2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hogyan készült mai adásában: - VGA tető készítése

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sziasztok

Előszó: Ebben a bejegyzésemben bemutatom, hogyan készítettem unalmamba, pár óra alatt egy általam kigondolt formájú vga borítást. Az írásomból kiderül, hogy nem csak profiknak, hanem kezdő PH!-s moddereknek is szántam ezt a mod-ot.

Ez a tipus amit most bemutatok, kissé bonyolult alakzat, legalábbis ami a vga csati takaró részt illeti. Szeretném hangsúlyozni: Semmilyen felelősséget nem vállalok vga zárlat, ill. bármiféle meghibásodás, sérülés esetén. A másik: léghűtéses VGA-val nem próbáltam ki ezt a mod-ot, így nem tudom garantálni, hogy a melegedő videokártyád bírni fogja-e a mod-ot, vagy sem!! Egy biztos: Az én vízhűtéses VGA-m egyetlen egy fokkal sem lett melegebb a mod-tól, pedig ez aztán léghűtéssel okádja magából a hőt(Asus EN 8800 Ultra)

Akkor vágjunk is bele. Az ötletet anno az EK vga borítás adta. (Meg persze az, hogy rettenetesen rosszul voltam attól, hogy egy zsír kinézetű VGA-nak csak a NYÁK-ját látom!) Aztán járt az agyam, és eszembe jutott, hogy nem is fontos kivágni az EK logot a borításon, létezik rá más megoldás is. Nézzük akkor, mire van szükségünk az elkészítéséhez(remélem nem hagyok ki semmit):

- tervrajz(érdemes 1:1-be megtervezni) [link]
- fémlap(én 2mm vastagságút használok) [link]
- alkoholos filc, vagy vídia betétes ceruza, vonalzó, mérőszalag, stb...
- flex, 1mm vastagságú vágó koronggal
- egy jó haver, aki olcsón szerez nekünk előre megtervezett matricát :)

Előkészületek: Fogjuk a lemezdarabot, és szépen nekilátunk a csiszoláshoz. Ha nem olyan rozsdás mint az enyém, akkor ezt a műveletet át lehet ugrani. Ha csak kicsit érdes a felület, akkor 200-as finomságú csiszolópapíral, majd polír szivaccsal szépen kipolírozzuk. Megjegyzés: Szükség esetén ne legyünk lusták csiszolni-polírozni, mert az összeállt munkadarabot sokkal nehezebb utólag csiszolni, mint egy nagy fémlapot, amiből kivágjuk a darabot!

Ha ezzel megvagyunk, rákarcoljuk a vídiás ceruzával, vagy az alkoholos filccel rárajzoljuk az előre megtervezett munkadarab rajzát. Majd fogjuk a flex-et és szépen óvatosan nekilátunk a munkadarab kivágásához.

(Kezdőknek ajánlott próbavágás, mert érheti őket kellemetlen meglepetés. )

A kivágás után leszedjük a vágás során keletkezett sorját. Ezt vagy flex-szel, vagy óvatosan reszelővel tudjuk elvégezni.Ha ez megvan, jöhet a hajlítás, hegesztés, és a felesleges hegesztési pontok leköszörülése,majd szükség esetén a kisebb-nagyobb hibák javítása(erről nem csináltam képet, túlságosan belemerültem a munkába :) ).

És összeállt a munkadarab:

Utolsó előtti-előtti művelet a festés. A festéket kb 30 cm-ről vigyük fel a munkadarabra, mert ha túl közel tartjuk, megfolyik rajta a festék. 3-4 sor elég neki. Én most matt fekete fújós festéket használtam, tanultam az előző vga borítás készítéséből(lásd a végeredményt lejjebb), akkor fényes feketére fújtam le, de valahogy nekem nem igazán jött be...

frissen fújva:

És most jöjjön a kedvencem: A matricázás :) Egy jó tanács: Ügyeljünk arra, hogy a matrica olyan helyen legyen elhelyezve, ahol a gépházban jól látható lesz. Én az első ilyen vga borítás matricázásakor gondosan kimértem, hogy pont középre essen mind a logo, mind a felirat. Nem kellett volna, ugyanis az EK logonak a felét eltakarta a ramhűtő. Szóval érdemes matricázás előtt betenni a gépbe a videokártyát, és rá a takarólemezt, majd bejelölni nagyjából, hogy hová essen a kívánt matrica. Természetesen mindezt úgy, hogy áramtalanítjuk a gépet!!!

Legutolsó művelet a rögzítést: Biztonság kedvéért a munkadarab alját TELJESEN! szigetelő szalagozzuk be legalább két sorral, nehogy zárlatot okozzunk szeretett vga-nknak. Én úgy csináltam, hogy az éleit is bevontam szigetelőszalaggal, hogy 100%-ig szigetelt legyen. Ez után jöhet a felhelyeztés és a rögzítés. Én a Lidl-be vettem apró tapadós filc darabkákat. kb 8-10 helyen rátapasztottam a vga tetejére, pontosabban a csavarok tetejére(közvetlen a NYÁK-ra) majd ezek tetejére tapasztottam mégegy sor filc karikát. Így kb 3 mm volt a vga, és a le szigetelőszalagozott vga borítás alja között. Így szinte 100%-os biztonsággal lehet használni a PC-nket.

Itt egy rajz, hogy oldottam meg a rögzítést:

És akkor lássuk a végeredményt:



A képen látható kártya GTX 285, a 8800 Ultra utódja, amire még nem tettem fel a filckarikákat, úgyhogy ne is keressétek rajta :)

Végszó: A VGA borítás elkészításe nem nagy kunszt. Szerintem aki egy kicsit is jártas a barkácsolásban, nem fog neki problémát okozni.

Ilyen lett az első VGA borítás, amit kb. egy éve csináltam.

Csak egy egyszerű téglalap alakú lemezről van szó, amit lefújtam feketére, majd matricáztam.Sajna csak ilyen képet csináltam róla, amikor már benn van a gépben. De legalább láthatjátok, megéri-e fáradozni az elkészítésével, vagy sem! :)

Még valami: Az nvidia logos részt azért csináltam hosszabbra, mert az a winyótartó lemez mögé fog menni, így el fogja takarni a táp kábelt! Ugyanis az is a céljaim között szerepelt, hogy az összes létező! kábelt, ami a gépben van, eltüntessem, és helyét a vizes csövek vegyék át! :)

Köszönöm hogy elolvastad, remélem tetszett! :)

Ötletek kritikák jöhetnek...

Hozzászólások

(#1) mexicanraven


mexicanraven
aktív tag

A kész munkadarabot nem látni!

when the sun shines, we'll shine together

(#2) föccer


föccer
nagyúr

MÉG NEM VAGYOK KÉSZ AZ ÍRÁSSAL!

1: ne kiabálj, 2: akkor miért tetted publikussá? :)

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#3) Satyricon válasza föccer (#2) üzenetére


Satyricon
addikt

Bocs, nem kiabáltam, csak kiemeltem, hogy még nem vagyok vele kész. Véletlenül képfeltöltéskor a másik OK gombot nyomtam meg. :W :DDD

De mér kész van, lehet olvasni!

(lOo \ (llll) (llll) / oOl)

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.