2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Védekezés a kártevők ellen

Írta: | Kulcsszavak: kártevők . kémprogramok . víruskeresők . vírusok . biztonság

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A cikk alternatív operációs rendszereket is bemutat, ugyanis a leghatásosabb védekezési módszer a Windows rendszerre írt kártevők ellen, az hogyha a számítógépünk nem képes ezeket futtatni.
A Windows kártevők egy jelentős része, illegális letöltésekből származhat, bár előfordul olyan is, hogy egy ingyenes programnak beállított letöltés valójában egy vírust tartalmaz. Ha letöltünk valamit, legyen szó bármiről, nézzünk utána a forrásnak, ha nem találtunk róla információt, keressük meg egy másik helyen az adott szoftvert/más anyagot. Vírusirtó használata is hasznos lehet a védekezés során, bár kizárólag kb. 50% védettséget képes adni, ugyanis a legújabb kártevők képesek kicselezni, a legfejlettebb technikával ellátott biztonsági szoftvert is. Figyeljünk oda, hogy milyen weblapokat látogatunk, használjunk szoftvert, ami automatikusan jelzi, ha egy weboldalt kártékonynak nyilvánítottak, rengeteg ilyen szoftvert lehet találni, még ingyenes verziókat is.

A másik, sokkal biztosabb megoldás, egy alternatív operációs rendszer, ami nem képes a Windows kártevőit futtatni, bár a Windows rendszerre írt szoftvereket sem, de többnyire elérhetőek alternatívák, például egy iroda, vagy egy weben használatos számítógéphez tökéletes megoldást nyújthat egy Linux rendszer. Van egy másik alternatíva, aminek használatához külön számítógép vásárlása is szükséges, ez a Mac OS X, ez a rendszer is stabil alapokon működik, rendkívül kevés kártevő érhető el rá, és többnyire már ezeket is kiküszöbölték a frissítésekkel.

A Linux önmagában nem operációs rendszer, csak kernelmag. Különböző, úgynevezett disztribúciók érhetőek el, melyek nagy része ingyenes, és nyílt forráskódú, magyarul szabadon terjeszthető, átalakítható stb. Az egyik legfelhasználóbarátabb disztribúció, az Ubuntu. Ezt használják a legtöbben, és 3. helyen áll az operációs rendszerek listáján kb. (Windows, Mac OS X, Ubuntu). A használatához mostanra már nem szükséges szakértelem, ahogyan a telepítéséhez sem. Irodai csomagok, böngészők, és egyéb alkalmazások érhetőek el a rendszerre, valamint a biztonság... A Linux felhasználók legnagyobb része nem használ semmiféle vírusirtó, víruskereső alkalmazást, ahogyan a Mac OS X felhasználók sem.

A Linux disztribúciók jelentős részét nyíltan fejlesztik, bárki átnézheti a forráskódot, ezért ha gyanús dolgot találnak benne, vagy ha sebezhetőséget érzékelnek, azonnal tudják jelezni a fejlesztők felé.

A Mac OS X egy zárt rendszer, ahogyan a Windows is. A Mac OS X rendszert kizárólag a Mac gépekre lehet telepíteni legálisan, bár vannak úgynevezett Hackintosh számítógépek, azonban nehéz telepíteni, és nem is működik 100%-an a rendszer a PC-ken. A Mac OS X-re több alkalmazás érhető el, mint Linux alá, alapjáraton telepítve van egy komoly videó szerkesztő, egy komolyabb szövegszerkesztő, bár irodai programok nincsenek, ebben az Ubuntunak jár 5*.

Összegzésként, lehet küzdeni a vírusok, kártevők ellen, de a legtöbb esetben képesek megtalálni, esetleg a felhasználó "tudatlansága" az ok. A legkönnyebb, legcélszerűbb megoldás, az operációs rendszer lecserélése, de ilyen esetekben érdemes felkutatni, hogy mi az amit használni szeretnénk, milyen módon tudjuk használni, és hogy tudjuk-e egyáltalán.

Hozzászólások

(#1) Thunderzolee

Áhhh... user error ellen nem lehet védekezni.
Ebből élnek az infósok.. :D

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#2) ProFil90 válasza Thunderzolee (#1) üzenetére


ProFil90
csendes tag

Azzal van a baj, hogy olyanokat töltenek le, aminek az eredetével nincsenek tisztába... mindenféle kínai, meg orosz warez oldalakról... F-secure stb. talán képes kiszűrni ezeket az oldalakat, de sokan átugorják a figyelmeztetést is egyenesen rohanva a veszély felé... Persze ez infós fejjel nézve nem baj... sőt... fogorvosok se fognak túlságosan kűzdeni, hogy egészséges legyen a fog, mert nem élnének meg belőle...

Linuxot, Mac-et már tényleg tudás elrontani, alapból csak az tudja, aki ért valamennyire hozzá, legalábbis utánaolvasott, de nem elég figyelmes, vagy nem eléggé érti a dolgát :)

Eddig aki megkért hogy telepítsem újra a gépét, mindíg Linuxot tettem fel, első ránézésre furcsa volt, de amire ők akarták használni, arra tökéletes... Netbookra pedig egyenesen csak a Linuxot ajánlom, oda tényleg felesleges a Win, zabálja a memóriát, és játékra úgysem használható...

Szerk1:

Az android is csak akkor veszélyes, ha mindenféle ... felesleges, ismeretlen forrásból származó stb. kütyüt telepítenek fel, egyébként ha odafigyelünk semmi veszélye nincs, fél éve rootolt CM mod-os Nexus S telóm van, semmi vírus...

Csomó Cydia ellenes iPhone júzer pedig bekapott kémprogramot, nem figyelt oda mit telepít az App Store-ból, JB(Cydia) ismerősöm, még soha nem kapott semmi kártevőt... Az a baj, hogy a naív júzerek mindent telepítenek, utánajárás, érdeklődés nélkül :S

[ Szerkesztve ]

Linux, Mac témákban segítségnyújtást vállalok! iPhone jailbreak, Android root-ban szintén segítségnyújtást vállalok! TérkéPH! http://goo.gl/u5smf

(#3) Ygg


Ygg
senior tag

Annyi a bibi, ha mindenki áttér Linux-ra, akkor megéri már rá vírust készíteni,
s oda is megjelennek.
Android, iOS...kezdi átlépni a kritikus tömeget, megéri már rájuk, vírust, spyware-t. malware-t
írni.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.