2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Egyszerhasználatos zenei világ

Írta: | Kulcsszavak: mp3 . zene . underground . vélemény

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Ma reggel a munkahelyem fele az a gondolat hasított az elmémbe, hogy mostanában semmi maradandó, megfogó, vagy inkább úgy fogalmaznék, hogy magával ragadó zenét nem sikerül alkotniuk a 21-ik századi zenész társadalomnak.

Mert ugyebár az 1900-as években ott volt Elvis, Beatles, Michael Jackson, Madonna (aki még a toppon van), ergo topp Rolling Stones, Aerostmith éstb csak hogy egy párat említsek. De most? Jönnek, mennek az együttesek. Megalakulnak, beindul a PR gépezet, lerántanak egy, két, talán három bőrt a kialakult rajongó táborról és tovább állnak. Lehet, hogy maga az együttes folytatná, csak ha a menedzsment nem lát bennük több forrást, akkor nincs más választás le kell lépni, mert ugyebár nem finanszírozzák az újabb album megjelenését. Természetesen kivételt képeznek azok, akikben meg van az a tehetség, hogy menedzselni tudják Önmagukat, és folyamatosan megtudnak újulni az új kor elvárásaink. Nézzük pl Madonnát, hány éve van a szakmában? Több mint 20 éve. És hihetetlen, hogy mindig meg tud újulni, valami újjal elő tud állni. Még ismerünk hozzá hasonlót? Hááááát? Hirtelen most nem jut eszembe senki. Talán Lenny Kravitz, Kyle Minogue? Hm talán.

És hogy jutottam erre a véleményre? Úgy hogy a ma reggelem is, mint ahogy majdnem minden második vagy talán harmadik nap a megszokott módon kezdődik: gép bakapcs, mp3 csatlakoztat, music kiválaszt, copy, usb kihúz. Enne tükrében megpróbáltam visszagondolni, hogy az elmúlt fél, egy évben volt-e olyan zene a lejátszómon, ami kibírt volna bő egy hónapot törlés nélkül, úgyhogy többször is meghallgattam.

Hát nem sok jutott eszembe, de ami bevillant az egy klasszikus AC/DC Black Ice c. albuma volt, ami nálam talán három hónapot is kibírt. A másik a Guns’n Roses Chinese Democracy c. album volt, ami kb egy hónapot bírt ki de túl lagymatagnak tartottam a Guns’n Roses-hoz képest. Majd a Placebo Battle For The Sun c. album ugrott be, mert ugyebár ez volt az utolsó, ami még kibírt egy pár hetet a lejátszómon.

Jelenlegi mp3-as listám közül a megmaradásért két előadó verseng Charlie Winston – Hobo és Wax Tailor Hope & Sorrow c. albuma. Talán az utóbbi (vagy mindkettő?) fogja elnyerni méltó jutalmát a még egyszeri vagy többszöri meghallgatás reményében. A lejátszón még megtalálható a Pendulum - Live at Brixton, Moby, Deadmau5 , Sensation Vicked Wonder, Street Sweepr Sotial Club, Summer Booty 2009, Alesha Dixon az ismertebbek közül és még egy pár olyan zene, aminek az előadóit életemben nem hallottam. Ha jobban belegondolok, akkor talán underground zenének is hívhatnám, mivel album formában soha nem jelent meg, csakis kizárólag bináris formában.
Most így bombázom agysejtjeimet, ami nem nyerte el tetszésemet azok természetesen kukázásra kerülnek.

Jó, jó lehet mondani, hogy a dance/house/rnb… féle zene a hiba. De ha nincs egyéb a zenei kínálatban? Akkor mi van? Ha egy Republikot vagy ehhez hasonlót akarok hallani arra ott a s_Láger rádió, vagy a duma_biusz. Amúgy minden evő vagyok. Jöhet, rock, jazz, pop, rnb… csak minőségi legyen, vagy adjon egy olyan pluszt, amiért érdemes többször is meghallgatni az albumot. Csak mostanában egyre kevesebb ez a plusz, az a sercegő valami, amiért többször meg lehet hallgatni.

Amit mondani akarok az hogy ebben a felgyorsult világban nemcsak a műanyag kaják zabálójává nőtök ki magunkat, hanem már a zenék is érezhetően egyszer használatosak lettek.
Talán eljött azaz idő, amikor már az egyszer használatos zenei kultúra világát éljük? Csatlakoztat, töröl, másol, hallgat és a folyamat újra, és újra kezdődik.
De azelőtt természetesen be kell szerezni a mindennapi betevőt.

