2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Sony készülékekhez kapcsolódó információk

Írta: | Kulcsszavak: Sony Xperia . Bootloader . root . Flashtool . PC Companion . CWM

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

..:: Fogalmak, rövidítések magyarázata ::..

SUS - Sony Update Service - A Sony hivatalos frissítőprogramja. Ezzel lehet teljesen tiszta újratelepítést végezni, akkor javallott, ha problémák bukkantak fel a telefonnal kapcsolatban. SI szám alapján frissít. Letölteni itt lehet: Sony Update Service

Megjegyzés.: A Sony 2014 július 21-én megszüntette a támogatást ehhez a programhoz. Már a Sony PC Companion vette át a helyét.

SI -szám - A telefon régiójának az azonosítószáma lényegében. A magyar telekomos SP-nek, és a független SP-nek alapjáraton más az SI száma, így más időpontokban kaphatják meg a frissítéseket, más régiós telefonnak ismeri fel a Sony Update Service program őket. Ez szoftveresen tetszőlegesen módosítható, természetesen ehhez már root szükséges.

Flashtool - nem egyenlő a Flash Tool-lal! Ezzel a programmal ftf alapú firmwaret flashelhetünk fel a telefonunkra. Lényegét tekintve hasonlít a Sony Update Service programra, de itt mi döntjük el, melyik verziójú firmwaret telepítjük a telefonunkra, és azon belül milyen régiósat. (magyar Telekom, angol Vodafone, független stb..) Letölteni itt lehet: Flashtool

Használatáról szóló iromány: .ftf file-os fw felrakása Flastool-lal by darvinya

PCC - Sony PC Companion - Ezt a programot ismerik talán a legtöbben, hiszen az első USB-s csatlakoztatáskor ezt ajánlja fel a telefon telepítésre a számítógépnek. Használata egyszerű. Lehet vele frissíteni, ha rátelepítünk az előző rendszerünkre, akkor hibák is lehetnek. Olyankor a javításra kattintva telepíti teljesen újra. Letölteni itt lehet: Sony PC Companion

Kernel - Az operációs rendszer magja, alapja. Ez tudja kiosztani a hardverelemeknek az utasításokat, hogy a felhasználó szerint működjön a telefon. Vannak gyári kernelek és custom, egyedi kernelek

Bootloader - Ez kezdi meg az operációs rendszer betöltését. Nekünk ebből annyi a lényeges, hogy lehet nyitva és zárva. (Locked és Unlocked). Sony telefonoknál csakis a GYÁRILAG független telefonok bootloadere nyitható. Ha egy szolgáltatófüggő telefon függetlenítve lesz, a bootloadere továbbra sem lesz nyitható! Ez le is ellenőrizhető, hogy a tárcsázóba beírjuk: *#*#SERVICE#*#* (Betűket nem tudunk írni a tárcsázóba, így azt a számot írjuk, amin az a betű szerepel, így: *#*#7378423#*#*) Itt a Service info --> Configuration- ra megyünk. Ott a rooting status írja, hogy Bootloader unlock allowed: (Yes vagy No). Magyarul ez azt jelenti, hogy Bootloader nyitható-e vagy sem, nem pedig azt, hogy nyitva van-e vagy nem. Fontos a feltételes mód! Akinek No van, annak biztos szolgáltatófüggő telefonja van, vagy pedig függetlenítve lett (persze itt a hivatalos lehetőségek jönnek szóba, hiszen bármilyen más mód tárgyalását a PROHARDVER Informatikai Kft. nem tűr meg az oldalain, tartsuk tiszteletben!)
Ha nyitva van az az előnyünk lehet, hogy bármilyen kernelt használhatunk, nem csak a gyáriakat. Viszont akkor könnyebb "téglázni" a telefont. Ha nyitva van, akkor Service info --> Configuration-ban a rooting status azt írja, hogy Bootloader unlocked: Yes. Ha zárva van, akkor nem nagyon lehet elrontani a telefont szoftveresen. a Flashtoolal vagy Sony Update Service programmal életre lehet kelteni, ha valamiért nem bootolna be a telefonunk.
Figyelem! A bootloader nyitása garanciavesztéssel jár! Van mód a visszazárására, de attól még a garancia ugyanúgy elveszett. Csak a rootolást lehet teljesen eltüntetni, a rootolt telefont vissza lehet állítani vásárlás-kori állapotba szoftveresen, de a bootloader nyitott készüléket nem.

Angol leírások a bootloader kinyitásáról: Sony Mobile hivatalos oldalon keresztül, techbeast.com oldalról
Angol leírás a bootloader zárásáról: techbeast.com, xda-leírás

A techbeast-es leírásban egy one-click-toolt találunk, amivel nyithatunk, zárhatunk, természetesen követve a leírásokat.

