2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

ZTE V9 Light

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

UTOLSÓ FRISSÍTÉS 2011.06.15.

I. SPECIFIKÁCIÓK, VÁSÁRLÁSI TANÁCSOK, HIBAJELENSÉGEK, HASZNOS TIPPEK

2011 első negyedévében jelent meg, hazánkban a Telenor kezdte el árusítani, majd a megjelenést követő hónapban a Vodafone is elkezdte a készülék árusítását.

Specifikációk, tartozékok:

Mérete súlya hozza a tabletek megszokott specifikációit: 110 x 092 x 12 milliméter/389 gramm, egy kézben még kényelmesen fogható, miközben a másik kezünkkel "operálhatunk". Anyaghasználata és az összeszerelés minősége nem a legjobb, első kézbevételkor eléggé "gagyi" hatást vált ki. A tablet kijelzője egy 7” TFT (800x480), rezisztív érintőkijelző. 512MBRAM és 512MBROM áll a felhasználók rendelkezésére, mely microSD kártyával 32GB-ig bővíthető. Operációs rendszernek a 2.2-es Froyo-t kapjuk a készüléken (külföldön sok helyen 2.1-es oprendszerrel érkezik ), melyet egy Qualcomm MSM7227 típusú processzor hajt, ami 600MHz-en ketyeg. Természetesen itt is elérhető az Android Market, mely segít a testre szabhatóságban, 3.2 megapixeles fényképezőgép segíti a multimédiás igényeinket, amely felvételére is képes.
Nagy pozitívumként emelném ki,a készülék jobb alsó sarkában lévő kétszínű (piros/zöld) ledet, mely nagyon sok mindent tud jelezni.

Az alapcsomag tartalma: készülék+3400mAh akkumulátor+stereo headset+cserélhető fejű töltő+USB adatkábel.

Tapasztalt hibák:

-Igazából nem hibának mondható, de fényképeket igen gyatra minőségben készít akár tökéletes körülmények között is: [link] [link] (meglepő módon a videója használható minőségű: [link] és a makró felvétele jónak mondható: [link] )

-Az anyaghasználat/összeszerelési minőség miatt picit recsegős, olyan szétesős érzete van az embernek, illetve eléggé gagyi hatásúak az anyagok mind kinézetileg, mind pedig minőségileg

-Sajnos a "data" partíción nagyon kevés a hely, pár program/játék telepítése után panaszkodik is a készülék, ám valamelyest ez az Apps 2 SD Free programmal orvosolható valamelyest, de nem szüntethető meg.

-Többször találkoztam olyannal, hogy a kikapcsoló gomb megnyomásával nem akarja felajánlani a billentyűzár feloldását. Általában ha hosszabban nyomva tartom akkor sikerül eljutnom a feloldás képernyőig, de volt hogy csak az akku kiszedése segített.

Hasznos/ajánlott programok:

Launcherek:

Lecserélhető a gyári Home felület, ez által több lehetőség nyílhat a testreszabhatóságra, illetve a képernyők közötti váltás alatt csökkenhet az akadozás.
Launcher Pro Ez nagyon jót tesz a táblának
ADW Launcher EX
GO Launcher EX

Fájlkezelő:

Erről igazából felesleges is írnom, nagyjából a windows fájlkezelőjéhez hasonló program, rengeteg lehetőséggel. (egyébként a gyári szoftver tartalmaz egy saját fájlkezelőt)
ASTRO File Manager
Android File Manager

Multimédia:

PowerAmp Music Player - egy nagyon jó hangzású, de sajnos trial változatú zene lejátszó rengeteg beállítási lehetőséggel
Rock Player Lite - pici, ám annál nagyobb tudású hang/videó lejátszó
QQ Player - egy nagyszerű videólejátszó, mely tökéletesen kezeli feliratainkat is a filmjeinkhez
XiiaLive Lite - Online Radio ez azoknak kötelező, akik szeretnek online/stream rádiókat hallgatni

Internet:

