2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Gamer gép meghatározása

Írta: | Kulcsszavak: gamer . gép . fogalom . full hd . ultra . grafika . processzor . videókártya . játék . maximum

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Minden gép gamer?

Nap mint nap fel szoktam nézni az oldal bolhapiacára, azon belül is, ha egy kis bosszúsággal teli adrenalinlöketet szeretnék az unalmas délutánba vinni, akkor megtekintem a Komplett gép/Gamer gép nevezetű helyszínt. A bosszúságom akkor kezd nőni, mikor meglátok egy pár tízezerért hirdetett "Ezt vedd meg mert mindent visz ultrán és keveset fogyaszt és nagyon jól össze van rakva nagyon egybe van testvérem!" hirdetést, na ekkor már a vérnyomásom a felszínre löki az ereket a halántékomon. Utána persze belenézek a hirdetésbe, és általában jellemzően egy kétmagos processzor fogad, de az sem ám legalább valami új generációs kis bivalyka, hanem lehetőség szerint még egy régi Korkettődujó.

Amivel persze nincs is semmi baj (mielőtt felnégyelnek a régi generációk tulajdonosai), de valljuk be, a gamer fogalomtól ezen processzor olyan messze van, mint Makó New Yorktól. De persze ide tartoznak még a 2 magos Athlonok, és egy emelt órajelű P4 is, akár. Még egyszer hangsúlyoznám, hogy ezen processzorok nagyon jók és nagyon szépek mind a mai napig, de azért lett kialakítva gamer gép topic, hogy az emberek oda rakhassák azon gépüket, ami mindent visz maximális grafikai beállítások mellett, de erre mindjárt bővebben kitérünk.

Másik kedvencem, ami párban jár a processzorral, a videokártya. Örök szabály a laikus felhasználok körében: amelyik "videjókártya" 1 GB memóriával rendelkezik, az nagyon jó, és gamer, illetve bivalyerős! Kedvenc kérdésem: a te videokártyád hány gigás? Csak 512 mega! Az enyém 1 gigás, nyertem!

Ezzel sajnos csak annyit érnek el a felhasználók, hogy a megfelelő topicban a megfelelő gépet felrakó hirdetőnek legalább háromféle, a gépe valódi erejét kifejező jelzőt kell használnia, hogy a saját topicjában figyelmet kapjon és látni lehessen, hogy végre egy igazi szörnyeteggel állunk szemben.

Kis fogalomtár és felvilágosítás

Egy gép erejét 3 fő komponens és 2 "mellék" komponens határozza meg:

1. Processzor: ez a gép lelke, utasítások értelmezését és végrehajtását vezérli. Erejét a magok száma, az architektúra, az órajel nagysága, és persze a gyártástechnológia minél kisebb számot elérő nanométere határozza meg.

2. Videókártya: feladata, hogy a számítógép által küldött képi információkat feldolgozza, és egy megjelenítő egység számára értelmezhető analóg (vagy digitális) jelekké alakítsa. Nagyon fontos, ahol az emberek tévedni szoktak: az erejét nem a nyákra forrasztott memória nagysága adja. Sokkal inkább az órajelek, és például az, hogy a memóriavezérlő hány bites, illetve a különböző ROP és egyéb egységek mennyisége. Csak egy példa:

Jól lehet látni, hogy a 768 megás Gtx 460 hány 1 GB-os kártyát maga mögé utasít.

3. RAM: ehhez sok hozzáfűznivaló nincs. A DDR3 az eddigi csúcs, és minél több és gyorsabb, annál jobb.

Az alaplap és a táp már másodlagos helyet foglal el a gép nyers erejét tekintve, előbbi tuning terén tud pluszt nyújtani, utóbbi meg megbízható legyen, és persze elegendő nagyságú a konfiguráció alá.

És akkor egy gamer gép kinézete, fogalma

Egy játék 2 téren tud maximumot nyújtani: egyrészt a ma elérhető legmagasabb felbontás, de legalább Full HD, azaz 1920x1080-as felbontáson való megjelenítés, illetve természetesen a játékban található opciók/grafikai beállítások menüpontban található összes elérhető beállítás legmagasabb szintre való állítása.

