Életem első Windows platformmal ellátott tabletje, szóval ha valami kimarad azért előre is elnézést kérek.
Főoldalas teszt lett volna, de mivel 2 hete nem kapott puplikálást (tudom rengeteg cikk van, ezért is tettem át ide), így a saját oldalam részét képzem vele, olvassátok szeretettel!
A gépet az Edigitalnál vettem ingyenes házhoz szállítással 19.990 forintért, mely szerintem nem egy hatalmas összeg, de vajon vállalható a készülék?
Mielőtt belevágnék a dolgok közepébe, kicsit merengjünk is el, hogy mai árfolyamon mennyi is 20 ezer forint (Igazából, ha az áfát nem nézem, akkor csak 15 ezer forint környékén mozog a készülék, de mivel átlag vásárló vagyok, minden hadisarcot meg kellett fizetni):
- Élelmiszerre levetítve, a kedvenc kenyerem 240 Ft/kg, ebből 83 kilót adnak, meg még 33 dekát.
- Cinema City belépőjegy, teljes áron, 3D-s vetítésre, ha van szemüvegünk 1500 Ft, tehát 13-szor tudunk elmenni a vetítésre, ha nem veszünk semmi rágcsálni valót és még marad ki 500 Ft.
- Nézzük eredeti játék fronton, mondjuk egy Xbox One játék ára megegyezik a tablet árával pl. The Crew, de mint látom, 2 ezerrel csökkent az értéke, így akkor még marad a zsebünkben is egy kevés.
- Android tablet fronton ezért az összegért ez a legerősebb készülék: DPS iQ7.
- Telefon fronton Nokia Lumia 530 a legnívósabb ezért a pénzért.
- Tablethez tok, ami billentyűzetes is 4-ezernél kezdődik, melyből kitelik 5 darab.
- Külső adathordozóból egy 2.5"-os Silicium Power 512 GB-s 1000 forint ráfizetéssel van egy árban a tablettel.
Kicsit elkalandoztam, de visszatérve a Föld nevű bolygóra, 30.-án vettem kézhez a készüléket és most kivesézés alá vetem, hogy bebizonyosodjon, hogy ezen árkategóriában van-e használható készülék, vagy ha az ember több oldalú eszközt szeretne, mélyen a zsebébe kell-e nyúlnia.
Előszó:
Találtam egy bemutatót
A véletlennek köszönhető, hogy ráakadtam a Tabletre, és teljes meglepődésemre az ára olyan nevetségesen alacsony volt, hogy mindenképpen utána kellett olvasnom. A készüléknek egy rendkívül erős és segítőkész fóruma van. Itt már a lelkes felhasználók, mindennel próbálkoztak, amit a készülékkel meg lehet tenni. Bármilyen probléma/kérdés/nehézség van, szívesen segítenek.
Visszatérve a gépezetre egy kis nyers technikai adat következik:
- Méretek: 194 mm x 107 mm x 9.7 mm
- Súly: 283,5 gramm
- Kijelző: TN LCD 1024x600 pixel, kb. 16/9 képarány (7"-os)
- Windows 8.1
- 16 GB flash tároló (64 GB-ig bővíthető)
- 1 GB ram (DDR3/1333 MHz)
- 4×1.33 GHz processzor, ami 1.83 GHz-ig tud skálázódni (Intel Atom 3735G 22 nm)
- Intel HD Graphics
- Bluetooth (4.0)
- 2 Mp hátlapi, 0,3 Mp előlapi kamera
- Mono hangszóró
- Akkumulátor 2400 mAh
- Gyorsulásérzékelő
- Giroszkóp
Tartozékok:
- Office 365 egy éves előfizetés
- 1 évig 1 TB felhőszolgáltatás (OneDrive)
- USB kábel és egy töltőfej
Külső:
Kicsomagolós videó
Kézbevételkor nem sokkal nagyobb, mint egy mai okos telefon, mely két kézzel kényelmesen használható. Kinézete nekem nagyon tetszik, főleg a kamera elhelyezések. Vastagságra is elég karcsúnak mondanám. A kijelzője foglalja el a főbb területet, kávái keskenyek. Kinézete tetszetős és az egész együttese szép, jól átgondolt. Doboza a kék színeket domináltatja, de az is eléggé dekoratív. Kézbe véve masszívnak és jól összerakottnak érződik, de recsegést produkál nagyobb megterhelésnél. A hátlap nagyon szereti az ujjlenyomatokat összeszedni, mint a kijelző is.
