2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Rövid gondolatok az MI-ről - az Nvidia videója appropóján

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Olvastam valahol, hogy kb. az 1960-'70-es években úgy gondolták, hogy ha egy számítógépes sakkprogram meg fog verni egy sakkbajnokot, akkor azt már nevezhetjük majd intelligenciának. És mégis, amikor 1997-ben a Deep Blue megverte Kaszparovot senki sem gondolta úgy, hogy a program intelligens. Egyszerűen arról volt szó, hogy a számítógép gyorsabban tudta a korábban eltárolt állásokból kikeresni a legoptimálisabb lépést. Ennyi volt: a mesterséges intelligencia csak "if-then-else" utasítások sokasága lett, semmi más.
De mégsem ezt gondoljuk az MI-ről.

Felvetődik a kérdés, hogy akkor mit is értünk mesterséges intelligencia alatt és - ami talán fontosabb kérdés -, hogy mit nevezünk egyáltalán intelligenciának?

Az intelligenciáról, mint fogalomról valószínűleg azért gondolkodik mindenki másképp, mert nem mindegy, hogy emberekkel, állatokkal vagy gépekkel hozzuk kapcsolatba.
Az emberi intelligenciát általában IQ tesztekkel mérjük de ezek a tesztek leginkább csak a logikai megoldóképességeket és az emlékezőtehetséget mérik, amiket lehet javítani tanulás során.
És itt egy fontos fogalom: a TANULÁS. Bár számítógépeket tekintve a tanulás is csak egy leprogramozott (if-then-else) algoritmus, mégis manapság ezt a leprogramozott "képességet" hozzák fel, mint a mesterséges intelligencia megvalósulását. Ez talán érthető, mivel itt már azt gondolhatjuk, hogy a gép gondolkodik tovább és mi csak a kezdőlépést adtuk meg, másszóval elindítottuk a folyamatot.

Ilyen téren egy állatnál se gondolunk másra: azt mérjük, hogy mennyi dolgot tud megjegyezni bizonyos idő alatt és ezt a tapasztalatot hogyan használja fel a későbbiekben. Ez a kutyáknál például messzemenően jobban működik, mint pl. egy macskánál vagy egy szivárványos guppinál, vagy bármelyik másik állatnál.

Itt a kérdés az, hogy a kutya intelligensebb állat-e mint egy hal. És ha intelligensebbnek nevezzük, akkor azért nevezzük-e annak, mert többet tud tanulni? Esetleg az a lényeg, hogy gyorsabban tanul? Netán egy állat intelligenciája szorosan kötődik ahhoz, hogy milyen viszonyban áll az emberrel?

Véleményem szerint ilyen és ehhez hasonló megfontolások miatt gondoljuk azt, hogy a tanulási képesség egyenlő az intelligenciával, tehát amiatt nevezünk intelligensnek egy szoftvert, mert tanulni tud. De tényleg csak ennyi lenne az MI?

A skifikben látható MI-t (pl.: A. I. Mesterséges értelem) valószínűleg sohasem fogjuk elérni, mert az ilyen intelligenciához más is kell: az öntudatára ébredni képes robot.
És szerintem ebben a leglényegesebb kérdés a következő: Létezhet-e bármi, amely képes felismerni az őt létrehozó folyamatot?
Mert ennek kell lennie annak a csírának, ami miatt a "gépek öntudatukra tudnak ébredni". Ezt eddig csak egyszer ismertük meg, az embernél - hiszen mai tudásunk szerint csak mi voltunk képesek felismerni a minket létrehozó folyamatot (evolúció). Az MI kérdése lényegében az, hogy mi is képesek vagyunk-e ilyen vagy ehhez hasonló szintű folyamatot létrehozni programozás segítségével.

---

Mindezen gondolatokat félretéve, csak azért fogtam bele ebbe a bejegyzésbe, mert láttam egy videót a YT-on. Ez az Nvidia un. mélytanulási (figyelem: TANULÁS) technológiáját mutatja be, ahol képekből kitörölt részleteket a program pótolni tud, és ezt a program-képességet az Nvidia mesterséges intelligenciának nevezi. Manapság sok mindenre ráfogják, hogy AI - mint pl. a Huawei P20 Pro fénykép-javító algoritmusára is - de azt hiszem, hogy azt nem nevezhetjük annak az Nvidia képjavító technikája mellett.

Összegezve: mostanában az MI folyik mindenhonnan - bizonyára azért is, mert ez egy jó reklám bármely eszköznél - de mégsem tudjuk valamire is rámondani, hogy "Igen! Ez már mesterséges intelligencia!".

---

ui: if-then-else

Minden általunk tapasztalt folyamat ok-okozati összefüggések sorozata, tehát if-then-else algoritmusokra épül, csak a kvantumfizika nem. De végeredményben minden folyamat kvantumfizikai folyamatokra vezethető vissza. Tehát minden az...vagy mégsem...

Hozzászólások

(#1) UnA


UnA
Korrektor

"Ezt eddig csak egyszer ismertük meg, az embernél - hiszen mai tudásunk szerint csak mi voltunk képesek felismerni a minket létrehozó folyamatot (evolúció)."

Ezzel erősen vitatkoznék, mert az ember, még a tudományos szempontból legprimitívebb társadalmakban is "öntudatára ébred". Ehhez nem szükséges más, csak a közösség kultúrája - és az élet és halál ismerete.

