2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Intel Core 2 Quad Q8200 tuning

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Konfiguráció

Gigabyte EP45 DS3, Q8200@3.1GHz + AC Freezer Xtreme, GEIL 2x2GB Black Dragon 1066, Sapphire 4830 512MB, 2x500GB WD SATA2, NEC DVD-RW Labelflash, Gigabyte szerver ház, Fujitsu Siemens 22" 1680x1050, Windows Vista 64bit Ultimate SP1.

BEVEZETŐ

Előre bocsátom, nem sportból, vagy pontvadászat céljára overclockoltam a rendszert, hanem azért, mert jelenleg ilyenre volt csak pénzem, ugyanakkor szükségem van a nagyobb teljesítményre. Elsősorban fullHD videók editálására használom a gépet, Photoshop, egyéb editorok, mostanában kicsi 3D (renderrel együtt) és némi játék is előfordul.

Másik amit fontosnak tartok megjegyezni: én nem vagyok szakértő, többen segítettek a PH fórumokon, nélkülük nem biztos, hogy sikerült volna.

Harmadik dolog, bár lehet, ezzel kellett volna kezdenem: az overclock nem játék, simán haza lehet vele vágni a géped és ezesetben várhatóan a garit sem fogod tudni érvényesíttetni... Szóval gondold át és csakis ésszel, ez a Te saját felelősséged!
Különösen arra figyelj oda, hogy a leírásomban mik az eltérések a Te rendszereddel szemben. Pl. az én RAM-jaim gyárilag kifejezetten szeretik a 2.4V-ot, a Te RAM-jaidat ez akár meg is ölheti! Mindig nézz utána a gyártó által megadott feszültség értékeknek és azt használd!

Azért teszem közzé a beállításokat, mert tudom, mennyire nehéz volt nekem is elkezdenem. Alig lehet találni a neten egy normális anyagot, amiből ki lehet indulni. Ha valaki közli is az eredményeit, sokszor úgy félti a beállításokat, amivel elérte őket, mintha legalábbis valami talált kincs lenne. A Q8200 tulajok részéről tanácstalanságot látok a fórumokon, talán az alábbi kis írással sikerül ezen enyhítenem valamit.

Leszögezem, nem írok módszereket a beállításokra, nem írok általánosságokat (ezt megteszik nálam hozzáértőbbek), csakis és kizárólag a saját beállításaimra, eredményeimre támaszkodom. Csak saját tapasztalatokat írok, nem recepteket.

A CÉL

Nem akartam agyonhúzni a procit, kisajtolni belőle az utolsó csepp teljesítményt is, épp ellenkezőleg. Megelégedtem egy 3GHz körüli teljesítménnyel, amivel már normálisan tudok dolgozni, stabilan, anélkül, hogy rettegnem kéne, mikor száll el vmi, mikor hagy cserben a gép.

Több helyen azt írták, a Q8200 nem rendelkezik jó tuning potenciállal a max. 7x szorzó miatt (túl magas FSB-ket kell állítani). Hát nagyot tévedtek. Volt olyan, akinek fesz emelés nélkül vitte a 3GHz-et, a csúcs pedig léggel 3.6GHz volt. Hát mi a jó tuning potenciál, ha nem ez? :D

ELŐKÉSZÜLETEK

Az egész OC azzal kezdődik, hogy "kidobod" az összes gyári ventit, ami a tuningolni kívánt alkatrészeken van és beszerzel kifejezetten tuning hűtőket. Emellett erősen javallott a jó ház szellőzés érdekében 2db házventi telepítése is (12cm-esek, alacsony zajúak). Erről találsz cikkeket, amiket hozzáértő, tapasztalt kollégák írtak, én a magam részéről meg vagyok elégedve a jó öreg alul levegő be, felül meleg levegő ki megoldással. Ezt megspékeltem azzal, hogy az alul behúzott levegő hátul nagy sebességgel távozik egyetlen slot takarólemezének az eltávolításával. A többi meleg levegő felszáll, azt meg a táp feletti venti nyomja ki a házból. Ezekhez a házventikhez Zalmann előlapi kontrollert használok, nagyon bevált.