APN on-off Widget - 3G adatforgalom ki/be kapcsolása (egyébként ezt a ZTE gyári switcBar widget-je is tudja )
3G Watchdog - 3G adatforgalom naplózása, limitek beállítása
Opera Mobile Web Browser - böngésző, mely gyors és a flash tartalmakat is szépen megjeleníti és elérhető egy kevesebb adatforgalmat generáló Opera Mini Web Browser nevezetű alternatívája is, ez utóbbi általában nem a teljes weblapot, hanem a mobiltartalmakat tölti be.
Skype szinte teljes értékű Skype alkalmazás, a bár én a videóhívás funkcióját még nem tudtam működésre bírni
MSN Messenger: Mercury Free mint a neve is mutatja, ez egy nagyon jó msn messenger androidos alternatíva

Rendszer programok:

Ezeket csak óvatosan érdemes használni, ám használatukkal gyorsabbá, könnyebben kezelhetővé tehetjük okostelefonunkat.
Active Apps Ads / Task Manager - aktív alkalmazásokat kezelhetjük, ramot üríthetünk, uninstallálhatunk, stb.
Apps 2 SD Free - az esetleges programjaink/játékaink amik a telefonra települtek átmozgathatóak a külső vagy belső SD kártyára (némelyikhez ROOT szükséges, arról majd lentebb bővebben)

Általános kérdések

Tudok-e rajta telefonálni? - természetesen igen, kihangosítva vagy headset segítségével van erre lehetőség

Mikor jön ki rá a 2.3-as frissítés?? - egyelőre nem tudok ilyenről, hogy fontolgatnák erre a tabletre kiadni a 2.3-as frissítést (neten találni módosított 2.3-as romot, amely tökéletes)

Meddig bírja az akku? - film nézéssel, játékkal folyamatosan nyomkodva lemeríthető 1 nap alatt, viszont ha valamilyen adat kapcsolatot használunk (3g/wifi)/böngészgetünk, stb. akkor akár 2-3 napot is kibír.

A GPS adatforgalom nélkül használható? - Igen, a megfelelő programmal használható és viszonylag gyorsan talál kapcsolatot.is.

Az 512MB romból, miért látok csak 420MB-ot? - azért mert a többit a rendszer/rendszerprogramok foglalják le, ez nem hiba

Hogyan tudok programokat rátölteni? - természetesen itt is, mint minden androidos készüléken az Android Market-ről tudunk programokat/játékokat letölteni. Nemrégiben Magyarországon is elérhetővé vált az Android Market fizetős szekciója is.

Tudok-e rajta filmeket/feliratos filmeket nézni? - Igen, bár több probléma is volt a feliratok kezelésével, vagy nem jelent meg vagy rosszul jelent meg. Egy megoldást tudok eddig ami tökéletes: lejátszónak a Mobo Player-t ajánlották, ahol windows-1250 karakterkódolást kell beállítani. Vagy az *.srt fájlunkat "Unicode" kódolásúvá kell menteni. Természetesen a nagyobb HD felbontású filmeket hanyagolnunk kell...illetve a kijelző felbontásából adódóan felesleges is.

Beállítható-e *.mp3 sms/ébresztő/jelző -hang? - Igen.
Ezeket a mappákat kell létrehozni vagy a belső vagy a külső SD kártyán:
/alarms/ és ide jöhetnek a hangok (ébresztő)
/notifications/ és ide jöhetnek a hangok (sms, jelző)
/ringtones/ ide másolva csengőhangjainkat a listában fogja azokat a telefon megjeleníteni, így nem kell külön kiválasztgatni.

Az installált programok/játékok kimenthetőek-e *.apk fájlként? - Igen, az apk fájlok kimentése a Norton Mobile Utilities (Beta) programmal történhet.

A galériában mindenféle kép/ikon/videó/stb. megjelenik, nem lehetne eltüntetni ezeket? - Természetesen el lehet, ezekbe a mappákba kell raknod egy üres file-t, ami a
következő ".nomedia", így ezen mappák tartalma nem fog megjelenni a galériában, viszont képek esetében a tartalmazó mappa nevét kell ily módon módosítani: pl: [NEM JÓ KÉPEK] --> [.NEM JÓ KÉPEK] tehát a mappa neve elé kell a pontot beszúrni.

