2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Chieftec Dragon projekt

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

2010-11-12-...

Előzmények

A sima MIDI ATX házak mérete elégségesnek mondható, sőt szinte mindenkinek megfelel. Viszont én sokat pakolgatom a cuccaimat ki-be, szeretem bütykölgetni módosítgatni a cuccaimat, így jött az ötlet, hogy beszerezzek egy nagyobbacska házat. Egy olyan házra gondoltam, ami nem sima MIDI torony méretű és van benne némi "modding potenciál". Régebben voltak már próbálkozásaim ilyesmi irányba, de azok még igen csak gyermeteg próbálkozások voltak:

Ház 1

Ház 2

A választás a Chieftec Dragon DX-01WD-re esett, mely méretei már tetszetősek, ám mégsem egy monstrum. A tesztek szerint, már alap állapotában megfelelően szellőző, tágas és masszív házikó.
Kiindulási alapnak tökéletes lenne egy szép és gyári állapotú példány. Nos igen, ilyet nehéz lesz találni, főleg emberi áron.

2013.04.07.

Az alany

Hosszas keresgélés után megtaláltam EZT a hirdetést. (tökéletes)

westcoastog kollégával gyorsan meg is egyeztünk, és nyélbe ütöttük az üzletet.

2013.04.10.

Várakozás, első találkozás

Délután 2 óra körül meghozta a postás a házat, így első blikkre a postás kezében a doboz nem tűnt akkoránk, mint amilyenre számítottam.
Átvéve viszont éreztem, hogy ez igen...van itt anyag.
Gyorsan kibontottam, majd melléraktam a régi házam Aerocool S202, hát igen, szembe tűnő a különbség.

Ha pedig a szemre vételezésen tovább lépünk és közelebbről is megvizsgáljuk, látható, hogy nem csak méretbeli különbségek vannak. Az anyag és összeszerelés minősége is egyértelműen a Chieftec oldalára billenti a mércét.

Kis vizsgálódás céljából szétkaptam az egész házat, ami zavaró benne, hogy csak és kizárólag 80mm-es ventilátoroknak vannak helyek kialakítva. És nem csak a gyári ventilátor konzolok miatt, hanem tényleg sehol egy nagyobb hely.

Így hirtelen, ami eszembe jutott:
-oldallapba plexi fóliázva vagy polikarbonát anyagában füst színű
- ez vagy a "klasszik chieftec alakú" lesz, vagy ha valahogy kijön normálisan, akkor egy "X"
- ezek a 80mm-es ventilátor helyek, amik picit bosszantanak, de ahogy szétkaptam a házat, az elejére slim 120-as beférne, sima 120-as, meg kis vagdosással szintén bemegy. (gondoltam én)
-ventilátorok elé porszűrő
- ledeket kicserélem kékre, egyébként a power lednél a kábel van elszakadva, azért nem égett
- no meg a belsejét szeretném valamivel kibélelni...ezek a hivatalos hangszigetelő cuccok nem jönnek be, így vagy fekete/szürke polifoam, vagy parafa, matt feketére festve

A gondolkodás, tervezgetés közben eszembe jutott, hogy kapható ehhez a példányhoz, gyári plexis oldallap. ez valóban így van, de gyorsan el is vetettem, ettől nem lenne egyedi...

2013.04.14.

Első lépés: az átlátszó oldallap

Sikerült beszereznem egy 450x450mm-es víztiszta plexi lapot, sajnos csak 3mm vastag, de még éppen megfelelő a merevsége.

2013.04.15.

Méretezés, tervezgetés

A beszerzett plexi lapot picit át kellett szabni, hogy passzoljon az oldallapba.
kis méregetés, rajzolgatás....

Durván kivágva, méretre vágva és a helyére rögzítve ideiglenesen:

Project X (sajnos nem jött össze):

Az áhított "X" forma valahogy nem akarta kiadni sehogyan sem, valahogy bénán nézett ki, hiába variáltam a méreteivel, alakjával.
Próbáltam több változatot is, nem sikerült olyat kihozni belőle, ami nekem megfelelne, így marad a klasszikus forma:

Aztán, ha már a klasszikus chieftec oldallap "másolata" lesz, akkor ott a helye az oldallapi ventilátornak is:

Hát igen...átléptem a 80mm-es ventilátor kérdést és egy 120-as Thermaltake TurboFan került az oldallapba. Simán elfér, és nehogy már olyan legyen, mint a gyári plexis oldallap meg talán így hatékonyabb a ventiláció is.

