2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Ajtó felújítás otthoni módszerekkel

Írta: | Kulcsszavak: ajtó . felújitás . ház . vörös . barkácsolás . házilag

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Hello mindenkinek! Ritkán írok cikket, ez is csak a második életemben szóval elnézést a kezdeti hibákért. Ezúttal be szeretném mutatni lépésenként, hogy milyen módon sikerült felújítani néhány régi szovjet időkből megmaradt ajtót.

Új házba szerettünk volna költözni a párommal, viszont itt mindent fel kellett újítani, ablak, ajtó csere, gipszkartonozás, padlóbetonozás, teljes villanyos hálózat csere, fűtés, víz bekötés stb. Elég kicsike házikó és sok mindenhez értek, szóval spóroltunk egy kis pénzt és belevágtunk a felújításába. Hétvégenként és délutánonként foglalkoztam vele és kb. 1 másfél év alatt nagyjából kész is lettem, már csak néhány újabb bútor hiányzik.
Szóval, mivel igyekeztünk minden költséget a minimálra szorítani, ezért eszembe jutott hogy van nekünk otthon néhány leszázalékolt régi ajtó, amit sógorom hozott egy felújítandó házból, mert ki akarták dobni. Gondolta jó lesz a tehénólba vagy ilyesmi. Mivel szeretek a fával foglalkozni és van is egy kis tapasztalatom belevágtam.

Igy kezdődött:

Hát borzalmasan néz ki, de a fa elég jó állapotban van, éveken keresztül hozzá se nyúlt senki, be volt rakva a házba, de aztán a szovjetunió szétesése után ott maradt.

Redva

Az ajtó le volt kenve valami lazúrral (olifa), ami az évek alatt nagyon ragadóssá és büdössé vált. Ezt valahogy le kellett szedni. Próbáltam csiszolni, de azonnal el lehetett dobni a korongot, mert teleragadt. Aztán mindenféle festékoldó és társaival, de semmit sem csináltak. Kicsit kezdtem ideges lenni hogy mi lesz ezzel, amikor a párom azzal az őrült ötlettel állt elő, hogyha ez valami olaj akkor miért nem hideg zsíroldóval próbálom leszedni. Persze mondtam neki hogy ez hülyeség, de azért kipróbáltam. Láss csodát, azonnal lekapta róla. Egy zselés, nyálkás trutyit csinált belőle.

Vakarás

Ezután már csak alaposan le kellett vakarni, közben pedig vigyázni, mert erősen maró anyagról van szó és elég kemény reakcióba lépett a lazúrral.

Mosás

Furán hangozhat, de szappanos vízzel alaposan át kellett mosni, hogy lejöjjön róla a maradék olajos anyag is, különben csiszoláskor megint teleragad a korong. Majd áttörölgetni száraz ronggyal annyira amennyire csak lehet, hogy minél kevesebb vizet szívjon be.

Száradás

Következő lépés csak annyiból áll, hogy megvárjuk amíg teljesen kiszárad.

Csiszolás

Most jött a neheze. Az egész ajtót aprólékosan, minden négyzet centiméterét át kellett csiszolni. Ez elég sok porral járt és sok időt is vett igénybe. A sarkaiban és a szélein muszáj volt kézzel dolgozni. Kemény volt, de megérte.

Javitás

Miután lecsiszoltam a nagyját, jobban látszottak az apróbb hibák is. Mindent betömítettem direkt fára való cuccal, majd ezt is még egyszer átcsiszoltam.

Tok

Ezután építettem egy megfelelő méretű tokot, kicseréltem a zsanérokat és faragasztóval, és fadarabokkal kijavítottam a nagyobb hézagokat, ami főleg a régi zár helyén volt nehéz, de megoldható. Kivettem az üveget és a régi gipsz tömítést levakarva kicseréltem szivacsos gumira. Némelyik ajtónál a léceket is cserélni kellett. Beállítottam és megvártam hogy megkössön a purhab.

Szépítés

Jöhetett a zár beszerelése, majd lekentem egy olyan alapozóval, ami védi a fát a penészesedés, korhadás és egyéb betegségek ellen. Miután jól beszívta és megszáradt, lekentem egy lakkal kevert, mahagóni színű páccal. Szuperül festett. Ezután jöhetett rá 3 réteg lakk. Kész is! :D

Bejárati ajtó

Ez kicsit nehezebb volt mivel két részből állt, és talán ez volt a legrosszabb állapotban. Az üvegek is ki voltak törve belőle. Sikerült az üvegesnél szép üveget venni, amiket méretre vágott, ezután ugyanaz minden mint a többi ajtóval.Kapott még egy csomó gumiszigetelést, bár igy sem a legjobban szigetel, de majd idővel lecseréljük.

Végeredmény

Végeredményben egy bejárati ajtót és három belső ajtót csináltam meg. Nagyon örülök az eredménynek, még magamat is megleptem. Az elején nem gondoltam hogy ilyen jóra sikeredik. A teljes költség is csak néhány csomag csiszolópapír, pár üveg pác és néhány liter lakk volt. A tokokhoz és a lambériához az anyagot édesapám ajándékozta amit nagyon szépen köszönök neki. Sokat segített.

Köszönöm hogy elolvastad, remélem segítettem pár embernek hogy belefogjon olyanba is amiből még maga sem tudja hogy mi lesz :)

Hozzászólások

(#1) XtremLor


XtremLor
őstag

Jo buli, en zomanc festeket tavolitottam el ajtorol, holegfuvo, kromofag, csiszolas, csiszolas.... kb fel nap volt mire lejott masnap johetett a lazur.

"Legen...Wait for it...Dary"

(#2) tomazin


tomazin
veterán

frankó lett (a képeket beforgathatnád viszont)

(#3) Chabee


Chabee
tag

Gratula! Szép és otthonos lett!
Szerintem remek érzés amikor az embert a saját keze munkája veszi körül az otthonába.

Igazat mondani könnyű, csak elhitetni nehéz!

(#4) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Megkérdezhetem, hogy helyileg merre laksz? A tehénól az az istálló felénk.... :D

Amúgy gratula, szép munka és jó a cikk is. :)

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#5) taaz


taaz
aktív tag

Elolvasgatva a cikket egyszer én is belefutottam ebbe ragadós trutyiba. Kaparásztuk , nitroztuk.
De le a kalappal, szépen néznek ki az ajtók. igaz én nem pácoltam volna be mert idővel a lakk alatt szépen beérik a fa.
:C :C :C :C :C

(#6) ncc1701


ncc1701
veterán

Ne cseréld le a szép, öreg bejárati ajtót, hanem szerezz elő/mögé még egyet. Muternál is, majd itthon is dupla ajtót raktam, nagyon megéri, így abszolút nem érződik télen hidegnek belülről.

(#7) Egy-két


Egy-két
tag

Tetszett az írásod, és én is ilyesmi gondolkodású ember vagyok, mondjuk talán kevésbé tapasztalt :D
Szép lett a munka, és köszi a tippet, van egy pár hasonlóan kezelt székünk, szerencsét próbálok majd rajta ilyen módszerrel :)

(#8) Fr0z3n


Fr0z3n
őstag

Van egy ilyen régi ajtóm, csak az zománcos, ha kell viheted :D

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.