A procira mindenki a nagy slágert ajánlotta egy Hyper TX2 személyében. Először vonzott az alacsony ára és a viszonylag jó teszteredményei, csakhogy túlságosan sok jelzést láttam a fórumokban miszerint a ventije szét szokott repedni, majd egyszerűen felrobban. Ennyi elég volt ahhoz, hogy mégsem ez legyen a kiszemelt. Arctic Cooler Freezer Xtreme lett a vége és nem bántam meg! 7k körül volt az ára és abszolut felsőkategóriás hűtő minden tekintetben. Igaz, a felfogatást ketten oldottuk meg és kb. másfél óra alatt :D , de ha egyszer fent van a helyén, akkor végzi a dolgát.

Szép darab:

Procihűtő vásárlásnál célszerű figyelembe venni, hogy a hűtőkön procira párhuzamosan elhelyezett ventik a ház oldalára fújják a levegőt, míg a merőlegesek megfelelő irányú behelyezés esetén a RAM-okra (v. megfordítva kifelé a házból). Az AC Xtreme esetében a venti egy egyszerű mozdulattal kiemelhető a hűtőből és könnyedén megfordítható, amennyiben új házhűtési stratégiára váltunk egyszercsak. Tehát szvsz leszögezhető, hogy a procira merőlegesen elhelyezett ventik hatékonyabbak, de mindenképp logikusabb megoldást kínálnak.

Zaj: a gépem bekapcsolásakor figyelnem kell a monitor ledjét, hogy lássam, bekapcsolt-e a rendszer (szerver házam van, nincsenek ledek rajta). Kisvártatva van egy picike pörgés hang, aztán megint semmi. Mintha nem is mennének a ventik (persze mennek). :)
A ház ventik közül az alsót ami befelé fúj kb. 70%-on hajtom, míg a felsőt kb. 40%-on. Kolink 12cm-es hűtők.

BEÁLLÍTÁS:

A beállításoknál lényeges, hogy teljesen alapból indulj. Ha már elállítgattad a BIOS-t, akkor töltsd vissza a default értékeket feltétlenül, majd indíts újra és ezekből indulj el. Erre azért van szükség, mert így ha állítasz egy bizonyos feszültség értéket, akkor az ahhoz szükséges egyéb feszeket a BIOS automatikusan utánaállítja, neked nem kell számolgatni, stb. Viszont ha eredetileg nagyobb érték van állítva (mert próbálkoztál mondjuk), akkor visszafelé ez már nem műxik, tehát lefelé nem állít utána a BIOS rendesen.

EREDMÉNY

TESZT

Prime95-ből a 25.9 build4 64bitessel sokáig próbálkoztam (Vista64 Ultimate-en), ami sajnos állandóan hibaüzenetet dobott, már a teszt első 2-10mp-ében, bármit csináltam vele. Nagyon gyanús volt, hogy bug okozza a jelenséget. Egyrészt azért, mert már alapbeállításokon is ugyanúgy hibázott, másrészt azért, mert minden más teszt tökéletesen lefutott ezen kívül.

Aztán kipróbáltam a 25.8 32bites verziót és megszűntek végre a rémálmok, ez stabil volt. Majd feltettem a 25.9-ből is a 32bites verziót és az is stabilan futott. Egyértelművé vált számomra (bár volt a fórumon, aki még mindig mást állított, mert állítólag Win7 64bit alatt futott neki rendesen), hogy a 64bites verzió, vagy bugos, vagy speciel nálam meghal vmiért, de semmiképpen sem az instabilitást jelzi.

Mivel már végképp kifogytam a türelemből eddigre, nem volt kedvem órákig, napokig futtatni a Prime-t, ezért és egy fórumbeli kolléga tanácsára elővettem az Intel Burn Test nevezetű kis csodát. Erről azt állítják készítői, hogy a Prime 40 órájával felér egy 8 perces tesztje és a fórumokban is csupa szép és jót írnak róla.

