2024. szeptember 13., péntek

Gyorskeresés

A Crowdstrike-ügy

Írta: | Kulcsszavak: crowdstrike . microsoft . outage

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Itt a portálon egészen biztosan sokan olvasták a két egymást követő hírt, miszerint a Microsoft hibája miatt világméretű kiesés történt több különböző organizáció szolgáltatásaiban, majd ugyanez a Crowdstrike miatt.
Megszokhattuk már a Microsofttól az ilyen-olyan bakikat, amelyek - elsősorban a felhős szolgáltatásoknál - részleges kieséseket szoktak okozni. Új elem, hogy ezúttal egy - a kiberbiztonság területén gyakorlatilag piacvezető cég - bakija is komoly kiesést okozott.
Sajnálatos módon sokan nekiálltak vagdalkozni, mi több, ostobaságokat összehordani az események kapcsán. Járjuk körül a témát együtt, ismerjük meg mélyebben - közben pedig helyére teszem a hülyeségeket is.

CROWDSTRIKE

A cég egy amerikai, kiberbiztonsági fejlesztéseket, megoldásokat és szolgáltató vállalkozás. 2011-ben alapították a céget, az egyik társalapító a McAfee korábbi CTO-ja, George Kurtz. 2013-ban elindították a Falcon platformjukat, ami többek között végpontvédelmet és fenyegetés felderítési szolgáltatásokat nyújtott. 2014-ben segítséget nyújtottak öt kínai katonai hacker elleni vádemelésben az amerikai Igazságügyi Minisztériumnak. 2015-ben a Google több alkalommal is befektetett a cégbe, összesen majdnem félmilliárd dollár értékben. 2017-ben a Crowdstrike értéke elérte az 1 milliárd dollárt, 100 milliós éves bevétellel. 2018 közepére a cég saját állítása szerint elérte a 3 milliárdos értéket és olyan befektetőket vonzott magához, mint a Telstra, vagy a Rackspace. 2020-tól a cég célzatosan vásárolt fel más vállalkozásokat, amelyeknek termékeit aztán integrálta a Falcon platformba. Ezekkel együtt ami ma kiberbiztonsági területen bárkinek eszébe juthat megoldás vagy szolgáltatás, nagy eséllyel a Crowdstrike portfóliójában benne van.
Nyilván az események kapcsán nagyon sok cégről hallottunk, mint kliensekről, de a hírekben szereplők mellé tennék még néhányat: Google, Intel, Amazon, Mercedes-AMG PETRONAS és természetesen az amerikai kormányzat. Világszerte összesen körülbelül 29 ezer ügyfele van mindenféle szektorból, legyen az privát, vagy publikus.

Az 1/10/60 perces szabály

Aki a kiberbiztonsági iparban dolgozik, tisztában van vele, hogy a rendszerekbe való behatolás során az időtényező kritikus: minél előbb felfedni a támadó jelenlétét, elzárni a rendszer többi részétől, majd kirúgni.
A Crowdstrike a saját keretrendszerében ezt úgy fogalmazta meg: átlagosan 1 perc áll rendelkezésre a támadás felfedezésére, 10 perc a megértésére és 60 perc az orvoslásra és a támadás megállítására. Nagyon ambíciózus elképzelés, de nyilván elérhető - megfelelő mennyiségű pénz birtokában.
A Crowdstrike platformja és szolgáltatásai enyhén szólva sem olcsók - cserébe a cég értéke a tegnapi nap folyamán (csütörtökön, tőzsdezáráskor) meghaladta a 83 milliárd dollárt.

Hogyan működik az EDR?

