2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Linux Mint

Írta: | Kulcsszavak: linux . mint . ubuntu . debian . bemutató

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Ubuntu-derivatíva, jelenleg a 16-os verziónál tart, ami az Ubuntu 13.10-re épül. Létezik LTS kiadás is (az Ubuntu mintájára), ezt 13-as verziószám alatt lehet megtalálni.

Miért is jó nekem a Mint Ubuntu helyett?

Van néhány felfogásbeli különbség a két rendszer között. Jelen pillanatban az Ubuntu már nagyon szeretné eltartani magát, így a kezelőfelületét egyre inkább olyanra alakítják, ami egyre könnyebbé és könnyebbé teszi a supportosok munkáját. A Linux Mintnél nincs ilyen cél, nem próbálják korlátok közé terelni a felhasználókat a kezelőfelületet illetően. Az Ubuntu mögött egy cég áll, amelyet be lehet perelni bizonyos codecek használatáért, ezért kell külön utólag telepíteni a restricted-extras csomagot. Linux Mint esetén a DVD-s telepítőt választva a rendszerrel együtt felkerülnek a codecek. Ubuntuhoz azonnal kiadják a frissítéseket, amint azok elkészülnek, Mintnél előbb letesztelik, hogy nem ront-e a felhasználói élményen (stabilitás, erőforrás-igény, stabilitás stb.).

Najó, értem én, hogy szerinted ez nekem jó lesz, de biztosan menni fog a gépemen?

Hamarosan kiderül. Rendszerkövetelmények:

x86-os CPU (64 bites rendszerhez 64 bites CPU kell)
512 MB RAM (kényelmes használathoz inkább 1 GB)
5 GB SSD/HHD/HDD (inkább több, kényelmes használathoz minimum 15 GB ajánlott)
800x600-as felbontást támogató VGA (ajánlott DX9-es kártya, ha komfortérzet is kell)
optikai meghajtó, vagy USB port

Fasza gyerek vagy, feljöttem a Linux Mint honlapjára és 8 különböző kiadás van, nem számítva a 32/64 bit különbséget! Melyik kell nekem?

Ez attól függ, mennyire számít a kényelem, a stabilitás, mennyi erőforrás áll rendelkezésedre a dobozban a lábadnál. Lássuk csak:

Cinnamon - ez igényli a legtöbb memóriát, viszont ez a legkényelmesebb és legszebb is (szerintem). Klasszikus "Start menü" elrendezés, hardveresen meghajtott felülettel. GNOME 3 fork a felület.
Cinnamon no codecs - mint az előző, csak itt a proprietary cuccokat külön kell felrakni - olyan helyekre való, ahol a codecek engedély nélküli használata törvényileg/házirendileg kockázatos.
Cinnamon OEM - ez elsősorban olyan szervezeteknek ajánlott, akik szeretnék előtelepíteni a Mintet számítógépekre.
MATE - GNOME 2 fork felület. Elrendezésében nem különbözik a Cinnamontól, némileg kevesebb erőforrással is beéri, cserébe csak majdnem olyan kényelmes.
MATE no codecs - lásd Cinnamon no codecs.
MATE OEM - lásd Cinnamon OEM.
KDE - KDE4 felülettel ellátott Mint. Ha Windows-osabb felület az igény, akkor ez megfelelő, viszont erőforrás-igényben nagyjából ugyanott van, mint a Cinnamon.
Xfce - relatíve alacsony erőforrás-igényű grafikus felület, ha kevés a memória a PC-ben, de legalább 512 MB, akkor hasznos lehet. Cserébe fapad.

Linux Mint Debian - Debian testingen alapuló Mint. Míg a fentieket félévente adják ki és nem javasolt a kiadások közötti upgrade, addig az LMDE-t egyszer kell telepíteni és utána folyamatosan frissül. Gyorsabb, mint az Ubuntu-alapú kiadások, ugyanakkor mélyebb rendszerismeret kell hozzá, kezdőknek nem ajánlott! A fenti kiadások Ubuntu-kompatibilisek, ez a rendszer ellenben a Debiannal kompatibilis.

Most akkor ezek mind különböző Linuxok?

A grafikus környezet meghatároz egy bizonyos szoftverkészletet, de ettől még a Linux Mint az marad, ami. A Mint attól Mint, hogy vannak bizonyos olyan jellemző szoftverei (mintupdate, mintwelcome stb.), amelyek egyedivé teszik a rendszert. Nem a grafikus környezet határozza meg a rendszert, hanem az egyedi jellemzői.

Hmm... az All versions linken látok egyetlen olyat, hogy "Long term support release (LTS), supported until April 2017." Emmicsoda?

