2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Belépő kategóriás laptop a ringben: Lenovo IdeaPad 300-15IBR

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Lassan október eleje lesz és bár messzinek tűnik az iskolakezdés sokszor él bennem az kép amikor egy nagymama az utolsó vasárnap vette meg a tanszereket kis unokájának. Ez az érzés ragadott meg amikor arra gondoltam ma ha alig van valakinek pénze és hitelt se szeretne felvenni csak újban és magyar garanciával szeretne venni gépet mire juthat egy abszolút belépőkategóriás laptoppal.
Először talán a boltokat érdemes szemügyre venni. Élőben számos helyre el lehet menni és százezer forint alatt nagyjából ugyanazt kapja többé kevésbé az ember. Ezért természetesen a közel százezer forintos ajánlatokat kapunk. Amennyiben félig vakon választunk és az internetes webshopokat keressük fel ennél jóval olcsóbban már hetvenezer forint alatt is találhatunk laptopot. Bár tény hogy számos megkötéssel. El kell felejtenünk a magyar nyelvű billentyűzet kiosztást és felesleges álmodoznunk egy előre telepített Windows 10-ről is ami teljesen jogtisztán járna a gépünkhöz sőt
bizonyos modelleknél az optikai lemez olvasót is elfelejthetjük. De akkor valójában mit is kapunk hatvanötezerért ha a legalsó polcról választunk magunknak?
Akérdésre hogy megtudjuk a választ, egy belépőkategóriás notebookot választottam. Pontosabban a Lenovo IdeaPad 300-15IBR esett a választásom. Ebben az abszolút belépő szintben kisebb szerencsével még jobb vasakat is ki lehet fogni, amik sebességben ígérnek többet. Ám sajnos én vásárlásom időpontja már kiesett a kedvezményekben gazdagabb időszakból. Így maradt egyetlen alternatívaként a fent leírt modell. Ami nem okozott csalódást így közel három hét aktív használata során sem ezért úgy gondoltam írok egy tesztet hogy megosszam veletek a tapasztalataima.

[kép]

Külső

Első ránézésre egy konszolidált külsőt kapunk. Nem található rajta semmilyen csicsás elem. Az ember szögletes élekkel kissé lecsapott oldalakkal találkozhat ha gépre néz. A laptop fedlapján egy szolid márka logót látunk, ami kicsit feldobja az egyhangúságot. A notebook jobb oldalán találjuk a DVD írót , két USB 2.0-ás szabványú és egy Jack csatlakozót. A DVD írón középtájt találunk egy nyitásra szánt gombot. A jobb oldalon kicsivel gazdagabb és szélesebb palettát kapunk annak ellenére, hogy a negyven százalékát elfoglalja levegő kivezető nyílás. Hozzánk legközelebb eső nyílás a memóriakártyákért felel amely képes olvasni SD kártyákat (SD, SDHC, SDXC) és multimédia kártyát. A kártyaolvasó után következik egy USB 3.0 szabványú csatlakozó. Normál méretű HDMI port is helyet foglal a jobb oldalon. Ha csak kábelen tudunk netthez jutni akkor sincs minden veszve, - erről Macbook Air tulajdonosok többet tudnának mondani – RJ-45 csatlakozott jobboldalt rápattinthatjuk a gépünkre. D-SUB vagy VGA port ki hogy ismeri szintén ezen az oldalon kapott helyett. Az utolsó jobboldali csatlakozó a tápegységé lett. A sztereó hangszórók a laptop alján helyezkednek el. Azért, hogy a notebook stabilan maradjon négy gumiból készült tartó gondoskodik.
Kinyitva a laptopot megpillanthatjuk a 15,6” LED háttér megvilágítású LCD kijelzőt amely tükröződik ugyan, de ezzel egy időben élénkebb színeket is ad vissza, mint matt társai. /Ebben azárszegmensben nem sok választásom volt, de utólag belegondolva nem bántam meg a tükröződő kijelzőt, mert volt szerencsém matt társát is látni./ A képernyő felett helyezkedik el a kamera, amely HD felbontásra képes és egy hideg színű LED égő. A képernyő bal alsó sarkában egy Lenovo logó, míg jobb oldalon egy 300-as felirat van. A képernyő pár milliméterre be van mélyítve a felső lapba, így billentyűzet nem tudja megkarcolni. A mai trendeknek megfelelően a billentyűzet szigetes elrendezésben helyezkedik el. Kellemes nyomásponttal rendelkezik. Kiosztása angol nyelvű, ami elsőre sokak számára használhatatlanak hathat, viszont kevesebb, mint ezer forintért beszerezhetünk matricákat, amivel egy csapásra magyarrá varázsolhatjuk a billentyűzetet. Az alsó oldalon a billentyűzet alatt helyezkedik el az egér érintésérzékeny padja és annak két gombja. Az egérpad teljesen jól használható a multi-touch funkciókat is ismeri./Az egérpad jól használható, de én mindenkinek egy külön egeret ajánlanák, ha teljes komfortba szeretné magát érezni./ Az alsó részen találunk még két matricát amik a külön specifikációkra hívják fel a figyelmünket. Az egér alatt két jelző LED-t találunk. A jobb oldali jelzi, hogy töltés alatt van a készülék, ill. van e még benne szufla. A baloldali a processzor állapot jelzője.

