Sokakban megfogalmazódik a fenti kérdés, ezért úgy gondoltam írok róla egy rövid cikket. Van ebben egy mechanizmus, de nem lövöm le egyből a lényeget... kezdjük távolabbról.
A szolgáltatónak miért is éri meg kis hazánkban készüléket forgalmazni? Nyilván magához köti az ügyfelet ezzel is, ugyanakkor csak külső szemlélője vagyok, de innen is észrevehetően egy rakat gondot is kap a nyakába. A készülékeket tárolni kell, amihez hely kell és ember/rendszer; ha gond lenne, akkor ő kapja vissza és kell szervizbe küldözgetni; nem mellékesen pedig egy ideig hajlékos hajléktalanok jelentős számban hozták ki a 0 vagy minimál kezdőrészletes telefonokat, amelyeken aztán mind buktak szolgáltatók.
Visszatérve az eredeti kérdésre - mit látunk napjainkban? Reklámokból azt halljuk, hogy gyere hozzánk, de ha nem veszel készüléket, még olcsóbban is kapod előfizetést. Ezzel már nyilvánvalóan arrafelé próbálnak tolni, hogy mi szolgáltatást szeretnénk Neked adni minél jobb áron, de készüléket nem feltétlen.
Ha nem szeretnénk egy területet, akkor leépítjük és egyben nyereségességét növelnénk ha megmarad. Ilyenkor először lassan, majd egyre gyorsuló ütemben növeljük szolgáltatások árát, majd ha ügyfélnek esze van elmegy magától, ha pedig nem, lehet, hogy mégis megtartjuk, mert így már cégnek is megéri. Végső lépésként megszüntetjük a szolgáltatást - bár ez példa nélküli lenne mobilszolgáltatók készülékstratégiája szempontjából így nem valószínű.
Lényeg, hogy egyszerűen mérlegeltek, és úgy találták sokkal jobban megéri nekik ha elsődlegesen maradnak szolgáltatók, másodlagos területeket meghagyják annak aki igénybe veszi, de valószínűleg nem kívánják még támogatni is azt véleményem szerint.
A képhez nyilván hozzá tartozik, hogy Magyarországon Európában a top 3 legolcsóbb nettó percdíjakban, csak miután minden adó rárakódott lesz már nem túl olcsó, amelyet nyilván meg kell fizetnünk percdíjakban vagy akár telefonok költségében is; de ez teljesen más és hosszabb téma így itt nem kívánok ebbe belemenni.