Közben, kis apróság, a csúnya zöld és sárga ledek eltávolításra kerültek, volt egy vezeték szakadás is a power led-nél, ami orvosolva lett. A gyári visszajelző fényforrások helyére áttetsző és kék fényű ledek kerültek:

Bár nem a ház szerves része, de a nagy lelkesedés közepette a processzorhűtőm (CoolerMaster Hyper TX3) is áldozatul esett egy kis átalakításnak, a gyári ventilátorát cseréltem egy nagyobb GlacialTech SilentBlade II-re:

2013.04.16.

Az ablaküveg kész, jöhet a keret

Egyik barátom segítségével, egy kisflex társaságában, megtörtént az oldallap kivágása. Ettől a művelettől picit tartottam, hogy esetleg lejön a festék is a vágások mentén vagy valamiért rosszul sül el, ezért felmerült még a dekopír+fém fűrészlap páros, de tartalék tervnek ott volt a fúró+reszelő kombó is. Így utólag belátom, ezt a fúrós megoldást egy hétig is csinálhattam volna. Annó egy apró kivágást csináltam így egy vékony lemezházon és bizony azzal is elbíbelődtem sokáig. A végeredmény sem lett 100%-os: (kis nosztalgia)

Egész jól sikerült a kivágás, a festék nem égett meg és sorja is csak minimálisan keletkezett, amit tapétavágó késsel, nagyszerűen el lehetett távolítani. Ezután kis reszelgetés és a sarkok megigazítása következett.

Volt már szerencsém hasonlóhoz, bár ott egyszerűbb volt a helyzet mert nem kellett annyira óvatoskodni a flexeléssel, hiszen a művelet után új fényt kapott az akkori gépház: (ismét nosztalgia)

Egy gyors próba, hogy minden klappol-e majd a plexi belső oldalának a fóliázása következett, llumar sötétítő fóliával.

Ezután a plexi védőfóliáját eltávolítottam és kezdődhetett a ragasztás. A ragasztást "sziloplaszt" vagy FBS ragasztóval terveztem, ám félve, hogy a bennük lévő oldószer megmarja a plexi felületét, ezt elvetettem. Végül fehér akril tömítőre esett a választás, ami jól is tette a dolgát.

Itt már csak a száradást kellett megvárni, illetve a fólia "húzását", ez utóbbi, sajnos nem lett tökéletes. Bár, ahol a fóliát beszereztem, ott figyelmeztetett a szakember, hogy a plexivel nem lesz könnyű dolgom, mert nehezen ragasztható fel rá a fólia.
Majd még a kinyomódott ragasztó anyag eltávolítása van hátra, illetve gondolkoztam élvédő beszerzésén, az is lehet sokat dobna az összképen.

No a száradás alatt következett, némi hang/hő -szigetelés beépítése, a kábelek elvezetésének megtervezése és a ventilátorok beépítése.
Szigetelésre az egyik nagy barkácsáruházban kapható parafa tábla (5mm) beszerzését szolgalmaztam, de valahogy nem igazán tudtam megbarátkozni a "fa" vs. számítógép ház felállással. Ezért a döntés, alumíniummal kasírozott nikecell táblákra (5mm) esett. (lehet inkább esztétikai/vizuális szerepe van, mint sem gyakorlati haszna, a fő: nekem tetszik).
Előző házamnál (Aerocool S202) 10mm-es "mezei" polifoam-ot használtam hasonló célra, ott a légáramláson és ezzel együtt a hő elvezetésén sokat segített, hogy a zajcsillapításban is segített-e, erre magam sem tudom a választ:

