2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Segíts az esküvői fotósnak!

Írta: | Kulcsszavak: segíts . az . esküvői . fotósnak

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]


Katt!

Hozzászólások

(#1) Jakab66[hun]


Jakab66[hun]
senior tag

Jó ez az írás! :K

Gipsz Jakab

(#2) Gergő_


Gergő_
őstag

ezeket nem teljesen értem:

tehát 80000 kevés egy napra és talán még egy nap utómunkára?

aki ellenzi a házasságot azt miért nem tud megfelelő képeket készíteni?

legalább nem ad ki 200 ezret a fotósnak. :D

(#3) Sir Riccio válasza Jakab66[hun] (#1) üzenetére


Sir Riccio
addikt

Köszönöm, igyekeztem mindent leírni ami ezzel kapcsoltban a fejemben kavargott.

(#2) Gergő_:
Egy egész napos esküvő:
- egy nap fotózás,
- egy délután/délelőtt jegyesfotózás,
- 80-100 óra utómunka (alhangon),
- a késztermék (egyedi adathordozók, fotókönyvek) megtervezése, előállítása.

+ útiköltség, vállalkozásfenntartás, marketingköltség, felszerelésamortizáció, felszerelésfejlesztés stb...

Mármint a fentieket is ki kell termelni, a felszerelést pedig világpiaci áron megvenni, mivel kis piac vagyunk, ezért a felszerelés árát egy olyan piachoz igazítják, ahol az esküvői fotográfusok átlagára 3000USD/esküvő-nél indul.

Sajnos ha valaki főállásban, hivatásszerűen űzi ezt, megfelelő felszerléssel, szaktudásal és elég időt/munkát fordít rá az nem a bejegyzésben írt összegbe kerül. :)

A másik kérdésedre válaszolva, aki nyíltan házasságellenes nem élheti át azt amit a pár, a rokonság, az örömszülők átélnek, mert eleve ellenzi azt amiért a násznép és a pár összegyűltek és mint ilyen nem is tudja ugyanazt a fotót elkészíteni mint aki lélekben velük örül.

[ Szerkesztve ]

Deutsch Richárd Fotográfia - https://www.riccio.hu/ / https://instagr.am/deutsch.richard/

(#4) hcl válasza Gergő_ (#2) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

"aki ellenzi a házasságot azt miért nem tud megfelelő képeket készíteni?"
Nem érzi át a hangulatot...? Nem tud hozzájárulni?

Én amatőrként is megtanultam, hogy azok a képek fognak ütni, amiket átélésel készítesz. Amit csak lefotózol, az lehet jó, de nem lesz benne az a pulsz, amitől ha megnézi valaki, feláll a karján a szőr.

Mutogatni való hater díszpinty

(#5) Sir Riccio válasza hcl (#4) üzenetére


Sir Riccio
addikt

Ez bizony így van, az tud valóban érzelmekkel átitatott és a nézőből érzelmeket kiváltó képeket készíteni aki át tudja élni a pillanatot. Köszönöm, hogy elolvastad és kommenteltél! :) :R

Deutsch Richárd Fotográfia - https://www.riccio.hu/ / https://instagr.am/deutsch.richard/

(#6) Viszlát


Viszlát
addikt

Jó kis cikk, a képeid alapján rólad el is hiszem, hogy így állsz hozzá, hiszen az eredmény nem hazudik. :)

Az általános fogalmazásnak azonban megvan az a hátránya, hogy nagyon könnyű ellenpéldát hozni, nekem is különösebb erőlködés nélkül beugrott néhány "kollégád". Nem akarlak ezekkel untatni, nyilván te is hallottál nem egy rémtörténetet, csak azért hoztam fel, hogy egy folytatásban esetleg írhatnál arról, hogyan lehet a legegyszerűbben kiszúrni az álprofi semmirekellőket. Mert az nagyon bosszantó, amikor profi helyett a párocska kap egy fontoskodó, normálisan, alkalomhoz illően felöltözni sem tudó, majd én levezetem az egész murit, hogy jók legyenek a képek típusú fotóst. És ugyanannyit elkérnek mint egy normális szakember.