Annak megértéséhez, hogyan működik az EDR, meg kell értenünk a védelmi gyűrűket. Ezek a védelmi gyűrűk biztosítják, hogy az adatok és a funkcionalitás védve legyenek a hibáktól és a rosszindulatú viselkedéstől. Az x86-es CPU-k védett módjában az elmélet 4 különböző védelmi gyűrűt ismer: ring 0-n fut az OS kernele, az 1-es és 2-es gyűrűben az eszközmeghajtók, a 3-asban pedig az alkalmazások. Működésük szerint a 0-s irányból kifelé csökken a szükséges privilégiumszint, ellentétes irányban természetesen értelemszerűen nő. Két egyszerű példa: amikor Windows alatt telepítünk egy bármilyen programot, aminek mondjuk szüksége van a webkamerára, a telepítő elindításakor felugrik egy UAC prompt; jováhagyásunk esetén a programnak biztosítjuk a ring 1-ben futó eszközmeghajtó elérését, ami vissza fog jelezni nekünk a webkamera használatáról. Másik példánk lehet pl. a Firefox: maga a böngésző user oldali része természetesen a ring 3 vendége, de szüksége van a hálózat elérésére, amelynek a meghajtója magasabb privilégiumszinten fut.

A valóságban a szoftveres implementációk nem feltétlenül követik az elméletet, gondoljunk csak a DOS-ra: valós módban nem létezett semmiféle védelem, a memóriamenedzser kivételével minden ring 3-ban futott, míg az OpenVMS mind a 4 gyűrűt használta. Még számos egyéb különböző megoldást lehetne nyomozni, vizsgálni, említeni, de ez az írás nem erről szól, viszont az említése nélkülözhetetlen annak megértéséhez, hogyan tudott ekkora kiesést okozni a Crowdstrike elcseszett frissítése.
Szeretném előre bocsátani: noha az AV és az EDR megoldások nem azonosak - és legfőképpen nem ekvivalensek -, én mégis egyként kezelem őket ebben az írásban, mert a biztonsági gyűrűk szempontjából vizsgálva mindkettő a ring 0-ban fut - megakadályozva bármilyen humán és nonhumán támadót a védelem kikapcsolásában.
Windows alatt a kernel a ring 0-ban fut, ahol a Falcon EDR egy része is. Bármilyen, itt bekövetkező hiba azonnal BSOD-ben végződik.

Lózungok és ostobaságok

Természetesen az eset nem hagyta hidegen a portál olvasóközönségét, de megdöbbentő, hogy egyes vélemények milyen szélsőségekben végződnek.

Előre szeretném leszögezni: a Crowdstrike hibázott, nem is kicsit és meg is fog fizetni érte, mert a piac korrigálni fog, illetve korrigált is, mert a mai napon a cég részvényeinek értéke legalább 10%-ot csökkent, plusz nyilván indulnak kártérítési perek, jókora összegekkel. Valószínűleg elegendő tesztelés nélkül küldték ki a frissítést, noha nehezen elképzelhető, milyen körülmények kellettek ehhez.

A userek egyike sosem hallott még a cégről és valószínűleg a Falconról sem, mivel "sikeresen" scamnek vélte a Crowdstrike-ot. Nyilván az Intel, a Google képtelenek különbséget tenni egy scammer és egy komoly kiberbiztonsági platform között...
Más vélemények azt sugallták, hogy az informatikai rendszerek túlzottan kitettek egy platform felé, ezért ezt a platformot állami irányítás alá kellene vonni. Nem kezdem el ecsetelni, hogy ez mekkora baromság, viszont annyit hozzátennék, hogy a probléma előtt a piac döntött: piacvezető a Falcon (még), igaz, a második helyezett nem sokkal van lemaradva; mire befejeződik az összes per, ez már nem így lesz. Az összekapcsolt rendszerek nagyfokú integrálásáról pedig elsősorban a COVID tehet: amikor mindenki az otthonába kényszerült, meg kellett oldani a munkaerő távoli munkájának mind a sebességét, mind a biztonságát, a felelősséget pedig lehetőség szerint rálőcsölni más(ok)ra.
A harmadik nagy marhaság, amit megemlítenék: valaki szerint az éles rendszerekkel megegyező tesztrendszert kell építeni, akár ÉLES adatokkal feltöltve. Nos, az éles rendszerrel megegyező másolat továbbra is élesnek minősül, továbbá azt sem lehet mondani, hogy modellezi a produktív rendszert, mert a modellezés szabályai szerint a modell csak a főbb tulajdonságaiban egyezik meg az alannyal. Ezen túlmenően éles adatok szerepeltetése nem éles rendszeren GDPR-ba ütközik, akkor is, ha illetéktelenek nem férnek hozzá - hogy ne beszéljünk egy esetleges data breachről...
Biztos vagyok benne, hogy még előkerül 1-2 olyan marhaság, ami ide kívánkozna, de nem célom pellengérre állítani a fentiek elkövetőit, inkább felhívnám a figyelmet arra, hogy az ostoba szélsőség csak ostoba szélsőség, nem pedig konstruktív ötlet vagy javaslat.