Nosza, rögtön csináltam is egy Standard tesztet, 10 körön át, íme:

Majd a sikeren felbuzdulva, a nagyobb stabilitás érdekében emeltem a CPU feszen, a RAM szorzón (így 1080 lett a freki 900-ról) és a RAM feszen is (2.4-ig mehet ennél a RAM-nál nyugodtan, én 2.3-at használtam, ez is elégnek bizonyult):

Így veselkedtem neki a maximum tesztnek IBT-ben, szintén 10 kör erejéig:

FurMark is és 3DMark Vantage is lefutott teljesen (1680x1050):

Mégegyszer írom: a Prime95 64bites változatával már meg sem próbáltam tesztelni a konfigot ezen a beállításon, mivel előzőleg hetekig szenvedtem vele eredménytelenül, úgyhogy le is töröltem. A 32bites verziók stabilak voltak és az IBT maximumon is stabil volt. Úgy gondolom (és még nagyon sokan), ez teljesen kiváltja a Prime-ot, bár egyes kollégáknak a Prime95 min. 8-10 órás, de inkább több napos futtatása az egyedüli és mindenható és semmi más eredményt nem hajlandóak elfogadni. :U

Aki tehát úgy érzi, hogy nem bízik meg ezekben a beállításokban, mert számára csakis a Prime95-el garantált a stabilitás az ne használja a fentieket. Úgy érzem, azért egy jó kiindulási alapnak még ők is tudják használni a fenti írást. A többiek pedig nem fognak csalódni.
Megjegyzendő persze, hogy minden egyes processzor, minden alaplap és minden RAM más és más, tehát vannak eltérések, amiket korrigálni kell a saját rendszeredhez mérten még két teljesen egyformának látszó konfig esetében is.

Többen írták, akik húztak Q8200-at, hogy nem tapasztalnak jelentős gyorsulást 2.9, ill. 3GHz környékén. Hát én tapasztaltam, nem is kicsit! :Y Ha pontokban különösebben feltűnően nem is mérhető, a mindennapi használat során nagyon kellemes.

Remélem, segítettem. :R

Hozzászólások

(#1) vPhis


vPhis
aktív tag

jó írás
de amugy hazavágni csak nagyon extrém esetekben lehet egy gépet OC miatt. ha pedig nem indul akkor általában CMOS reset és újra próbálkozhatunk.

mod: és az elejére írhatnál egy összefoglalót a konfigról
és jó hogy nem TX2-t vettél. sokkal de sokkal jobb a freezer xtremed. TX2-t 4 magra nem ajánlom

[ Szerkesztve ]

(#2) sellerbuyer válasza vPhis (#1) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Köszi. :R

Hát tudod, ha ilyesmiről ír az ember, muszáj odaírni, hogy vigyázzanak vele, meghogy csak saját felelősségre kísérletezgessen mindenki ugye...

Összefoglalót a konfigról? Mire gondolsz pontosan, felsoroltam a konfigot az elején. :F

Igen, ez volt a másik ok a vásárlásnál, hogy négy magra nem ajánlották egyáltalán a TX-et még venti moddal sem, mert kevésnek bizonyult. El sem tudom mondani, mennyire meg vagyok elégedve az Xtreme-el, cirka 7k-ért főnyeremény volt. :C

[ Szerkesztve ]

(#3) vPhis válasza sellerbuyer (#2) üzenetére


vPhis
aktív tag

:W nem láttam a felsorolást pedig ott van :W

"Hát tudod, ha ilyesmiről ír az ember, muszáj odaírni, hogy vigyázzanak vele, meghogy csak saját felelősségre kísérletezgessen mindenki ugye..."
ja hát igen.

