2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

PlayNow™ plus – a kezelőfelületről

Írta: | Kulcsszavak: seblog

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Az előző bejegyzésben arról írtam, hogy a Sony Ericsson és a T-Mobile hazánkban is bevezette a PlayNow™ plus szolgáltatást, melynek segítségével legálisan, közvetlenül a mobiltelefonra tölthetjük le kedvenc zeneszámainkat, vagy épp számunkra ismeretlen előadók dalait - feltéve, hogy a birtokunkban van egy, a jelenleg támogatott három készülékből (Sony Ericsson W595, W705, W995).

Ezúttal az alkalmazás kezelhetőségéről, felhasználói interfészéről ejtenék pár szót. Miközben a W995, a Walkman kategória jelenlegi csúcskészülékének gombjait nyomogatom, azon tűnődöm, hogy ez lényegesen eltér egy telefonteszttől, hiszen nem a mobil menürendszere, kamerájának felbontása, vagy a benne lévő memóriakártya mérete a lényeg — bár ez utolsó a tárolható dalok száma szempontjából fontos — hanem az, hogy mennyivel másképp nézne ki egy zenelejátszásról szóló cikk 5, 10, vagy 20 évvel ezelőtt. Két évtizede a szalagos Walkman, a 90-es években a discman, míg az ezredforduló után az mp3 lejátszók tették lehetővé azt, hogy bárhol, bármikor zenét hallgassunk. Miközben a főmenüben, a bal felső sarokban elhelyezkedő kis narancssárga play gombra kattintok — a kis ikon nem tükrözi azt a több milliós adatbázist, ami mögötte rejlik — eszembe jut, hogy ezeken az eszközökön hogyan zajlott egy másik előadónak a kiválasztása: stop gomb, kazetta/CD kivesz, tokba gyengéden, hogy ne sérüljön elhelyez, majd másik tokból kivenni, walkmanfedél lezár, play… Az mp3 lejátszók ennél lényegesen gyorsabban juttatnak hozzá a zeneélményhez, ám itt a tartalom feltöltése jelenti a macerát: honnan is szerezzük be, le kell menteni a számítógépre, utána feltölteni a kütyüre. Ehhez képest a PlayNow plus egy huszáros vágással megoldja ezeket a problémákat: megkeresem, letöltöm, ha megunom, azonnal letörlöm. Az első indítás körülbelül hat másodpercet vesz igénybe, ilyenkor el kell fogadni a felhasználói szerződést, illetve fontos, hogy az internetkapcsolat engedélyezésénél a „mindig” opciót válasszuk. Utána viszont a program a háttérben permanensen fut, tehát egy szempillantás alatt elővarázsolható a „zeneláda”.

A betűtípus és maga a menürendszer pont úgy néz ki, mint a készülékeken futó multimédiás menü. A menü könnyen áttekinthető: narancssárgába hajló fekete színátmenet, gyakorlatilag minden zavaró elemet nélkülöz, a színből viszont egyértelmű, hogy ez egy Walkman funkció. A lényeges rész viszont csak most jön, nézzük sorban a menürendszer elemeit:


Keresés: ha belépünk a PlayNow plus-ba, egyből itt találjuk magunkat

Keresés: funkciója teljesen egyértelmű: előadóra, albumra, számcímre (azaz nagyjából akármire) kereshetünk, a találatokat pedig a felsoroltak szerint tagolja a szoftver, ha több találatot kapunk, akkor mindegyik megjelenik. Akkor is jók vagyunk, ha szórészletet írunk be, ha pedig megkaptuk a találatokat, haladhatunk lefelé, dönthetünk: előadó, album, egy konkrét szám. Az előadó teljes diszkográfiáját nem tudjuk egy mozdulattal letölteni, az albumokat viszont természetesen egy kattintással lehúzhatjuk egyben, így néhány kattintással kedvenc zenészünk valamennyi elérhető albumát a mobilunkon hordhatjuk. Gondoltam, próbára teszem az adatbázist, hiszen evidens, hogy az ABBA, Michael Jackson, Madonna, vagy Rihanna szinte valamennyi száma megtalálható, nem számolva a remixek, feldolgozások sokaságát. De mi a helyzet mondjuk a Kispállal? Vagy a Kistehén tánczenekarral? Vagy Palya Beával? Nos, az eredményt nem árulom el, mindenki járjon utána, de engem is meglepett a bőséges kínálat!


