2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

A webrádió másik oldala, Rivendell Radio Automation + Ubuntu alapon(pdf)

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sziasztok. Második blogbejegyzésként egy doksit szeretnék közzétenni.

Néhány éve volt a kisvárosom egyik egyházközösségének egy szépreményű internetrádió(majd később földi sugárzás) terve, melyből sajnos kevés dolog valósult meg. Mivel nem volt sem titoktartási szerződésem, sem szerzői jogi megállapodásom velük, és egyébként sincs semmi üzleti titok, kényes adat benne, így a rádióautomatizáló szoftverhez készült felhasználói dokumentációt, melyet én készítettem, bátorkodom majd itt közzétenni, hátha valakinek hasznos lesz majd. Elég hiányos, feltételez némi alap Linux tudást, de azért csak jó lehet valamire.

Na, de ne ugorjunk ennyire előre, egy kis előzmény:

Amikor a webrádiós részt elkezdtük fejleszteni, egyelőre Linux alapon, több, nyílt forráskódú, szerveroldali szoftver is adódott lehetőségként.

Ott volt egyik alternatívaként az Airtime, ami egy nagyon szép, csicsás, a modern kor GUI és funkcióigényét is kielégítő, broadcast grade, ingyenes internet rádió programcsomag [link]
Egy hátránya volt, hogy viszonylag erőforrásigényes, amiatt, hogy elég sok minden webszolgáltatásokkal van benne megoldva, valamint a felülete is böngészőn keresztül kommunikál, PHP alapon.
Sajnos kifogtak rajtam a program függőségei, meg a telepítés bonyolultsága Ubuntu Server 12.04 LTS operációs rendszer alatt, így kb. egy hét próbálkozás után a vele való munkát feladtuk.
Ezen verziójú Ubuntu rendszer már akkoriban sem volt a legmodernebb, de nekünk ALSA soundserver kellett, a Pulseaudio hülyeségei nélkül, ebben meg azt még teljesen ki lehetett gyomlálni, így ezért esett erre a változatra a választásunk. Újabb Linux rendszeren, illetve a mostani újabb Airtime verziókkal már lehet egyszerűbb lenne a telepítése, mivel sok rádió használja, de én már nem foglalkozom ilyesmivel manapság.

A másik alternatíva a Rivendell rádió automatizáció szoftver lett. [link]
Ez egy elég puritán kinézetű, nem túl modern felületű programcsomag, de elég nagy tudású, szintén broadcast grade, minden szükséges dolog benne van, sőt még annál több is. Az erőforrásokkal is korrektül bánik, szerintem akár egy Pentium 4-en is elfutna.
Mellékesen megjegyezném, hogy ezt a szoftvert egy Salem Communications nevű, keresztény rádiókat üzemeltető cég, Salem Radio Laboratories néven jegyzett részlege készítette, így még egyházi vonatkozása is van/volt, ezért sem kerestünk további alternatívát. Mi az akkori legfrissebb, valamelyik Ubuntu repo-ban is megtalálható stabil verziót használtuk, de azóta már ebből is van újabb, ez is fejlődik, mint az Airtime.

A munkafolyamat úgy nézett ki, hogy a szerver/automatizáló gépen Ubuntu 12.04 LTS Linux operációs rendszer ALSA hangrendszerrel, ezen a Rivendell, ami kijátszott egy hangkártyára. Erre a kártyára csatlakozott egy sokcsatornás keverő amely adásvezérlési célokat és ezzel párhuzamosan műsorrögzítési, szerkesztési, visszahallgatási célokat is ellátott, köszönhetően a több külön buszrendszerének, de ebbe most ne menjünk bele. Mikrofonok, illetve egy másik hangkártya és egyebek is voltak rá kötve, kvázi élőzésre is alkalmas volt emiatt. A keverő egyik buszának kimenete egy hangkártya segítségével egy Butt(igen, ez a neve, :D ) nevezetű szoftver bemenetén végződött a szerverben. E szoftver funkciója az mp3 kódolás mellett a folyamatos műsorrögzítés volt, valamint, hogy localhost-on meghajtsa az Icecast kijátszószoftver bemenetét az mp3 formátumba kódolt adással.
A szerverre SAMBA-n keresztül lehetett hanganyagot feltölteni, a vágás akár a szerveren és a keverőn, akár valamelyik feltöltő gépen is történhetett. Sajnos félmegoldásaim is születtek, mivel a SAMBA-n feltöltött anyag tulajdonosát és jogosultságait a szerveren való felhasználhatóság érdekében kézzel szükséges volt módosítani, pedig megoldhattam volna ez valamilyen scripttel automatizálva, mondjuk cron segítségével is is.

Ennyit hát előljáróban. Tudom, sok mindent elegánsabban is meg lehetett volna valósítani, mint ahogy majd ez a dokumentumból ki is derül, mindenesetre, aki tudja használja egészséggel :)

A dokumentáció ezeken a linkeken érhető el:
[webradio_rivendell_manual_hu.pdf]
[webradio_rivendell_manual_hu.pdf]

Hozzászólások

(#1) ontheground


ontheground
tag

Tudom, hogy lesznek majd olyanok, főleg nagy Linux guruk, akiknek a fenti bejegyzés eretnekségnek fog tűnni, mivel egy szervernél alapszabály, hogy nincs GUI, meg felhasználói programok, de sajnos muszáj volt így megoldani a dolgot, mivel ennyi erőforrás állt rendelkezésre. Meg lehetett volna azt csinálni, hogy külön gépen az automatizáló és szerkesztőszoftver grafikus felülettel, egy másikon meg csak a szerverrendszer + Icecast, headless alapon, de nem állt rendelkezésre további masina a célra.