Rögzítésre a már említett sziloplaszt/FBS vagy akril tömítő használata mellett raktam le a voksom, korábban is ez vált be.
Viszont ez a nikecell-es anyag olyannyira merev, hogy szinte nem vagy csak egy-két helyen lett volna szükség ragasztásra. Ezért szivacsos kétoldalas ragasztó használatával történt meg a fixálás.
A ventilátorokat, nem a gyári keretbe, hanem azok eltávolítása után a helyükre "szivacsos" kétoldalas ragasztóval "szereltem be". Erre azért is volt szükség, mert nem 80mm átmérőjű, hanem 90mm-es ventilátorokat alkalmaztam a csend és a nagyobb légszállítás jegyében. Egyébként ezzel a módszerrel a rezgés átadása is teljesen megszűnik (no meg ezek voltak kéznél: hátulra Thermaltake Silent Cat, előre CoolerMaster ventilátorok kerültek):

2013.04.17.

A fény

Ha már plexi, akkor legyen valami látnivaló is, erre is volt több terv.
Amit elvetek, azok a világítós ventilátorok - nem kapcsolható ki a fényük, így ezek nálam élből kiesnek.
Maradt a neon, max. 2db egy kapcsolóra kötve vagy esetleg ledszalag. Ebből jött az az ötlet, hogy az otthon kallódó led fényforrásaimból, magam eszkábálok valamiféle világító alkalmatosságot.
Ezért szépen párhuzamosan kötve, megalkottam a saját "led szalagomat". A fényforrások adottak voltak, csak némi kézügyesség, kábel, ragasztó pisztoly és egy forrasztópáka kellett a megvalósításhoz.


T10-es foglalatú ledekből eszkábáltam a világítást, viszont az volt a probléma, hogy a ledek pontszerűen világítanak, így nem volt az igazi az összkép.

Felcsiszoltam a fényforrások felületét és utána máris jobb lett az összhatás:

Még segítség is akadt:

Természetesen kapcsolhatóra fogom szerelni, hogy bármikor felfüggeszthető legyen a díszvilágítás.
Egyelőre a végleges beszerelés van még hátra, természetesen a megfelelő elhelyezéssel. Ezután, még a táp és a ventilátorok kábeleinek a láthatatlan elhelyezése a fő feladat, aztán lassan az alkatrészek beszerelése és a ház tényleges használatba vétele.

2013.04.18.

Lakberendezés I.

A ledsor rögzítve lett a végleges helyére és körébe bekerült a kapcsoló is. Jelenleg a házban található kábelek megfelelő és láthatatlan helyét próbáltam megtalálni. Az előlapi panel mögé szeretnék még egy porszűrő alkalmatosságot beszerelni, hogy az első ventilátor által beszívott levegő valamelyest pormentes legyen. Sőt majd az oldallapi elé is tervben van egy szűrő beszerelése, ezzel minimálisra csökkentve a házba bejutó por mennyiségét.

2013.04.19.

Lakberendezés Il.

A por szűrésére valamilyen porszűrő szivacsot vagy vásznat szerettem volna hadználni, annó a régebbi házamnál a szivacs már jó szolgálatot tett. Ennél a háznál a vászonra esett a választás. A ház elejét telibe beborítottam vele, ez volt az egyszerűbb megoldás, az oldalsó ventilátor elé, pedig méretre vágva került beépítésre.

A nagy pakolászás közben, találtam két darab Zalman Fan Mate II ventilátor fordulatszám szabályozót. Gondoltam, akkor ezeket is bevetem, jól fog jönni az oldalsó és a hátsó ventilátorhoz, de vajon hová tegyem a potméteres részt?
Természetesen az előlapra! Bár az ajtó mögé került elhelyezésre az egyik 5.25"-os takaróba, azért így mégis használhatóbb, mintha felragasztottam volna a ház hátuljára:

Ha már fúrás-faragás, előlapi tákolás, akkor csináljunk előlapi USB-t is. Sajnos ennél a műveletnél hibáztam és picit belevágtam a takarónak azon részébe is, ami a két csatlakozó között helyezkedik el. Az USB csatlakozók az egyik 3.5"-os takaróban kaptak helyet, melléjük még tervben van a hangkeltő mikrofon és fejhallgató be/ki-meneteit is elhelyezni.