"El sem tudom mondani, mennyire meg vagyok elégedve az Xtreme-el, cirka 7k-ért főnyeremény volt."
7k-ért biztos :Y :C

(#4) Gulumaci


Gulumaci
tag

Szerintem a rövidsége ellenére, ez akár rendes írás is lehetne! Sokan olcsó 4 magosként q8200-t vesznek, nekik hasznos lehet, mondjuk alap kontra tuning órajel winrar-ban, everest-ben, stb. Ott az írásban említett 2,9-3,0 GHz kérdést is belevehetnéd a tsztbe. Persze, ha időd és energiád engedi. :R Én szívesen olvasnám. :K

Teljes körű pc szervíz, igény szerint, Valóban olcsón. 0630-547-7126 Kispesten és Vecsésen ingyenes kiszállással!

(#5) sellerbuyer válasza Gulumaci (#4) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Köszi az ötletet, de ahogy írtam is, nem vagyok overclocker, nem nagyon szándékoztam elmélyülni annyira a témában, hogy ezzel huzamosabb ideig foglalkozzam. Megelégszem azzal, hogy van egy stabil, megfelelő teljesítményű OC konfigom, amivel tudok dolgozni, nem nagyon van időm, energiám tesztelgetni a különböző beállításokat. :R

Én is azt tapasztaltam, hogy sokan megelégszenek az olcsóbb 4 magos megoldásokkal. Szerintem joggal, ha azt vesszük, milyen jó kis proci ez a Q8200 is az alacsony szorzója ellenére. :R

Köszi mégegyszer a bíztató szavakat! Talán egyszer összeszedem magam, vagy esetleg más, kísérlezető kolléga megírja ezeket és össze lehet majd a cikkeket linkelni... :R

(#6) Puma K


Puma K
veterán

Jó kis tömör teszt, lényegre törő idiótaságoktól mentes írás :R

Én most azon filozok hogy váltsak-e vagy sem... Van egy E8400-zam amit használtan vettem direkt hogy tuningos példány legyen a tulaj 4.2Ghz-cen járatta 8x525-tön (max 55fok volt CoolerMaster Hyper 212-vel). A proci FPO száma alapján pedig megy akár 4.7Ghz-cen 1.4v-on 49fokosan tehát lazán megy 4Ghz felett (lásd log out bemutatkozásomban szereplő további linkek) Mivel "csak" 2 magja van ezért hosszú távon lehet a hajamra kenhetem ezt a jó kis tuning potenciált ha a jövőben a programok/játékok többsége a magok számára megy rá (persze nem el hanyagolandó az órajel sem) Nem vagyok egy nagy tuning mester, meg nem is szeretek feszültségeket állítani így most is csak az Asus féle EPU-t használom amivel ha Windowsban 1.1Ghz-cen megy 0.846v-on, de ha kell a teljesítmény akkor 3.5Ghz-cen megy 1.088v-on megy. Nekem ugyan egy CoolerMaster Hyper 212-es hűtőm van ami nem kicsi darab de a tiedhez képest kb 1/3 akkora. Szóval ha szert tennék egy ilyen Q8200-ra és minimum 3Ghz-cen akarom járatni akkor nem tudom milyen meleg lenne mert most így az enyém 3.5-ön 2.5 órás GTA IV alatt max 45 fok volt. Házamban 3db 12 cm-es venti van, 1 elöl ami a vinyókat is hűti és szívja a levegőt kintről a házba, 1 hátul a procinál ami kiszívja a levegőt a házból és egy a proci fölött ami szintén szívja a levegőt a házból. Szóval nem tudom... filozok rajta eléggé... :U

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#7) sellerbuyer válasza Puma K (#6) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Köszi az elismerő szavakat. :R

A Q8200-as és hűtés tekintetében csak a saját tapasztalataimat tudom írni és max. azt, amit amúgyis el tudsz olvasni a neten (előzőleg én is ezekből tájékozódtam). A jelenlegi AC Cooler Xtreme hűtőmmel nem csak a jó hatásfok miatt vagyok elégedett, hanem egy másik fontos tényező is befolyásolt, amikor ezt vettem: a zaj. Pontosabban annak a nem léte.