Hardver

Ami a hardvert illeti, itt több meglepetés is ért az emag.hu teljesen korrekten leírta, hogy mik a specifikációi a gépnek, nem volt benne semmi eltérés a valóságtól. A processzor egy Intel Celeron N3060-as. Aminek az alapfrekvenciája 1600 MHz. Ám ha ránézünk az Intel oldalán a processzor valódi vagy névleges teljesítményére akkor láthatjuk, hogy tudja boost funkciót és turbó-boosttal akár közel 2,5 GHz is lehet a gép órajele. Ám sajnos készülékünk hiába rendelkezik a fent említett processzorral mégis kimarad boost funkció amit teljesen helyesen a honlapon sem tüntetnek fel. Ettől függetlenül a készülék korlátaihoz képest szép teljesítményt produkál. A hétköznapi Office feladatokat jól oldja meg. A HD-s filmek sem jelentenek kihívást neki és Photoshopot is bátran lehet rajta futtatni.
Amikor először láttam meg a készüléken az Intel márka logót megmosolyogtam, mert csak egy alap felszereltségű processzort kapunk, ám a driverek telepítése után már érthetőbb nekem is a jogos Intel embléma. Ugyanis szinte az összes fontosabb hardver működésért Intel driverek fellelnek. A második meglepetés akkor ért, amikor először láttam meg a boot egységek prioritását. Nem hittem el, hogy olyan alsó kategóriás laptopba mint amilyen a bemutatott modell belefér egy Toshiba HDD ésMatshita DVD író. Wifi kiosztásba is fért egy kis plusz ugyan is ismeri az „ ac ” szabványt. Az akkumulátor négy cellás és képes közel négy óra készenléti időre. Ami ha nem is kimagasló, de további kis pluszt tesz a készülékhez. Úgy érzem ez egy üzenet a felhasználónak, hogy a gép alapjai nagyon jók lehet rajta fejleszteni, de nem arra készült, hogy az ember kidobja félév után a kukába. Ezt bizonyítja, hogy 8 GB-ig bővíthetjük a RAM-ot. ill. a mai Laptopokba már cserélhető processzorral is később tudjuk erősíteni vasunkat, de mindezek előtt egy billentyűzet matricázása lehet a legfontosabb.

Használat, Végszó

A készüléken Windows operációs rendszer futott a kezdek óta, mivel driverek Win 10-en lettek kitalálva így alap műszaki tudásom és tapasztalatom miatt, feleslegesnek tartottam egy Linux disztribúcióval szenvedni és működő driverek után vadászni – hozzászólásokban szívesen várom a hasznos Linux tanácsokat tippeket - . Azt el kell mondanom, hogy patent a gyárilag kapott Driver DVD is bőven ad hozzá a készülék minőségéhez. Még ha nem is egy Macbook Air szintjén beszélgetünk a minőségről, de a kezdeti szokol rádió „térhangzást” egy csapásra egy kellemes sztereó hangzás váltotta fel. A kockásabb ikonok is kerekdedebbek lettek. Egyszóval jobb kifinomultabb lett folyamatosabb a rendszer kezelése Windows 10 alatt. Az akkumulátor idő is eléri normál módban a négy órát amit kiemelkedőnek tartók ezen a belépőkategóriás szinten.
Közel három hét távlatából sem gondolom azt, hogy rossz üzletet kötöttem, amikor a készülék mellett döntöttem. Egy alap office feladatokra szánt gépet vásároltam meg, aminek a határait ma is feszegetem Adobe szoftverekkel ill. különböző ingyenes grafikai programokkal(Gimp, GIMPshop, Artweaver, Inkscape). Eddig állja a strapát, így bárkinek bátran merem ajánlani alapgépnek.

Hozzászólások

(#1) pulyka jocó


pulyka jocó
senior tag

Pár képet rakhattál volna mellé, hogy ne csak a sok szöveg legyen :)

(#2) Paulo5577 válasza pulyka jocó (#1) üzenetére


Paulo5577
csendes tag

Szivesen raknák fel, de nem nagyon tudok képet beszurni

(#3) Paulo5577 válasza pulyka jocó (#1) üzenetére


Paulo5577
csendes tag

Csak sikerült

(#4) quailstorm


quailstorm
nagyúr

Mennyi RAM-ot adtak vele ennyiért? 2GB vagy 4GB?
CPU cserét meg remélem nem gondoltad komolyan, ez egy kvázi tabletalaplap laptopházban. De mindenképp egy tabletplatform, abból sem épp egy friss konstrukció. Ennyiért még OK, de amikor 100-ért is ilyet hirdetnek akkor ideges vagyok.

Manapság nincs már CPU csere laptopokban. Be van forrasztva.

[ Szerkesztve ]

(#5) lev258


lev258
veterán

Linux-szal kapcsolatban. Kipróbáltad bármely 16.04-es verzióval Live módban?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6) Paulo5577 válasza quailstorm (#4) üzenetére


Paulo5577
csendes tag

4GB ram van benne, ennyi infom nem volt, hogy nem tudok CPU cserélni, bár így is fürge.

(#7) Paulo5577 válasza lev258 (#5) üzenetére


Paulo5577
csendes tag

Ubuntut(16.04), mintet kipróbáltam rajta boot pendrival de mindkettőnél lassu volt a rendszer ezért win 10 raktam fel rá teljesen.

(#8) quailstorm válasza Paulo5577 (#6) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Akkor azt tudom mondani, hogyha feltétlen garanciális gép kellett ennyiért akkor megérte.

(#9) lev258 válasza Paulo5577 (#7) üzenetére


lev258
veterán

Az Ubuntu (Unity-vel) eleve nem a legfürgébb. Inkább Mate, vagy Xubuntu változat. Egyébként nem lehet, hogy a pendrive miatt is lassabb?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10) Paulo5577 válasza lev258 (#9) üzenetére


Paulo5577
csendes tag

Lehet meg én se vagyok win függő, de van egy másik gépem amin megy telepített 16.04 ubuntu és nem túl acélos sajnos. Lehet pendrive miatt volt lassú. Csak eddig a win jobban kiszolgál.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.