A csomagolásról fotók:
Elölről
Hátulról
Felülről: bekapcsoló gomb, hangerőgombok
Bal oldalról: Windows gomb, micro usb csatlakozó, micro SD bemenet, 3.5 mm-es Jack aljzat
Megjegyzés: elérhető rá a magyar nyelv, csak nem frissítettem még, engem nem zavar angolul se.
Speciális gombkombinációk:
Windows + Hangerő +: Egy hang mondja el az aktuális funkció mire jó (angolul)
Windows + Hangerő -: Képernyőmentés
Fontos: először a Windows billentyűt kell megnyomni, és csak ennek nyomva tartása után a következő gombot.
Rendszer és a Hardver:
Rendszer:
Első bekapcsoláskor egy fiókot kér, ahova bejelentkezünk, valamint internetkapcsolatra van szüksége, hogy aktiválja a Windows-t és egy jelszót, mely a géphez tartozik. Ha ezek megvannak, kicsit még dolgozik, és elénk tárul a rendszer.
Van Desktop nézet, mely klasszikus Windows érzetét kelti.
Nekem sokkal hamarabb sikerült megszoknom, mint az Androidot, mondjuk ebbe biztos közre játszik, hogy 6 éves korom óta Windows rendszerű gépem van. De aki a modernebb verziót szereti, a bal alsó sarokban lévő Windows logóra kattintva megkapja.
Modern nézet
Ha a Desktop feliratra kattintunk, vissza térhetünk a klasszikus nézethez.
Nos a 16 GB belső tárolóból 2.6 GB marad szabadon, ha a frissítések is lezajlanak hibátlanul.
Hát, nem valami biztató, de cserébe kapunk egy teljes értékű rendszert, melyhez jár még egy Office 365 programcsoport, melyet aktiválva már használhatunk is. Én nem aktiváltam, mert nincs rá szükségem, én játszani vettem a kis gépet. OTG kábellel billentyűzet/egér/pendrive/fényképező/külső HDD is köthető rá, de USB hubbal megfejelve még nem sikerült töltést is varázsolni mellé, de a lelkes fórumtagok, már ezt is próbálgatják.
A rendszerre visszatérve ötletek és pozitív meglepetések tárháza fogad minket. Sok androidosnak hiányozhat a vissza billentyű, erre van a Windows gomb. A véletlennek köszönhetően azonban felfedeztem, hogy nem csak azzal lehet bezárni a programot.
A kijelző felső részéről húzzuk az ujjunkat lefele, ekkor összébb megy a kép, és kiválaszthatjuk, hogy bezárjuk az ablakot. Ekkor teljesen lehúzzuk, vagy a képernyő felére helyezzük, ezzel oldalra húzzuk és fél képernyőt kitakarva fut a program. Én ezért az ötletért 2 piros pontot is adok.
Alapból kezeli az iso fájlokat, tehát a Daemon Tools is a rendszer teljes értékű része, még egy piros pont.
Ha hosszabb ideig nyomjuk a kijelzőn az ujjunkat a jobb klikk váltható ki vele, mellyel megint szerzett egy piros pontot. Ha még hozzáveszem, hogy ennek a reakcióideje állítható vagy a funkció ki is kapcsolható, megint besöpört egyet.
Beállítás nem csak a megszokott Windows megoldásokkal lehetséges, hanem a modern, csempés résznél a képernyő jobb szélétől balra scrollozunk az ujjunkkal és bejön egy kis oldal sáv.
Search: Kereshetünk, mint a start/keresés funkcióval a klasszikus rendszerben
Share: Képernyőmentést sikerült még csak megoldanom
Start: A klasszikus nézet hozható be itt is
Devices: Nyomtatót indíthatunk el, vagy második kijelzőre vetíthetjük ki a képet
Settings: Erre kattintva, szinte bármit beállíthatunk, de inkább képpel szemléltetném.
Settings menü
További beállítások érhetőek el, ha a csempe résznél a beállítások (kis fogaskerék) részre kattintunk.
Itt is végig futnék gyorsan a pontokon, ami kiemelkedő, azt képpel is szemléltetem.
PC and Devices (képernyő, háttér, és egyéb érdekességek beállítására szolgál)
Accounts: A profilunkat szerkeszthetjük, léphetünk ki, vagy be a rendszerbe.
OneDrive:Beállíthatjuk a felhő szolgáltatás által elrendezendő dolgokat, és nézhetjük meg mennyi helyünk maradt még felhasználható. Kijelölhetjük milyen időközönként, és mit töltsön fel a rendszer.
