Kedves Olvasók!
A következő leírást legfőképpen azoknak ajánlom, akik a közeljövőben szeretnének hasonló árkategóriában laptopot vásárolni.
A ProBook előtt eddig ezekkel a típusokkal volt dolgom:
- HP Compaq 6720s
- Toshiba C660
- HP Compaq 6910p
- DELL Latitude e6400
- HP EliteBook 6930p
Az én döntésemet a következők befolyásolták:
- az átlagosnál jobb videókártya;
- a gép összeszerelésének minősége;
- a külső anyaghasználatának minősége;
- a gép belső összetevőinek megbízhatósága;
- több év garancia és jó szervizháttér;
- a gép kinézete.
Hangsúlyoznám, hogy a lent leírtak az én általam tapasztalt dogokat tükrözi!
A próbáltam minél több tesztet elolvasni, de mivel nagyon "friss", ezért nem sok leírást találtam róla. Ezen kívül egy DELL Inspiron 5521-el szemeztem, de bevallom egy kicsit elfogult voltam a HP márkával szemben. A laptopot az egyik internetes webáruházból rendeltem, ami a következő munkanapra meg is érkezett egy átlagos HP dobozba jól becsomagolva. Ára kiszállítással együtt 160500.- HUF volt.
A dobozt kibontva a következőket találtam benne:
- akkumulátor;
- töltő;
- tájékoztató, leírás;
- ajándék HP táska;
- és természetesen a számla és a garancialevél.
A gyári garancia a vásárlástól számítva 3 évre szól(ennél a típusnál el- és visszaszállítással). Érdemes jól átgondolni, hogy hol vásároljuk a gépünket, mivel egyes helyeken 1, illetve 2 év garanciával is árulják. Számomra nagyon fontos volt a 3 év garancia.
A gép specifikációja:
Processzor: AMD A4-4300M 2.5/3.0GHz
Memória: 1x4GB DDR3 1600MHz (bővíthető, 2 slot van)
Kijelző: 15,6" 1366x768 HD LED matt
Videókártya: HD 7420G(cpu) + AMD Radeon HD7650M (2GB DDR3)
Merevlemez: 750 GB SATA2 5400rpm
Optikai meghajtó: DVD+/-RW SuperMulti DL
Billentyűzet: folyadékelvezető, cseppálló, magyar
Wi-Fi: Ralink 802.11b/g/n
Vezetékes hálózat: 10/100/1000MBps /Gigabit/
BT: Igen
Kamera: Igen(720p)
Kártyaolvasó: Igen
Hang: integrált
Csatlakozók:
2xUSB 3.0
2xUSB 2.0
1xD-SUB
1xHDMI
1xsztereó mikrofonbemenet
1xsztereó fejhallgató-/vonali kimenet
1xtápcsatlakozó
1xRJ-45
Operációs rendszer: SUSE Linux Enterprise Desktop 11
Lokalizáció: Magyar
Súly: 2,33 kg
Külső, anyaghasználat, csatlakozók:
A fedlap ezüst színű, szálcsiszolt alumínium borítású, középen egy HP emblémával ellátva. Kézbe fogva is nagyon masszív az egész gép. A gépet kinyitva örömmel tapasztaltam, hogy sem a kijelző keret, sem a billentyűk közti rész sem kapott fényes műanyag borítást, tehát teljesen matt az egész. A billentyűzet alatti rész, amely körbeöleli érintőpadot, szintén alumínium borítást kapott. A billentyűzet közötti rész ezüst színű műanyag borítással van lefedve. A belső résznél a kijelzőt körülvevő műanyagon körbe összesen nyolc gumicsík helyezkedik el, amely összecsukáskor védi a kijelzőt és az anyagokat a súrlódástól. Az ujjlenyomat olvasó helye egy szürke műanyag borítást kapott.
A csatlakozók elhelyezkedése számomra nem a legmegfelelőbb, nekem jobb lett volna ha az oldalsó részek hátuljánál helyezkedtek volna el. A bal oldalon található a töltő, a HDMI, a D-SUB, a vezetékes hálózati és két darab USB 3.0 csatlakozó. Nagyon örültem a HDMI csatlakozónak is, mert manapság szerintem már a legtöbb helyen inkább már erre van szükség, a D-SUB-ot nem használom, de elfér. A gép jobb oldalán található a DVD-író és két USB 2.0 csatlakozó, elől pedig a sztereó hang kimenet, a mikrofon bemenet és a kártyaolvasó. A hátuljára nem került semmi. A gombok és jelző ledek nagyon jól sikerültek, nincs telepakolva mindenféle hülyeséggel, van egy bekapcsoló gombja, egy wi-fi kapcsoló gombja és egy internet böngésző megnyitó gombja(na ez az egy felesleges volt rá ), illetve egy töltést jelző gombja. Az összes jelzőfénye fehéren világít, filmezés közben egyáltalán nem zavaró, a gép szerencsésen szerény világítással lett felruházva.