Ez jelen pillanatban az egyetlen olyan Mint, amely hosszú támogatással rendelkezik. A 13-as kiadásnál láthatod ezt, de a 17-es is ilyen lesz. Mivel a frissítések nagy része az Ubuntu repository-kból jön, a 13-ashoz és a tavasszal érkező 17-eshez is sokáig, 5 évig jönnek majd frissítések. Sajnálatos módon a Mint LTS-ek között sem lehet upgrade-elni, tehát ha most a 13-ast használod és be akarod vetni a 17-est, akkor majd a 13-as helyére kell telepítened lemezről, vagy USB-ről, mintha tiszta telepítést csinálnál.

Najó, de most akkor a legfrissebbet, vagy a 13-ast használjam?

Ez sokmindentől függ. Ha fontos a stabilitás és nincs szükséged a legújabb képességekre, akkor a 13-as biztosan jó választás - én is azt használom. Ha kísérletezőbb kedvű vagy, nem prioritás a stabilan működő programok megléte, vagy éppen csak a legújabb kiadás támogatja valamelyik hardvered, akkor a 16-os lesz a barátod - de csak 9 hónapig, ugyanis a köztes kiadások addig támogatottak. A 16-os mellett szól még az is, hogy a telepítője már lehetővé teszi a teljes lemeztitkosítást is - a 13-asban ilyen még nincs.

Okés, felcsigázál, barátom, láthatnám is képekben, mit tud a 16-os verzija?

Persze, itt megnézheted a legújabb kiadásról a képeket és oda is van írva, mivel tud többet az előző kiadásnál. Letölteni innen tudod.

Hozzászólások

(#1) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Nagyon jó rendszer, ezt használom desktopnak laptopon és asztali gépen is. Gyors és stabil, viszont nagyon sok az új dolog benne, ami miatt kényelmes.
Nem fagy mint a buguntu.
Én cinnamon-t használok, nem vészes a memória fogyasztása sem. 800MB-al elvan egy alap telepítés.
Szóval különösen ajánlott. :K

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#2) sh4d0w válasza Speeedfire (#1) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nekem a belakott, dock-kal ellátott rendszer (mi több, conky is van benne) olyan 670 MB körül fogyaszt. Hamarosan lesz screenshot is, mert nevezni akarom a desktop versenyre.

https://www.coreinfinity.tech

(#3) Speeedfire válasza sh4d0w (#2) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Cinnamon neked is? Mondjuk az a +130MB nem nagyon zavar a 8GB ram mellett. :)

Jöhet a képernyőkép ide is. :K

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#4) petipetya


petipetya
nagyúr

Remek cikk. :R

Pár év Ubuntu után decemberben én is áttértem a Linux Mint-re, ezen belül is a Cinnamon változatra.

Egyrészt szimpatikus, hogy európai kezek munkája másrészt a kényelem is sokat számít. Alapból benne van minden kodek, így telepítés után ezzel sem megy az idő. A tálca pedig nem csak a helyet foglalja, hanem mindennapi funkciókat tartalmaz (kényelmes itt leválasztani a pendriveot).

Egyszóval nagy megelégedéssel használom. :C

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#5) sh4d0w válasza Speeedfire (#3) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Engem sem zavar a memóriafogyi, van 7 giga :D

https://www.coreinfinity.tech

(#6) bloomberg


bloomberg
tag

Én az xfce verziót használom egy netbookon.

Szinte újjászületett a gép a gyári xp ledarálása után :D

(#7) Speeedfire válasza petipetya (#4) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Az ubi szerintem kiindulásnak nem volt rossz, de a megvalósítás... :O


sh4d0w: Win alatt nem nézted még mennyit eszik? Nálam "ugyan azokkal a szolgáltatásokkal", programokkal közel 4GB-ot zabál a rendszer win 7 alatt. :DDD

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#8) sh4d0w válasza Speeedfire (#7) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nem néztem, mert hidegen hagy. Mint alatt is csak onnan tudom, hogy a conky kiteszi a desktop tetejére és login után feltűnő :) Egyébként nem lehet túl sok, mert Win7-en kikapcsoltam mind a Prefetch-et, mind a Superfetch-et.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#9) D1Rect válasza Speeedfire (#1) üzenetére


D1Rect
félisten

DOTA2 mennyire használható?

(#10) Speeedfire válasza sh4d0w (#8) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Hát ha teljesen lebutítod a rendszert akkor lehet ott is kevés ramot etetni vele. :DDD


D1Rect: Nem próbáltam még, de szerintem teljesen használható hála a steamnek. :))

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.