerült, azok szinte mindíg azon buktak el, hogy a két router LAN IP-je megegyezett (192.168.1.1), így erre fokozottan figyeljen mindenki oda.

Repeater-relayd:
A beállítások eleje értelemszerűen ugyan az, mint a Repeater -nél.
1: Router1 normál router üzemmódban, wifi-jét beállítjuk hozzáférési pont -ra (AP), beállítjuk a csatornát, SSID-t, titkosítást, LAN DHCP-t leellenőrizzük, hogy be legyen kapcsolva.
(LuCI/Hálózat/Interfészek/LAN IP pl: 192.168.1.1, IP-t oszt pl:192.168.1.100-150)
2: Router2 -t lereseteljük, hogy biztosan alapbeállításról induljunk. A LuCI/Hálózat/Interfészek/LAN interfészen átállítjuk az alap IP-t 192.168.1.1 -ről 192.168.2.1-re (ilyenkor ugye új IP-t kell beszereznünk, vagyis PC újraindítás, és az új IP-jén hívjuk meg a LuCI-t), majd leellenőrizzük, hogy itt is engedélyezve van a DHCP.
(IP-t oszt pl: 192.168.2.200-250)
3: PC-n wifi kikapcsolva, ethernet portja FIX IP-re állítva (IP=192.168.2.200, Maszk=255.255.255.0, Átjáró=192.168.2.1, DNS=192.168.2.1) és ezen keresztül összekötve a Router2 -vel.
4/1: PC-n webböngészővel belépünk a Router2 LuCI-be a már beállított 192.168.2.1 -es IP-n. Elnavigálunk a LuCI/Hálózat/Wifi -hez, és a "Felderítés" gombbal megkeressük azt a Router1 wifit amihez csatlakoznánk, és rányomunk a "csatlakozás a hálózathoz" gombra, a beugró felületen beírjuk a jelszót és csatlakozunk.
Ezzel létrejön a LuCI/Hálózat/Interfészek részen egy WWAN interfész (ami a WAN tűzfalzónában van), és DHCP-vel csatlakozik a Router1-hez.
4/2: Maradva a Router2 LuCI/Hálózat/Wifi részen felveszünk egy 2. wifit a "hozzáadás" gombbal, majd ezt normál "hozzáfárási pont"-nak (AP) állítjuk be, hozzákötjük a LAN interfészhez, az SSID-nek másikat adunk mint a Router1-nél, és az összes többi paraméternek pedig a Router1-ben beállított dolgokat vesszük fel (titkosítás, jelszó), majd "Mentés és alkalmazás".
5: Ha eddig még nem tettük meg, akkor telepítsük a relayd csomagot, és a hozzávaló LuCI-s felületet is (luci-proto-relay).
6: Nagyon fontos, hogy innentől a konfigurációt a már létrejött Router1-Router2 wifi kapcsolaton keresztül folytassuk. Vagyis lépjünk fel a Router1 -re (wifin vagy kábelen), és hívjuk meg a Routert2-t a 192.168.1.1xx címen (amit a Router1-től kapott, és amit a Router1 DHCP táblájábán megtalálunk -LuCI/hálózat/DHCP és DNS/aktív bérletek).
Ha nem enged be ebből az irányból a Router2, akkor a LuCI/Hálózat/Tűzfal fülön a LAN zóna vonalában mindegyik lehetőséget "elfogadás" -ra kell állítani:

6/1: LuCI/Hálózat/interfészek részen felveszünk egy új interfészt, név=STABRIDGE, protokoll=átjátszó híd, elküldés.

6/2: LuCI/Hálózat/interfészek/STABRIDGE/általános fül: LAN és a WWAN elé is betesszük a pipát.

6/3: LuCI/Hálózat/interfészek/WWAN/tűzfal beállítások fül: a piros színű "WAN zóna WWAN interfész" elöl átrakjuk a pöttyöt a zöldszínű "LAN zóna LAN inerfész" -hez, majd "Mentés és alkalmazás".
Ennek hatására mind a LAN mind a WWAN interfész tűzfal fülén a zöldszínű "LAN zóna LAN interfész + WAN zóna WWAN interfész" nél kell lennie a pöttynek. Vagyis egy zónába fognak tartozni.


Ezzel kész is vagyunk a beállításokkal, a Router2-re csatlakozó eszközök is a Router1-től kapnak IP címet.