II. A TABLET SZOFTVERÉNEK FRISSÍTÉSE, FELÜLÍRÁSA

A számítógéphez csatlakoztatva automatikusan települnek a szükséges driverek, és adattár módban már használatba is vehetjük, feltéve ha van microSD kártyánk a készülékben. Egyébként ilyenkor felajánlja, hogy telepítsük a "ZTE Handset USB Driver"-t, mely a készüléken van eltárolva.
PC szoftver létezéséről nem tudok és a ZTE honlapján is csak az USB driver valamint a magyar nyelvű használati útmutató tölthető le, ami a készüléken is megtalálható...

Romok

Írtam fentebb, hogy egyes országokban nem a 2.2-es oprendszer kapta meg, hanem az elődjét a 2.1-et. Viszont külföldi fórumok oldalaiból kiderült, hogy a mi Telenoros romunk nem rakható ezen készülékekre, mert nem fog működni, ez természetesen kölcsönös.
Ebből fakadóan nem is kering sokféle alternatíva a neten más/újabb/módosított romok formájában.

Természetesen elérhető hozzá a gyári Telenoros rom is: TELENOR_V9V1.0.0B01, viszont én ezt nem flasheltem vissza, így fogalmam sincsen, hogy milyen módszerrel lehet visszarakni a tabletre.

Módosított Romok

1

alphaxs, akinek 2.1 és 2.2-re is elérhető 1-1 módosítot/rootolt romja ami hihetetlen gyorsulást és jelentős méretű szabad memóriát hoz és ugye root-ot.

Magyrul a frissítés menete:

1 - Töltsd le ezeket:
Sales_MultiDL_MSM7227
Sales_MultiDL_MSM7227_patched
alphaxsMOD2.2.0.1
(tartalmaz magyar nyelvet)

2 - Csomagolj ki mindent,egy könyvtárba
3 - Telepítsd a programot Sales_MultiDL_MSM7227_V1.00.01
4 - Másold a Sales_MultiDL_MSM7227_patched-et a C:\program files/ZTE/Sales MultiDL MSM7227 mappába (ide települ a program alapértelmezetten)
5 - Indítsd el a Sales_MultiDL_MSM7227_V1.00.01 programot és válaszd ki a mappát ahová az alphaxsMOD2.2.0.1-et kicsomagoltad (a program indításánál megjelenhet 2-3 "ATAPI Devices..." hibaüzenet, ezeket "OK"-zni kell)
6 - A táblából vedd ki az akksit várj kb 10 másodpercet,tedd vissza az akksit.
7 - Tartsd lenyomva az összes gombot --> hangerő- hangerő+ bekapcsoló gomb (nálam ez nem működött, csak azzal a módszerrel, hogy a "hang le + bekapcs" gombokat tartottam nyomva) ezt mind addig kell nyomva tartani amíg meg nem jelenik egy FTM kép [link]
8 - Dugd rá a táblát a gépre. (itt majd telepíti a szükséges drivereket automatikusan)
Természetesen itt is a hátlapi alaplapi USB portokat használjuk, notebook esetében pedig az egyedül álló nem HUB-ra csatlakozó USB portot!!!
9 - Az eszközkezelőben nézd meg melyik portot kapta. (ezt kiírja az első csatlakozásnál: COMxy)
10 - Menj a Sales_MultiDL_MSM7227_V1.00.01 programon belül az "Options/Port config" menübe és állítsd át a port számot arra, amit a tábla kapott.
11 - Válaszd ki a "Backup NV", majd "Start All"
12 - Lesz egy új fájl a program könyvtárában "Channel1.nvm" (egy biztonsági másolat)ha valamiért 0 kb-os a fájl,akkor csináld újra a 11-es pontot.
13 - Válaszd ki a "Download", majd a "Start All"
14 - Elkezdi telepíteni a rom-ot,közben újraindul a tábla.Ha kész a program zöld pass feliratot kell látnod.Bezárhatod a programot, táblából akksi ki majd be. Bekapcsolod,az első boot tovább tart mint az átlagos boot idő.