Kijelző:
A kijelző felbontása(1366x768) elsőre kicsit szokatlan, mert ezelőtt egy 14"-os 1440x900-as kijelzőm volt, de egy nap alatt hozzászoktam és a gép egyéb pozitívumai elfeledtették velem a nagyobb felbontást. A fényereje szerintem elég az általános igénybevételhez.
Billentyűzet:
A billentyűzettől nagyon tartottam, mert többektől hallottam negatív véleményt. Az én saját tapasztalatom az, hogy egy kis idő eltelte után könnyen hozzá lehet szokni, számomra kényelmes rajta a gépelés.
A kiegészítő (fn) gombokból is csak azok vannak, amikre szükség van:
- alvó állapot
- kijelző fényerősségének szabályozása
- megjelenítő váltás
- energiaséma gyorsgomb
- hangerő szabályozása(hangosítás, halkítás, némítás)
- média gombok(film lejátszásának elindítása, megállítása, előre, hátra tekerés)
Érintőpad:
Az érintőpadhoz is hamar hozzászoktam, kellemes tapintása van, matt felületű. A felületén elhelyezkedik egy fehér pont, amivel ki és be tudjuk kapcsolni egy dupla "kattintással". Ha kikapcsoltuk az érintőpadot, akkor a pont világít. A gombok jók, nem kattog, halk lenyomáskor.
Akku működési idő:
Ezt még nem teszteltem.
Kapcsoljuk be:
A gép első bekapcsoláskor elkezdte automatikusan telepíteni a hozzá kapott operációs rendszert, de én nem vártam meg, míg befejezi, hanem egyből rádobtam egy Windows 7-et. Én "sajnos" ehhez szoktam hozzá, úgyhogy ezt használom... A telepítés után a drivereket egyszerűen le lehetett tölteni a HP hivatalos oldaláról és hihetetlen módon minden elsőre működött. Az oldalon több operációs rendszerhez is fent vannak a driverek(Linux, WinXP, Win7, Win8). A laptop nagyon halk, számomra még nagyobb teljesítménynél sem zavaró a ventilátor hangja.
Belső:
Processzor: az igazat megvallva nagyon sokat gondolkodtam a gépen, mivel eddig mindig Intel processzoros gépeim voltak és erről a mobil AMD-ről nem tudtam semmit. A nyers tényeket tudom leírni, nem futtatok teszteket, szerintem nem feltétlenül kell azokra az eredményekre támaszkodni. Eddig panaszom nem lehet, egyáltalán nem tapasztaltam lassúnak a gépet, FULL HD filmeket is szépen le tudja játszani, számomra hibátlan. Ez a modell amúgy elérhető AMD vonalon A6-os és A8-as processzorral is.
Memória: manapság szerintem a 4GB memória elég egy átlagos felhasználónak, de mivel jelenleg nem túl drága a bővítés, ezért én már meg is rendeltem hozzá +4GB-ot. Gyárilag egy 4GB-os, Hynix chipes 1600MHz-es DDR3-as modul található a gépben.
3D-s teljesítmény: a videókártyáktól(7420G+7650M) nem vártam túl sokat, de azért annyira keveset sem. Ennél a típusnál a gép automatikusan váltogatja a két videókártyát, amikor csak 3D-ben gyenge alkalmazásokat futtatunk(például internet), akkor a gyengébb videókártyát használja, amint komolyabb alkalmazásokat futtatunk(játék vagy egyéb 3D-s alkalmazás), úgy átvált az erősebb kártyára. Ezt az átváltós funkciót amúgy manuálisan is lehet vezérelni a feltelepített driverrel. Az én reményeimet beváltotta, például újabb játékokkal is lehet játszogatni alacsony grafikán, a 2010 vagy korábbi játékoknál jobb grafikával is futhatnak a játékok.
AMD Radeon 7650M eredmények(forrás: http://www.notebookcheck.net):
3DMark11(GPU): 943 átlag pont (1280x720)
3DMark06: 7365 átlag pont
3DMark03: 21974 átlag pont (1024x768)
A Radeon 7650M videókártyáról bővebb leírás, játék- és egyéb teszteredmények itt találhatók.
Köszönöm, hogy elolvastad!