Mit tud a gép nyújtani? A gép akkor, és csak akkor teljesíti a gamer szó fogalmát, ha a fentebb említett beállítások és felbontás mellett a monitoron megjelenített kép sebessége (FPS: képkocka/másodperc) eléri az 50, de leginkább a 60-as értéket! Nyilván kis elhajlás lefelé engedélyezett: ettől kevesebb FPS szám, vagy az elérhető játékpiac egy-egy darabjának a nem megfelelő futtatása még nem von le az értékéből, de a cikk elején említett gépek és komponensek már semmiképp nem elégítik ki a fogalom értelmezését.

Hardver téren nem akarok most belemenni, hogy mely komponensektől lesz az egy gép. Ez változó, és rendkívüli sok variációra ad lehetőséget. Jellemzően, ha tartani akarjuk a fogalom mibenlétét, akkor szükségünk van egy erős 4 magos processzora, valamint különböző videokártya családok és generációk (DirectX 11-en belül persze) erősebb darabjaira.

Köszönöm, hogy elolvastátok a cikket. Senki ne gondoljon arra, hogy ez egy becsmérlő cikk, és akinek ettől kevesebb van az lenézendő, és nem alkalmas játékra. Én csupán a gamer gép natív, szó szerint értendő fogalmára tértem ki. Ettől még egy gép attól olyan amilyen, ahogyan mi azt szeretjük és használjuk. Lépést tartani a legújabb generációval sose éri meg se pénzben, se energiában.

Hozzászólások

(#1) zarayg


zarayg
aktív tag

UP nagyon igényes, bár 1-2 dologgal még lehetne bővíteni :R

Telefonszámom: 36-30/935-51-87! || Szépen kérlek! Ha írok PM-et, akkor legyél hajlandó válaszolni rá! Köszönöm.

(#2) total90


total90
veterán

Szerintem meg a legnagyobb faszság ilyen jelzőt rakni a gépre, hogy gémer. Pl. az én konfigom azt hiszem elég erős, de néha Fifazok rajta, nálam annyi a játék rész. Én sokkal inkább munkára használom, ahhoz kellett ilyen gép. Jó, graf. kártya nem kellett volna bele ilyen erős, de gondoltam tervezek több évre...
... és nem gémer a gépem :((

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#3) Keeperv85


Keeperv85
nagyúr

Már bocs, de ez:

"Erejét a magok száma, az architektúra, az órajel nagysága, és persze a gyártástechnológia minél kisebb számot elérő nanométere határozza meg."

...ebben a formában alsó hangon is súrolja a másik végletet, mint ami ellen felszólalsz. NEM! Egy processzornál halál mindegy hány mag van és hány GHz-en járatod őket. Az architektúra sem lényeges, mert arra írják a kódutat, amit futtatni fog. Sokkal inkább a megvalósítás milyenségében keresendő a nyers erő. A gyártástechnológiának nincsen nanométere, a csíkszélességnek viszont annál inkább, ám az minél kisebb, annál kevésbé melegszik a szerencsétlen vas, de nagyobb számítási teljesítménye nem lesz

Ide az jöhetett volna, hogy hány szálas utasítás regisztere van, mekkora gyorsítótárak vannak benne, milyen memóriabuszt kezel stb-stb....

Helyette a szájukba adtad, hogy aminek jó nagy órajele van és legalább 6 magos, az jó. A francokat jó!

Lásd a Xenon pl. 7 maggal, magonként 3,3 GHz-en megy. Erősebb, mint a Core I7? Ugye...

Videó kártya:
Hiába sulykolod, hogy nem csak a memória számít, mert mióta van IGP, meg egyéb csodák, azóta a "low-end" GPU is kihajtja a Crysis 3-at, a Full HD mellé viszont a V-RAM fogy el elsőre. Persze hogy nem mindegy itt sem melyik kódút, mennyi pipeline van benne stb., de azt a részt te nem fogod kihasználni, mert relatív az össze GPU felfelé van elmérve és előbb lesz proci limited és V-RAM hibád, mint hogy te a GPU-t két vállra tenné.