Az eredmény: előadó, album és konkrét számok, amelyek nevében szerepel a keresett név, vagy akár csak a bevitt szó töredéke is

Hírek: ez a menüpont kilenc friss hírt ad a zene, pontosabban a zenészek világából. A pletykáktól a sztárhíreken át az új albumok megjelenéséig sok mindent az arcunkba tol a PlayNow™ Plus. Az olvasáson kívül rendkívül hasznos funkció, hogy utóbbi esetben, egy új album bejelentésekor természetesen nem kell átugornunk a keresés menübe, hanem a hír közé ágyazott linkre kattintva egy gomb megnyomásával le is tölthetjük a szóban forgó albumot. A hírek között az oldalra navigáló gombokkal válogathatunk abban, hogy a kilenc aktualitás közül épp most melyiket olvassuk, a kijelző felső részében található négyszögletes ikonok segítenek tájékozódni.

Felfedezés: TrackID toplisták (azon számok, amikre a legtöbben kerestek rá), ezek közül van globális és magyar előadókra vonatkozó lista is, így bármikor láthatjuk, hogy mely külföldi, illetve hazai előadók számai a legnépszerűbbek a keresők között. A Felfedezés következő almenüpontjában az új toplisták és az új előadók böngészhetők: előbbi stílus — pop, rock dance, R&B/rap, illetve alternatív — alapján mutatja meg, hogy mely zenei ízlés kedvelői mely számokat töltötték le a leggyakrabban, míg utóbbi a PlayNow™ plus adatbázisába frissen felkerült előadókhoz kapcsolódó híreket mutatja meg és természetesen itt egyből le is tölthetjük a zenészhez kapcsolódó friss albumot. A kedvenc előadók és a kedvenc album a magyarországi felhasználók által preferált bandákat és dalokat foglalja össze.


Felfedezés: nézzük csak, ki is került fel mostanság!

Ismerősök: social-networking, ismerőseinket és a hasonló zenei ízléssel rendelkező emberkéket is felvehetjük a listánkra, hogy aztán megosszuk velük az új számokról, albumokról alkotott véleményünket. Ahhoz, hogy használni tudjuk, mindenek előtt létre kell hoznunk egy profilt. Nevünk megadása után egy képet kell választanunk, amely legjobban kifejezi egyéniségünket, majd regisztráció után a készülék elkezdi figyelni, hogy milyen zenéket hallgatunk, ez alapján kínál fel zenetársakat, akiknek aztán üzeneteket és számokat is küldhetünk. Természetesen azoknak is küldhetünk dalokat, akik eltérő zenei ízléssel rendelkeznek, a lényeg, hogy legyenek regisztrálva és alakítsák ki profiljukat.


Profil: egy kis (zenei) önarckép

Letöltések: itt az épp töltés alatt álló számok listáját láthatjuk. Látványos menü, hiszen nyomon követhető a letöltés aktuális állapota, ahogy pörögnek az adott szám letöltési státuszára vonatkozó százalékok. Ugyanitt megoldható, ha valamit véletlenül kezdtünk el letölteni, ám törölni szeretnénk — egy gombnyomással leállítható, illetve törölhető a letöltés. A letöltés sebessége persze a hálózati lefedettségtől is függ: a 3G-s területeken szinte a szó szoros értelmében követhetetlen sebességgel jönnek a számok. Mérettől függően akár 10 másodperc alatt is lezúzhatunk egy számot, de egy teljes albumra sem kell 1-3 percnél többet várni. Ahol csak az EDGE elérhető, természetesen lassabb sebességgel töltődnek le a számok, de itt sem kell malmozni: egy szám pár perc alatt ér le.