Vagy az is lehet, hogy csak az Én zenei igényem gyorsult (vagy talán úgy is mondhatnám „hígult”) fel? … de az is lehet, hogy nem, és már ez az alap napindító tevékenység… és csatlakoztat, és töröl, és töröl, és kiválaszt, és másol, és usb kihúz, és hallgat, és élvezi a zenét és VÉGE az írásnak.

Hozzászólások

(#1) gabor85


gabor85
őstag

Én elvoltam Katy Peryvel két hónapig, aztán meguntam.
Mosz 60as évektől a 90-esekig hallhgatok mindenfélét.

(#2) Alexios


Alexios
veterán

Hehh én mostanában szinte csak eddát hallgatok, de néha becsúszik egy kis Iron Maiden, stb. Nekem ezek olyan örökzöldek:D

(#3) madstunt


madstunt
addikt

Nekem az az elméletem hogy ez a dolog elég generáció függő. Vannak olyan dalok amit 10 év múlva elővesznek a rádiók meg a mostani rajongótábor,majd kiderül melyik.A nem ultra mainstream zenékből most is van egy rakat ami maradandó (ultra mainstream alatt az országos rádiók által játszott dalokat értem és igen-igen a petőfi repertoárját is 80-90%ban )

[OFF]Más dolog de e téma következményeként ellehet gondolkozni azon is hogy az országos,könnyűzenei rádiók milyen minőségűek.A Danubius ami nagyon slágeres,aztán jön a sláger ami pár kiegészítéssel azt játsza mint az adott év elött pár évvel a Danubius,a Petőfi meg komoly késéssel átvesz bbc oneról dalokat lusz hozzádob pár magyar dallt és ezt megfűszerezi néhány régebbi nagy számmal.Anno én elég nagyot csalódtam a petőfiben mert egy olyan rádiót vártam ami a Radio One szintjét szeretné közelíteni ehelyett pár alkalmat /éjféli mix,stb.../ kivéve nem vmi nagy zenei kánaán. Sokkal többet kilehetett volna hozni ha lennének tematikus zenei műsorok a jelenmlegi 2-3-at kivéve. A sokszínűség is eléggé hibádzik mert napközben elektromos zene sincs igazán,nbéha van vmi divatdárenbész oszt kész.

A helyi rádiókban már más tészta.Mondjuk itt Szegeden a két nagy (Rádió+ és Rádió 88 az esetek 99%ban halálgagyi,kivéve péntek este talán amikor live mix van) mellett egy normális,minőségi rádió van,a nonprofit RádióMi. Na ezen látszik hogy nonprofit és értéket szeretnének közvetíteni. Van Funktól kezdve Dubon át Technoig nagyon sokminden....[/OFF]

(#4) Lenry


Lenry
félisten

honnan tudod, hogy a mostaniak közül mi lesz maradandó?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#5) [balu]


[balu]
tag

Albumok 2000-től, amik sok-sok hallgatást kibírtak nálam:

Stratovarius - Infinite
Stratovarius - Elements pt 1
Stratovarius - Elements pt 2
Stratovarius - Stratovarius
Stratovarius - Polaris

Sonata Arctica - Silence
Sonata Arctica - Winterheart's guild
Sonata Arctica - Reckoning night
Sonata Arctica - Unia

Cain's Offering - Gather the faithful

Avantasia - The metal opera
Avantasia - The metal opera II
Avantasia - The scarecrow

Hogy mennyire selejtes az ízlésem, azt döntsétek el ti. :)

(#6) Alexios válasza [balu] (#5) üzenetére


Alexios
veterán

Áhh Avantasia, az valami nagyon jó, bár nekem a scarecrow annyira nem jött be(azaz az is nagyon jó volt, csak az opera jobban tetszett:) )

(#7) Lenry válasza [balu] (#5) üzenetére


Lenry
félisten

egész tetszik a listád :)

egyébként nálam is hasonlók, amik bőven 21. század, nem annyira újak, és még mindig TOP zene