RAM:

A DDRIII még mindig lassabb, cserébe magasabb órajelen megy, mint a II, viszont olcsóbb...Meg jobban hangzik. Gyakorlati előnye nincs...

[ Szerkesztve ]

(#4) roberto02 válasza Keeperv85 (#3) üzenetére


roberto02
tag

Igen igazad van egyébként. első írásom nézzétek el no :B

\::/ : i5 -3470 + 8 Gb Elpida \::/

(#5) zolee5016


zolee5016
őstag

A havi kötelező gémer magyarázat....... :B

Ha meghalsz,te nem tudod,hogy halott vagy,csak a környezetedben élők tudják..és nekik nagyon nehéz...namost ez a helyzet akkor is: ha hülye vagy---

(#6) Keeperv85 válasza roberto02 (#4) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Nem akartalak letámadni, csak vélemény volt.

Amúgy: az alaplap elég lényeges, sőt! Annyira az, hogy ha ott rosszul választasz, akkor szemét marad a gép, akkor is, ha a többi cucc csúcs. A táp meg annyira necces, hogy ha el van méretezve, akkor tele leszel fantom hibával. Random fagyás, kékhalál, mikrolag, stb.

Mellesleg én ezt az elnevezést elhagynám, hogy "gamer config". Mindegyik gamer config, csak nem mindegyik high-end. Pl. egy Quake Live mindenen elfut. Játék? Az!

Attól viszont én is falnak megyek, mikor valami félre van konfigurálva. Olvasom, hogy: "Core i7, SSD, 6770-es VGA... " Már csorgatom a nyálam... Erre: "Asrock lap..." >> :( Olvasom tovább... "Codegen 400W-os táp..." >> :O ... Olvasom tovább: "15 inch TFT-LCD..." >> :Y

(#7) roberto02 válasza Keeperv85 (#6) üzenetére


roberto02
tag

Asrock-al mi a baj? :Y

\::/ : i5 -3470 + 8 Gb Elpida \::/

(#8) zolee5016


zolee5016
őstag

Kb egymondatban a címre:
Definició: A mai szoftver környezetnek (értsd játékok, op-ok) előirt ajánlott rendszer követelményeknek többszörösen megfelelő hadverekkel rendelkező személyi számitógép.
Innen már mindenki úgy értelmezi,ahogy akarja,de nyilvánvaló egy 2-3 éves konfig ennek nem felel meg.....és oppá.....ez sem igaz..hiszen én gyakorló szimulátoros vagyok....nekem i5 2500k-asus p67 saber ,8 gb ramom van,mellé egy gtx580 Matrix....tehát többszörösen megvan a legkomolyabb szimek elvárása...DE egy Metronál lehasal ez a vas is...meg egy 680 gtx is akkor mivan? semmi.....
Felesleges figyelemfelkeltő duma a "gamer" szó és nem több......semmi pontos alapja ,illetve konkrétuma nincs...
Mint írtam ez is havi egy Gamerkodás (pf de guszta szó :D ) a sok közül,minden alap, és előrelépés, a fogalom konkretizálása nélkül............

[ Szerkesztve ]

Ha meghalsz,te nem tudod,hogy halott vagy,csak a környezetedben élők tudják..és nekik nagyon nehéz...namost ez a helyzet akkor is: ha hülye vagy---

(#9) deicide válasza Keeperv85 (#3) üzenetére


deicide
veterán

Hú de bántja a szemem az a "Xenon", az Xeon szeretett volna lenni...

Total90: így gondolom én is, "gémer" géppel rendelkezem én is, de már jó ideje alig játszom, csak heti 1-2 órát összesen. De ha játszom, akkor 2560x1440-ben és legyen gyors... ;]

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#10) cskamacska válasza Keeperv85 (#6) üzenetére


cskamacska
addikt

Nem tudom miért lenne egy Asrock lap ciki, mikor a HD6770 belefér i7 mellé.

más: Nekem pl B75-ös Asus lapom van i5 mellé. Akkor az én gépem már nem is gémer? :O Akkor veszek bele 3 méter neont, meg hozzá egy fizetésnyi fröccsöntött gémer perifériát. :DDD

[ Szerkesztve ]

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.