[ Szerkesztve ]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#7) Sir Riccio válasza Viszlát (#6) üzenetére


Sir Riccio
addikt

Köszönöm, hogy elolvastad és még inkább, hogy véleményt mondtál jó azt olvasni, hogy van még rajtam kívül aki hasonlóan látja, gondolkodik. :)

Erre gondolsz? :)
Egyébként általában a képek beszélnek, a többségnél már eleve a képekből látszik a hozzáállás, de legkésőbb az ügyféltalálkozón kiderül, hogy mit és hogyan szoktak intézni. Mondjuk ehhez kell a személyes találkozó és az, hogy a kolléga ne félórával az esküvő előtt essen oda és mutatkozzon be a párnak. :)

Deutsch Richárd Fotográfia - https://www.riccio.hu/ / https://instagr.am/deutsch.richard/

(#8) Dany007 válasza Sir Riccio (#3) üzenetére


Dany007
veterán

Fúh nagyon hosszú az írás most nincs idegzetem végigolvasni, elnézést, hogy így kommentelek. :)

A 80k-t én is sokallom egy picit. Persze ha az egész esküvő mondjuk olyan átlagos(!) 1 millió körüli költségvetésen van és komplett reggeltől hajnalig fotóz az ember, akkor nem sok.

A 100 óra utómunkát nem vágom. Mivel gondolom "überprofi géppel", "über profi" módon fotóz az a bizonyos fotós ezért úgy gondolom, hogy az a 100 óra nem Photoshoppolásra fog elmenni.
Ráadásul a "késztermék" megtervezését és előállítását külön kategóriába vetted, tehát ez sincs benne abban a min 100 órában. De akkor mi?
Mert félig laikusként (fotózáshoz több, mint félig) úgy gondolom ha überprofin profi géppel van fotózva a rendezvény akkor ott már nem lehet szükség 100 órányi Photoshop munkára. Vagy ha mégis, akkor szar volt a smink a beállítás vagy a gép vagy ezek egyvelege. Egy profi portréfotón is minimális PS munka kell hogy legyen utólag ha csak nem akar az ember a valóságtól nagyon eltérő eredményt kapni.
Mondom ezt úgy, hogy minimális PS munka biztos van, de még az 1500 kép esetében sem tehetne ki 100 órát... Márpedig 1 nap alatt ellőni 1500 képet mondjuk 18 órás folyamatos(!) fényképezéssel számolva is 1,5 fotó percenként. Persze ha sorozatvetőre állítod a gépet, akkor jóval többet is lehet, tudom... De hát csak nem. :D

"vállalkozásfenntartás, marketingköltség"

Ezeket pedig szerintem nem egy darab munkából kell kigazdálkodni, hanem komplett egy hónapra eső munkákból összesen. Persze lehet így értetted akkor nem szóltam.

És Isten ments' hogy ledegradáljam a munkádat, véletlenül sem erről van szó. Sok képedet láttam már, és brutális, lenyűgöző! Nem csak szakmailag - képminőségileg szépek - hanem szubjektív szempontok alapján is azok. Pedig munkából adódóan rengeteg képpel / fotóval találkozok.
Szóval nem erről van szó, csupán kíváncsi vagyok mi az a 100 óra ha nem brutális PS retus és nem késztermék előállítása.

"a felszerelést pedig világpiaci áron megvenni, mivel kis piac vagyunk, ezért a felszerelés árát egy olyan piachoz igazítják, ahol az esküvői fotográfusok átlagára 3000USD/esküvő-nél indul."

Én ezt el is fogadom. És el is hiszem. Viszont ez kb pont semmit nem ér Magyarországon. Ahol a hivatalos átlagfizetés kb nettó 140 ezer forint / hó. Ennyiből nem lehet elvárni hogy az emberek horribilis összeget szánjanak a fotósra. Eleve az elmúlt 10 évben drasztikusan lecsökkent a házasodni vágyók száma. Úgymond kezd "kimenni a divatból" a házasság. Aki mégis szeretne már csak statisztikai alapon is nyilvánvaló hogy igen kevés pénze lesz rá. Ezért ma már ettől a "piactól" komoly megélhetést nem szabad elvárni. Régen a mi cégünk is rendszeresen szervezett esküvőket, kompletten mindenestől. De az elmúlt pár évben már egy darab se volt. Nyilván az árat már nem tudják vagy nem akarják megfizetni az emberek.
Tehát olyan, mint "esküvői fotós" önmagában már szerintem nem életképes (talán eddig sem volt az). Ez csak más területekkel egybevéve működhet.