Ezt az USB helyet, majd valószínűleg újra csinálom egy másik panelen, mert nem sikerült valami szépen.

2013.04.21.

A végleges forma

Minden a végleges helyére került: a ventilátorok, porszűrők, led sor és annak kapcsolója illetve az "új" előlapi panelek is.
Egyelőre így fest összeszerelt állapotban a házikó, a külseje itt már elérte a végleges formát, kinézetet:

2013.04.26.

A beköltözés

Végre valóban hasznossá, használhatóvá válik munkám gyümölcse, itt az idő valós működés közben is tesztelni.
A belsőt tekintve ez a felállás:
- Corsair VX450 450W
- Gigabyte GA-970A-D3 + NB/SB cooler
- Phenom 2 x2 550@x4 B50 + CM Hyper TX3@GT Silentblade 120
- Sapphire HD6770 1GB DDR5
- Kingmax DDR3 1333MHz 12GB (2×4 + 2×2)
- WD Raptor WD1500AFD 150GB
- Seagate 7200.10 500GB
+egyéb sallang...

Végre megvan az alaplap is, így már körvonalazódnak a csatlakozások is, a beszerelése után a legelső feladat a kábelek, vezetékek megfelelő elvezetése.

Majd jöhet a többi alkatrész, egyelőre optikai meghajtót nem tervezek beépíteni, ma már szinte mindent flash meghajtókon vagy külső merevlemezen hurcolok.
A mű elkészülése után, még egy feladat van hátra: az operációs rendszer telepítése és ezután már tényleg munkába állhat az elkészült szerkezet:

A ventilátorok elhelyezése és darabszáma így fest:

Sajnos a rengeteg plusz dolog miatt, mint:
- rengeteg hűtőventilátor
- hátlapi plusz USB kivezetés
- hátlapi koax hang kivezetés
- világítás kapcsoló a hátlapi takaróba
- előlapi USB kivezetés
- előlapi fordulatszám szabályzók
- stb.

elég nehézkesen kivitelezhető a kábelek láthatatlanná tétele, mint ez a képeken is látszik. Egyelőre marad így, majd esetleg a kábelek harisnyázása, amin elgondolkodom.

2013.04.29.

Összefoglalva

A projekt teljesítve, jöhetnek a nyers adatok:

- Chieftec Dragon DX-01WD
- az oldallapba a gyárira hajazó plexi, 120mm-es ventilátor fogadására alkalmas kivágással és sötétítő fóliával
- gyári visszajelző ledek bekötése javítva, cserélve átlátszó, magas fényű kéken világító ledekre
- Cooler Master Hyper TX3 gyári 90mm ventilátora cserélve 120mm Glacialtech Silentblade-re
- belső szigetelés/dizájn kialakítás 5mm vastag alumíniummal kasírozott nikecell-el
- szellőzés kialakítása:
* a ház elejében alul egy 90mm-es Cooler Master 5V-on, felette a winchesterek előtt egy kék ledes Aerocool 80mm-es Zalman Fan Mate II -vel szabályozva
* az oldallapban 120mm-es Thermaltake turbofan fújja befele a levegőt 5V-on üzemeltetve
* hátul pedig 90mm-es Thermaltake Silent Cat, szintén 5V feszültségen szippantja ki a házból a felmelegedett levegőt
- világítás, saját készítésű csiszolt búrájú T10 foglalatú 4+3 világítótestből álló ledszalaggal
- porszűrők beszerelve a befelé áramoltató ventilátorok elé
- előlapi panelek módosítása:
* két db Zalman Fan Mate II potméteres ventilátor szabályzó beszerelve
* előlapi USB kivezetés beépítve
- gépbelső beépítve
- NB/SB cooler --> Spire Dualfan HDD hűtőből (2db 50mm ventilátor), melyek a másik Zalman potméterre vannak kötve

2013.05.10.