Search and apps: A Bing oldalt rakja be alapértelmezett kereső motornak, ezt ki is kapcsoltam, és itt törölhetjük a böngészési előzményeket is. Bekapcsolhatjuk, miket jelenítsen meg és mihez rendeljen értesítést, megnézhetjük mennyi az applikációk terjedelme a gépen.
Privacy: Adatvédelmi beállításokat módosíthatjuk itt.
Network: Wi-fit kapcsolhatjuk ki, csatlakozhatunk hálózathoz, bekapcsolhatjuk a repülőgép üzemmódot, otthoni csoportokat hozhatunk létre.
Time and Language: Idő és nyelvi beállításokat végezhetjük itt el, a billentyűzet nyelvét is beállíthatjuk, valamint az időzónát.
Ease of Access: Kiválaszthatjuk a narrátor hangját, beszéd sebességét (narrátor a segédfunkcióban érhető el, valamint billentyűzetkombinációval), kontrasztot állíthatunk be, billentyűzetet és az egeret is módosíthatjuk, valamint az átvezető animációkat.
Update and recovery: Rendszerfrissítéseket állíthatjuk be, valamint az eredeti érintetlen rendszert állíthatjuk vissza tabletünkre.
A rendszer-visszaállítás miatt maradt csak 2.6 GB a gépen és mutat csak 9.45 GB teljes tárhelyet.
Ha rákattintunk a Control Panel feliratra legalul, bejön a klasszikus beállítások fül, mely az asztali gépek kedvelőinek mindjárt átláthatóbb/barátibb.
Átugorva a háttérképekhez a fejlécek színeit is változtathatjuk, a Csempék mögötti hátteret és az asztali rész hátterét is. Bármennyire is szeretem az Androidot, el kell mondjam, jobban tetszik, hogy mindenhol beállíthat az ember témát/hátteret, melyet a zöld robot a fő képernyőn kívül nem nagyon mondhat el magáról.
Egy kis érdekesség: bekapcsolás után a képernyőre lehúzódik egy általunk beállított kép, melyet, ha lehúzunk, a rendszerbe léphetünk be, de ha fel akkor a kamerát hozza be.
Hardver:
Ha már kiveséztük a rendszert, akkor nézzük mire elég a hardver.
Infó
Azért vettem a gépet, hogy klasszikus játékokat újra kiakaszthassak rajtuk, és pár lelkes felhasználó már ki is próbált rengeteget, 1-2-ről tennék be videót is a YouTube oldalról.
NFS Most Wanted:
Magyar fórumtárs videója ráadásul, én még próbáltam rajta a Prince Of Persia trilógiát, Power of Chaos trilógiát és a Devil May Cry-t, melyekkel erőteljes 35-50 fps-sel tökéletesen megbirkózott a gép.
Olvastam már olyat is képpel szemléltetve, hogy a hardver viszi a Dirt 3-at. Amint lesz hozzá nagyobb tárhelyem, meg is nézem.
Internetezésnél 5-6 lap egy időben történő böngészése közben se tapasztaltam lassulást, akadást, pedig az egyik lapon FHD-s videó lejátszása zajlott. Egy eléggé jól optimalizált erős kis gép ez, azt kell mondjam.
Kijelző
Rengetegen a leggyengébb pontjának tartják a készüléknek, mely tényleg fakó, és TN-panel, de szerintem csak megszokás kérdése az egész. Jó, bevallom, hogy nem IPS panel és nem is Amoled, így kegyetlen mód tudnak a színek invertálódni, ha nem a megfelelő pózban tartjuk. Annyit viszont itt megemlítenék, hogy ha a csempék funkcionalitását használni akarjuk, akkor kiterjesztett képernyő méreten kell üzemeltetni a gépet, mely 1280x768-at jelent.
1280×768 pixel
A kijelzővitára egy kis összehasonlítást szeretnék szemléltetni különböző eszközök kijelzőjével összevetve. A kép 1800x1282 felbontású. Jöjjenek is az összehasonlító fotók!
Mindegyik teljes fényerő mellett lett lefotózva vaku nélkül, ezért sötét a környéke.
I. 3" 480x320 vs 7" 1024x600:
II. 7" 1280x800 vs 7" 1024x600:c
III. 7" 800x480 vs 7" 1024x600:
IV. 5" 1980x1080 vs 7" 1024x768:
Remélem, jól szemlélteti, hogy nem egy vészes kijelző ez, csak szerintem sokan megszoktuk az IPS és modern technológia HD és felette elterülő felbontását.