(#9) Sir Riccio válasza Dany007 (#8) üzenetére


Sir Riccio
addikt

Először is köszönöm a hozzászólást és a hozzáállást is, egyre ritkább, hogy valaki kérdez és kíváncsi, nem csak vagdalózik azzal, hogy Ő mit hallott vagy éppen mit vél tudni. Ritka és tiszteletre méltó hozzáállás a tiéd! :R

Válaszolva a hozzászólásodra, a 80k pont, hogy nagyon kevés. Egy középkategóriás felszereléssel dolgozó esküvői fotósnak a legoptimálisabb esetben és a kezdeti 1-3M Ft-os befektetést (+autó) nem számolva is van évi kb. 1,4M Ft költsége(eszközamortizáció, 600k KATA+ ipüzi adó, rezsi, utazási költség, forgóeszközök,marketingköltségek stb...). Na, most ha nem futószalagon dolgozik és jó a marketingje akkor mondjuk 20 esküvőt vállal el egy évben és máris van tisztán 70k költsége egy esküvőn, ami tőle is csak elfolyik a költségekre és itt ugye akkor a kezdeti költséget még elő kellett teremteni valamiből, mondjuk átlag felszerelésben 1,5M + egy korrekt használható kisautó még 1M ami nem esik ki az ember alól.

A 80-100 óra utómunka és átadásra előkészítés teljesen reális, ahol egy egész napos esküvőn 1500-3000 (szezonnyitón amikor egész télen arra vártál, hogy végre esküvőt fotózhass még több) kép elkészül. Egy esküvő nem steril környezet, tele van rohangászó gyerekekkel, a személyzet sem mindig figyel arra, hogy adott esetben ne lépjen eléd, nem beszélve az innen onnan vakuzó és/vagy zöld/piros/narancs AF segédfénnyel a párt megvilágító rokonságról vagy a zenekarok csillivilli fényforrásainak eredményéről (ez amúgy már önmagában is megérne egy cikket, volt aki írt is róla.). Tehát kénytelen vagy adott mozzanatról 8-10 extrém esetben még több képkockát elkattintani, nincs időd azon gondolkodni, hogy ez most jó lett-e, visszanézni pedig pláne nincs. Biztosra kell menned, emellett egy bizonyos árszinten az emberek már elvárják, hogy azok a képek valóban érzelmeket közvetítsenek, tehát nem csak a fentiekre kell figyelned, de fontos az is, hogy a pár is a megfelelő pillanatban legyen megörökítve és ezen együttálláshoz bizony sok kép kell. Nem azt akarom ezzel mondani, hogy sokból talán lesz pár jó, hanem azt, hogy eleve kénytelen vagy biztosra menni ha jó munkát akarsz végezni és mivel ebből a szakmából nem igazán lehet meggazdagodni ha valaki tisztességesen és felelősségteljesen űzi, nem nagyon van (nem kellene hogy legyen) olyan aki nem akar jó munkát végezni és aztán átadni.

Az egész arról szól, hogy amikor két ember összeköti az életét ott valami varázslat van a levegőben és ha erről nem a megfelelő emlékeket kapják, az sokat ronthat az esküvő későbbi megítélésén, megismételni pedig nem lehet, ez pedig felelősséget szül.

Ekkora adattömeget önmagában kezelni is időigényes (20-30MB-os 20MP felbontású digitális negatívokról beszélünk, egy átlagos PC akár percekig tölt, mire megnyitja az adott szoftver), ha pedig valóban minőségi szelekciónak veted alá, az legalább két-háromszori végiglapozást igényel még mielőtt bármi mást csinálnál a képekkel. A szelekció után marad 300-800 képed attól függően, hogy mennyire szigorúan álltál hozzá, milyenek körülmények között fotóztál illetve mik a veled szemben támasztott elvárások.