Ayreon - Human Equation
Devin Townsend - Accelerated Evolution
Devin Townsend - Terria
Devin Townsend - Synchestra
Tristania - Beyond the Veil
Linkin Park - Hybrid Theory (ez még 20. század, de még akkor szerettem bele... és azóta is jónak tartom)

a cikkírónak: mint láthatod, a metál/rock körben nehezebben "avul el" egy szám... más dolog, hogy egy populárisabb számot szarrá játszanak a rádiókban, és 3 hét után rosszul van az ember, ha meghallja... persze, hogy nem fog sokáig tartani

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#8) #65675776


#65675776
törölt tag

Te magad is említetted Moby-t, aki szintén nem ma kezdte (hanem 1985-ben, legalábbis szólóban, de 1982-ben már zenélt egy zenekarban), és még ma is meg tud újulni. Azért a hardcore punk-tól eljutni a különféle elektronikus műfajokig nem kis út.

És ugye vannak az elektronikus zene világában is nagyöregek. Gondolom nem kell bemutatni Jean Michel Jarre-t (bár Ő nagyon elment populárisba sajnos) aki 1971-ben kezdte pályafutását. Aztán ott van a Tangerine Dream, akik 1967-ben indultak (laza 42 éve). De lehet fokozni: Vangelis (1961-ben kezdte). Hol van hozzájuk képest Madonna (aki egyébként '79-ben kezdte)? 20. évén túl van már a The Orb (pár éve a Szigeten is voltak), a The Future Sound of London, kicsit régebben kezdte Aphex Twin...

Természetesen zenei ízlés kérdése, hogy kinek kik azok akik számítanak.

Lehetne hosszan sorolni. Csak ugye nem azok a (magyar) rádiós műfajok, nem eléggé populárisak (ahogy egy interjúban Lovasi mondta: "Magyarországon ami nem cukros és nyálas, az már alternatív.") Egy brit vagy német rádióban ezerszer változatosabb és magasabb színvonalú a kínálat. Sőt, még az általánosan lesajnált, kultúrálatlannak tartott USA-ban is. A lábuk nyomába sem ér a magyar rádiózás, olyan szinten igénytelen itthon a társaság (és maga a társadalom is). És ez az általános zenei igényekre is kihat, nem is gyengén. Érdemes megnézni a Viva-t és az MTV-t is. Ahogy magyar lett, elindult a minőség zuhanása, mára mind a kettő nézhetetlen (az MTV hangminősége is gyalázatos lett hirtelenjében).

[ Szerkesztve ]

(#9) madstunt válasza #65675776 (#8) üzenetére


madstunt
addikt

Áhh Moby,Vangelis,J.M. Jarre,Aphex Twin... micsoda nevek(már alig várom az új Aphex albumot:D ) :)
Érdekes hogy a BigBeat király Fatboy Slim is punkbandában gitározott....

A zenei tévék meg szerintem pont nem a zenéről szólnak.Tele vannak gy*kér valóságsókkal és azt a kevés műsort ami jó volt azt is legyilkolták(pl Partyzone , swung...),pedig a Magyar MTV az első cca fél évben szvsz jobb volt mint az MTV Europe,nem volt legalább TRL de utánna "felnőtt" a testvércsatornához(A Vivának és az MTV-nek is a Viacom a tulajdonosa)

[ Szerkesztve ]

(#10) Psychonaut válasza Lenry (#7) üzenetére


Psychonaut
addikt

Ez így van. Valamilyen szűkebb ízléssel rendelkező kör sokkal tovább tovább hallgat egy számot, mivel nem játssza a mainstream média, és nekik/nekünk nem azok a számok jelentik a zenét, amiket naponta kb 8x meghallgathatunk, a rádióadóknak köszönhetően. Plusz, azok a számok valódi jelentéssel bírnak, nem úgy, mint a mostani szemetek. Nem akarok ezzel senkit megsérteni.

Számomra a legjobbak (sok közülük élő felvételeket tartalmaz, szerintem nagyon fontos a közönség a számokban):

Iron Maiden - A Real Live One, Flight 666, Live After Death
Guns N' Roses - Live Era '87-'93, Welcome to the Videos
Manowar - Gods of War Live

cikkírónak: a Chinese Democracy túl populáris lett a korábbi albumokhoz képest, már sehol nincs a régi lázadó G N' R, ami az Appetiteon volt. Axl a pénzre hajtott, szerintem. :(

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.