2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Az élet Spicával, avagy: a szükséges beavatkozás mértéke

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A nyár elején tettem szert a Samsung gyártotta fenevadra. Symbianos telefont cseréltem erre a T-Mobile-függő jószágra, és már első nap láttam: jó döntés volt. Életformámból adódóan nem a Youtube és a játékok megléte ajzott fel, sokkal inkább a desktop verzió használhatóságát közelítő, Google-gyártotta levelező- és naptár-rész.
Korábban egy évig volt LG KU990-esem, (Viewty), az után a rendszer "okossága" és az érintőképernyő jól használható és részletgazdag volta is nagy örömöt okozott.

Egy szó, mint száz: tetszett az egész. 2 dolog érdekelt még: milyen tokkal lesz érdemes használni, és meddig lehet eljutni vele szoftveresen, mi mindenben válhat hasznomra a mindennapokban.

Az első kérdésre hamar adódott válasz, kiderült, hogy szinte sehol nincs hozzá való tok, viszont a Nokia E7X sorozathoz valók jók hozzá, ezekből pedig választék és minőség is van.

A másodikra a remek PH!-s fórumon talál a halandó választ, valamint az ott is aktív Skynet blogján - fórumán.

A szoftveres kérdés két részre oszlik: milyen alkalmazásokat telepít az ember, miért és honnan a telefonjára - illetve: eleve milyen operációs rendszer dübörög a masinán.
A telepítés dolga gyakorlatilag elég egyszerű: a rendszer alapban tartalmazza a Market nevű alkalmazásboltot, ahonnan kismilló minden letölthető, és ami nagyon jó: az onnan szedett dolgok esetében figyelmeztet a frissítés lehetőségére is. A gond: hazánkból nem érhetőek el a nagyobb tudású, fizetős programok, illetve: a Google szégyenére a Market kereső- / ajánlórendszere iszonyatosan kezdetleges.
A fizetős programokat bárhonnan be lehet szerezni - nyilván kizárólag illegális forrásokat értünk ez alatt.
Az igazán jó alkalmazásokhoz viszont csak az vezet el, ha online fórumokon követjük a beszélgetéseket. Én pl. személyes ajánlás hatására jutottam el a Scan2Pdf programhoz, ami teljesen nélkülözhetetlen és rajongott darabja a telefonomon futó szoftver-válogatásnak.

Az operációs rendszer első látásra még bonyolultabbnak tűnik. Az Android egyes verziói: 1.5 /1.6 (Cupcake), illetve 2.0/2.1 (Eclair), valamint 2.2 (Froyo) néhány kardinális kérdésben nagyon komoly eltéréseket mutatnak.
Az 1.5-ös kameraszoftver például iszonyú primitív felületű, de megbízható, szép képeket csinál, a 2.1-é sokkal kidolgozottabb, viszont bugokkal teli. Az 1.5-ös telefonok nem tudnak Bluetoothon fájlokat fogadni vagy küldeni (a kihangosítás megy csupán), 2.1 alatt ez már nem (akkora) probléma.
De a magasabb számú szoftvereknél a rendszer általános gyorsasága, kezelhetősége, rendezettsége is javul. Egy szó, mint száz: az Android egyesek szerint rohamosan fejlődik, mások szerint egy óriási bétateszt önkéntes, fizető vendégei vagyunk - mindenesetre: frissíteni kell, minden rendelkezésre álló eszközzel.

A Spica esetében néhány hónapja létezik hivatalos frissítési rendszer, vagyis a márkaszervizekben általában kis unszolásra elvégzik ezt a műveletet, és a készülék megkapja valamelyik hazai szolgáltató szoftverét - esetleg a független verziót.

Ugyanakkor arra is van lehetőség, hogy az ember egy mezei microUSB kábel segítségével maga álljon neki a frissítésnek / flashelésnek: itt nyilván a garancia elvesztése, és a telefon szoftveres megalázása / két vállra fektetése is felmerül kockázatként.
Az előnyök ugyanakkor nagyok: számos kísérleti, illetve viszonylag kiforrott, nem hivatalos komponens válhat rendszerünk részévé. A root-jogok megszerzése után teljes backupot készíthetünk, optimalizáltabbá, stabilabbá vagy instabilabbá faraghatjuk a rendszert, és használhatunk néhány, e nélkül nem működő programot. A legfontosabbak a WIFIs internet-szórásra alkalmas Wireless Tether, és a telepített programokat az SD-kártyára költöztető App2SD.

A dolog menetéről általánosságban és részleteiben is sokat lehet olvasni a fent linkelt oldalakon. De hogy el ne vesszünk a részletekben, mire lesz szükségünk:

- 1 jó állapotú, karban tartott, megbízható számítógép, átlagos, elterjedt oprendszerrel (XP vagy W7 32 bites verzió jó lesz)
- Odin nevű flashelőprogram, melyet a legmagasabb jogosultsági szinten / rendszergazdai módban futtatunk
- az e célra való driver-csomag (a fenti címeken rendelkezésre áll). Nagyon megkönnyíti a dolgunkat, ha a gépre korábban nem telepítettük a Samsung monumentális suite-szörnyetegeit, mert ezek borzasztó szemetet csinálnak.
- némi türelem és önbizalom, ne idegenkedjünk az újraindítás gondolatától sem.
- pontosan találjuk ki előre, mit és hogyan telepítenénk, minden csomag legyen kéznél, több példányban, archiválva is.

Ennyi. Maga a flashelés gyors és biztonságos: a telefon teljes újrahúzása gyári szoftverrel kb. 15 perc, a különböző "okosítások" felrakása még egyszerűbb és gyorsabb.

Összefoglalva:
A Spica kedvező árú, kiegyensúlyozott hardverösszeállítású, (szerintem) ergonomikus, jó akkuidejű telefon. Okos használattal komoly tudást / használati értéket lehet kihozni belőle, úgy, hogy az alapfunkciói sem csorbulnak jelentősen. Ugyanakkor pusztán beszélgetésre és zenehallgatásra lehet, hogy sokkal megfelelőbb egy megbízható, régebbi Nokia vagy SonyEricsson-készülék.
Régen a Nokia N95-öst reklámozták avval, hogy lám, mivé lettek a számítógépek. Egy ilyen egyszerűbbnek mondható, középkategóriás Android-kütyü valóban képes felcsillantani ezt a reményt.

  • Nem lehet hozzászólni
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.