2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Egyszerű internetrádió vevő vékonykliens,retro gép alapon 64MB CF/SD/Pendrive-ra

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sziasztok. Ez az első logout-os bejegyzésem, fogadjátok szeretettel.

Anno vásároltam a helyi piacon egy Igel vékonykliens gépet, 364 Compact típusút, elvileg. Viszont az előlapján Maxdata szerepel, gondolom az volt az OEM gyártó.

Gondolkoztam, mit kezdjek vele, elkezdtem kutakodni a neten.
Nem túl erős a hardver, 400 MHz VIA C3 proci(KB AMD K6-2-nek felelhet meg), 128 MB noti SD-RAM, valamint 64MB CF kártya IDE átalakítón tárhelynek a felhozatal. Van alaplapi VGA, hang, illetve hálókártya is.

A Damn Small Linux rendszert találtam rá legjobb megoldásnak feltelepíteni. Ez a Linux disztribúció egy végtelenül lebutított Knoppix alapú cucc, mely akár 486-osokon is elfut.
Felraktam a kártyára frugal installal (a rendszer image-et a CF-ről egy ramdisk-be tölti, és onnan dolgozik a rendszer, így gyors és a Compact Flash kártyát sem gyilkolja, de a rendszeren történt változtatások elmenthetők vissza a meghajtóra).

Meglepődve tapasztaltam, hogy van XMMS media player.
Olyan majdnem, mint a Winamp.
Több se kellett, ebből netrádió kliens lett.

Automatán játssza az elsőnek beállított rádiót rendszerbetöltéskor az XMMS, egy előre beállított listából válogat (kb 80 rádió, bővíthető). Címet DHCP-n kér az elsődleges (eth0) hálókártyának. Van SSH szerver rajta, tehát kívülről elérhető a lista cseréje. Monitor, minden nélkül elmegy, egyedül táp meg LAN kell, meg valami a hangkimenetre, hogy legyen min megszólalnia, meg valami amivel lépteti az ember a listát, szabályozza a hangerőt, stb. Nálam ez egy régi USB-s PC-s kormány(az XMMS-nek van joystick plugin-ja, USB-s gamepad-del, joystickkal is használható), de billentyűzettel is vezérelhető.

A Damn Small Linux rengeteg régi hardvert ismer, van grafikus felület is alapból, tehát testreszabható, így bátorkodom közzétenni a CF kártya image fájlját, hátha másvalaki is lát fantáziát benne, aki rendelkezik hasonló paraméterű, vagy szerényebb hardverrel.

Szükséges dolgok mielőtt belevágnál:

-1db régi vékonykliens számítógép valamelyik lomis piacról(de egy P1-P3 körüli kisfogyasztású gép/egybe PC is megteszi), amiben van legalább 64MB tárhely HDD-n vagy Compact Flash kártyán, egyéb belső tárolón, 64MB RAM, hangkártya vagy alaplapi hangkimenet, LAN csatlakozó, PS/2 billentyűzet és/vagy USB csatoló
/a legolcsóbb vékonykliens ezeken a lomis piacokon kb. kb 500-1000 Ft/
-1db LAN kábel a routereddel való összekötésre /filléres/
-1db Jack-RCA a hifiddel, erősítőddel, aktív hangfaladdal való összekötésre /300 Ft/
-1db billentyűzet vagy gamepad vagy joystick a vezérléshez/vagy van otthon elfekvőben, vagy venni kell /ingyen-1500 Ft/
-opcionálisan CF kártyaolvasó(elég sok scanneres nyomtatóban van pl), a program felmásolásához
/vagy van, vagy kölcsönkéred valakitől/

A 64-es kártya img fájlja(mindkét linken ugyanaz van):
[link1]
[link2]

Progi Windowsra a rendszer másik kártyára/ide hdd-re másolásához(Source: maga a fájl, Target: A CF kártya, vagy az IDE meghajtó), Linux alatt a dd használható erre a célra, mivel a lemezképfájl dd kompatibilis:
[link]

A program a meghajtó/CF kártya 0. szektorától kezdi a másolást, felülírja a régi partíciós táblát, de a a maradékon létrehozható még partíció. Én egy 2GB-os CF kártyával teszteltem még a 64MB-os mellett. Második partíciónak a maradékból lett egy FAT32-es hda2 is. Tökéletesen működött.

A kész rendszert SSH-n és SCP-n is el lehet érni a rádió lista lecseréléséhez(én Windows alatt a Foobar zenelejátszóban kényelmesebben tudom szerkeszteni, mint az XMMS-ben), beállításhoz, akkor is, ha nincs rá monitor-billentyűzet-egér kötve. Windowson a WinSCP a legalkalmasabb a célra, Linuxon kb. bármi, kezdve a parancssorral.
A rendszer IP-jének megfejtéséhez(DHCP-n kapja, eth0) nem árt megnézni a routerünkben az éppen kapcsolódó kliensek listáját.
A login: root, a jelszó: radio.
A /home/dsl/.xmms könyvtárban van a lejátszólista a rádióállomásokkal és néhány shell script is, mellyel a konfig és a lista elmenthető (máskülönben újraindításkor visszaáll a régi lista és a régi konfig).

Beüzemelés után szükség lehet a hangbeállítások módosítására/a joystick beállítások finomhangolására az XMMS-ben, de ezt csak egyszer kell megtenni. Az enyém elég lassan bootol, kell vagy 2 perc, mire hangot ad ki magából, ezen nem kell meglepődni, utána stabil. A LAN-t még bekapcsolás előtt csatlakoztatni kell a klienshez, másképp nem fog megszólalni.

