2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Nagy HR teszt! Polar H10, Garmin Venu SQ, Forerunner 745, Kalenji HRB 500

Írta: | Kulcsszavak: Polar H10 . Kalenji HRB 500 . Garmin Venu SQ . Garmin Forerunner 745

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Polar H10 vs Kalenji HRB 500 vs Garmin Venu SQ vs Garmin Forerunner 745

Egy kis előzmény:

Miután az előző tesztemben nyugtáztam, hogy a Garmin Venu SQ-n lévő Elevate 3-as optikai pulzusmérő bőven elég a hobbi edzéshez, hagytam is a témát. Azóta még mindig tökéletesen üzemel az SQ, viszont a komolyabb edzés felvetett újabb követelményeket:

-HR zónás edzés (ezt támogatja az SQ)
-Pedálütem figyelés (ezt is támogatja és a relatíve pontos GPS miatt még használható adatokat is ad)
-3-nál több adatmező, hogy ne kelljen ide-oda váltani. Ideálisan 6. Sajnos az SQ csak 3 adatmezőt támogat, pedig a kijelzőmérettel nincs gond: 2x3-as osztást még el lehetne olvasni
-A HR zónás edzés miatti pontosabb pulzusmérés, mert a kemény sprintekre mintha nem reagálna teljesen
-Edzési metrika: terhelés, terhelésfókusz, regenerálódás, edzés állapota meg ilyenek. A teljes Venu és VivoActive szériából hiányzik ez. Igen, az új Venu 2-ből is. Ami vicces, hogy az új Instinct 2-ben viszont benne van.

Úgyhogy születésnapomra megleptem magamat egy Fenix 7s-sel a tovább csiszolt Elevate 4-es HR szenzor miatt, illetve az 1,2"-es, gyönyörű MIP kijelzőn elfér a 6 adatmező. Akkuidő szuper, GPS halálpontos stb. A gond az, hogy az előzőleg tesztelt Venu 2s-nél tapasztalt HR anomáliák futás közben (sprintelős intervallumokat rosszabbul rögzítette, mint az SQ) a Fenix 7s-nél is megvoltak, úgyhogy szomorú szívvel, de elálltam a vásárlástól. Plusz túl nehéz és vastag volt futáshoz és biciklizéshez. Ide-oda kilengett a teteje a nagy súly miatt.

Oké, akkor mi legyen? ABC szenzor megtetszett, úgyhogy az kell, de nem lehet túl nagy és könnyű is legyen. Érintőkijelző nem izgat, de a kijelző legyen ugyanakkora és ugyanolyan szép. Egyedül a Forerunner 745 maradt fent a rostán (Instinct 2 a kis kijelző/futáshoz kevés adatmező miatt esett ki, a Forerunner 945 LTE-t meg nem lehet idehaza kapni. Sima 945 batárnagy..)

A Garmin HRM-Dual elég rossz emléket hagyott maga után. Sokszor leszakadt, állandóan lecsúszkált, macerás volt felvenni és futás közben rettenet módon zavart. Milyen alternatíva van? Pulzusmérő karpánt! Megnéztem zsák tesztet, leginkább tőlük: DC Rainmaker, DesFit, Chase the Summit és The Quantified Scientist és azt a képet kaptam, hogy 95% fölött van a pontosságuk a pulzusmérő mellkaspántokhoz képest.

A Decathlon kínálatában találtam is egy Kalenji HRB 500-asat, melyről itt-ott akadt is teszt az interneten és ott is azt írták, hogy majdnem olyan pontos, mint egy mellkaspánt.

Csináltam egy pár tesztet a Venu SQ és közte, mely alapján tényleg jónak tűnt is el is kezdtem rendszeresen hordani. Közben megjött a Forerunner 745 is és arra gondoltam, ha már lúd, legyen kövér, nézzük meg tényleg mennyire pontosak, úgyhogy rendeltem egy Polar H10-et, ami etalonnak számít pulzusmérés terén.

Nézzük a résztvevőket ár szerint:
Polar H10 - 30k (új)
Kalenji HRB 500 - 18k (új)
Garmin Venu SQ - 55k (felbontott)
Garmin Forerunner 745 - 125k (felbontott)

2 részre osztom az eredményeket, mert a pulzusmérés valahol számít, valahol nem és sajnos ezt sokan nem tudják. Edzés szempontjából CSAK kardió alatt számít a pulzus. Súlyzózásnál vagy pl: jóga közben teljesen mindegy, hogy mennyi, mert nem köthető hozzá tényleges teljesítmény.
A másik fontos dolog, hogy kardiónál a maximum kitolásánál is teljesen mindegy, hogy mennyi a pulzusunk; erről egy profi futó beszélt youtuben. Ha sprintel, akkor annyira de mindegy, hogy 180 vagy 200 a pulzusa, mert csak az számít, hogy maximumon menjen. Csak akkor számít a pulzus, ha fent akar tartani egy sebességet/tempót hosszabb távon és ahhoz lő be egy pulzuszónát. De ezt a pontosságot az órák is tudják, ami szépen fog látszani a lentebbi összehasonlításokban.
De akkor miért mérem mindenhol, minden fajta edzésnél? Hát...csak :D Mindegy, most a pontosság lényeg és nem a szükségessége.