FONTOS:
A 13-14-es pontokat, tehát magát a szoftverfrissítést, nekem a leírásban szereplő Sales_MultiDL_MSM7227_V1.00.01 programmal nem sikerült elindítani (a biztonsági mentés része az működött tökéletesen, elsőre). A megoldás, hogy a szoftver felrakásához a Sales_MultiDL_MSM7227_patched-et indítottam el és itt folytattam a 13-14. pontokat.

És a hibák: eddig egy hibáról tudok, amivel én is szembesültem, hogy eldobálja a WiFi-t, viszont van rá megoldás: a Blade Wifi Fix személyében.

2

(ez a jobb, ajánlottabb rom)

kallt_kaffe CyanogenMOD 7 nála is megtalálhatóak voltak 2.1/2.2-es romok, de nem is ez az érdekes (arra ott van a fenti), hanem ez egy 2.3.4-es Gingerbread rom. Ez a rom is rootolt, sok szabad memóriával és jó sebességgel. Nagyon sok plusz beállítást tartalmaz a CyanogenMod és alaptartozéka az ADW launcher is.

!!!A leírásban egy 2011.06.-havi rom szerepel, azóta kikerült belőle több javított változat is, tehát a CyanogenMOD weblapján érdemes szétnézni [link]!!!

Magyrul a frissítés menete:

0 - A tabunkat ennek a romnak a felrakása előtt rootolni kell! Sokak szerint, a lent leírt átmeneti módszerek közül csak a második megoldással működik.
1 - Töltsd le ezeket:
CM7 working on Gen2 ZTE Light/V9 2.3.4
Oneclick Recovery V9
Googlem Apps Package 2.3.4
(ez a rom is tartalmaz magyar nyelvet)

A legfrissebb ROM és Recovery ITT elérhető.

2 - Másoljuk az SD kártyánkra mind a 3 letöltött fájlt
3 - Pipáljuk be az "USB hibakeresés" menüt, majd telepítsük és indítsuk el az OneClickRecoveryV9_20110531.apk-t. Telepítés után újraindul és elindul a "Recovery" menü
4 - Itt kiválasztjuk "install zip from sdcard" majd "choose zip from sdcard" majd rá navigálunk (hangerő gombok) a telepíteni kívánt romra: update-cm-7.1.0-RC0-V9-KANG-signed_20110531.zip (a kiválasztásokat a kikapcsológomb megnyomásával végezzük), itt még feltesz egy kérdést "yes" és elindul a frissítési folyamat
5 - A frissítés befejezése után "New rom will be installed" még van egy dolgunk: "Go Back" majd "wipe data/factory reset" ha ezzel megvagyunk akkor az "advanced" fülön belül a "wipe dalvik cache" -t is futtatjuk és végül "fix permissions" (ezek lényege nagyvonalakban, hogy törli a telefon beállításait, átmeneti tárolóit és gyéri állapotba hozza a készüléket, így nem tud "bekavarni" a régi rom mert nem marad belőle fent semmi)
6 - Ezután megkeressük a "reboot" opciót katt rá és várjuk a restartot. Sokáig fog tartani, de menni fog.

És akkor még pár szó a romról; nem tartalmaz market alkalmazást és igazából szinte semmilyen Google alkalmazást illetve a sim kártyánkat sem indítja el illetve itt is jelen van a wifi bug, amit a fenti alphaxs romnál leírt módszerrel itt is javíthatunk.

A SIM indításához: "Beállítások/CyanogenMod beállítások/Tablet tweaks/Disable lockscreen" elől a pipát kiveszük, majd a kezdőképernyőre ugorva már kéri is a PIN kódot és szépen meg is keresi a hálózatot (nem tudom alapból miért van ez letiltva...)