Hozzászólások

(#1) Oldman2


Oldman2
veterán
LOGOUT blog

Köszi!
:R

(#2) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Ebben a problémában nem közösségi fórumoknak kell megoldást keresni a megoldást.
Garantáltan beindul az idióta tippelgetésen alapuló okoskodás.

Egy viszont biztos. A frissítést kiadás előtt senki sem ellenőrizte.
Egyetlen fájl törlése elegendő a rendszer újra élesztéshez. De ezt a lécet nem tudja átugrani az átlag felhasználó. Nincs megfelelő jogosultsága és hozzáértése.

Azt gondolom alapvetően meghatározó következményei lesznek ennek az esetnek.
Hatalmas anyagi és nem anyagi károk keletkeztek. Melyik cég felelős és mekkora hányadban.
És mi lesz a kártérítési követelésekkel?!

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#3) sh4d0w válasza Hieronymus (#2) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Nyilvánvalóan nem a helyes frissítés ment ki, viszont az ok sokféle lehet:
- mellényúlt az operátor
- nem tesztelték eleget
- manageri nyomásra ment ki a frissítés az éppen akkor aktuális állapot.

Aligha hiszem, hogy megtudjuk a valódi okot.

https://www.coreinfinity.tech

(#4) Hieronymus válasza sh4d0w (#3) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Ez a probléma másik oldala.

A valódi okot valóban nem fogjuk megtudni. Tippelgetni ugyan lehet, de nem sok értelme van.
Inkább az elgondolkodtató volt minőségbiztosítási rendszere a cégnek. Ha volt, miért nem tartották be az előírásokat.
A minőségbiztosításnak kell megakadályoznia az ehhez hasonló eseteket. Például képtelen mellényúlni az operátor, mert csak a minősített frissítést kapja meg. Illet azonnal elérhetetlenné válik számára, ha valami gyanú merül fel a termékkel kapcsolatban.

A Microsoft képtelen minden lehetséges hardverfelállásban tesztelni a módosításait.
Crowdstrike tevékenysége kizárólag brand gépeken történik. A "sunyi és TSA korlátlanul felelőtlen" cég termékei nem fordulnak elő a megrendelői körében. Sokkal egyszerűbb helyzetben van.
A megrendelői szoftvereit is nagy cégek készítik. Azok sem okoznak problémát általában. De most nem felhasználói szoftver problémája állt a háttérben.

A helyzet tragédiája. Nem lehet azonnal leválni a Crowdstrike szolgáltatásáról. Illetve az eddigi bizalomból az összes többi vállalkozás is veszít, amelyik ebben a szegmensben tevékenykedik.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#5) Peter Kiss válasza Hieronymus (#4) üzenetére


Peter Kiss
őstag
LOGOUT blog

A probléma azokkal a cégekkel van, akik használták ezt, illetve olyan módon ahogyan. Elfogadták, hogy nem lesz beleszólásuk semmibe, amit ez a külsős cég intéz az eszközeiken - ez a valódi felelőtlenség. :U

(#6) forumpista válasza sh4d0w (#3) üzenetére


forumpista
aktív tag

Nem teszteltek eleget: inkabb egyaltalan nem teszteltek.

Amennyire en megertettem itt nem az tortent hogy bizonyos specialis esetekben okozott hibat, hanem kompletten lehalt mindegyik gep amelyik megkapta.

(#7) D55


D55
aktív tag

"Más vélemények azt sugallták, hogy az informatikai rendszerek túlzottan kitettek egy platform felé, ezért ezt a platformot állami irányítás alá kellene vonni."