Bár az utómunka 99,9%-ban nem a köznyelvben használt "photoshoppolást" jelenti, hiszen esküvői fotók esetében a szó szoros értelmében vett retus (így tehát bőrlágyítás, kósza bőrhibák, elkandikáló hajszálak eltávolítása, erre igyekszünk már a helyszínen figyelni) ritkán szükséges. A saját képi világ, a színek, az utólagos korrekciók mint (elvégre nem igazán született még meg az a fotográfus aki minden esetben fejből elsőre jól exponál és minden jelen lévő hibát észrevesz, pláne egy olyan gyorsan változó közegben mint egy esküvő) megteremtése nagyon sok időt visz el (elvégre, ezen a szinten már nem csak magáért a fotózásért fizet a megrendelő, hanem azért is, hogy a fotókat végül abban a "köntösben" kapja kézbe, amit a weboldalon és a referenciaanyagokban látott). Ha valakinek nem fontos, hogy olyan képeket kapjon amilyeneket az adott fotográfus elkészít, akkor megbízhat bárkit aki a lagzi végén egy DVD-n átadja a nyers képeket a párnak, nem is fog ennyi pénzt elkérni az illető. A késztermék előállítása pedig az egyedi, nyomtatott felületű DVD lemez felületének megtervezése és lemezre nyomtatása, a borító megtervezése és nyomdai úton történő előállít(tat)ása, majd pedig a fotókönyvek (ha kért ilyet a pár) grafikai tervezése és megrendelése a készítő cégtől, szintén elég húzós időben, főleg ha a pár egy kicsit válogatósabb és az elsőre elkészített könyvben még módosításokat is kér.

Az elismerést köszönöm, jól esik ilyesmit olvasni, néhányszor előfordult, hogy az ilyen mondatok és hozzászólások miatt nem adtam fel, pedig néha tényleg nem könnyű. :R

Egy közepes esküvő ára valahol 1,5-2M Ft között mozog, ha szépen mindent összeszámol az ember, ennek egy főállású esküvői fotográfus kb. 10%-át kéri el innentől pedig szerintem egyáltalán nem mondhatjuk luxus szolgáltatásnak ezt a dolgot (persze vannak kirívó esetek, pályakezdők akik először dolgoznak ezért valamivel olcsóbbak és nagy nevű kiváló nemzetközi szinten is elismert fotósok akik a többszörösét kérik). Alapvetően azt kell eldönteni mindenkinek, hogy fontosak-e számára annyira az esküvői fotói, hogy erre rászánja ezt az összeget, vagy inkább meghív néhány olyan embert a rokonságból akivel rosszabb esetben még csak nem is találkozott eddigi élete során, vagy esetleg egy komolyabb zenekarra költi a pénzt, mert neki az a fontos, vagy mindkettőt megengedheti magának. A főállású eskifotósok célközönsége az a szerencsére egyre bővülő réteg, aki nem csak tud, de hajlandó is áldozni erre a dologra, emellett pedig egyáltalán nem gondolom elvetendőnek, hogy valaki ezt főállásban csinálja és tisztes megélhetésként gondoljon rá. Én most pontosan erre készülök. :)

szerk.: Ez b@romi hosszú lett, elnézést kérek érte. :R

[ Szerkesztve ]

Deutsch Richárd Fotográfia - https://www.riccio.hu/ / https://instagr.am/deutsch.richard/

(#10) Dany007 válasza Sir Riccio (#9) üzenetére


Dany007
veterán

Én köszönöm a kimerítő választ. :R
Már tudom mire nem gondoltam az imént. Egyrészt elfelejtettem hogy ti is "nagyméretű" fájlokkal dolgoztok. Azért ez már önmagában is sok időt vesz el. Plusz nem gondoltam erre a "vaktában, tutira megyek" fotózásra sem. Ebből adódóan a válogatás még több időt vesz el. De így már érthető ez is. Nem sok esküvőn voltam így elsőre nem ugrottak be ezek a lehetőségek.

Igazából az ár is rendben - ahogy én is írtam - ha ma már tényleg ilyen 1,5-2 millió körül mennek az esküvők. Úgy az a 80k még az 5%-át is alig teszi ki. Ami így már teljesen reális.