Várom az észrevételeket, hozzászólásokat.

[ Szerkesztve ]

(#2) cinemazealot


cinemazealot
addikt

A mai, alapvetően nem lineárisan blogoló (értsd: felveszem a videót, megvágom a videót, effektezem a videót, feltöltöm YouTube-ra) vagy élesben kijátszom, ahogy játszom (értsd: Twitch és társai) világban kifejezetten üdvözítő egy ilyen rádiózásról szóló írás. :R

A technika mellett viszont szívesen olvasnék a tartalomkészítés hátteréről is. Mi volt a rádió adásának fő témája? Beszélgetések? Interjúk? Zenék? Voltak pl. reklámok? Zenék pl. csak licencdíj mentesek voltak (ha egyáltalán voltak)? Voltak tartalom szolgáltató partnerek (pl. helybéli lakosok, vállalkozások)? Milyen műsoridővel működött a rádió (0-24, vagy naponta pár órát, heti pár napot)? Azért is érdekelne, mert talán több kistelepülésen is volnának (akár iskolások), akik érdeklődhetnek az ilyen technika vagy tartalom gyártási módszer iránt, és jó ha van bevált (vagy éppen kerülendő) tapasztalat.

A zippyshare helyett viszont találhatnál valami értelmesebb tárhely szolgáltatót, mert kb. harmadik kattintásra sikerült úgy letöltenem a doksit, hogy nem egy reklám oldalon kötöttem ki, ami 06 90-es számra való SMS küldésért cserébe áldott volna meg engem valamilyen ki tudja milyen tartalommal. :D

(#3) Uzsito válasza ontheground (#1) üzenetére


Uzsito
csendes tag

Jók ezek a szakmai bejegyzések, írhatnál még párat, minél több annál jobb :)

Szerintem ebben az esetben kár a megoldás módja miatt aggódni, ha behatároltak a lehetőségek. Elég érdekes feladat ez ahhoz, hogy feszegesse a szakszerűség határait.

És milyen tartalmat broadcastolt volna a rádió pontosan?

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#4) ontheground válasza cinemazealot (#2) üzenetére


ontheground
tag

Hello. Kösz, hogy elolvastad. Azért választottam a Zippyshare-t, mert az ilyen jellegű ingyenes tárhelyek közül ezen maradnak fenn legtovább a cuccok, és a reklámblokkolómat sem próbálja kicselezni, sokról ez nem mondható el. Persze felrakhattam volna Google drive-ra vagy Dropbox-ra is, de azok a privát tárhelyeim, nem ide valók. Majd mindjárt keresek más alternatívát.

A többivel kapcsolatban meg írok inkább privátot, mert nem ide való az egész történet, mivel kevés benne a szakmai dolog, meg aztán a saját nézőpontomat tartalmazná a hozzászólás amit már legépeltem, de mégsem szeretném, hogy itt maradjon ország-világnak, nehogy esetleg valaki megsértődjön.

(#5) MineFox54 válasza ontheground (#4) üzenetére


MineFox54
őstag

Mega?

(#6) ontheground válasza Uzsito (#3) üzenetére


ontheground
tag

Köszi szépen a dícsérő hozzászólást. Sajnos nem lett túl szakmai ez sem, van benne hiba bőven, a doksiban is találtam párat, majd kijavítom.

Még van 1-2 gondolat a tarsolyomban, új projektként most például vékonykliens alapú minimál kameraszerveren gondolkodom egy HP T5740, meg egy halom levetett USB-s webcam (WinXP 32-re volt driverük utoljára) + Linux alapon. Annyit már előre sejtek, hogy stratégiailag kitűntetett pontra érdemes elhelyezni a kameraszervert, mivel az USB jeleket sajnos nem lehet a végtelenségig vezetni a kamera és a kliens közt.

Elküldöm neked is, amit cinemazelot-nak küldtem arról, amit nem akartam ideírni, abból kiderül, mi lett volna a tartalom. Igazából egyházi rádiónak készült alapvetően, egyházi és helyi jellegű műsorokkal, de voltak más tervek is, még könnyűzenére is....

MineFox54: A Mega-n sajnos egy hónap múlva letörlik, regisztráció esetén is.

[ Szerkesztve ]

(#7) ontheground válasza MineFox54 (#5) üzenetére


ontheground
tag

Felraktam a Mediafire-re is. A data.hu-ra is fel akartam tenni, de az kikapcsolt uBlock alatt is hibát dobott.

(#8) cinemazealot


cinemazealot
addikt

A dokumentációt még nem olvastam át és a bejegyzésből sem rémlik: a hálózati kiszolgálást milyen eszközzel és internetkapcsolattal terveztétek megoldani? Hiszen nyilván fontos, hogy a kiszolgáló internetkapcsolata képes legyen egy adott feltöltési bitrátára, illetve hogy maga a szerver is tudjon kezelni annyi egyszeri kapcsolatot, ahányan éppen hallgatják az adást.

- Hány párhuzamos hallgatóval terveztetek és erre milyen gépet raktatok össze?
- Melyik szolgáltató biztosította volna az internetkapcsolatot?
- Lakossági vagy vállalati internetkapcsolaton keresztül ment volna a kijátszás?
- A domain ingyenes-dinamikus vagy a szolgáltatótól kért fix IP címre irányított vásárolt domain volt?
- Terveztetek azzal, hogy a rádió fenntarthassa saját magát (pl. hirdetésekkel) vagy kizárólag saját zsebből ment volna a dolog amolyan hobbi projektként, esetleg önkormányzati vagy üzleti támogatással?

Ami intim kérdés, arra ne válaszolj! :)

(#9) btz


btz
addikt

Nem elérhető egyik pdf sem

ⓑⓣⓩ

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.