Az xda leírás Xperia Z-ről szól, de a menete ugyanaz, mint más Sony Xperia készülékeknél.

1. Flashtool letöltése
2. Installáljuk a drivekeket, amit a Flashtool driver mappában találunk
3. Szükséges, hogy stock firmware-t tegyünk (a telefonunkhoz valót) a Flashtool --> Firmwares mappába
4. Nyomjuk meg a BLU gombot
5. Válasszuk a "relock" opciót
6. Majd flasheljük a stock firmware-t
7. Kész.

Ekkor a bootloader status a Bootloader unlocked: Yes helyett --> Bootloader unlocked: unknown lesz.

XperiFirm - Ez a kis program pedig régiókód ellenőrzésre, letöltésre, az országokban megjelent romok változatainak megállapítására jó. XperiFirm ~ Xperia Firmware Downloader & Checker
Bemegyünk a service menübe: A tárcsázóba írjuk a következő karaktereket: *#*#7378423#*#*. Amint beírtuk, előhozza a Service menüt. Amennyiben a régiókódra vagyunk kíváncsiak, akkor menjünk a "Service info"-ra, majd a "Software info"-ra, és a Customization Version-nál megtaláljuk a telefonunk régiókódját.

..:: A telefon rootolása ::..

SAJÁT FELELŐSSÉGRE

Akik teljes értékű felhasználók szeretnének lenni a telefonjukon, azoknak készült a következő leírás. Root-olás után tetszőlegesen törölhetők akár a gyári alkalmazások is de azért vigyázzunk miket törlünk, mert bizonyos appok törlése a telefon instabilitásához vezethet. Fontos tudni, hogy a rootolás önmagában garanciavesztő lehet, ha rootolt telefont viszünk garanciáztatni. Viszont azt is tudni kell, hogy nyom nélkül eltüntethető a Sony Xperia készülékekről. Az egyik, hogy a SuperSU rootkezelő alkalmazásban használjuk az unroot funkciót, a másik pedig, hogy Flashtoolal tetszőlegesen kiválasztunk egy gyári firmware-t, és flasheljük. A Sony Update Service program is eltünteti a teljes újratelepítéssel, vagy a PC Companion a telefon javítását választva.

Angolul: [link]

Magyarul:

1. Erre a weboldalra megyünk és rákattintunk a lambda ikonra. [link] Ezzel letölt nekünk egy tr.apk fájlt. Ha ezt a weboldalt rögtön a telefonon nyitjuk meg, és oda töltjük le a fájlt akkor a 2. lépés kihagyható.
2. Felcsatlakoztatjuk a telefont a számítógépre, és átmásoljuk rá.
3. Legyen bekapcsolva az Ismeretlen források a telefonon (Beállítások --> Biztonság).
4. Legyen egy fájlkezelő a telefonon, hogy elérhessük a letöltött tr.apk fájlt (Pl. Total Commander).
5. Telepítsük.
6. Ha megvan, indítsuk el, és menjünk a "make it r41n"-re
6. Ha nem indul újra a telefon, akkor a rootolás sikeres.
7. Ekkor a Play áruházból töltsük le a SuperSU alkalmazást, ez fogja nekünk a root jogot kezelni.
8. Kész.
(9. opcionális: Leellenőrizhetjük a root sikerességét a Root Checker alkalmazással. Miután elindítottuk, akkor egy felugró ablaknak kellene kérni a root jogot, amit nekünk kell megadni, és miután megadtuk, írja, hogy sikeres. A felugró ablak kb 10-15 másodpercig látható.)

CWM telepítése a telefonra:

Csak rootolt telefonra lehet telepíteni! A CWM jelentése: Clock Work Mod. Ezzel tudunk feltenni későbbiekben főzött ROM-okat a telefonra, vagy akár teljes egészében lementeni a miénket, minden alkalmazással beállítással, hogy könnyen visszatérhessünk a jól bevált rendszerünkre, ha az új nem jött be.

Nem minden zárt bootloaderes Sonyra van CWM alapú recovery még. Nyitott bootloaderrel nincs akadály.

Hozzászólások

(#1) nakos1212


nakos1212
senior tag

Jo iras csak rengeteg hasonlo tema van itt a portalpn is az is sprol konkretan pl maacaw leirasai.

(#2) oliwire válasza nakos1212 (#1) üzenetére


oliwire
őstag

köszi! :) ez viszont másmilyen oldalról, és összefoglalóan szól a Sony telefonokról. És ez belinkelve használható bármilyen Sony okostelefonhoz.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.