Az eredményeket megosztott gugli táblázat formájában adom közre praktikusság végett. Mindegyik edzésnél kiemelem, hogy szerintem mi a lényeg.

Futás 1

Ez egy szimpla intervallumos futás, ahogy a gyors és lassú szakaszok váltották egymás egy sima bemelegítés és levezetés között. Egyedül egy sprintet raktam bele, de már az elég volt a Forerunner 745-nek, hogy ne tudja rendesen követni. Érdekes módon az SQ elég szép eredményt ért el, a Polar H10 meg...a 205, 207 majd 209-es mért értékét nem tartom valósnak. ~10 évvel ezelőtt volt a HR maxom 200 környékén (pulzusmérő övvel mértem sprinteknél). Ott valami félre mehetett.
A Kalenji karpánt viszont meglepett, mert már a futás elején is kb. úgy mászott fel, mint a Polar H10 és végig tudta tartani a szép ívet. Oké, de ez még mindig szimpla futás volt. A sprinteken van a hangsúly.
Mind a négy eszköz korrekten tudta követni a történéseket, de a Forerunner 745 volt a legrosszabb közülük.

Futás 2 - Sprintes intervallumok

..úgyhogy kipróbáltam a Forerunner 745-ben lévő javasolt edzést: ~1 órás futás 10 rövid sprinttel:
15 perc bemelegítés, 10 perc levezetés, közte 10 x 10 másodperc sprint, 2:30 perc alacsony aerob zónás futás. Sose próbáltam még ilyen lassan futni, azaz tökéletes hullámvasút és teszt.
Az eredmény elég durva: nem gondoltam volna, hogy ennyire nem tudják követni az órák a történéseket.
De az is meglepett, hogy a 2 óra között még mindig a Venu SQ volt a pontosabb.
A Polar H10 megint csinált egy irreálisan magas kiugrást, ami...érdekes.
A Kalenji HRB 500 előtt meg le a kalappal: majdnem tökéletesen követte a mellkaspántot.

Biciklizés

Sajnos nem tudtam sokat menni, de volt közben rázkódásos szakasz, lassulások és gyorsulások is szép számmal. Többször megfigyeltem, hogy a Venu SQ tényleg annyit mutat, mint amennyit érzek, úgyhogy nincs is ezzel semmi gond, mind a négy eszköz korrekten tudta követni a pulzust. A Polar H10 után a Kalenji a második helyezett.

Emeletmászás 1.

A 2 óra lassabban kapja el a pulzust, de utána nincs semmi anomália. Kalenji megint a második helyet kapja; alig volt lemaradva.

Emeletmászás 2

Na itt valami volt a Kalenjivel, mert az elején nagyon elkalandozott. Azt tudni kell, hogy a karpántnak nincs fix helye; nem tudom mindig pontosan ugyanoda rakni, csak kb. Elvileg nem is számít, de lehet, hogy éppen ennél nem a legjobb helyre pozicionáltam. Venu SQ a második helyezett.

És most nézzük a legkeményebbet: súlyzózás. Ezt a legnehezebb követni, mert ahogy az izmok használatban vannak, összenyomódnak, így nehezebben áramlik a vér, így a szív jobban pumpál, ami miatt megnő a vérnyomás, majd a pulzus is és nagyon számít, hogy éppen HOL mérjük. Itt alapesetben csak a szíj adhat pontos értéket. A karpánt elvérzik, ha pont azt az izmot használom, amire raktam. A csuklón lévőket meg még a távolság is negatívan befolyásolja, de ott segít az algoritmus: pl: karlendítésnél elkezdik feltolni a pulzust. Ha csinálok karkörzéseket, akkor 100-ról simán 120-ra felmennek, holott alig van változás a tényleges pulzusban.

Súlyzózás 1

Az edzés elején kipróbáltam a Kalenjinek egy új helyet: rátoltam teljesen a bicepszem közepére (tehát lejjebb került) és a szenzort a csúcsa felé fordítottam, ahol látszólag a legnagyobb ér haladt át. Rossz ötlet volt, teljesen alámért. Utána az alkaromra raktam át, ahova a teszteken is láttam, majd az edzés utolsó 1/3-ában visszaraktam a szokásos helyre, amit én pontosnak találtam eddig (a képen valamiért nem látszik, hogy az van a legközelebb a vállamhoz): a bicepszem fölött és kifelé néz az érzékelős rész.


