2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Megbízható? Nem? Hogyan derítsem ki?

Írta: | Kulcsszavak: online vásárlás . webshop . megbízhatóság

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Gyakran felmerülő téma - itt a fórumon is és persze a magánéletben is: melyik webshop megbízható?

Nos, aligha hiszem, hogy bárki is tudna 100%-osan jó választ adni, de van néhány apróság, amit mindenki meg tud tenni, akinek van hozzáférése az Internethez.

Talos Reputation Center

Én mindig itt kezdek, amit figyelek, az a jobb oldali oszlopban található "Web Reputation": ha favorable, az pozitív jelzés, de nem rohanok azonnal a vizsgált webshopba, még pár lépésen túl kell jutnia a delikvensnek.

Domaintools Whois

Whois ugyan van a Talos oldalán is, de nem mindig ad annyi információt, ami valójában elérhető az adott domainről, ezért a Domaintools-nál szoktam lekérdezni a részletesebb információkat (Linux whois kb. ugyanazt az információt adja - de mi van, ha éppen nem Linux előtt ülök?). Itt azt figyelem, mennyire régi a bejegyzett domain és hány változtatás volt az IP History-ban. Kevés változtatás régi domainen - ezek a pozitív jelek számomra.

Google

Egyszerre gyűlöljük és szeretjük, de kiváló információ forrás. Csak beírjuk a kereső mezőbe a webshop (vagy akár igazi shop) nevét és máris kapjuk az összegzett véleményeket, amiket aztán részletesen is megnézhetünk. Minél több a vélemény, annál pontosabb lesz a kép.

Nemzeti Cégtár

Magyar webshop esetén - ha ki tudjuk deríteni a mögötte álló cég nevét - ingyen is sok releváns információ kapható, ami szintén utalhat a megbízhatóságra, mi több, a Cégtár is jelzi, ha javasolja a bizniszt.

Árukereső

Általában itt fejezem be a keresést. Ha a webshop itt hirdet, esély van rá, hogy lesznek vélemények is az üzletről mind az Árukeresőtől, mind a korábbi vásárlóktól.

Megállapítható-e a fenti keresések segítségével, hogy egy webshop megbízható-e? 100%-osan továbbra sem, de jó indikátorokat kaphatunk róla. Az is megeshet, hogy egy adott webshop éppen tulajt vált és pozitív/negatív irányba változik a hozzáállása, de ennek nyilván csak később lesz látható hatása.
Azt hiszem azonban, hogy saját kockázatainkat nagy mértékben tudjuk csökkenteni, ha néhány apró lépést megteszünk és ezek legfeljebb néhány percünkbe kerülnek csak.

Ha van bármi más, amit használtok, dobjátok be kommentbe.

(A nagyon triviális jeleket, mint HTTPS kapcsolat online fizetéskor egy böngésző riasztás nélküli oldalon, nem említem meg, ez az alap, amiről indulunk.)

Hozzászólások

(#1) icemad


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Szia. Nagyon jó cikk lett, elmentettem. Én még a Trustpilot oldalt szoktam használni, nem tudom, azt ismered e.

(#2) sh4d0w válasza icemad (#1) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ismerem, nem magyar webshopokat gyakran csekkolok ott. Köszi a tippet.

https://www.coreinfinity.tech

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.