(#2) szipipeti


szipipeti
csendes tag

"Mert ennek kell lennie annak a csírának, ami miatt a "gépek öntudatukra tudnak ébredni". Ezt eddig csak egyszer ismertük meg, az embernél - hiszen mai tudásunk szerint csak mi voltunk képesek felismerni a minket létrehozó folyamatot (evolúció). Az MI kérdése lényegében az, hogy mi is képesek vagyunk-e ilyen vagy ehhez hasonló szintű folyamatot létrehozni programozás segítségével."
A fenti gondolatsorhoz 2 megjegyzés:
1, A mai tudásunk szerint az evolúció cirka (és jóindulattal) 200 éves "elmélet", mely semmivel nem áll szilárdabb alapon, mint az ismert emberi történelem sok ezer (de írottan is bizonyított 5-6000 éves) "istenhite" - hit abban, hogy valaki megteremtette az embert...
2, ennek igazolására idézet az indítóposztból: "Az MI kérdése lényegében az, hogy mi is képesek vagyunk-e ilyen vagy ehhez hasonló szintű folyamatot létrehozni programozás segítségével" - mely felvet kérdéseket:

Az intelligencia létrehozásához ezek szerint szükségeltetik egy alkotó, (tervező), irányító, aki a megfelelő tervek szerint irányítja az elkészülés folyamatát...?
Ha igen, és ez egy irányított folyamat kell legyen, akkor miért fogadjuk el azt, hogy az MI általunk emberek által tervezett változatához kell és szükséges a tervezés, alkotás... ? Ahhoz az intelligenciához, mellyel mi rendelkezünk, elég volt egy akkora véletlen, melynek megvalósulási esélye a sokmilliárdos hatványon szerepel... ?

(#3) somogyib válasza szipipeti (#2) üzenetére


somogyib
őstag

Nagyon jó kérdések.

De azt érdemes figyelembe venni, hogy minden vallás kinyilatkoztatáson alapul: a teremtő maga ismerteti meg a létrehozó folyamatot (önmagát) a teremtménnyel. Az evolúciós elmélet nem ilyen, ott a "folyamat eredménye" jön rá magától a létrehozó folyamatra. És az öntudatára ébredő robotot is ilyennek gondoljuk: nem kell rávezetni, hogy honnan származik, azt önmaga ismeri fel.
Úgy hiszem, ha ilyet sikerülne létrehozni, akkor azt már tényleg nevezhetnénk mesterséges intelligenciának.

[ Szerkesztve ]

(#4) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Egy bizonyos komplexitás elérése után megvan az "öntudatra ébredés" szerintem. Kérdés, hogy mennyire komplex rendszert tudunk ma építeni? Mint egy egysejtű kontrollmechanizmusa, mint egy gilisztáé, mint egy macskáé, vagy mint egy emberé?

Ha emberszintű intelligenciát és személyiséget szeretnénk egy gépnek, akkor olyan bonyolultságú eszközt kell alápakolni, mint az emberi agy.

A szimpla "keresd meg és lőddagyon" "AI"-t ahogy írtad, már rég megcsinálták, az verte Kaszparovot sakkban. SzVSz az is akarat kérdése, hogy előálljanak végre egy háztartási androiddal, ami rendet rak, kitakarít (igen, a kanapé alatt és a szekrény mögött is), elmegy bevásárolni, főz, mos és lerázza a biztosítási ügynököt.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#5) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Azt gondolom, hogy a tanulás csak egy eszköz illetve út az intelligencia felé. De nem önmagával a tanulással nem érhető el vagy nem növelhető az intelligencia. A tanulás csak az ismeretek reprodukciója.
Az intelligencia lehetőséget ad a világunk új szempontok szerinti megismerésére. A vizsgált dolgok összefüggéseinek felismerése és megértése az intelligencia legfontosabb ismérve.
Az intelligens ember képes olyan eredeti tudás értéktöbbletet előállítani, amit tanulással sokan reprodukálhatnak ismeretként.

Állítólag a majmok intelligenciájának kutatásakor végeztek el egy kísérletet.
Egy medence közepén létrehoztak egy szigetet. A sziget közepére egy banánt helyeztek el, amit lángkörrel védtek a majomtól. A sziget közepére egy híd vezetett. A híd környékén lévő vizet fa lapokkal képeztek akadályt a majom és víz közé.
A majommal megtanították, hogy 50 méter távolságból tud hozni vizet, amivel a lángokat el tudja oltani és hozzá fértek a banánhoz.
Amikor már profi lett vízhordásban a majom, elbontották híd körüli akadályt. Több száz liter víz vált hozzáférhetővé a majom számára a tűz mellett.
Egyetlen majom sem ismerte fel a lehetőséget. Mindegyik távolról horda a vizet. hogy banánhoz jusson.

Vajon mennyi ember ismeri fel a hasonló helyzetben a megváltozott lehetőséget?

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#6) proci985


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

az AI szintu film elerheto, csak a kinai szoba problemat kell altalanos esetre megoldani.

if/then/else sakknal mukodik, gonal nem mert egyszeruen akkora a jatekter. tavaly deep learninggel meg lehetett verni az embert. es sok szempontbol imitalni lehet gepekkel azt, hogy mi emberek hogyan tanulunk.

ha erdekel a tema, Marta Kwiatkowskanak volt par hete az ICST konferencian (alapvetoen sw minosegbiztositas) egy nagyon jo keynoteja ami pont az nvidias onvezeto autokban is erintett, ajanlott megnezni.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#7) somogyib válasza Hieronymus (#5) üzenetére


somogyib
őstag

Ez a majmos kísérlet nagyon elgondolkodtató. :K

proci985 kösz a linket, meg fogom nézni. :R

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.