Samsung BD-E5300
2012-es (3D, WiFi és SMART funkció nélküli) modell
Néhány fontosabb alap funkció
All Share (DLNA)
LED kijelző (zöld)
YouTube HD alkalmazás
1080p felskálázás
Csatlakozók
1 db HDMI
1 db USB 2.0 (az előlapon, fedél nélkül)
Digitális audio (koax)
Ethernet
MPEG 2/4, DivX, DivX HD, MKV, AVCHD, WMV, JPEG, PNG, GIF
Dolby Digital Plus, DTS, Dolby True HD, LPCM, AAC, MP3, WMA
Részletes specifikációk a gyártó oldalán: [BD-E5300]
Letölthető [kézikönyv].
A lejátszható formátumok felsorolásából kimaradt néhány, még a hivatalos kézikönyvből is: ts, m2ts, azaz a BD25, BD50 csomagolások tartalmának lejátszásával sem lesz gond!
A tavalyi név-, illetve számrokonhoz (BD-D5300) képest, meglepően sok változtatást eszközölt a gyártó.
A Smart funkciókat ebből a modellből kihagyták, egyedül a YouTube maradt, ami a főmenüből érhető el. Ez az európai kiadásokra érvényes, más területeken egyéb videoszolgáltatás került (Netflix, Pandora, CinemaNow). A kezelőfelületből kimaradt a magyar nyelv, a nyomtatott kézikönyvben legalább megtalálható. Az előző évi modellben nagyon kellemesre sikerült VFD kijelző is leváltásra került, pedig a filmezés közbeni, automatikusan elhalványuló számok nagyon diszkrétté tették a megjelenését. Ezúttal azonban zöld színű LED kijelzés ad tájékoztatást. Szerintem ez sötét szobában, néhány érzékenyebb szempár számára akár kifejezetten zavaró is lehet, bár idővel talán megszokható. A távirányítóról most nem "felejtették le" a tálcanyitó, -záró Eject gombot. Valószínűleg rajtam kívül másoknak is okozott teljes házimozi rendszerindítást a portörlés közben véletlenül megérintett bármely gomb, az előd érintősorán. Ezúttal már nem kell ettől tartani, a gombsor az általánosnak is nevezhető műanyag bütyköket jelenti.
Beállítása tulajdonképpen nem jelenthet gondot, több funkciónál azonban mégis fellapoztam a füzetecskét. Samsung gyártmányú TV-vel kifogástalanul együttműködik, ebben az esetben természetesen a két távirányító közül bármelyik ellátja az összes funkciót. A hálózati beállításoknál akár azonnal adhatunk fix IP címet a készüléknek, így nem kell majd külön a router-ben matatni. A megosztáshoz ajánlott programok:
[Serviio]
[Plex]
[Mezzmo]
[Samsung Allshare]
A felsoroltakon kívül természetesen bármilyen megoldás megfelelő (pl. miniDLNA), ezeknek azonban viszonylag könnyebb a telepítése és a konfigurálása.
A beégetett YouTube alkalmazásról.
Meglepő módon ennek leírása, a kezelésének ismertetése, még a Samsung hivatalos termékoldalán sincs megemlítve, de a kézikönyvből is teljesen kimaradt!
Első nekifutásra is szembeötlő, hogy messze nem a már szinte megszokott, egyszerű APP-ról van szó. A pirossal kiemelt Tube a HD képes alkalmazást sejteti és ez így is van, de nem ez, ami igazán kiemelkedővé teszi. A keresés tulajdonképpen egyszerű, nem a távirányítóval kell beütni a keresendő kifejezéseket, hanem a képernyős felületen "kurzorozni", ami azért nem biztosít túl nagy gyorsaságot. Választható valamennyi minőség, de csak a HD is. A lejátszáskor megjelenő kezelőfelület szinte már tökéletes, nem túl tolakodó, letisztult, érthető, gyors, ennél több nem is kell. Videózás közben a keresett találatok között is lapozgathatunk - tehát nem kell ki-be ugrálnunk -, ha mégsem az éppen megtekintettre gondoltunk, kiváló! A távirányító alapirány gombjaival több lehetőség is adott, eltart egy darabig, míg alaposan megismerkedünk vele.
Egészen remek ötleteket alkalmaztak a már meglévő YouTube fiókunkhoz való kapcsolódáshoz. A TV képernyőjén megjelenő útmutató alapján lépjünk be (természetesen nem a lejátszón, hanem egy másik erre alkalmas eszköz segítségével) a fiókunkba, majd a írjuk be bármely böngészőbe: http//:youtube.com/activate
A jelek szerint itt már felkészültek ezzel az aktiválási móddal, így a képernyőn türelmesen várakozó kód beírását követően, néhány másodpercen belül már párosodtunk is Innentől kezdve a BD lejátszón bármikor kényelmesen használhatjuk fiókunkat, böngészhetünk, feliratkozhatunk, ahogy egy gép előtt görnyedve tennénk, csak épp kényelmesen hátradőlve egy FHD képernyő előtt.