Végszó:

Saját tapasztalatom, hogy a DLNA hálózati megosztás egyik verzióval sem megy át valamiért.
Időközben több teszt és fórumtárssal folytatott beszélgetés után valamelyest kitisztult a kép:
-WDS: Openwrt Barrier Breaker verzióval a DLNA gond nélkül átmegy kábelen és wifin is.
-WDS-ethernet: mint WDS.
-Repeater: Mivel itt NAT-olás van, így itt értelemszerűen nem megy át a DLNA.
-Repeater-relayd: a Router2-re (vagyis a továbbszóró eszközre) kábelen csatlakozva átmegy a DLNA, de a továbbszórt Wifi-n már sajnos nem elérhető. (Ez azért rettentően érdekes, mert mint látható a leírásban és a képekben, az ethernet és a wifi is ugyan úgy a LAN interfészhez van csatolva, szóval fene se érti miért van így :F )

A SAMBA -val, FTP -vel nincsen gond.

Az itt leírt módokat kétfajta Tp-link router párossal teszteltük:
TL-WR1043NDv2 -> TL-WA850RE
TL-WDR3600 -> TL-WR710N
Csak ezeket az irányokat próbáltuk ki, visszafelé nem.

A saját fw fejlesztése eredményeként készülnek olyan mentések is, amiket bármelyik openwrt-re fel lehet tenni. A mentések között van olyan, ami pont az itt leírt beállításokat végzi el helyettünk egy egyszerűsített webes beviteli lehetőség segítsgével: [link]

Ha valakinek lehetősége van kipróbálni a fent említett kapcsolódásokat másik irányba, vagy másik Atheros-os routerrel, akkor legyen szíves jelezni az eredményt, és akkor kiegészítem a listát.

Előre is köszönöm:

suste

Hozzászólások

(#1) Mate


Mate
nagyúr

Pont erre lesz szükségem! Nagyszerű leírás! :R

(#2) suste válasza Mate (#1) üzenetére


suste
veterán

közben elkészült a hozzávaló openwrt-s saját webes felület is
így sokkal egyszerűbb lesz beállítani: repeater, wds

(#3) Mate válasza suste (#2) üzenetére


Mate
nagyúr

Köszönöm és külön köszönet, hogy pm-ben is jelezted! :)

(#4) body007


body007
addikt

Köszi, nagyon hasznos írás :R

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#5) suste válasza body007 (#4) üzenetére


suste
veterán

Nagy változás, hogy a végleges openwrt Barrier Breaker buildemben már benne van a saját webes felület, amivel pár kattintásal beállítható a repeater/WDS hálózat, és ráadásul a WDS esetén már átmegy a DLNA is...
Ha esetleg ilyesmiben gondolkodsz....

(#6) body007 válasza suste (#5) üzenetére


body007
addikt

Hát én nemrég tettem fel a gargoyle openwrt-t (eddig vargalex féle volt), de ha azt mondod a tied jobb kipróbálom szívesen :) Van telepítőd TP-LINK WDR3600-hoz?

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#7) suste válasza body007 (#6) üzenetére


suste
veterán

[link]

azt nem mondom hogy jobb, de másabb:)
a vargelex-hez nagyon hasonló, csak újabb alapokkal
pl alapból transmission és mindlna webes felülettel....
denézdát az oldalam, tele van leírásokkal: [link]

[ Szerkesztve ]

(#8) body007 válasza suste (#7) üzenetére


body007
addikt

Nem semmi leírás dömping, ha lesz kis időm fel is teszem a rendszered :R

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#9) lord.lakli


lord.lakli
őstag

Köszi a leírást és a firmware-t. Egy olyan kérdésem lenne, hogy megtudnám oldani a következőt:
- adott egy router, ami ADSL-el modemen keresztül csatlakozik az internetre, dual wifi, minden eszköz erre csatlakozik
- adott TP-Link 842ND router, amire a firemware-ed került fel. Szeretném nyomtató "szervernek" használni. Nincs lehetőségem kábelezni, de kihasználnám az USB-t nyomtató csatlakoztatására.

Hogyan kellene beállítani - ha megoldható egyáltalán -, hogy a fő routerre csatlakozó gépek elérjék, mint hálózati nyomtató? Nem kellene WIFI-t tovább osztania, csak mint egy nyomtatót kezelő, hálózaton lévő gépet szeretnék.

Köszönöm a segítséged.

(#10) suste válasza lord.lakli (#9) üzenetére


suste
veterán

1: elmész a 8081-es extra felületre, wifi extra, és ott a "WDS" beállítást végigcsinálod
2: belépsz az átállított 842-esbe (IP a WDS beállításnál leírt képlet szerint), és ha tényleg nem kell a wifi továbbszórás, akkor a luci/hálózat/wifi részen a "master" wifit letörlöd (a "kliens"-t ne, mert ez csatlakozik a főrouterhez)
én csak akkor törölném a továbbszórást, ha nagyon közel vannak egymáshoz a routerek, mert egyébként jól jön a nagyobb lefedettség
3: a nyomtatószervert beállítod a luciban a szolgáltatásoknál, és felrakod a kliensekre a nyomtató driver-ét

nagyjából ennyi

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.