Kamera:
Igazából nem érdemel sok említést, de ha már benne van, mindenképpen szemléltetem. Nem kellett volna bele elő és hátlapi kamera csak egy előlapi, de az tisztességes, hogy legalább Skype-ra jó legyen, de kár elvárást támasztani vele szemben. Az oldalra töltöm fel a képeket, hogy teljes méretben is megszemlélhetőek legyenek a "fotók".
Hátlapi kamerával készített állókép (2mp 1200x900)
Hátlapi kamerával készített videó
Nem szeretnék nagy szavakkal élni, szimplán annyit mondanék, hogy értékelhetetlen. 12 MB-os a HD-ban rögzített videó. Nem értem azokat az oldalakat, melyek FHD-t írnak rá.
Előlapi kamerával készült állókép (0.3mp 640x480)
Előlapi kamerával készült videó
Nos itt értelmetlen bármit is írni, ez még a szar jelző szintjét se üti meg, értékelhetetlen, használhatatlan. 480p-ben rögzít videót, de minek? Kár bele ez a kamerának csúfolt bármi is. Mp4-ben rögzíti a videókat mindkét kamera, de ettől függetlenül még selejtes.
Adatkommunikáció/Akkumulátor/Média/Összegzés:
OTG-képes, tehát szinte bármit ráköthetünk a megfelelő kábel segítségével. Rendelkezik 4.0 Bluetooth-szal és Wi-Fivel, melynek jelerőssége átlagos, valahol a PSP és a Huawei Mediapad S7 közé tenném.
SIM-foglalat, NFC, 4G nincs, de nem is hiányzik, mert ezekre a funkciókra ott a telefon.
Akkumulátor 2400 mAh-s, és mire elég? Maximum egy 2 órás filmre fél fényerőn, vagy 3.5 órás böngészésre, esetleg 4-5 órányi offline Pasziánszra.
Egyetlen hangszórót tartalmaz, mely teljes hangerőn sem recseg, de nem fogja megváltani a világot. Mivel hátlapján van a hangszóró, így lefektetve elég erőtlen a hangzása.
Filmek terén nem gondolkodik el a FHD felbontáson se. A beépített médialejátszó is szépen megbirkózik a dolgokkal.
Összegzés:
Először is nézzük meg az elején feltett kérdésemre a választ így a végén. Azt kell mondjam, teljes mértékben túlmutat az eddig megszokott olcsó húsnak híg a leve kategórián. Ennyi pénzért vétek kihagyni. Arra tökéletes, hogy megismerjük a Windows 8.1 rendszert. Ha az árát tekintem és a mellékelt teljesítményt, akkor azt kell mondjam, hibátlan a készülék. Ezért az összegért tökéletes társat kapunk, melyhez kompromisszumkötés szükséges, de korántsem annyi, mint amit az árcédulájából sejtet.
Még egy fontos rész maradt ki, ami eléggé szembetűnhet sokaknak, még pedig a "Mire elég 1 GB ram?" klasszikus kérdés megválaszolása. Nos, kicsit durván fogalmazva, mindenre. Még engem is meglepett, de még nem sikerült megakasztani a gépet. Persze meg lehet biztos, de azt már nem nevezhetjük átlag felhasználásnak.
A teljes értékű érintős magyar billentyűzetnek hála nagyon gyorsan megy a gépelés vele és nem kell nélkülöznünk az ékezetes betűket sem. Ritkán lehet mellényúlni, gyors és pontos, egyszerre 5 ponton érzékel a kijelző.
Valamint most már elmondhatom, hogy a Market Place már nem sokkal szűkebb kínálatban, mint a Play Áruház, és ha hozzá vesszük, hogy teljes értékű játékok és programok is telepíthetőek, akkor már nem is látom a hátrányt. De ha árát letakarva kellene kiemelnem dolgokat, akkor...
Pozitívumok:
- Processzor
- Kialakítás
- Sebesség
- Teljes értékű operációs rendszer
- Súly
- Anyagminőség
- Összeszerelés (kicsit recseg ugyan, de nem nevezném attól még gagyinak)
Negatívum:
- TN-panel
- Hangszóró (lehetne sztereó is)
- Akkumulátor teljesítménye
Értékelés:
Kinézet: 7/10
Hangerő: 4/10
Strapabírás: 7/10
Üzemidő: 4/10
Kijelző: 5/10
Funkciók: 5/10
Szolgáltatások: 5/10
Használhatóság: 9/10
Sebesség: 10/10
Optimalizáció: 10/10
Összesítve: 6.6/10 (ez az értékelésből kijött átlag)
Számomra összesítve: 10/10
Mindenkinek köszönöm, aki elolvasta a tesztet! Ha tetszett, nézz be a blogomba, vagy az előző írásomat olvasd el.