Nos, ez még csak egy része a jónak, következzen egy másik párosodási lehetőség, pl. egy androidos telefonhoz. Ahogy ezt kiválasztjuk, ismét egy rövid, lényegre törő útmutatót láthatunk, plusz, egy hatalmas QR-kódot. Végre egyre több valóban praktikus felhasználása módja is megmutatkozik, így - amennyiben már telepítve van a telefonra a QR olvasó - be is olvasathajuk. Tapi a linkre, elnevezhetjük a TV-t, engedélyezzük a párosodási aktust és lám, a telefonnal villámgyorsan kereshetünk, lejátszathatunk bármilyen YouTube-os videót, ami természetesen a TV-n lesz látható! Ebben az esetben tehát se számítógép, se laptop, se más számítástechnikai eszköz nem szükséges, csak egy androidos készülék és némi sávszél, az internet hálójából. Lehetne még tovább áradozni az alkalmazásról, kielemezve a legapróbb és kiválóan megvalósított ötleteket is, de következzen inkább más funkció, elvégre nem egy médialejátszóról van szó...illetve...
Külső adathordozó csatlakoztatására csak az előlapon van lehetőség, ahol az USB csatlakozó sajnos védtelen a porral szemben. Pendrive, HDD, USB-s kártyaolvasó stb. tartalmának közvetlen lejátszása manapság már szinte alapkövetelménynek mondható, ennek megfelelően az ezekről lejátszandó formátumok hibátlan kezelése is.
A több szakmai cikkben rendszeresen használt tesztvideó-csomag:
[link]
Amire különösen érdemes figyelni - még beszerzése előtt -, pl. a következő. Nem kezeli a külső, azaz a videók mellé helyezett (srt, sub) feliratokat! Hála a Samsungnak, a firmware frissítések valóban hoztak pozitív változást, a berendezés tökéletesen kezeli már a külső srt feliratokat!
Az MKV konténerbe ágyazott feliratokkal (már amelyik tartalmazza) kiválóan megbirkózik, pontosabban nagyon is könnyedén kezeli őket! Cserébe azonban le kell mondani az ilyen konténerekbe való "beletekerésbe". Érdekes, hogy ezeknek a megoldásoknak a kivitelezése mennyire eltérő a Samsung modellekben.
A gyári BD lemezek betöltése (átlag): 11-38 másodperc. Lejátszásukról nem igazán lehet mit mondani, teszi a dolgát. A DVD lemezek felkonvertálása szemet gyönyörködtető, tehát a megunt, elavult DVD lejátszók leváltására eleve ajánlható.
Régiókód függetlenítés (csak a DVD régiókódra vonatkozik!)
Fölösleges csak azért elvégezni ezt a műveletet, hogy a tulajdonosa büszkélkedjen vele. Miért is van erre szükség? A sokszor követhetetlen filmforgalmazási jogok útvesztőjének kézzelfogható eredménye az, hogy igen sok régi kedvenc már nem vásárolható meg eredeti kiadásban Magyarországon, de sokszor már Európában sem. Így a más régióból beszerezhető kiadványok hátulütője a lejátszás lehetőségének hiánya. Természetesen a magyar nyelvű szinkronról (olykor még a feliratról is) le kell mondani ebben az esetben, de a gyűjtőknek és a megfelelő nyelvtudással rendelkezőknek ez nyilván nem akadály, ráadásul irdatlan mennyiségű a komoly- és könnyűzenei kiadvány. Mindezt a lemezek ára is kompenzálhatja, mivel többnyire lényegesen kedvezőbb áron megvásárolhatók, mint itthon.
Íme tehát az általam is tesztelt, működőképes megoldás, amihez csupán a távirányító szükséges, továbbá a lejátszóban ne legyen lemez:
Távirányítóval: lemeztálca kinyitása, bezárása
A NO DISK kijelzés alatt megnyomni a REPEAT gombot és beütni a következő számsort: 5 7 5 3 8
Megismételni! REPEAT gomb, majd 5 7 5 3 8
Megjelenik a jelenlegi régiókód beállítás (2), ahogy ez eltűnik megnyomni: 9 (azaz no region
Segítség, ha nem sikerülne: [link]
A forrás, ahol egyéb régiókódok változtatása, illetve több készülék függetlenítése is megtalálható: [link]
Cinavia védelem
Amit erről tudni érdemes: [Cinavia] [Wikipedia]