Egyvalamivel vitáznék mindössze. Hogy ebből és kizárólag ebből meg lehet-e élni.
Amikor kialakítod a saját áradat akkor nyilván figyelembe kell venned, hogy egy évben hány ilyen munkát tudsz megcsípni. Mert írtad, hogy mi mennyibe kerül. Ami nyilvánvaló hogy sok. De csak annak fényében szabad elkezdeni / elvállalni hogyha meg is éri. Nem lehet 1-2 esküvőn visszatermelni a munkaeszközök árát. Tehát igazából teljesen mindegy mennyibe kerül a felszerelés és mennyi a többi költség, attól függ mennyi munkád van egy hónapban / évben és abból lehet kalkulálni hogy megéri-e.
Nekünk is van a cégnél egy 25M+áfás digitális nagy nyomtatónk de az árakkal nem szállhatunk el mert a kutya se jönne hozzánk. Ez egy olyan befektetés volt annak idején ami az aktuális munkákkal számolva 6-10 év alatt hozza vissza az árát és majd csak utána termel tisztán profitot. De nekünk hiába van kevesebb munkák, hiába fizetnek kevesebbet ugyanazért az emberek attól még nem emelhetjük fel az árat mert még kevesebben lesznek. Így nem 6 év alatt hozza vissza az árát a gép, hanem mondjuk 10. (most persze csak hasra ütök)
Tehát értem én, hogy drága befektetés ez a szakma de mérlegelni kell hogy megéri-e? Ha pedig nem akkor nem szabad csinálni. Az árakkal pedig nem tudsz sajnos mit kezdeni. Én is észreveszem nálunk, hogy a konkurens cégek egymás alá licitálgatnak.... Egyre lejjebb tornászva az alapárat. Aminek köszönhetően lassan már mi is ott tartunk, hogy azért dolgozunk hogy dolgozhassunk kicsit, mert így profit alig marad.
Ugye jön az ügyfél a nagy melóval... És aszondja hogy a szomszéd 1000ft /m2-rel olcsóbban megcsinálja... Mit tudsz tenni? Alámész mert kell a meló, kell a pénz... Következőnek már ennyivel olcsóbban megy a másikhoz. Akkor az is alá megy mert neki is kell a meló... és így tovább és így tovább. És a végén szépen odajutunk hogy a semmiért fogunk dolgozni...

Szóval az árakkal nem igazán tudsz / tudunk mit kezdeni. Nem érdemes a béka segge alá menni, de azt is be kell látni ha az emberek nem tudják kifizetni akkor nem tudják.
Meg persze itt is hatalmas különbség van a Pest és vidék között. Gondolom én.
Szóval hogy kizárólag ebből megélni azt nem tudom megy-e. Én nem merném bevállalni bár nem ismerem a piacot ezzel kapcsolatban. Hiszen ha - ahogy írtad - van 20 esküvő egy évben, akkor az kb 3 hetente egy. Amire elmegy durván még egy talán két hétnyi meló. Tehát van egy szabad heted (minden harmadik hét), amikor fotózhatsz mást, másoknak. Termékfotó, rendezvényfotózás stb... Én így vegyítve tudnám elképzelni hogy biztosan meglehessen élni belőle. Mert mivan akkor ha xy évre csak 10-15 esküvő jut? Ugye konkurencia is termelődik folyamatosan, manapság egyre divatosabb a fotózás. Aminek nagy rész gyenge munka, de a sokból akkor is több profi lesz mint régen a kevésből.

Feladni pedig tényleg nem szabad! Tényleg jók a képeid. Legalábbis én ámultam páron. Félszakmai szemmel nézve is. Én ugyan csak fotóretusálással, grafikai tervezéssel és kivitelezéssel foglalkozom itt a cégnél, tehát a fotózáshoz magához nem értek. De egyfajta szakmai szemmel tudom nézni. És persze szubjektívvel is. Nem véletlen hogy a múltkor ahhoz híres magyar fotóshoz hasonlítottam a képedet akinek akkor épp a kiállítását csináltuk. (de olyan híres, hogy most a neve se jut eszembe :D de tényleg híres, a Nasa is átvette több képét, nemzetközi kiállítások stb)

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.