Bízom benne ez alatt nem arra gondoltál, amiket én mondtam. Ha mégis, akkor tisztázzuk a félreértést: az állam feladata legfeljebb itt az lehet, hogy a szakma által diktált szempontok mentén teremtse meg azt a jogi környezetet, amellyel a lovon való helyes irányban ülés létrejöhet végre az infrastruktúrák működésében kiemelt szereppel bíró termékeket, szolgáltatásokat nyújtó cégek managementjében, avagy garantálhatóvá válik, hogy profitérdekek biztosan ne kényszeríthessenek ki minőséget kompromittáló körülményeket a cégen belüli munkafolyamatok, kapacitások, egyéb szűk keresztmetszetek viszonylatában.

Alsó határokat nyilván húzni kell, hisz néhány fős startupokat vagy nagyon speciális igényeket kiszolgáló kis mikrovállalkozásokat nem szabad mindenféle agyonszabályozással megfojtani (ilyen szempontból pl. a GDPR egyébként egy kifejezett katasztrófa, az európai versenyképesség egyik mai koporsószege), de ekkora jelentős szereplőknél viszont mostmár igen is nagyon szilárd előjogokat kell biztosítani a szakmai szempontok képviselőinek a költségvetés felett igen előszeretettel csőlátásszerűen zsarnokoskodó pénzügyi irányítás felett.

Minden felől hallani erre örökké panaszokat amióta csak az IT úgymond a mainstream üzleti világba integrálódott és úgy gondolom, hogy a tegnapi eset mellett nagyon nem szabad ebből a szempontból sem elmenni, főleg ha a következő bekezdésben idézett hozzászólásod 3. lehetséges magyarázata bukik ki végül az események hátterében álló okként.

#3 "Aligha hiszem, hogy megtudjuk a valódi okot."
Sajnos erre jó esély van, ha rájuk hagyjuk, de inkább ütni kéne ezt a vasat most nagyon, amíg forró és a szakmának egy emberként kéne egy mindennél részletesebb nyilvános vizsgálatot kikövetelnie. A cég szerintem így is a szőnyeg szélére került most, a további nyomásgyakorlás tehát az ügyfelei részéről lendületből lehetséges éppen.

[ Szerkesztve ]

(#8) Johnny001


Johnny001
senior tag

Köszönöm, holnap elolvasom, a tied biztos valóságközelibb!

Üdv.: Zsolt

Bp. XVIII.- Pestszentimre 06309060893

(#9) Hieronymus válasza Peter Kiss (#5) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nincs jó megoldás.
Felveszed Kis-Jakab Pistát felelős szakembernek. Vagy jól végzi a munkáját vagy az összes adatod már közkézen forog. De ezt csak utólag tudod meg, amikor fizetni kellene, hogy visszakapd.

Egy emberre nem lehet bízni a biztonságot. Elütik, meghal, meghülyül, ... A csoport akkor jó megoldás, ha nincs kulcsember. Mert elütik,.... De szükség van legalább egy emberre aki átlátja a helyzetet.

A külső cég bevonása a legjobb megoldás.

Hogy érthető legyen.
A cukrász is megbízik a beszállítóiban. Nem tart tehenet és nem feji meg. Nem készít vajat a tejből. Nem termel búzát és nem őröl lisztet. Persze mindezeket megtehetné. Lehet hogy ért is hozzá. De tortát sütni nem maradna ideje. Pedig ebből élne meg, nem a liszt őrléséből. Az a molnár dolga.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#10) Hieronymus válasza D55 (#7) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"az állam feladata legfeljebb itt az lehet, hogy a szakma által diktált szempontok mentén teremtse meg azt a jogi környezetet, amellyel a lovon való helyes irányban ülés létrejöhet végre az infrastruktúrák működésében kiemelt szereppel bíró termékeket, szolgáltatásokat nyújtó cégek managementjében, avagy garantálhatóvá válik, hogy profitérdekek biztosan ne kényszeríthessenek ki minőséget kompromittáló körülményeket a cégen belüli munkafolyamatok, kapacitások, egyéb szűk keresztmetszetek viszonylatában."

Magyarul is leírnád azt, amit el szeretnél mondni?
Szerintem a KI tőled tanulja a tökéletesen üres szóvirág költeményeket. :DD

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.