2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Okostelefonokba Ujjlenyomatolvasót!

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sziasztok, ez egy összevetés lesz, saját tapasztalataim és véleményem az okostelefonokba épített ujjlenyomatolvsók hatékonyságáról, pozícionálásáról és élményérõl.
Azok a készülékek, melyek rendelkeznek vele és a birtokomban vannak/voltak, a következõk;

- Cubot S500
- Elephone P3000
- iPhone 6s
- Samsung Galaxy S5
- Samsung Galaxy S7
- Samsung Galaxy A5 (2016)
- Honor 8

Bár ez csak töredéke életem készülékeinek a listájából, de ezekrõl lesz most szó!

Ezt a listát kapásból két részre lehetne bontani, na nem Sansung és Más, hanem '3D' felismerõ és 'Normális?' felismerõ [Ha ennek van más neve is, szóljatok!].
Az említett készülékek java [kettõ kivételével az összes] rendelkezik egy [Huawei által elnevezett] okosgombbal, vagyis a szenzor rá van építve egy fizikális nyomógombra. Ami mondhatni szuper, fõleg, ha azt programozni is lehet, amit az esetek több részében [akár komoly módosítások árán] lehet. A szenzorok elemzését a 'Normális' résszel kezdeném...

Ebben a kategóriában verseng ugye az Elephone P3000 és a Samsung Galaxy S5. A P3000 szenzorja egy, a régebbi Laptopokból nem ismeretlen egység, mind kinézetileg, mind mûködésileg. Ez a szenzor pontosan felismeri annyi idõ alatt az ujjunk lenyomatát, amennyi idõ kell a lehúzásra hozzá. Ennél a készüléknél fix az olvasó, tahát semmilyen más funkcióval nem bír. Azonban megad egy mondhatni 'retro' érzést. Mindazonáltal, mivel a készülék hátulján helyezkedik el, ráadásul a felsõ szegmensbe, így a készülék feloldása egykezes használat mellett sem kivitelezhetetlen, sõt, kellemesen kézreesik.
Mindez nem mondható ez az S5-rõl. Ott gyakorlatilag egy '3D' felületû lenyomatismerõt kapunk, csak hoszú, de nagyon keskeny kivitelben. Így szoftveresen is az ujjunk végighúzását kérik, biztonságosabb szempontból. Az olvasó itt a 'Home' gombba/ra lett elhelyezve [vagy ujjlenyomatolvasó okosgombbal], ami ezen feloldási forma mellett a készülék méreteivel összevetve kényelmetlen, legalábba feloldás szempontjából kétkezes használatot követel meg, még a nagyobb kezû személyeknél is, mint akár én magam.
Azonban van ebben a két olvasóban még egy közös, ami a többirõl nem igazán mondható el; Biztonságos. Ugyanis, túl azon, hogy ezekrõl garantáltan nem veszik le az ujjaink által hagyott lenyomatot, sokan tudhatjátok, hogy a '3D' ujjlenyomat-felismerõ bizony egy-egy jól bevált trükkel, háztartási keretek között is feltörhetõ.

A következõ körben jöjjön a Honor 8, az iPhone 6s és a Cubot S500. Elõbbi kettõ ugye gombos kivitel, míg az utóbbi egy sima szenzor, bár e három közül területileg a legnagyobbal rendelkezik. Külön érdekességnek jegyezném meg, hogy a 2016 Decemberében debütált Honor 8 biometrikus szenzoráról a Huawei azt állítja, hogy az egyik legújabb technológia, mely papíron a leggyorsabb, mindössze 0,4 másodperc alatt teljesíti a felismerési feladatot. Ezzel szemben, a sokkal régebbi [szintén kínai] S500-as modell papíralapont 0,3 másodperc alatt teszi meg ugyan ezt. Szerintem nem éri meg vitatkozni róluk, mindkettõ nagyon gyors, ráadásul pontos, nem igazán [sõt egyáltalán nem] hibáznak és észrevehetetlen a különbség. Az S500 négyzetforma kialakítása végett [amit elmlítettem volt] nyerte meg a legnagyobb területet elfoglaló szenzor díjat az említettek közül, így ennek köszönhetõ az is, hogy nem kell a komplett szenzort telibe letakarni. Persze nem árt, ha a gyorsaságot és a precíz végletet keressük. A Honor 8 és az iPhone 6s közel azonos méretû szenzorral bírnak, és ugye mindkét modellben ott van a gomb. Csakhogy, az S500 és a Honor 8 esetében hátra kerültek felülre, míg az iPhone esetében ez alulra került, szembõl. Ez utóbbi sem zavaró, mivel a készülék kompakt mérettel rendelkezik és emellett elég csak ráhelyeznünk az ujjunkat, természetesen teljes letakarásban. Azonban az iPhone nem minden esetben reagálja le elsõre a helyes lenyomatot és sebessége az S500 és a Honor 8 viszonylatában láthatóan alulmarad.

Maradt két alanyunk, a Samsung galaxy S7 és a szintén-zenész A5(2016). Mind a két készülék 'Home' gombba rejtett '3D' szenzort kapott, ráadásul méreteikben is csekély az eltérés. Azonban egy dolog azonnal szemet szúrt, amint elkezdtem használni az S7-et; A biometrikus szenzorja egy fabatkát sem ér! Nem, most nem arról van szó, hogy bárkit beenged, hanem arról, hogy még engem se! Egyetlen ujjadat az eddigiektõl eltérõen dupla annyiszor kéri, vagyis 20 alkalommal, hogy biztos legyen a dolgában. Ezzel szemben nem mindegy neki az ujjad állása, szöge, hogy szembõl, avagy oldalról nyúlsz hozzá, tehát konkrétan hisztis. Ha nem egy-az-egybe szembõl közleíted meg, 20:1 arányban nyit fel. Ez nem vicc! Ezzel szemben az A5(2016) teljesen korrekt, nem kell rá várni, azonnal reagál, mindegy neki a szög, a fogás, teljesen rendben van. Ezzel még nem is volna gond, az S7-hez képest, csakhogy itt van az a tény ugye, hogy a Samsungnak az 'S' a fõ szériája. Akkor miért is kap rosszabb dolgokat, mint egy fele annyiba kerülõ alszéria???!

Lényegében az összesítés; A '3D' szenzor a kényelmes embereké, akik csak ráteszik az ujjaikat és várják a sültgalambot. Csakhogy, ez nem veszélytelen, a Hacker-Grandmuter-el szemben. Azonban manapság mindenhol ezt használják, már Laptopok esetében is. Nincs vele különösebb bajlódás, gyorsabb a 'Normális'-nál. Nem árt mögéjük egy fizikális gomb, az sokaknak könnyítheti meg a hétköznapjait. Az ujjlenyomatolvasók gesztusérzékeléssel is rendelkezhetnek, de ez csak szoftver kérdése és eddig a legjobban a Huawei csinálja. De ezt mindegyik olvasóval meg lehetne csinálni. Utolsó pontom az elhelyezkedés; Sokkal kényelmesebb az egykezes használat tekinetetében IS [hanem fõleg], ha hátul helyezkedik el. Ezzel zárom soraimat, írjátok meg ti is tapasztalataitokat!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.