Így néz ki az én verzióm a hifi-m tetején:

Update: Megszületett a pendrive verzió, de USB-s SD kártya olvasó+SD kártya kombóval is működhet, tapasztalatom szerint USB-ről nálam valamiért gyorsabban is indul a rendszer, innen tölthető a csomag, instrukciók a fájlban:
[link]
A csomagban mellékelt Rufus progival, elvileg USB-s HDD-re/CF kártyára/ USB SD adapterre is felrakható vele a rendszer, sőt egyszerűbb is, így ez az ajánlottabb verzió a fenti HDD Raw Copy Tool-os helyett.

Update 2: Pentium 4 és azutáni masinákkal kétséges a kimenetele a dolognak, mivel a Damn Small Linux nem ismeri az újabb hálókártyákat. Egy próbát azért megér, annak aki akarja

Hozzászólások

(#1) ontheground


ontheground
tag

Ötletekkel, észrevételekkel kapcsolatban várom a hozzászólásokat :)

(#2) icemad


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Köszönöm a cikket, én is most gondolkozom ilyesmi építésén.
USB wifi adapterrel is működhet? (műhelybe lenne jó egy fix rendszer. Jelenleg mobil+BT hangfal kombó van.)
Alaplapi SD kártyaolvasóról is tud bootolni? (bios támogatja)
A gép egy régi laptop lenne. 1.6 GHz proci, 1 giga ram, 160 GB hdd, kijelző hibás, de kötnék rá egy érintőképernyős monitort.

(#3) ontheground válasza icemad (#2) üzenetére


ontheground
tag

Köszi, hogy elolvastad, bár elég összeszedetlen és kicsit csapongós lett.

Ebben a konfigurációban nálad szerintem esélytelen az USB wifi, talán Tiny Core Linux alapon menne, azon lenne érdemes ezt felépíteni, ha minimális erőforrásigényben és installban gondolkozol.
Annak újabb a kernele, támogat újabb hálókártyákat és wifi kártyákat is, gondolom.
A Damn Small Linux, amire én építkeztem, az sajnos nem ilyen, ott Pentium 3/ sima Athlon körül megáll a tudomány, eleve 486, Pentium I, K5-K6 volt a fejlesztési célja a rendszernek. Semmivel sem lenne gondja amúgy, procit, hangot, VGA-t Core2/P35 chipset/Geforce 8400 kombinációban is felismer, fut szépen, csak a hálókártyát nem látja(tapasztaltam), így bukik a dolog.
SD adapter sem lehet gond, ha IDE módban megy/alapból IDE-s.
Megoldás lehet a Tiny Core Linux, mint mondtam, vagy vastagabb Linux/Windows, mert ahogy látom a tárhely és az erőforrások sem szűk keresztmetszet :)

[ Szerkesztve ]

(#4) icemad válasza ontheground (#3) üzenetére


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Oké. Köszönöm a tanácsot. Lehet megpróbálok rajta inkabb valamilyen puppy Linuxot, az elég jól felismeri az eszközöket. Az szerintem elfuthat ezen a gépen. Még a monitor lehet necces.

(#5) Uzsito


Uzsito
csendes tag

Köszi a leírást, nagyon szuper. Külön jó, hogy ultra low-cost.
Van egy klasszik 486DX2-m, hasonló linux disztróval rámondhatnám hogy internet rádió, csak akkora mint egy fél asztallap :D

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#6) Hieronymus válasza Uzsito (#5) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nyilván a szándékot és megoldást kell értékelni és nem használhatóságot.
Nyilván egy leselejtezett okostelefon alapból megoldja a problémát. Talán még a kormány kezelésre is rá lehet bírni. (Közel nulla energia fogyasztás mellett.)

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#7) Uzsito válasza Hieronymus (#6) üzenetére


Uzsito
csendes tag

Nyilván azért köszöntem meg, írtam hogy szuper és jó, mert így értékeltem a szándékot és a megoldást. A többi pedig vicc. Nyilván.

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#8) ontheground válasza icemad (#4) üzenetére


ontheground
tag

Igen, sajnos az érintőképernyő megoldása kifoghat rajtad. A Tiny Core Linuxban elvileg van xinput driver meg hozzávaló calibrator, valószínűleg a Puppy-n is.

Elkezdtem én is átrakni ezt a projektet Tiny Core Linux(v 9.0) alapra, sajnos a kormány megfogott. XMMS megy, ssh szerver megy(valamiért csak a fájl le ill. feltöltés/SFTP/, a parancskiadás nem, de azt majd megoldom).

A kormánnyal, gamepaddal, joy-al szerintem az a baja, hogy nincs benne az x86 verzió repo-jában a hidapi.tcz csomag, csak az x86_64-ben, az meg nekem sajna nem játszik. A Damn Small Linuxos verzió az egy hid és egy joydev kernelmodult tölt be a kormánynak, a Tiny Core meg csak a joydev-et tudja a fentebbi miatt, így ugrik a dolog. Jó lenne pedig, mert a Tiny Core-os verzió kijönne 29 megából, egy 32 megás CF kártyával, meg 64MB RAM-mal is beérné. Mondjuk gameport kernelmodul alsa sound serveren keresztül van, be is tölti magának a gép, de nincs gameportos joy-om lepróbálni :)

(#9) ontheground válasza Uzsito (#5) üzenetére


ontheground
tag

Én köszönöm, hogy tetszett :) Én simán ráfognám. Ha van emeletesház méretű rádióadó, akkor mért ne lehetne AT ház méretű netrádió vevő? Bár, fogyasztás szempontjából nem a legjobb :D

(#10) ontheground


ontheground
tag

-

[ Szerkesztve ]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.