2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Fényképezés: Telefon, Tablet, Kompakt gép

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A mai világban már rengeteg lehetőség adódik hogy fényképeket készítsünk, megörökítve életünk fontosabb pillanatait, a természet szépségét vagy csak valami érdekes dolgot. Ma három olyan készüléket fogok tesztelni ami képes eme nehéz feladat ellátására.

Az első egy mezei mobiltelefon, még csak nem is az aktuális csúcsmodell, a Nokia Lumia 710-es Windows Phone 7.1 operációs-rendszerrel és 5Mpx-es autófókuszos kamerával szerelt telefonja.
A második egy viszonylag modernebb szerkezet az Apple-től. Az iPad Mini is 5Mpx-es autófókuszos iSight kamerával van ellátva. Az előlapi kamera a tesztben nem fog szerepelni.
A harmadik egy Panasonic DMC-FS40-es kompakt fényképezőgép 14Mpx-es, széles-látószögű, F2.5-ös, Leica lencsés gépezet.

Minden gép a következő paraméterekkel lett tesztelve:
- Vaku kikapcsolva
- 5Mpx-es felbontás (a Pana is)
- Automatikus beállítások

A képeken semmilyen utómunkát nem végeztem, azok eredeti minőségükben kerültek feltöltésre

Lássuk a tesztképeket:

Első Csokor - Makró



Az első képen jól látszik hogy a Lumia 710-est nem makró fotókra tervezték. A beépített makró üzemmód nem talált fókuszpontot a képen így normál beállítással ezt kaptam. A virág közepe, amire próbáltam irányítani még így is elmosódott lett. Sajnos a telefon kijelzőjéből nem sok látszott még ilyen fényviszonyok mellett sem, így nem tudtam visszaellenőrizni azonnal az eredményt.

A második képen az iPad Mini jól megtalálta a fókuszt és éles képet készített a virág közepéről. A mélységélesség is szépen kihangsúlyozza a témát. A színekkel nem vagyok kibékülve, bár közel hasonlóak voltak a szemem számára is, lehettek volna még élénkebbek.

A harmadik képen a Pana fantasztikus munkát végzett. A virág szirmainak apróbb egyeletlenségei is látszanak, a színek elképesztően jók. A mélységélesség hangsúlyos, a kontraszt megfelelő.

Második Csokor - Távoli



Az első kép viszonylag éles. A színek ugyan fakók (borús volt az idő), de azért aránylag elfogadható képet sikerült produkálnia a Lumia 710-esnek.

A második képen jobb a helyzet. A színek kellően élénkek, az élességgel sem lehet problémánk, a kontraszt is egész jó. Összességében szép lett az iPad Mini eredménye.

A harmadik képen a Pana ismét lenyűgözött. A kontraszt és a színtelítettség kiemeli a virágokat és a növényzetet. A kép éles és a széles látószögnek köszönhetően több jut ebből a minőségből.

Harmadik csokor - Tájkép



Az első képen amit a Lumia 710-es csinált sok probléma akad, mint például a túl világos égbolt, vagy a túl sötét kerítés. A színhelyesség terén sem nyújtott túl meggyőző eredményt.

A második képen az ég már színhelyes, a kerítés sem túl sötét így az iPad Mini egy elfogadható választás lehet ha valaki tájképekre adja a fejét.

A pana megint szépet alkotott. Az ég színei megfelelők, az előtér is világos, kivehető részletekkel. A nagy látószög miatt már egyéb tárgyak is megjelentek.

Negyedik Csokor - Beltér



A Lumia 710 megint nem alkotott valami fényesen. A kép zajos, a színhelyesség csak ábránd az élességről hírből se hallott és még sötét is. beltérben természetes fényben nem ez lenne az első választásom

Az iPad Mini ellenben jól szerepelt. A kép éles és kevésbé zajos, a színek is közel állnak a valósághoz a rosszabbul megvilágított részek is jól láthatóak.

A Pana most nem utasítja háttérbe a mezőnyt egyértelműen. A kép zajos lett az élek mosottak. A nagy látószög és a nagyobb kontraszt sem segít a tényen hogy az iPad Mini-től nem lett jobb az eredmény.

Ötödik Csokor - Videó Rögzítés



(Az iPad Minin /második videó/ a MoviePro programot használtam és 720p-ben történt a rögzítés)

- Konklúzió -

A Lumia 710 bár remek telefon, de fényképezéshez nem az ideális társ. Bár nyilván nem szabad sokat várni egy 60 ezer forintos (anno) készüléktől, a mostani nagy-testvérei bizonyosan lealáznák. Ennek ellenére a szabadban, ideális fénymennyiség mellett elfogadható képeket lehet vele készíteni. A 720p-s videója ugyan nem kép-stabilizált de a fókusz jól működik és egész tűrhető minőségben dolgozik.

Az iPad Mini a méretét leszámítva egy olyan gép amit nyugodt szívvel használhat az ember fényképek készítésére és videók felvevésére is. A képei szépek, élesek és zajosodást csak a sötétebb, beltéri területeken lehet tapasztalni. Külön pozitívum hogy a fókuszt oda lehet tenni ahová nyomjuk a kijelzőn az ujjunkat. Illetve a képek visszanézése is jobb a kijelző mérete és minősége miatt. A videókat 1080p-ben képes rögzíteni, de már 720p-ben is megfelelő az eredmény (illetve a fix tárhely miatt több anyag fér rá). Ingyenes alkalmazással kiváló képstabilizálást is kapunk. Sajnos gyakran tapasztaltam a fókusz túlműködését, tehát videó közben egy teljesen statikus képet is képes másodpercenként újrafókuszálni.

A Panasonic DMC-FS40 a legjobb választás ha makrókat, vagy tájképeket akarunk készíteni. Beltéren ő sincs a helyzet magaslatán, de a széles látószög és a kiváló színek miatt képes elfeledtetni velünk a zajosodást és az életlenséget. Természetesen vaku használatával itt lehet javítani a helyzetet, sajnálatos módon az AF segédfény csak 1-2 méterig nem okoz melléfókuszálást. A 720p-s videók felvétele pedig csak egy olyan extra, hogy ha nincs más a kezünk ügyében, tudunk mozgóképet csinálni. Bár a beépített mikrofon egész jól végzi a dolgát, a kép csapnivalóan rossz lesz. Arról nem is beszélve hogy nincs autófókusz képessége. Azaz a videó elején belőtt fókusztávolságot viszi tovább.
Annyit még megjegyeznék hogy a képek mérete 5Mpx-en is kétszer akkora mint az Ipad Mini-n és majdnem három-és-félszerese a Lumia 710-esen készülteknek. 14Mpx-en egy kép mérete 5-7Mb között mozog.

Hozzászólások

(#1) andris1602


andris1602
aktív tag

jó cikk :) amikor elolvastam a versenyzőket, kb erre számítottam :)) meglepően jó képet csinált az iPad, a pana meg "szokásosan" zajosat kevés fénynél.. talán még egy pár évig van létjogosultságuk az ilyen kis kompaktoknak is :)

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.