Első kép a jó állás, második a rossz bicepszes, harmadik az alkaros.

Húzódzkodásokkal kezdtem majd súlyzókat emelgettem, sétáltam is velük, guggolások is voltak.
Súlyzózásban a Polarnak nincs párja, a Kalenjinek volt néhány jó pillanata az igazgatások között, de a két órán látszott, hogy esélyük sincs, csak valami jóféle algoritmus próbálja jó irányba terelgetni őket.
Egyébként csak most látom, hogy talán az alkaros Kalenjis elhelyezés lehet, hogy jobb lett volna.

Súlyzózás 2

A két óra megint össze-vissza mért, az elején lévő húzódzkodásos sorozatokat megint csak a Polar kapta el a Kalenji meg talán még a Forerunner 745-nél is rosszabbul teljesített. Viszont megint a *jó* helyen volt a Kalenji és nem az alkaron.
Ma pihenő nap van, de holnap este ki fogom próbálni az alkaron...meg talán még pár helyen a hét során, hátha megtalálom a sweet spotot súlyzózáshoz is.

Jóga 1 és Jóga 2

Egész hasonló eredményt kaptam mindegyiknél, de látszik, hogy csak a Kalenji közelíti meg a Polar pontosságát. Ha nagyon szőrözni szeretnék, akkor az alábbiak állapíthatók meg:
-Polar H10-el nem tudnak versenyezni (pláne mindkettő edzés első felében, ahol 3db napüdvözlettel kezdek)
-Venu SQ teljesített most a legrosszabbul. Mintha dobókockával dobnék.

Összegzés

Polar H10 viszi a pálmát, nyilván.

Viszont van némi hátránya: továbbra is kényelmetlen. Elviselhető, de akkor is kényelmetlen. Egyedül a H10-nek van most a piacon olyan pántja, amin vannak szilikon pöttyök, hogy ne csússzon lejjebb. Emiatt más típusú szíjat jelenleg biztos nem vennék. Ezen felül semmi gond se volt vele, pedig a tegnapi sprintes futás 1 C°-ban volt: nem száradt ki, végig volt kontakt és sose vesztette el a jelet (ellenben a Garmin HRM-Dual-lal).

Kalenji HRB 500 pulzusmérő karpánt

Kardió edzések alatt rendkívül pontosan mért. Az adatok alapján azt mondom, hogy a 95% biztosan igaz, szerintem van az a százalék feljebb is. Sprinteken is úgy elkapja, hogy megkérdőjelezi a Polar H10 szükségességét és ez sokkal kevesebb macerával jár, mert:
-edzés előtt nem kell benedvesíteni
-könnyebb felhúzni (igazság az, hogy Polar H10-nek van gyorskioldója (valahol azt olvastam, hogy belebújós, de az nem igaz))
Nem kardió edzéseknél viszont a pontosság nem a legjobb, de még messze jobban mér, mint egy Elevate 3-as Garmin.

Garmin Venu SQ és Forerunner 745

A kettő közül szerintem a Venu SQ pontosabban mér, amit alátámaszt a súly: 37g vs 47g. Minél könnyebb az óra, annál kevésbé mozog/himbálózik. Viszont tudásban a 745 verhetetlen. Hobbi edzéshez még mindig a Venu SQ-t ajánlom egyszerűen az ára miatt. Ha pontos HR mérés is kell hozzá, akkor meg hozzá kell rakni egy Kalenji HRB 500 szintű karpántot és megvagyunk bőven 100k alatt.

Polar H10 vagy Kalenji HRB 500?
Ha nem zavar a pánt és a nagyobb vételár, illetve fontos a nagy pontosság mindenféle edzésnél, akkor a Polar H10.
De ha csak ott kell a pontosság, ahol ténylegesen számít (kardió), akkor bőven elég a Kalenji is.

Azt még szeretném kiemelni, hogy ha pontosabb pulzusmérő nélkül veszünk egy olyan Garmin órát, ami edzési metrikát is mutat, akkor rossz élményben lesz részünk, mert állandóan anaerob hiányt fog mutatni és emiatt anaerobra kihegyezett javasolt edzéseket fog ajánlani.

----------
BÓNUSZ

Google Drive-ban készítettem egy megosztott mappát és behúztam alá az összes összehasonlítást, amit eddig csináltam és nincs benne az előző Logoutos bejegyzéseimben.

Van benne például Fenix 7s, Venu SQ és Kalenji HRB 500-as HR összehasonlítás 1-1 GPS pontosságos képpel, illetve a Polar-os mappában van Venu SQ és Forerunner 745 GPS összehasonlítós kép is.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.