Szerver házam van, bazinagy, bazimagas. 2db 12cm-es Kolink hűti a klasszikus, alul hideg beszív, felül meleg kifúj felállásban. Emellett jelenleg 4830-as ATi kártya csendes ventis hűtéssel (4870 volt és vissza is fogok rá térni hamarosan, de annak is csendes hűtése lesz) és az AC Extreme van, meg persze a táp nagyobbacska ventije (550-es Chieftec). Tervezek még RAM hűtést, mivel 2.4V-on járó RAM-jaim vannak és jelenleg csak az egyik Kolink levegője hűti őket valamennyire. Azokra szintén AC halk ventiket tervezek, de ezt majd még meglátom...állítólag semmi hangjuk nincs, netes tapasztalatok alapján. Ja igen, egy Zalmann 5.25-ös potis vezérlővel szabályozom a két Kolinket, minden más automatikusan szabályozott.

Namost a helyzet a zaj terén kb. úgy áll, hogy amikor reggel bekapcsolom a gépet, tulajdonképpen meg kell várnom a monitor lednek az átváltását kékre sárgáról, merthogy a szerver házon nem vezettem ki visszajelzőt, hang alapján pedig fogalmam nincs, hogy bekapcsolt-e a gép, ugyanis semmi hang nincs. Bekapcsolás után pár másodpercel, ha nagyon figyelek, akkor egy minimális, nagyon halk, pici venti felpörgés hangot azért hallani, de ennyi.

Játék közben nagyon bedurvul a zaj helyzet :) Akkor talán már halk ventisuhogást hallani lehet, de ha erősebben suttognánk mellette, akkor már nem is lehetne hallani. :U

Szóval zaj terén el vagyok kényeztetve szerencsére. :D

A nagy tuningosok nem ajánlják az alacsony szorzó miatt ezt a procit, magam részéről abszolut nem tudok velük egyet érteni, már csak az ár/teljesítmény viszonylata miatt sem. Lehet, hogy a 9xxx-es szériából már ott tartanak árban a procik és ma már érdemesebb talán abból vásárolni (nem tudom, mostanában nem néztem utána), de amikor én vettem, max. a Q6600 volt ebben az árban alternatíva, elavult procit pedig élből nem akartam venni, plusz számla is kellett, így boltban kellett vásárolnom.

Érdemes ennek a procinak a tuningjával kapcsolatosan szétnézni a neten, nagyon szép eredményeket lehet találni léggel is. Az biztos, hogy a hűtő terén nem szabad spórolni, én ezt a frankó hűtőt (nagyon sokáig nézelődtem, hogy mit kellene venni, egy komoly megfontolás eredménye volt) 7k környékén vettem meg boltban, szóval azt gondolom, hogy ennyit nem vészes rászánni a biztonságra.

Miután rászenvedtük nagy nehezen az alaplapra, már tette a dolgát. Kezdetben olykor nagy teljesítményen morgó hangot adott, erről többen be is számoltak, de mostanra ez teljesen eltűnt, szerintem berezegte magát a helyére, kiegyensúlyozódhatott, ilyesmi.

(#8) kpal


kpal
veterán

Nagyon meg tetszet ez a q8200 és egész jol tuningolható a 3Ghz-en ez a proci bőven elég lesz 2-3 évig ugyis a több mag a lényeg.Lehet majd llecserélem én egy ilyenre a VT hiány annyira nem is érdekel.

(#9) Marci79


Marci79
aktív tag

Tisztelet a teszt miatt!! :C
Én most szemezek egy Q8200-essel. Ezekszerint jólessz az nekem. Még sokáig. :R

(#10) Intel q8200 válasza Marci79 (#9) üzenetére


Intel q8200
senior tag

Nekem egy Gigabyte ep43-es3g-vel gyári hűtéssel sima szorzó állítással, illetve a memória órajelének állításával megy hibátlanul 2,9ghz-en.

iPhone 14 pro

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.