A market/google apps-ra a megoldás: Ugye rámásoltunk még egy 3. fájlt is az SD kártyánkra a gapps-gb-20110520-signed.zip-et. A tábla menüjében elindítjuk a ROM Manager programot (ha kérdéseket tesz fel akkor le okézzuk, ha frissíteni akar, akkor azt kihagyjuk), majd itt kiválasztjuk a második menüt Reboot into Recovery okézuk, majd újraindulás után ismét a RecoveryMenü-ben találjuk magunkat.
Itt hasonlóan a fentebb leírtakhoz:

1 - Kiválasztjuk "install zip from sdcard" majd "choose zip from sdcard" majd rá navigálunk (hangerő gombok) a telepíteni kívánt alkalmazásra: gapps-gb-20110520-signed.zip (a kiválasztásokat a kikapcsológomb megnyomásával végezzük), itt még feltesz egy kérdést "yes" és elindul a telepítési folyamat
2 - A telepítés befejezése után "Completed..." felirat fogad, ezzel készen is vagyunk.
3 - Ezután megkeressük a "reboot" opciót katt rá és várjuk a restartot. Sokáig fog tartani, de menni fog.
4 - Újraindítás után úgy fog viselkedni, mint a bolti rommal --> kéri a beállításokat/google felhasználónevet/stb. ...

Lehetőségünk van ezen romhoz OC kernel telepítésére is. Elméletileg a setcpu programmal tudjuk majd kiaknázni a kernel lehetőségeit, bár nekem nem engedte a gyári 600MHz felé húzni és ahogy olvasgattam még rajtam kívül sokaknak sem....
AHB overclocking innen tölthető

0 - Felmásoljuk az SD kártyára a cm7_zte_v9_ahb_oveclocked_kernel.zip fájlt

A tábla menüjében elindítjuk a ROM Manager programot (ha kérdéseket tesz fel akkor le okézzuk, ha frissíteni akar, akkor azt kihagyjuk), majd itt kiválasztjuk a második menüt Reboot into Recovery okézuk, majd újraindulás után ismét a RecoveryMenü-ben találjuk magunkat.

1 - Kiválasztjuk "install zip from sdcard" majd "choose zip from sdcard" majd rá navigálunk (hangerő gombok) a telepíteni kívánt alkalmazásra: cm7_zte_v9_ahb_oveclocked_kernel.zip (a kiválasztásokat a kikapcsológomb megnyomásával végezzük), itt még feltesz egy kérdést "yes" és elindul a telepítési folyamat
2 - A telepítés befejezése után "Completed..." felirat fogad, ezzel készen is vagyunk.
3 - Ezután megkeressük a "reboot" opciót katt rá és várjuk a restartot. Sokáig fog tartani, de menni fog.
4 - Újraindítás után a fent linkelt setcpu programmal lehetne állítani az órajelet...

Azért csak óvatosan!

Root

Lehetőség van arra, hogy a telefonon rendszergazdai jogokat szerezzünk, ezáltal a gyári romokon kívül módosított romokat is kipróbálhatunk, amivel megnyílhat az út a processzor tuningolásához, ezáltal a telefon teljesítményének növeléséhez. Módosíthatjuk/törölhetjük a telefon rendszerfájljait, magyarán teljes jogú hozzáférést kapunk a készülékünk szoftveréhez/fáljaihoz. A gyári rom nem tuningolható. A root-olt telefonon a gyárilag előtelepített programok is eltávolíthatóak a Root Uninstaller-rel.

Létezik egy megoldás, amivel átmenetileg működik a rootolás:
z4root 1.3 vagy z4root blade.

Menete: telepítjük az alkalmazást, bekapcsoljuk az "USB hibakeresés" módot, majd elindítjuk a programot és az első programnál rákattintunk a "Root" gombra, a másodiknál a "Permanent Root" opciót választjuk ki ezután újraindul a tablet és már rootolva is van. Úgy tudom, hogy ez csak a következő újraindításig működik, után újból meg kell csinálni és nem is ad 100%-os root/admin jogosultságot, viszont a módosított rom felrakásához elegendő.

Egyelőre nem tudok olyan megoldást, mely tökéletesen rootolni tudná ezt a készüléket. Kivétel persze a rootolt módosított romok.

  • Nem lehet hozzászólni
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.