Beállítások: a legutolsó menüpontban alap dolgokat állíthatunk be: nyelvet, a letöltendő zeneminőséget, illetve megnézhetjük az előfizetés állapotát, információt kaphatunk a használatról és a PlayNow plusról. Természetesen magyar beállítással használtuk a készüléket, de aki épp nyelvet tanul, annak hasznos segítség lehet a más nyelvű elnevezések memorizálásához egy más beállítás. A zeneminőségnél két opció között választhatunk: vagy a jobb minőségre, vagy a gyorsabb letöltésre fókuszálhatunk. Érdemes megnézni és a preferenciánk szerint változtatni, hiszen az alapbeállítás a gyors letöltés, 24 kBps (192 kbps) és 44,1 kHz átviteli sebességgel. A jobb minőség bitrátája 48 kBps (384 kbps) és 44,1 kHz, de a zeneszámok letöltése tovább tart és több helyet foglalnak a memóriakártyán; mindezek ellenére érdemes egyébként ez utóbbit választani, mivel a letöltés sebessége miatt mire az első letöltött számot meghallgatjuk, már az egész album lejött. Az előfizetés állapota elsősorban akkor érdekes, ha a kéthetes próbaidőszak alatt nem vagyunk biztosak abban, hogy még nem járt le a tesztidőszak.

Nos, ennyit a kezelőfelületről, amely egyszerű, logikus felépítésű, ugyanakkor számos funkciót kínál a zeneletöltés mellett. A legfontosabb talán mégis az, hogy látszik: a fejlesztéskor figyelembe vették, melyik funkcióhoz mi kapcsolódhat; erre szimpatikus példa a már fent említett egy mozdulatos albumletöltés a Hírek rovatban. A letöltött számokat pedig a Walkman menüpontban játszhatjuk le, amelybe a tesztelt készülék jobb oldalán található gombbal azonnal beléphetünk, a számok között pedig akár külső gombokkal is „tekerhetünk”, ugorhatunk — tiszta retro fíling…


Ha nem mainstream zenére bukunk, akkor is bőséges a kínálat

A végén azon gondolkodtam, hogy ezt a bejegyzést bárhol megírhattam volna, hiszen csak mobil lefedettség szükséges hozzá, miközben közel 30 albumot tölthettem volna le.

Hozzászólások

(#1) asszurbanipa


asszurbanipa
újonc

Azt nem értem, hogyan lehet a számokat pc-n is meghallgatni.. .vagy akkor most ez csak a mobilra korlátozódik???

(#2) Bocha válasza asszurbanipa (#1) üzenetére


Bocha
HÁZIGAZDA

A PC Sync-kel vissza lehet másolni őket gépre, kvázi fordítva működik, mint általában. Itt egyből a mobileszközre töltesz és onnan másolsz PC-re, egy iPodnál meg ugye fordítva van.

Szenzor minden csütörtökön 15 és 16 óra között a Trend FM-en (Budapesten 94,2 MHz). / Game On minden szerdán 15 és 16 óra között a Radiocafé 98.0-n

(#3) lacee50


lacee50
újonc

Kipróbáltam, és nekem bejött! Utazás közben is pillanatok alatt lehúztam a legújabb Robbie Williams albumot. :C Asszem mp3 lejátszó kikerül a táskából, elég ez a teló...

(#4) pamphone


pamphone
újonc

Sziasztok! Próbálgatom a zeneletöltést, és az érdekelne, hogy szerintetek érdemes-e jobb minőségben letölteni a számokat? Mármint lassabb is picit, és több helyet is foglal... de ugye a minősége jobb...

(#5) rolik@™


rolik@™
csendes tag

Sziasztok!

A pc-s hasznalat ugy muxik hogy le kell tolteni a pc-s alkalmazast a weboldalrol, de elotte letre kell hozni egy profilt a play now plus alkalmazasban(email cimet megadsz es megkapod a linket, visszaigazolsz, kapsz kodot...kb ennyi). Miutan ezek megtortentek ugyanugy tudod hasznalni a pc-n is az alkamazast, viszont csak ezzel tudod lejatszani/letolteni a zeneszamokat. Osszesen 3 gepre telepitheted otthon asszem....

Üdv,

rolik@™

(#6) asszurbanipa


asszurbanipa
újonc

Rolik@, nem úgy van mint az ájpodnál, hogy egy telefonhoz csak egy pc használható? Mac-en is fut?

(#7) Bubuka1980


Bubuka1980
újonc

Hali! Erre rá lehet szokni! Már lassan azon filózom, hogy dominoról áttérek havidíjasra... Tök gyorsan lejönnek a zenék. Ezt a zenetársak funkciót már próbálta valaki?

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.