Hűtsünk

A hátsó 90mm-es Thermaltake ventilátor kevésnek bizonyult, így csere történt, mégpedig 2db 80mm-es Artic Cooling F8 váltotta le. Így már azért hatékonyabban lehetett a meleg levegőt kiáramoltatni a gépház hátulján. Illetve használatba kerültek a gyári ventilátor adapterek is.
A másik változás pedig egy Asus lap VRM hűtése, amit kis ügyeskedéssel ugyan, de rá lehetett passzintani a Gigabyte lapom feszültségszabályzóira:

2013.05.17.

Vízhűtés projekt

Bár a ház szellőzése megfelelő, sőt a módosított processzor hűtő is halkan és jól teszi a dolgát, azért vágytam egy kis "egzotikumra". Ezért is döntöttem úgy, hogy lecserélem a légkeltőt egy kompakt vizes egységre. Nem extra tuning hűtésről van szó, csupán egy radiátor + a CPU blokkba épített pumpa megoldás az, amit választottam.
Pár hűtést megnézve (Asetek water Chill, Corsair H50) végül is az AVC Hercules mellett döntöttem. Tudása ugyan az, mint a "márkásabb" drágább "testvéreké", csak ugye az ár is számít.
Egyelőre csak ideiglenesen beszerelve, még nem tudom hogyan lesz véglegesen elhelyezve, ugyan is a Dragon hátuljába nem fér el, ahogyan a 120mm-es ventilátor sem...:

Kábelkötegelő hegyek az átmeneti rögzítéshez, bár a CPU foglalatnál lehet ez marad a végleges megoldás, hiszen alapból nem tartalmaz AMD lefogatót az AVC terméke. Amiket kapni hozzá lefogatókat, azok meg árban a vízhűtő rendszer árának felébe kerülnek.

2013.05.24.

Vízhűtés fixálva

Picit megfarigcsáltam a ház hátulját, majd még arra ráfér némi esztétikai igazítás, de a lényeg, hogy a radiátor a végleges helyére került:

Végül a CPU blokk rögzítésénél, maradtam a kábelkötegelős megoldásnál: erős, stabil, összességében tökéletes szükség (végleges) megoldás.

Itt még a farigcsálás tervezése-kivitelezése közben, a két merevlemezem oldalaira is felkerült egy rezgéscsillapító réteg, melynek feladatát a szivacsos kétoldalas ragsztóra bíztam, illetve történt még némi HDD hűtési optimalizálás is. A korábbi kék ledes Aerocool ventilátort a korábban felszabadult Artic F8 ventilátorok egyikére cseréltem le.

2013.05.26.

A fény II

A fentebb taglalt, magam által készített "led szalag" ugyan a feladatát ellátta, azért nem volt 100%-os. Kevés volt a ledek száma és a fényerejük sem volt valami meggyőző, ezért gyári megoldásra váltottam, mégpedig egy 1m-es SMD led szalag képében:

A csere nem volt nagy kunszt, a korábban legyártott és használatban lévő molex-kapcsoló kombó egységről lekötöttem a régi pilácsot majd helyére az újat. Rögzíteni a szalag hátán lévő kétoldalas ragasztóval gyerekjáték volt.
Nos beszerelés után jött az, amire nem számítottam, hogy ennek viszont hatalmas fénye van (ez volt a legolcsóbb, legkisebb fényerejű ledszalag):

Ám az oldallapot felrakva tompul valamicskét, azért elég határozott fénye van:

Hozzászólások

(#1) westcoastog


westcoastog
veterán

Szép lett, valahol a szívem mélyén hiányolom ezt a házat. :B :))
Furcsa látni hogy még egy macska is beleült. :DDD
Letört pöckű láb rögzítését sikerült jól megoldani?

[ Szerkesztve ]

(#2) mycso válasza westcoastog (#1) üzenetére


mycso
veterán
LOGOUT blog

Simán beraktam a lábat a helyére és ott is marad, csak a ki-be csukás/nyitásnál kell óvatoskodni vele egy picit.

A macskám ilyen, ha doboz - doboz szerű dologról van szó legyen bármekkora is, akkor ő bele áll, bele ül. :D

[ Szerkesztve ]

“The Night is Dark and Full of Terrors”

(#3) westcoastog válasza mycso (#2) üzenetére


westcoastog
veterán

Akkor jó.

A macskák szeretik a dobozokat, ez tény. :D

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.